Dioptrické okuliare u detí a leto

lienkafoj
1. jún 2015

Dievčence, neviem si rady..... Môj 8 ročný syn nosí dioptrické okuliare -2 do diaľky. Nosí ich stále, lebo bez nich je stratený... Ako mám riešiť slnko a leto? Slnečné dipotrické /to by si musel furt vymieňať, keď bude pod mrakom/, alebo zatmievacie, alebo ako? Slnko je v dnešnej dobe "sviňa", tak aby som niečo nezanedbala, predsalen cez skíčka ide do oka viac toho žiarenia... či nie? Prosím poraďte...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terezka1947
1. jún 2015

@lienkafoj dioptricke okuliarove sosovkz uz maju UVfilter v sebe,takze oko chranene je,akurat pohodlnejsie by bolo pozerat cez tmavsie sklo....takze,bud samosfarbujuce,dpt okuliare uz aj s klipom..a ten staci nosit so sebou,alebo dpt slnecne
asi pre deti mi pride najpraktickejsie riesenie dpt okuliare s klipom...skus pozriet v optikach 😉

lilimoni
1. jún 2015

Dioptricke slnecne okuliarky 🙂

m.i.r.i
1. jún 2015

ja nosim okuliare od 1r a nikdy som neriesila slnecne pravdupovediac..mne celkovo v lete okuliare skor vadia, poti sa mi nos.....kazdopadne, syn nosi tiez okuliarky, ma 5r..a dali sme mu tie samotmavnuce skla...

kaktusik007
1. jún 2015

@lienkafoj slnecne dioptricke su jedinym normalnym riesenim..... a to ze by si musel vymienat ked bude pod mrakom - -- to akoze ludia, co nenosia dioptricke okuliare, si slnecne okuliare ked je pod mrakom z nosa nedavaju?? fakt divny argument.

sedem
1. jún 2015

@lienkafoj siltovka ;)

anatalia77
1. jún 2015

Ja mam dioptricke slnecne. A je to perfektne.
Staci troska slnka aj v zime a som za "tajomnu"🙂

tevia
1. jún 2015

@lienkafoj , no asi tie dioptricke slnecne by som poriesila. Citala som prave dnes clanok o tom, ze detska sosovka sa vyvija az tusim do 15rokov veku a dovtedy velmi prepusta UV ziarenie a nici tie vnutorne vrstvy oka a zrakove funkcie. To sa samozrejme nabaluje rokmi a ked sa ti v dospelosti zhorsi zrak ani ta nenapadne ze v tom ma prsty aj UV ziarenie, ktore ti prenikalo do oci v detstve. Malinke babatka maju tu sosovku najmenej vyvinutu a najviac im slnko poskodzuje ocka.

blumka
1. jún 2015

ja mam okuliare od 2 rokov, moje deti vsetky tiez od 2 rokov a slnecne neriesime. Niekde som citala, ze pre deti je vhodnejsia siltovka ako slnecne okuliare. v kazdom pripade dioptricke okuliare chrania oko mozno lepsie ako slnecne, takze ja to u mojich deti neriesim...nosia siltovky a su spokojne a ja som si az teraz dala urobit dioptricke slnecne,..v detstve som tiez nikdy slnecne okuliare nenosila

tevia
1. jún 2015

@blumka ... no siltovka veru ochrani len minimalne. Vidim to na svojich detoch, siltovku nosia stale, ale ked pecie slnko a nevezmem okuliare, stale prizmuruju oci, deti totiz pozeraju dohora casto, su krpate takze je pre ne prirodzeny pohlad nahor. Okrem toho UV sa odraza aj od povrchov, nesvieti len priamo zhora.

tevia
1. jún 2015

A bezne dioptricke nemaju UV filter, nechrania. Aby dioptricke chranili musia mat UV filter a to uz hovorime o dioptrickych slnecnych.

blumka
1. jún 2015

@tevia mne bolo povedane ze dioptricke okuliare maju uv filter.

tevia
1. jún 2015

@blumka ... mozno prave tie vase ano, to netusim 😉 Ale urcite viem, ze bezne nemaju UV filter. Keby mali tak by ludia neriesili slnecne dioptricke a klipy a podobne veci... Napr. toto som vygooglila, celkom dole info o slnecnych dioptrickych... http://oftalens.sk/okuliarove-ramy/slnecne-okul...

