Deficit štiepenia laktózy a znížená diaminooxidáza

kiki95
2. mar 2016

Ahojte,prosím o radu mamičiek ktoré maju podobný problém. môj syn ma 15 mesiacov, zistili mu deficit štiepenia laktozy čiže intolerancia laktózy zároven ma znížené DAO, málo enzýmov na štiepnie potravy, ale vraj vekom sa to DAO upraví..Doteraz pil Hypoalergenne mlieko Nutrilon HA ibaže už má z neho hnačky 2x do dna pit ho už nemôže lebo obsahuje laktózu...pediatrička mi povedala že môže mi len poradiť inú značku aleže si to musím financovať sama a odporučila mi Nutrilon antikolik 1 že tam je menej tej laktózy ale zároven že je to mlieko pre batolata a on by potreboval mliečko vyživnejšie a s vyšším obsahom bielkovín, tak mi povedala. čiže som ostala teraz v pomykove aké mlieko by mal piť.nechcem mu veľmi dávať od Raja to bezlaktózové kedže máme v rodine možné alergie aby ešte nechytil alergiu na kravské. a pochybujem aby existovalo nejaké hypoalergenne a zároven bezlaktozové od roka ináč by mi ho odporučila. a našla som na internete bezlaktozové to FRANCE LAIT aj Nutrilon má bezlaktozové ale to su mliečka pre batoľatá....aké dávate piť svojím deťom prosím ak máte podobný problém?

mimikas
2. mar 2016

@kiki95 existuju aj pbezlaktozove mlieka pre vacsie deti, treba sa popytat v lekarni, tam sa skus popytat ci je mzone aby poistovna preplacala cast z mlieka, nam pri alergii na BKM preplacala Alergycare do 3 rokov. Co sa tyka DOA tak je tu skupina o Histaminovej intolerancii a aj na FB je skupina:
https://www.facebook.com/groups/histaminovainto...
tam ziskas vela cennych informacii.

salome123
2. mar 2016

Nutrilon allergy care obsahuju laktozuu, skus pozriet nutrilon digestive allergy care.
bezlaktozove rajo mlieko by som rozhodne neodporucala!

jargre
2. mar 2016

Dobry den, neviem ci by som to riesila takto, moj maly ma 18 mesiacov a od 10 mesiaca mi z dna na den prestal pit mliecko, obvodna vravela ze musi ale tiez mal problem s laktozou, do dnesneho dna mlieko nepije ziadne, jedine mliecne si da pribinacik a syr a nevidim zeby mu mieco chybalo, on si vybera co zie, papa vela ovocia a zeleniny a maso papa tiez teraz obmedzene, ked ma chut a cestoviny nejedava vobec.. Ved tvoj maly ma 15 mesiacov tak on spapka to co mu chuti a na urcitu chvilu by som mu nedavala ziadne mlieko.. My sme skusali to na koliky aj v rakusku aptamil ale podla mna aj ked vyskusas france lait neviem ci uspejes skor mu daj vydychnut od laktozy a ked mu chyba aj daosin aj mne chybal a povedali ze uz na cely zivot ked som kojila som mala problem s laktozou a daosinom a preslo to... Tolko moja skusenost..

luba41
2. mar 2016

a ako mu zistili intoleranciu? aké mal zdravotné problemy? nemúže mať alergiu na BKM? a žiadne iné mlieko /jedine materské /nepotrebuje pre svoj vývoj..

kiki95
autor
2. mar 2016

Zdravím, to bude ťažké mu nedať on mi vypije naraz 240ml večer aj ráno, až dupká nožkami čo sa tak teší na mliečko 🙂, to je proste jeho večera a ranajky, neviem no každy vraví že to mlieko do troch rokov je ešte dôležité pre vývoj a rast..ved papká mi dobre, bol kojený 9 mesiacov len zo zdravotných dôvodov som musela odstaviť.

bzzzz
2. mar 2016

Existujú také kvapky - Laktazan (https://www.magister.sk/produkt/detail/produkty...) ale musia sa nakvapkat do mlieka a nechat 24 hod. pôsobiť v chladničke. Ja si dávam do plnotučného (bezlaktózové predávajú polotučné) a pomáhajú. Ale neviem, či by sa to dalo s rozrábaným mliekom, keď na ňom píše, že neskladovať dlhšie ako 2 hod.

