Dcérku pohrýzol pes

simi82
12. feb 2024

Ahojte

Dnes skoro 4 ročnú dcérku pohrýzol babkin pes- jazvečík, sme tu na prázdninách. Malá mu nechtiac skočila na zadnú labku a on zavrčal a skočil do nej. Je starý, nohy ho bolia, hlavne tie zadné... išli sme na pohotovosť, kde jej to vydezinfikovali a zalepili - má poranený noštek a nad ústočkami má ranu tiež. Išli sme ešte ku detskej - tá jej dala antibiotiká vo forme sirupu a dezinfekciu. Prízvukovali aj na pojovosti aj dr, že pes je dúfam ockovany proti besnote- zistila som že je , ale kedy naposledy babka nevedela ... Naši išli k zverolekarovi, ten mi objasnil, že u nás sa besnota nevyskytuje a keď tak veľmi zriedka. Inak pes je ok, len má zevraj nejaké problémy s dýchaním , ockovali ho dnes a ide ešte na 5ty deň na kontrolu a na 14ty deň. Naša bola dnes no a ideme ešte v piatok- čiže 5.ty deň. Ide ma jebnut (prepáčte za vyraz), nemôžem spat... premýšľam že ešte by som išla na infektóogiu s malou pre istotu ? Zverolekár nám ešte dal papier , že pes nemá besnotu - potvrdenie, ktoré som musela poslať aj na pohotovosť , kde sme boli. Lenze oni až dnes PSA zaočkovali , takze besnotu nebude mat , ale naša mala čo ? Čo mám ďalej robiť ? Lieky ma, proti tetanovke ockovana je, vydezinfikovala to je, ale ja som na nervy! Besnota sa môže rozvíjať dlhsie a je smrteľná.... čítala som že keď nebolo zviera očkované (očkované vôbec alebo nebolo preočkované každých x rokov , ako to je ?) treba sa ockovat a ist ku infektologovi. Zverolekár povedal, že to nebude potrebné... som z toho na prášky ... mala je ok, veselá , všetko ako predtým , ALE.... vedeli by ste mi poradiť čo robiť ? Ja niesom na sk poistená ani mala sme tu na prázdninách wste dva týždne , nemáme sk poistenie... viete mi možno poradiť kde a ako sa dostať ku infektologovi a či ju mám skutočne nechať zaočkovať proti besnote ? Prosím poraďte mi, ja nemôžem spat...určite to budem ešte riešiť , ale možno máte skúsenosť...

tinka2233
12. feb 2024

Dobrý večer, rozumiem vašim obavám. Avšak besnota má isté prejavy ako u psov tak aj u infikovaných ľudí. Pes domáci síce musí byť VŽDY preočkovaný proti besnote ale presne vieme ako to funguje u staršich ľudí či na dedinach niektorých. Pokiaľ by bol pes infikovaný besnotou tak by vykazoval príznaky agresie a taktiež od slova vyzeraš “besne” sa dá popísať. Vskutku dobrý veterinar vie aj z pohľadu určiť či je pes infikovaný besnotou ale aj keby nie papier vám vystavil a verte mi, že nevzial by si na triko len tak nakazenie dieťaťa besnotou. Čo sa týka besnoty a ľudí tak je veľmi rýchly spád. Tj opuchnutie hrdla, slintanie, nedostatočne nadýchnutie - tieto priznaky prichadzajú po HODINACH od nákazy. Viem, že toto možno nebude znieť úplne priliš pekne ale nemyslim to nijako zle, vždy si treba davať bácha na deti a psíkov. Ja sama mam jazvečika a viem čo to plemeno obnaša. Reálne si myslím, že sa nemusíte bať. Keď bude zajtra všetko vporiadku, môžete si vydychnuť.

pribinak
12. feb 2024

Ukludni sa ! Pes ktorý nebeha do lesa a nie je v kontakte s divou zverou tak je minimálna šanca aby mal besnotu