sisaka
2. jún 2015

Bezne dioptricke okuliare maju UV filter, zakazdym ked si davam robit okuliare, tak menuju, z coho su a co su to skla - ja si davam robit dost specialne, kedze mam dost silne dioptrie, ale aj pri tych najlacnejsich spominaju uv filter, takze podla mna na Leto netreba nic specialne. Mne napriklad tie samotmavnuce vadili

maslenka47
2. jún 2015

@lienkafoj ak ti ide o to, chranit oko, tak sa jednoznacne pripajam k rieseniu "siltovka". Ono to tak nejak prirodzene cloveka potom nuti vyhybat sa pohladu do ostreho svetla.

Ak o komfort nosenia, tak asi dioptricke slnecne okuliare alebo klip. Ale teda oboje mi pride neprakticke aj ako dospelemu cloveku.. ten klip vecne neviem, kde mam a nosit so sebou druhe okuliare tak, aby boli vzdy rychlo po ruke, si teda neviem predstavit.

My sme ako decka ziadne taketo vymozenosti neboli. Ja sa pamatam, ze ked bolo "velmi zle", tak som nosila normalne slnecne okuliare nasadene na tych dioptrickych 😀

terezka1947
2. jún 2015

@tevia aj dioptricke okuliare maju UV filter=vsetky,samozrejme plastove vyssi ako mineralne=teda sklenene,ale vsetky maju

tevia
2. jún 2015

@terezka1947 @blumka ... aha, tak sa ospravedlnujem, ja som mala ine info a aj sa mi to tak potvrdilo z par clankov, co som citala... No hold, ver dnes internetu... 😒 A nie je to tak, ze maju ten filter len ciastocny a nie 100% ?

tevia
2. jún 2015

@maslenka47 ... no prave, vsetci hovoria, ze my sme ako deti slnecne okuliare nenosili a tu sme. Mna ale tie info o UV a priepustnosti detskej sosovky dost vystrasili, mam male deti, ktore doteraz sln.okuliare nenosili a veru som ich tento rok kupila radsej. Vraj je to tak, ze sa postupne poskodzuje sietnica a kumuluje sa to rokmi. Potom, ked v 50tke musis nosit dioptrie, alebo ked v 60tke dostanes sivy zakal, tak to je hlavne z toho, ze si v detstve nemala chraneny zrak. Boli to info od oftalmologov, celkom podlozene faktami a cislami. Nepamatam presne, ale okolo 80% celkoveho UV ktore oko prijme sa udeje do 18 roka zivota, pretoze sa ta sosovka len vyvija a nefiltruje. Takze ja sa na siltovku spoliehat radsej nebudem 😎

berika
2. jún 2015

Moja dcéra má slnečné dioptrické okuliare, nosí si ich v školskej taške. Keď idú poobede z družiny von, tak si ich vymení, žiadny problém. Keď ideme niekam z domu, tak sa vopred dohodneme či ich berieme alebo nie. Tiež som rozmýšlala nad samostmievajúcimi sklami, ale pani doktorka mi narovinu povedala, že prakticky môžem, ale že deti v nich vyzerajú divne, trošku staro, ako im hnednú tie sklá, že ona by vlastnému dieťaťu dala spraviť dioptrické slnečné. Tak som ju počúvla, a asi aj mala pravdu.

dai
2. jún 2015

@lienkafoj ahoj , moja dcera ma dioptricke zatemnovacie a je s nimi velmi spokojna... nosi ich stale ( akurat ma teraz modu ze okuliare chce nosit, lebo jej ich kazdy obdivuje ) - akonahle vyjde von tak sa jej stmavnu - ma krasny ruzovy ram a aj tie tmave skla v nom vyzeraju velmi dobre ( vtedy tie okuliare vyzeraju ako slnecne ) - reaguju na slnko velmi rychlo a tak isto rychlo zase blednu ked slnko nie je...
ja sama mam dioprie a davala som si robit slnecne dioptricke ale viac menej ich vobec nenosim - je tam velmi obmedzeny vyber ramov - aspon teda pre mna...

