Dcérka sa chová zvláštne

12. sep 2022

Ahojte začnem asi tým že dcérka sa narodila s nízkou pôrodnou hmotnosťou a predčasne. Doma sa nikdy nevedela sama zahrať, stále som sa s nou musela hrať ja. Skoro nič ju nebavilo doma možno trošku pozrela telku, trošku kreslila, a vonku sa vedela zahrať na hojdačke, preliezke, na kolobežke, rada chodí na bicykli. Mne príde divné to, že ak sa jej opýtam, ako bolo pri babke tak povie iba dobre, niekedy ani neodpovie a ignoruje ma. Hocikedy sa stane že sa jej musím jednu vec pýtať aj 5x aby som dostala odpoveď. Teraz začala chodiť prvý týždeň do škôlky a videla som video, kde deti akože cvičia a ona stojí a nerobí nič, alebo deti sa v škôlke hrajú a ona sedí na učiteľke. Myslíte že ide o poruchu, alebo je to v jej veku ešte normálne ? Ma 3 roky a 7 mesiacov.

lulu0123
12. sep 2022

Podla mna to co opisujete je uplne bezne u 3 rocnych deti.

pribinak
12. sep 2022

Úplne normálne dieťa. Kde vidíš nejakú poruchu?

autor
12. sep 2022

@pribinak Tak v tom že mi neodpovedá na niečo ak sa jej opýtam, napríklad ako bolo vonku s ockom a ona ticho tak sa jej to opýtam ešte 3x a povie mi iba dobre viac nič. A ostatné deti sú tiež v škôlke nové a aspoň sa na tom videu snažia cvičiť, že sa krútia, skáču ale moja iba stojí a nič nerobí...

autor
12. sep 2022

@lulu0123 neviem, nesedia mi tie odpovede aj to chovanie v kolektíve...

anjelicek26
12. sep 2022

Moje deti maju 7 a 9 najmladsie a stale pocujem na otazku ako bolo v skole - dobre... to je proste blbo polozena otazka... smykala si sa? Isli ste okolo zmrzlinoveho stanku? Bol tam Jozko, Ferko, Anicka? Pohojdal ta ocko? Toto su otazky, na ktore dieta odpovedat vie...zo skusenosti deti abstraktne "ako bolo v skolke" alebo "uprac si" nevedia rozdelit do kategorii, ktore ty chces pocut...a aby sa po prvom tyzdni v skolke zapajala aktivne je trosku vela po nej chciet... bud rada, ze nereve ako polka inych trojrocnych ten prvy mesiac...

mymam
12. sep 2022

Možno by si jej mala ináč klásť otázky, napr. Čo robili s ockom, ako sa hrala, s kým sa hrala, lebo na otázku ako bolo sa dá odpovedať buď dobre alebo zle, vzhľadom k jej veku

bublinka1426
12. sep 2022

mame podobne- ma uz skoro 5 rokov a malokedy vidim ze sa bavi s detmi v kolektive, este aj ked bola oslava,a fotili sa, stala uplne mimo. tiez sa bojim ci to je normalne alebo je to len ''introvert'' :( a otazka ako bolo, skoro vzdy povie len DOBRE. co ste robili, NIC. a tak

zuzanka.zuzu
12. sep 2022

to chce druhé.... 😉

pribinak
12. sep 2022

Ale to nie je cvičená opicka, ale dieťa. Tak ju cvičenie nebavi, iné deti zas nechcú kreslit a iné sa za 3 roky v škôlke nenaučia jednu jedinú básnickú

Môj syn nekreslíl. No a čo? Zas behal skákal, recitoval. Spev radšej ucitelka neskusala

A čo ju stále otravujes? Chceš počuť report alebo čo.? Podstatne je te prišla spokojná

tosomja
12. sep 2022

Aj moja 12r povie na otázku, ako bolo? Len "dobre" "zle" alebo ešte "tak normálne" 😃
Myslím, že žiadnou poruchou netrpí.
A keby sa niečo učiteľke v škôlke nezdalo, ver, že by ti to povedala. Oni sú na to zvyknuté, veď koľko detí napríklad na vystúpení len stojí a ani nevie kde je sever, a nemyslím, že sú nejak "postihnuté" len sú menej pohybovo zdatné, niektoré nerado rozpráva, iné sa nerado hrá s legom, iné neznáša kreslenie atď.