Akože nájdi si iný dôvod aby tá jeblo, tu je fakt minimálna šanca že by sa tvojej dcérke niečo stalo

rurutiax
12. feb 2024

Keby ten pes bol besný, tak to by si vedela to mi ver. Iné by to bolo keby ju pohrýzlo divé zviera. Veď máš aj správu od zverolekára. Toto už preháňaš sorry.

matkahelka
12. feb 2024

@simi82 nechcem sa ta dotknut, ale brutalne prehanas. bezne psy pohryzu ludi aj deti a ludia tu na besnotu neumieraju. pokial pes nie je vyslovene tulavy, ze odide a zjavi sa o 3 dni, alebo to nie je pes na nejakom bohom zabudnutom salasi v horach, ani by mi nenapadlo pozastavit sa nad besnotou. a okrem toho vygoogli si priznaky besnoty u zvierat, vsak to by ste na psovi videli, preto sa aj veterinar podpisal pod lajster, ze pes je ok. ja celkom nerozumiem ani tym antibiotikam, ktore dcere dali. ty sa daj sa do kludu a uzivaj si rodnu krajinu, lebo z takych zbytocnych stresov ta fakt *ebne

simi82
autor
12. feb 2024

@tinka2233 dobrý večer, ďakujem za správu a ukľudnenie. Toto sa stalo ráno o 10 a už o 13 sme mali všetko vybavené, len som čítala informácie o tom a boli príznaky besnoty aj nejaké sťažené dýchanie, bolesti kĺbov a to náš jazvečík má, avšak možno vekom už má 12 rokov, len som z toho nervózna keď si premietam cely deň... najhoršie na tom je, že malá bola pri babke a strýkovi a ten ako do nej skočil ho dal nabok, lebo veľmi agresívne reagoval a má 4 rany na nose , modrinku pod ockom a ranu nad ústami... je mi z toho nanič ....nechcem spochybňovať odborníkov, len som čítala, že keď nebol pes ockovany proti besnote tak chodia ľudia na infekčné... lenze zverolekár povedal, že to by som nechcela , aby malej pichali injekcie do brucha a viackrát... tak neviem ...

simi82
autor
12. feb 2024

@pribinak on nám párkrát ušiel... ale naposledy to bolo minuly rok asi na 5dni, to sme už ani nedupali, že sa vráti...

simi82
autor
12. feb 2024

@matkahelka ja viem , len som začala o tom zisťovať informácie a proste mi to prišlo ako niečo strašne... nemala som ešte takýto stav ako teraz.. malá spi vedľa mňa a všetko ok, len pocujem , že ťažšie dýcha, asi preto, že má hlavne nos poranený, ale na pohotovosti vravel dr o infektologovi, ale detská povedala , že to netreba, tak neviem. Zverolekár povedal že pes je v poriadku... v piatok mame ist ešte na chirurgiu...

simi82
autor
12. feb 2024

@rurutiax dúfam, že bude všetko ok, prišiel na mňa veľký stres odrazu teraz večer... pes má aj problémy , ťažko dýcha , zevraj aj to je znak rovnako ako aj bolesti kĺbov, ltore on má- teda so zadnými labkami...

pribinak
12. feb 2024

@simi82 ako trochu logiky, ak by mal pes besnotu tak od posledného úteku by 100x zdochol

simi82
autor
12. feb 2024

@pribinak áno, len mám proste strach... mna skôr zmiatlo, že či mám ist zajtra s malou pre istotu na tu infektologiu alebo nie, predsalen keby sa nedajbože niečo stane vycitam si to dokonca života

pribinak
12. feb 2024

@simi82 ja mam tiež dieťa, ale takéto hysterické pobehovanie po lekároch to dieťa akurát vystraší

