Dioptrie u 5 ročnej dcérky

ewwae
12. máj 2017

dobrý deň, máte niekto skúsenosť s dioptriami u detí? mojej dcérke (5r) včera zistili slabý zrak, jedno očko 3,5 a druhé očko 4 dioptrie do diaľky. Chcem sa spýtať, dá sa to nejak skorigovať, respektíve dá sa to postupne zlepšiť? či je to nenávratná diagnóza a dieťa bude musieť nosiť okuliare celý život? Ďakujem

ema234
12. máj 2017

@ewwae moj syn ma este o jedno vyssie , je dalekozraky, musi nosit okuliare, lekarka mi povedala ze sa to moze v puberte zhorsit alebo zlepsit a ze hadam kym bude dospely vymyslia nejaku operaciu na dalekozrakost. Uvidime 🙂 Moj zacal tiez asi okolo 5 rokov ked mal nosit okuliare, hned si zvykol kedze videl omnoho lepsie. Neni to ziadna tragedia, ja som to velmi zle prezivala,ale uz je to v pohode, som rada ze su to len okuliare v zivote su omnoho horsie veci. Mozno je to obmedzujuce ze nemoze byt vojakom alebo ine povolania.

ema234
12. máj 2017

@ewwae opravujem mame kratkozrakost teda do dialky 🙂 asi sa to uz da podla vsetkeho operovat, nasla som nejake na nete veci hladom toho, takze tak 🙂

ewwae
autor
12. máj 2017

dakujem Vám za Vašu odpoveď a povzbudivé slová, áno máte pravdu sú aj horšie veci , no nemyslela som, že toto sa bude týkať aj nás, lebo ja nenosím okuliare, len partner (on má nejaké jednotky dioptrie). a z čoho vzniká takáto porucha? totižto mám dvojičky, jedna to má tak ako som vyššie popísala, druhá má tiež , ale len jednotky dioptrie. Deti boli donosené, vážili takmer 3 kg, neboli v inkubátore..., nerozumiem.

ema234
12. máj 2017

@ewwae moj bol nedonoseny tak si myslim, ze to tym kedze sa tam asi nieco nevyvinulo ako malo, a ani my ani jeden nenosime okuliare a tym ze bola donosena clovek nechape. Proste nejaka chyba sa stala a ocko je take ake je. Casom to uz nebudete ani vnimat, zvyknete si 🙂

deti95060810
12. máj 2017

@ema234 si ma pobavila, tým prežívaním s okuliarmi. Však to je dnes tak bežná vec...keby len toľko sa stalo...

deti95060810
12. máj 2017

moja dcéra nosí okuliare od 3 rokov. a pritom sa narodila v termíne - podľa lekárov v 41 tt. takže to asi tým nedonosením ani nebude....

evulka3
12. máj 2017

Aj moja nosi od decembra okuliare,ma 3 dioptrie,celkom rychlo si zvykla,obcas vymysla,ze ich nechce nosit,ale vzdy si da vysvetlit,ze ich musi nosit-nam doktor povedal,ze sa to este moze zlepsit,u deti je to este mozne...uvidime..nevnimam to ako ziadnu tragediu,su to len okluliare,ked sa pozriem na vsetky tie chore deti-som stastna,ze su to len okuliare a verim,ze to tak aj ostane..

vydrnik
12. máj 2017

Ja som mala problem zo zrakom od narodenia,v detstve mi hrozila slepota,na okuliare som si zvykla,dnes mam dioptrie 4,moja dcera nosia okulira od 6 rokoch az do lonska,zrak sa jej upravil,a maly tan okuliare nema,a to ze dieta ma slaby zrak alebo nosi okuliare deti nedonosene nieje pravda

gita17
12. máj 2017

Zaspali ste dobu a to teda poriadne ''hadam kym bude dospely vymyslia nejaku operaciu na dalekozrakost'' to si robite srandu? vsetci predsa vedia ze uz davno su na to operacie. Moja mama na nej bola uz pred 20 rokmi. Mas to dokonca aj na zlavomate