gallinusa
2. mar 2016

@salome123 môžem sa opýtať, prečo nie to bezlaktozové mlieko od Raja, máš nejakú zlú skúsensoť?...môj má síce 3r., ale ja mu miešam Nutrilon /aptamil/ bezlaktozové s klasickým bezlaktozovým, alebo zvyknem aj mandľové...jogurty neje od mala, nechcel...

kiki95
autor
2. mar 2016

@luba41 intoleranciu mu zistili tak, že som mu pridala do jedálnička pribináčik, dračik, viete ako to z našimi babkami 🙂 len mu daj nech papká no a v noci asi 40 minut neutíchajuci plač asi behom týždna a akurát vtedy sme boli na imunologii tak mu brali krv a zistili mu ten deficit laktozy...a hned natozačal hnačkovať 2x za den mysleli sme si že z výživy no a to už bolo z mliečka...

luba41
2. mar 2016

https://www.modrykonik.sk/alergia-na-mlieko/
https://www.modrykonik.sk/intolerancia-laktozy/
skús prečítať a porovnať..velakrát to lekári neodlišujú
@kiki95

kiki95
autor
2. mar 2016

@gallinusa rajo preto lebo vzhadom na nase alergie mam obavy aby nechytil aj alergiu na kravské zatial ju teda nemá. ale kamoškina tak po čase chytila alergiu na kravske .tak už naozaj neviem

luba41
2. mar 2016

@kiki95 alergiu na BKM "nechytí", ak ju má mať, tak ju má už teraz..

reneezoe
2. mar 2016

Nasho ako som odstavila v 15 m. Zacal mat hrozne hnacky....aj 4-5x za den..pil sunar..boli sme zufali....na gastre mu z krvi intoleranciu nezistili a na alergologiu vraj az po 3. Roku nakolko celkom dobre priberal...ako odpoved jak hovado sak uz papal skoro vsetko...no tak sme skusali tie hypoalergenne a mojho z toho natahovalo vyskusali sme vsetky a doteraz ich mam doma...proste nic nepil..skoro az do 2roka som hladala alternativu lebo on si to mliecko pytal.nakoniec som skusila kokosove mlieko s pridanim calcia a cuduj sa svete maly ho miluje....vecer a rano to bol jeho ritual...taky zacal byt spokojny...ziadne place v noci. Konecne sme sa v dvoch rokoch dockali normalneho hovienka...takze tak.striedam aj s ryzovym a mandlovym z dm.....nechce tiez papat ani pribinaky ani nic take..v skolke ani krupicnu kasu...

salome123
3. mar 2016

@gallinusa tak ako pise kika95... ak ma nabeh na hist.intoleranciu, ma problem s laktozou tak kravskemu mlieku by sa mal vyhnut oblukom.

moja dcera od 2r nepije vobec ziadne mlieko ani neje mliecne vyrobky, za mesiac ideme na krvny obraz tak som zvedava.

gallinusa
3. mar 2016

@salome123 Ďakujem za odpoveď, my ked sme prešli z materského na klasický nutrilon, tak v momente začal hnačkovať:(...bohužiaľ nežijeme na SK, a tu nikto nerieši nejaké inolerancie alebo alergie...len čakajú, že sa to vyrieši samo ,alebo z toho dieťa vyrastie...tak som prešla na bezlaktozový nutrilon, ktorý je síce pre bábätká, ale čo už..malý mliečko chce, lebo veľký jedák nie je, tak aspon toto. Takisto som čítala, že nie je dobré nechávať dieťa na umelom práškovom mlieku dlhšie ako 2 roky...Ale čo mám robiť?..tak som začala miešať nutrilon bez lakt. s klasickým mliekom bez laktozy, alebo kupujem mandľové ...Momentálne hľadám nejaku súkromnú kliniku,kde by mu urobili testy z krvy, aby sa aspon niečo potvrdilo, alebo vylúčilo.

kiki95
autor
3. mar 2016

Ahojte tak včera som obtelefonovala ešte polku ludí až som sa dopracovala cez jednu kamošku ktorá má dalsiu kamošku a tá pozná gastroentrologičku no a tá sa vyjadrila že mam hned vysadiť nutrilon, mam mu začať dávať piť rastlinné mliečka...tak sme kupili ovsené aj ryžové...tak večer vypil iba 60ml dalej odmietol ale samozrejme ráno je veľký hlad tak vypil 210ml ovseného a čuduj sa svete po neviem kolkých mesiacoch sme mali konečne ráno normálnu stolicu...niečo som si študovala o tých mliečkach večer rastlinných že obsahuju vela vitamínov ked sa striedaju, ale zase dufam že nebude mať málo vapnika na kosti...??? dufam že sa to upraví...