Má dieťa nejaké vážne prejavy? Nemá, tak načo tam chceš ísť?
Ak by malo volaj záchranku a nečakaj na infektologa

tinka2233
12. feb 2024

@simi82 nebojte sa, reálne priznaky besnoty nie sú len tak bolesť klbov a kto vie čo. Reálne priznaky besnoty sú naozaj viditeľné a agresia je 24/7 keby máte tak agresivneho psa ako je pes infikovaný besnotou už by ho určite asi niekto “odstranil”. Znie to hrozne a ja zvieratka milujem najviac na svete ale nebudeme si klamať a vieme ako to tu funguje… pokiaľ by vaše dieťa bolo naozaj choré tak antibiotika mu nepomožu a zdr stav by sa rapidne zhoršoval. Ľudia sa doslova dusia lebo sa im cele hrdlo naduje a spuchne. Viem že ako matka citite strach je to úplne prirodzené. A aj to že ked niekoho milujeme najviac na svete je uplne jednoduche spraviť “ z komára somára”. Pevne držim prsty aby bola malička fit čo najskor a snaď nezavrie na psíky. Ako človek čo ma jednejo poľovneho hrubáča (jazvečika) viem aký vedis byť. Naš by na dieťa nezautočil ani keby čo bolo avšak ma za sebou vycvik aby vedel vychadzat s detmi a ma “len” 4 roky. Takyto stary jazvečik ma naozaj už bolesti labiek aj chrbtice tak reaguje bohužiaľ automaticky a zahnal sa. Pevne verím že všetko bude v najlepšom poriadku a ešte raz nebojte veterinar by žiaden papier nevystavil keby si tym nebol 100% istý, lebo tu sa nejedná o nejaku “nepodstatnu” infekciu ktora sa da vyriesit antibiotikmi ale o besnotu, ktora v 99% konči smrtelne par hodin po infikovaní. Viem znie to hrozne ale aj to ukazuje, že by ste si všimli priznaky že sa vašej malej zhoršuje stav a keďze ubehlo už zopar hodin tak si myslim si že sa naozaj nemate čoho bať.

simi82
autor
12. feb 2024

@pribinak radšej nepíš ako máš niekoho, kto má strach o svoje dieťa zhadzovať... cely deň som bola ok, aj malá, ona trosku poplakala a potom bolo všetko v poriadku. Na mna to doľahlo teraz vecer proste cely ten deň.... lebo cez deň som nemala čas hysterčít , pretože som konala.

simi82
autor
12. feb 2024

@pribinak chvalabohu že pohotovosť bol vyriešená do 30minut a aj náhodná detská dr nás vzala , nakoľko na sk nemáme poistenie, keďže momentálne ešte žijeme v zahraničí a toto sa stalo. ja som vďačná že nám pomohli a aj veterinár nás vzal bez termínu, len to proste na mna doľahlo, či som nemala urobiť estw viac... ale však najviac sa ozývajú takí, ktorí by urobili to iste... ty hrdinka

simi82
autor
12. feb 2024

@tinka2233 veľmi pekne vám ďakujem za Vaše slova, vážim si to, ja viem , že zniem veľmi vystrašene, ale cez deň som to nedala na sebe poznať, proste bolo treba konať a aj to som rada , že nás tak rýchlo vybavili a vzala nás v podstate doktorka ktorá vôbec nemusela (detská) a pomohla, poradila... doľahlo to na mna preto, lebo má zetaz vecer v posteli napadlo, že na pohotovosti spomínali aj infekčné , ale zverolekár sa pod to podpísal a teda už to majú ten dokument aj na pohotovosti... volali mi skutočne do hodiny aby som im to poslala... ja viem , že to bude vswtko v poriadku, len asi ako matka mám strach. Naša mala zboznuje zvieratká , sama vraví, že chce byt zverolekárka, no budeme potrebovať nejaký čas, kým sa zasa našeho jazvecika nebude báť, však sa hrávajú spolu už nejaký ten rok ... ďakujem ešte daz

vanilkovazmrzka
12. feb 2024

Urcite tvoje dieta nema besnotu, upokoj sa.