gabikula
12. máj 2017

prostredný syn 4,5 r. tiež asi 2 týždne nosí okuliare. Dioptrie máme +4 a +2,5. Máme ďalekozrakosť a tupozrakosť, čiže na pol dňa to slabšie oko prelepujeme oklúziou. Na okuliariky si zvyká. Manžel mal tiež v jeho veku silné dioptrie a teraz má jedno oko +1/2 a druhé -1. Verím, že sa to detvákom zlepší.

gabikula
12. máj 2017

oprava : prelepujeme to lepšie očko, aby to slabšie trénoval.

amelie2017
12. máj 2017

Ahoj, ja mozem povedat len moju skusenost, u nas v rodine nikto nenosi okuliare, ani moj skoro 90 rocny dedko ich nepotrebuje, len ja, asi od 3. triedy. Najprv som nevidela na blizko, casom sa mi to zmenilo a nevidim do dialky. Uz mam 28 a stale sa to zhorsuje, aj ked nastastie uz len po stvrtkach a raz za par rokov. Vdaka dobremu lekarovi, ktory sa chybu snazi napravit, korigovat, nie len davat silnejsie dioptrie, ako to robieval moj, ked som bola dieta. Navyse existuju rozne cviky na oci, nech vam vsetko dobre vysvetli a potom cvicit, nezanedbat. Ja som ako mladsia, okolo 18 nechcela, lebo mi byvalo z toho zle, uz par rokov to robim, premaham sa a pomaha.

osky
12. máj 2017

to ze cim viac ludi nosi okuliare nie je len dedicost,
ale celkovy styl Zivota,stravy a veci ktore pouzivame
ozaruju nas mobily,pc...a do lamp zu len ziarivky-vdaka nim nas brylatych bude coraz viac-je to dokazane....neda sa s tym nic robit.

strava skor zavadna ako kvalitna,styl Zivota skor sedavy ako sportovy...vsetko so vsetkym suvisi.
a este nestudovat nieco o epigenetike alebo o vonkajsich vplyvoch....
cize aj ked clovek zije v podstate zdravo,niektore veci nevie ovplyvnit-voda,vzduch,slnko...
takze vzdy sa nieco moze pokazit...

ale zase dnes zu tolk ludi nosi okuliare ze zu sa beru skor ako modny doplnok,daju sa kupit krasne kusky,skoro ako sperky
poznam ludi ktore ich nosit nemusia a nosia aj bezdioptricke-len ako okrasu...

sense
12. máj 2017

Ako mala somnosila 2,5 a 3 dioptrie, zrakmamteraz dobry, (zrovna vcera sombola uocneho), moj starsi brat nosil tiez okuliare,este silnejsie aj s prelepenym okom chodil a tiez ma zrakv poriadku...pritom nikto s rodicov ani so starych rodicov do 60r okuliare nepotrebovali

deltaa
12. máj 2017

dedicnost moze byt aj ob generaciu

katulienkax
12. máj 2017

Ale veď to nie je žiadna tragédia v dnešnej dobe okuliare nosiť sak to už ma každý druhý človek pomaly. Ja nosím od svojich dvoch rokov a moja sestra ktorá ako dieta nenosila od 18'nosi tiez. A operácie už su a o 20 rokov budú take možnosti ake ani netušíme. Moja mama nosila starecké do blízka skoro 4 dioptrie a po operácii sivého zákalu jej dali multifokalnu šošovkou a odvtedy nepotrebuje okuliare ani do blízka ani do diaľky 🙂

ema234
12. máj 2017

@deti95060810 u nas v rodine nikto nenosi okuliare a preco by som to nemohla prezivat, som matka a viem ze okuliare maju aj nejake nasledky do buducna. To uz si taka tupa, ze musis sa asi bavit na vsetkom.