zobaka
12. sep 2022

ja som robila to iste, v urcitom veku som nechcela robit aktivity s inymi detmi, ale radsej som sa rozpravala s ucitelkou, dodnes nemam rada spolocne aktivity s viacerymi ludmi, skor introvert ako extrovert, kazdy mame nejaku povahu

xsuzannex
12. sep 2022

Ja este teraz na otazku "ako bolo" odpoviem dobre.. a co ine povedat? Vseobecna otazka, vseobecna odpoved.. ked chces pocut nieco blizsie, pytaj sa konkretne.. a ze neodpoveda.. skus minimalizovat ostatne podnety okolo.. vezmi ju na zmrzku, alebo si sadnite na lavicku, na gauc m, resp oproti sebe aby ta vnimala a tak sa pytaj.. ak je napriklad zazrata do hry tak sa moze stat ze nevnima..

autor
12. sep 2022

Lenže keď som videla to video ako jediné moje dieťa nerobilo nič, akoby tam trpela tak je mi z toho divne, do plaču.

julish
12. sep 2022

Neviem, skúsila by si sa jej opýtať zaujímavejšiu otázku? Niekedy sa treba inak spytat, možno skôr že čo robili

zobaka
12. sep 2022

prvy tyzden v skolke, obmedzenie, pravidla, ja sa jej vobec necudujem,nie kazdy clovek je prisposobivy pre tent svet

e3v3a3
12. sep 2022

To, že ostatné deti cvičia a ona nie je normálne. Ja som to videla na mojom synovi. V škôlke bol kúzelník, všetky deti nadšene- môj sedel učiteľke na kolenách. Mali maškarný- všetky deti tancovali- môj sedel na stoličke. Pri iných aktivitách sa už neskor zapájal.
Niektorým deťom to trvá dlhšie sa zapojiť

lenka2710
12. sep 2022

Ja keď som sa pýtala mojej ako bolo v školke tak DOBRE, čo robili NIČ, čo mala na obed? Mama visí to na nástenke, si precitaj 😅 a doteraz keď sa jej pýtam ako bolo v škole - dobre, máš úlohy - neviem, skúšala vás pani učiteľka - heeeej 😂
A to zapájanie sa do hier a tancovania, tak ju to možno nebaví, alebo sa hanbí, niektoré deti sú odvážnejšie, spoločenskejsie, druhé su pravý opak 🤷‍♀️

miadi
12. sep 2022

Asi to prehanas . Ty si videla len jedno video par minut z celeho casu tam kde sa nemala chut zapojit .. a zvysok casu sa mala naopak fajn a hrala sa s detmi. Je to Proste vytrhnute z kontextu. Ako teba Keby Niekto natocil v nejakom momente dna ked si unavena alebo znechutena alebo mimo ostatnych to neznamena ze si taka cely den. Aj Moja je taka ze nema rada od malicka otazky., ako bolo v skole dobre je taka klasika. Ale ked mà ist spat vtedy mà velmi chut mi hovorit nepodstatne detajli co kto vyviedol cez prestavku. To je Proste taka povaha ako mm Nechce sa im odpovedat na to co ich nudi.. syn je zas po mne ten odpoveda aj za nich ☺️

tatianaba
12. sep 2022

Autorka, @anjelicek26 ti odpovedala uplne presne a dokonale,nic viac netreba dodat. A to ti vravim aj ako mama,aj ako ucitelka materskej skoly. 🙂

autor
12. sep 2022

@zuzanka.zuzu Chces druhé? Super len do toho 🤣😂

majka176
12. sep 2022

Tvoja dcéra sa správa úplne adekvátne jej veku. To, že stojí keď, ostatné deti cvičia, môže byť aj preto, že si nie je istá ako má cvičiť a pozoruje ostatné deti, aby sa to naučila. A že sedí pri pani učiteľke? Možno potrebuje len pocit istoty, kým si zvykne na škôlku.
A to, že nevie odpovedať, ako bolo u babky, alebo čo robili v škôlke? Možno len zabudla, alebo si nevie spomenúť, alebo sa jej nechce o tom hovoriť. Ja som mala s dcérou to isté. Keď som sa opýtala, čo robili v škôlke, povedala, že sa hrali. Nevedela mi odpovedať nič konkrétne. Teraz má 7 rokov a niekedy mi povie, čo robili v škole, no niekedy z nej nedostanem odpoveď a tiež sa občas pýtam aj 5 krát, kým odpovie.
Myslím, že tvoja dcérka je úplne v poriadku🙂

dominikamacakova
12. sep 2022

Koľko je tam detí? Dajme tomu 20. Z dvadsiatich detí jedno necvičí veď to je normálne. Možno keby si mala "štastie" na iný kolektív tak by sedeli na učiteľke 3. Ale chápem, je divné byť " iný "

isis234
12. sep 2022

..nechce sa jej odpoveď,, a možno ani cvičiť.... u niektorých detí je to normálne, nič jej nie je... synovec sa tiež nehral s deťmi v škôlke, viac sedel pri učitelke.... má len také obdobie,,, to prejde...