rurutiax
12. feb 2024

@simi82 akože hravajú sa nejaký ten rok a až teraz keď ju pohryzol si si zmyslela, či nemá náhodou besnotu? Vieš o tom, že besnota sa šíri aj inak ako pohryznutím? Keď sa hrali tak ti to nevadilo?

simi82
autor
12. feb 2024

@rurutiax je to babkin pes a áno hrávajú sa na dvore keď sme u nej čo je žiaľ 4krat do roka a skutočne nezisťujem či ho dali ockovat , kedy a na čo, skôr sa o to stara moja mama, keďže babka má svoj vek... proste to človeka nenapadne že sa môže takto nečakane niečo stat... strašne si múdra, keby sa to stane tebe určite by si reagovala priam ukážkovo

vler
12. feb 2024

@simi82 autorka, Ty sa upokoj a necastuj tie ktore sa zapojili pohrdavymi vyrazmy ako "hrdinka" a "ty si mudra".

rurutiax
13. feb 2024

@simi82 Som zdravotná sestra a mám čo to naštudované, takže áno viem ako by som zareagovala. Ja som to vôbec nemyslela povýšeneckým tónom, len mi nejde do hlavy, že či si sa doteraz nebála či nemá besnotu, keď spolu hrali.

majlo1234
13. feb 2024

Ten pes, ani tvoje dieta nema besnotu, mozes to pustit z hlavy 🙂

koniarova
13. feb 2024

Kľud. Nikto besnotu nemá. Veterinár nie je debil, spozoroval by to. Strašne preháňaš.

mamina7070
13. feb 2024

hlavne sa ukludni daj si aspon magnezko a prestan stresovat

lucia147852
13. feb 2024

Jemine ty čo stresujes? Stratil sa ten pes v lese? Behá bezprizorne niekde pri ukrajinsko-poľských hraniciach? Asi nie, že? Je to klasicky jazvečík. To sú nervne psy, obzvlášť keď je starý a stúpila mu na nohu. Keď som bola cca vo veku tvojej dcéry, tiež má kusol máš jazvečík. Doma sa vydezinfikovalo, zalepilo a bolo po paráde. Očividne tvoja dcéra s tým psom trávila čas aj doteraz… nechápem tento povyk. Zas odtiaľ potiaľ. Ockovanie na besnotu tiež nie je cukrík aby sa dávalo len tak. Ja som ho prežila, tak viem svoje. Ja nechápem ani tie antibiotika, ale vaša vec

ropucha6
13. feb 2024

@simi82 neboj sa, skutocne ta sanca je minimalna, priznaky by na psovi uz boli. Ale ponaucenie pre babku, dat toho psa kazdy rok zaockovat, hlavne, ak zvykne obcas zdrhnut.

mladena
13. feb 2024

nechápem ťa, pes besnotu evidentne nemá a nemusel by ju mať ani keby nebol nikdy očkovaný. Je to pes ktorého poznáš, žije na dvore. Mňa ako decko dohrýzol pes poriadne, bol to cudzí pes na dvore na reťazi a zistili že bol očkovaný jediný raz pred x rokmi a to stačilo na to aby ma netrápili injekciami proti prípadnej besnote.

simi82
autor
13. feb 2024

@vler dobre , ďakujem za radu

tatianamaria
13. feb 2024

Keď som bola malá, tak ma pohrýzol nezaockovany pes a nič mi nebolo. Akurát mám odvtedy fóbiu a odpor ku psom. Ja by som verila veterinárovi. Určite bude dcérka v poriadku.

simi82
autor
13. feb 2024

@mladena ahoj, ďakujem za správu a tvoju skúsenosť,už som si to nechala uložiť v hlave a vyspala sa na to. Malá je ok, pes je ok, len som sa proste bála a mala najhoršie scenáre v hlave...

simi82
autor
13. feb 2024

@rurutiax vôbec má to nenapadlo , skôr som to brala tak, že kto má PSA tak ho dava riadne pravidelne vyšetriť, no nieje to tak a ja som sa proste zlakla ...