piacere
12. máj 2017

@ema234 aké následky majú okuliare do budúcna? Moja mama nosí okuliare od 15-tich, teraz bude mať 60 a následky nebadám...
Môj otec okuliare nenosil (ani nik z jeho rodiny), z maminej strany iba ona... ona je ďalekozraká, ja krátkozraká s astigmatizmom... a donosená som teda bola 😉

katka253111
12. máj 2017

@ema234 to nema nic s nedonosenim ci donosenim... moji rodicia ani stari rodicia okuliare nenosili nikdy... ja od 1.triedy... poctivo som nosila asi do 4tej triedy, potom na8rocnom gymnaziu som ich skor skryvala, vtedy sa mi zrak zlepsil o dost... a mam ich doteraz a to mam uz 30 🙂 aj kedns okuliarmi som sa nejako nikdy nezzila... avsak som bola donosena normalne 🙂 priatelova sestra je narodena predcasne - mala okolo 1.5kg a okuliare nema

zuzidr
12. máj 2017

dcéra nosí okuliare od 4 rokov, začína s dioptriami 6 a 5,5 . každého pol roka - rok sa jej to zlepšovalo, teraz bude mať 10 rokov a má 1 a 0,75.držím place

ema234
12. máj 2017

@katka253111 preto nedonosene deti chodia k ocnemu a usnemu, len tak zo srandy, nie?

evittam
12. máj 2017

@ema234 Samozrejme,ze sa to da operovat. Uz nejakych par rokov. Normalne ambulantne -laserova operacia😉. Len neviem ako je to u detí. Predpokladam,ze treba pockat do nejakeho veku.

ema234
12. máj 2017

@evittam Nam lekarka povedal ze od 18, tak neviem.

evittam
12. máj 2017

@ema234 A ake konkretne "nasledky do buducna" tie okuliare maju?

evittam
12. máj 2017

@ema234 No, tak aký problém?! Nehnevaj sa, ale robíš "z komara somara"...., Tak nosi okuliare. A co? Ziadna tragedia,neznamena to,ze na to umrie, bude nebodaj menej inteligentne, inak postihnute. A v 18tke sa uz rozhodne, ci operacia, okuliare, šošovky...😉

kukucka100
12. máj 2017

@ewwae moja dcéra je tiež kratkozraka, nosí okuliare od 1 roka a 8 mesiacov. Nasadili jej jednotky dioptrie na začiatku, teraz ma už dvojky. Má šesť rokov. To že nevidí do diaľky zistili náhodné keď si buchla hlavu v 10 mesiacoch a robili jej vyšetrenie zraku lebo mala veľkostne rozdielne zreničky. Vtedy jej zistili 2,75 dioptrie jedno 2,50 druhé. Odvtedy chodíme každého pol roka na kontrolu oči. Mne povedali že je to dedične, aj keď u nas to mali až naši starí rodičia, takže neviem. Je to operatívne v dospelosti. Ešte mi vtedy vraveli že je šťastie že na to prišli tak skoro, lebo neskôr by mala väčšie dioptrie, keby hneď nedostala okuliare.

natanele
9. jún 2019

@gabikula Prosím, lekárka vám kázala nosiť pri ďalekozrakosti okuliate celý deň?

terezka1947
9. jún 2019

@natanele to je ako pri kratkozrakosti,cize ano....nosia sa cely den,resp.u deti tak ako povie lekarka

natanele
9. jún 2019

@terezka1947 Ďakujem.

katka1981
20. jan 2021

@gabikula, ahoj, prosim ta ako sa u vas vyvijal zrak? Moj syncek ma 4,5 roka, prave ocko ma +4 dioptrie, okuliare mu dala +2 a lave ocko tupozrake ma +4,5 dioptrie ale sklicko 2,5. V rodine sme skor kratkozraky. Je sanca ze sa mu to napravi?