dzina007
12. sep 2022

moji chalani maju 7 a 9 a na odpoved ako bolo u starkej povedia dobre, ako bolo v skole - neviem, co ste mali na obed - neviem maso a zemiaky, mate domace ulohy - neviem...

Proste ked sa im raz nechce odpovedat tak sa im nechce

katuskamala1
12. sep 2022

Ako bolo v skole?
Dobre
Aky ste mali obed
Neviem
A zjedol si ho
Neviem
Ako bolo v druzine
Dobre
S kym si sa hral
Neviem uz
A co nove si sa dnes naucil
Zabudol som uz

🤣

marzuz89
12. sep 2022

No ono.. To dieta velmi formujes TY. Nikdy sa nevedela sama zahrat, vzdy si musela ty. Nemusela. Len si ju pravdepodobne nenaucila, ako sa ma hrat sama. Na co pozerala telku? Ta zabija kreativitu, chut hrat sa tvorivo, napadite, je to nuda, ked telka je farebna, blika, tolko zabavy ponuka kym ja sedim ako knedlicka. Nerozvijas vobec narativne zrucnosti. Precitaj si o tom nieco - ktazky sa kladu inak. Nie ako bolo? Dobre. Ved co ine ma odpovedat? Pytaj sa otvorene ltazky - co ta dnes potesilo v skolke? Co si videla s tatinom na prechadzke? Z coho si bola smutna? Co ste dnes tvorili? Co pani ucitelky dnes uvarili?

Nie dcerka sa chova zvlastne. To TY mas vela priestoru na zlepsenie ❤️ tak smelo do toho

anetkaadamko
12. sep 2022

Nepodcenovala by som materinsky instinkt....

lienka.7
12. sep 2022

Proste ma veci na salame... 👌

luccija
12. sep 2022

@lienka.7 asi tak...nie kazdy chce byt stredobod pozornosti.Ja mam tiez take dieta a uz je pubertacka.Vsetky deti od malicka lietali hore dole, vymyslali, pistali, nieco chceli...ona sa hodinu hrala v piesku a opytala sa ci sa moze smyknut.
V skolke ju to nebavilo najradsej chodila za ucitelkou a s tou viedla dospelacke reci, ked isli v skole z obedu ako by k nim nepatrila.Je dost introvert a stale si ide svoj temperament klud, pohoda...tvoja dcera sa nesprava divne iba je taka.
Ako ucitelka Ti mozem povedat, ze takych deti je vzdy viac v triede mali sme jedneho 4 r chlapca cely den utiahnuty, ale akonahle zostal sam so mnou posledny v skolke predvadzal sa, rozpraval mi bol uplne iny.Niektore deti sa vobec nechcu zapajat do spolocnych aktivit nevedia ako, aj, ked ich posmelis chytis za ruku nechcu...ja som to od detstva tiez neznasala spolocne aktivity a pod...
Takze nikoho nenutim a respektujem.Mozno sa zmeni casom...moja bola taky tichy pozorovatel vsetko mi povedala ,vsimala si detaily
Nikdy nechce ist na sutaz, do tabora, na olympiadu naco ja viem, ze to viem nepotrebujem sa predvadzat😆az raz sa ma pytala riaditelka, ktora ju ucila v 3 rocniku preco sa nikdy nehlasi.Tak som jej povedala, ze ona je taka...nedalo jej to a vzdy ju vyvolala a vsetko vedela iba nema potrebu na seba upozornovat.Je to taka povaha podporuj, posmeluj, ale...

luccija
12. sep 2022

A niekedy mi to je luto, lebo je mudra sikovna, ale extra sa neprejavi.Nema v sebe ten chtic a priebojnost.Ako pisu hore ma na salame co by sa niekam trepala😆naco nejake olympiady, zbytocne zabity cas.Ona diplom nepotrebuje.