terezka1947
2. jún 2015

@tevia nie,maju "normalny"...

maslenka47
2. jún 2015

@tevia Ja si myslim, ze v 50-60tke vacsina ludi jednoducho BUDE nosit dioptrie. A neverim tomu, ze UV ziarenie tu bude hlavny vinnik. Velku cast UV ziarenia totiz odfiltruje aj obycajne sklo (napriklad aj to, co mas v okne, preto ti sice za sklom bude teplo, ale neopalis sa). A my okuliarnici nosime sklo na ociach stale.... Skor to bude zivotny styl a vek. Pretoze oko starne a opotrebovava sa. Navyse cumime do comupterov a mobilov 12 hodin denne, to tiez nie je pre oko prirodzene. Vekom bohuzial v cloveku odchadza pomaly vsetko.

Samozrejme, ze reci o priepustnosti detskej sosovky ta vystrasili.. to je presne ucel takychto reci, rodica vystrasit, pretoze vystraseny rodic skor pusti nejake to euro.

bubelko
2. jún 2015

@lienkafoj ja nosim okuliare od 10r. odjakziva mi mama kupovala skla, ktore na slnku stmavnu. a aj teraz si take kupujem. by ma slahlo furt menit okuliare slnecne-neslnecne 😉

tevia
2. jún 2015

@maslenka47 ... asi mas pravdu. Ale aj tak ma strasi to, ze v tom najmensom veku je ta sosovka celkom priepustna a mozno staci, aby som dietatu chranila zrak prvych 5-6 rokov, kym sa trosku vyvinie sosovka a zmensim to riziko, ze bude mat dioptrie co ja viem v 30tke o 90%... proste pomoct tomu ocku aspon kym je fakt bezbranne. Samozrejme ze su tam aj ine veci ako monitory a pod... Asi idem pohladat ten clanok, co som vcera citala, tam boli tie cisla o detskych ociach... A UVA ziarenie cez sklo prechadza, len UVB nie...

m.i.r.i
2. jún 2015

ono veru, ako som aj ja spominala, ja som nikdy neriesila slnecne okuliare..a aj ked, tak len tak akoze, kedze som pluskarka a viacmenej som v lete casto chodila aj bez dioptrickych okuliarov, lebo som videla viacmenej normalne....takze tiez si myslim ciastocne, ze to pri detoch ani netreba riesit
ale..napriklad teraz mam kamaratku a dcerka jej tiez nosi plusky, to iste co som kedysi mala ja, klasika zabiehanie ocka, lepenie, operacia bola...no a tiez riesia teraz problem so slnecnymi, pretoze ta mala zacala prizmurovat to slabsie oko na slniecku..som aj sama videla ako pozera, stale ked svieti slnko a pozera proti slnku, tak zmuri oko, to je samozrejme klasicka reakcia nas vsetkych..lenze ona ma to oko slabsie, zvyknu to silnejsie lepit, aby to slabsie trenovalo a ako to takto zmuri tak na poslednej prehliadke jej zistili, ze ocko zas oslablo, ze ho "vyraduje" z cinnosti tymto ako ho vlastne zmuri a zatvara...doktorka vraj neodporucala tmavnuce skla pre deti ( pritom ich mali predtym), ze lepsie mat dioptricke slnecne, ale treba si dat zalezat aj na tom, nech su velke ramy...a oni vam behaju teraz po optikach a maju obrovsky problem dat do velkych ramov slnecne dioptricke, vsade ich odbijaju..uplne hrozne...nieco s tym robit treba, lebo dieta nesmie zmurit a zjavne siltovka nepomaha..tak vidim napriklad klasicky priklad, kde to asi nutne je, pricom ja sama som to nikdy neriesila...

tevia
2. jún 2015

Tu je ten clanok z casopisu... http://likegroup.eu/wp-content/uploads/2015/05/...
Aj ked samozrejme jasne, ze chcu zarobit na strachu rodicov, ale tie fakty a cisla nepustia... No neviem, mne to stoji za to, aby som aspon tych par rokov detom oci chranila (aj ked som zacala neskoro 😒 )

berika
2. jún 2015

@m.i.r.i práveže mne povedali, že dioptrické slnečné sklá dávajú len do väčších rámov, úzke rámy neodporúčajú