luba41
3. mar 2016

@kiki95 tak fajn správa..proste mlieku a mliečnemu sa vyhnúť na široko a daleko..a prečo by mal mať málo vápnika? skús viacej pohladať,poštudovať o vápniku, vstrebávaniu z mlieka..to že ho vela mlieko obsahuje neznamená, že človek ho v takom množstve dokáže aj vstrebať a zúžitkovať..zelená zelenina, bývajú rastlinné mlieka ochutené o vápnik, strukoviny, ryby, treba hladať.. 😉

kiki95
autor
3. mar 2016

@gallinusa aj ja som ináč uvažovala ešte včera že dám objednať ten bezlaktozový nutrilon, ale už ked sa mi podarilo dopracovať k tej pani gastroentrologičke tak som si povedala že 9 mesiacov som ho kojila a 6 mesiacov pil nutrilon HA, a prášok už asi velmi nechcem donho tlačiť...o pol roka pojdeme nakontrolu ako na imunologiu tak dufam že sa mu to upraví , ved papká iba mäsko zemiaky polievky zeleninové vývary ryžu múčne odmieta....tak uvidíme 🙂

gallinusa
3. mar 2016

@kiki95 Držím palce🙂...môjho napína aj zo zemiakov, nehrozia ani hranolky, ani polievky...je rizoto, cestoviny na pár spôsobov, aj to mini porcie , ale tak mi s tým jedením bojujeme od mala...

salome123
3. mar 2016

este by som skusila urobit makove mlieko... mak ma vela vapnika. malá je kazdy vecer za lyzicu maku, tak som zvedava, ci to ma nejaky efekt.

kiki95
autor
3. mar 2016

@gallinusa ahoj🙂 dúfam že sa aj tebe podarí isť na tie vyšetrenia, a čo sa týka jedla, joj to ti tiež nezávidím ked tak nechce papkať, musím povedať, že aj môj vydumuje ale v kocke fungujeme na polievkach, zemiakoch, ryži, mäsku a zeleninke a ovocí, nič iné ani nechce, všetko múčne vypľúva, ale halušky s maslom si dá :D.

kiki95
autor
3. mar 2016

@salome123 to som ešte nepočula ja mám rada domáce produkty musím vyskúšať.🙂

bzzzz
3. mar 2016

@luba41 čo sa týka strukovín a rýb, tak na tie pozor, nakoľko má znížené hodnoty DAO. Ak ryby, tak iba čerstvé.

kiki95
autor
4. mar 2016

@bzzzz Aj strukoviny?? to som nevedela,rybu sme ešte neskúšali ani...

bzzzz
5. mar 2016

http://histaminovaintolerancia.sk/svajciarsky-z...
http://www.zlatos.sk/userfiles/zlatos/files/Dao...
Tiež to tam nie je jednoznačne.
Vraj, že niektorí ľudia s HIT ich dobre tolerujú, viac v skupine: https://www.modrykonik.sk/group/1915/.
Keď nemá DAO silno znížené, tak možno ich aj on bude tolerovať.
No ja som zo strukovín tiež bola v šoku, dcéra mala 2 roky keď jej po rotavírusovej hnačke vznikla alergia na mliečnu bielkovinu a HIT, tak som ostala v šoku, že čo jej mám vlastne dávať jesť, aby mala dosť živín. A zvláštne je, že strukoviny dovtedy ľúbila a teraz aj keď navarím, zje 3-4 lyžice a viac nechce. Ako keby cítila, že jej robia zle. Ale zelený hrášok môže.

kiki95
autor
6. mar 2016

DAO má 3....ale lekárka mi vravela že sa to upraví vekom....ale on aj tak všetko papa len maximalne na morskej soli...zo strukovin zje červenu šošovicu aj zeleny hrašok ale už som mu to prestala dávať...aj špenat jedol no ale dočítala som sa že špenát obsahuje vela histaminu aj paradajky kapusta a kysle uhorky.

salome123
9. mar 2016

@kiki95 v zasade plati, ze pri HIT vadia vsetky potravviny ktore prejdu nejakym procesom (fermentaciou, kvaseenym...), uplne super priklad je nakladana kapusta, alebo kysle mlieko.