Dcéra má 14 rokov a lekár jej odporučil schudnúť

28. júl 2023

Chcem poprosiť o radu tie, ktoré už s tým majú skúsenosti, alebo vedomosti. Ja som už zúfalá. Dcéra má 14 rokov a má nadváhu. Lekárka jej kázala schudnúť, ona sama sa chce páčiť a tiež by chcela schudnúť. Snažíme sa, denne cvičí, okrem toho chodí von s kamošmi, takže nachodí poriadne kilometre, keďže sa stále prechádzajú. Obmedzili sme množstvo jedla, jedáva raňajky, obed a večeru, medzitým max jogurt alebo jablko na olovrant alebo desiatu. Zmenšili sme porcie a takmer úplne vylúčili sladké. Malý kúsok keksíka alebo kocku horkej čokolády si dá tak raz do týždňa. Ako rodina sa ju snažíme podporovať, takže nekupujeme nič sladké, nikto v rodine nepečie koláče - babky dostali zákaz. Nevarím vysmážané alebo sladké jedlá, len na prírodno alebo varené. Odopiera si aj zmrzlinu, keď idú s deckami von, nepije sladké vody ani čaje, len vodu a minerálku. Ale s váhou sa nič nedeje. Má ju aj po dvoch mesiacoch od váženia u lekárky rovnakú. Ona je nešťastná a demotivovaná. Chcem jej pomôcť, ale už neviem ako. Ďakujem za každú radu.

marcellka32
28. júl 2023

Ja myslím, že zmena stravy je fajn, ale treba pridať pohyb, len prechádzky je málo, buď bicykel alebo plávanie, čo ju baví

zuzidr
28. júl 2023

možno jedáva málo a zlé zloženie stravy, neuvažovali ste nejakom odbornom zostaení jedálnička na určitý počet Kcl?

pribinak
28. júl 2023

Zavolala by som pani doktorke aby vám dala ako ošetrujúci lekárke konkrétne rady čo a ako.
Ak neje sladké ani biele pečivo žiadne sladké vody či vyprážané, má dosť pohybu, tak nech niečo odporučí

Endokrinologia ok? Ostatní členovia rodiny žiadna nádvaha?

h2
28. júl 2023

Prechádzky vychádzkovým tempom, aké predpokladám počas kecania s kamoškami, sú málo. Potrebuje aktívnejší pohyb, pri ktorom sa zadýcha. Pravdou je, že pri chudnutí má väčší význam strava, než pohyb, ale vzhľadom k veku by som išla cestou zvýšenia intenzity pohybu.

jan510
28. júl 2023

kolegyna chodieva s dcerou na skupinove cvicenie, intervalovy trening, jumping, tabata...utuzi to aj ich vztahy a formuju si obe postavy. mozno aj to by bola cesta

ivec16
28. júl 2023

ja by som sa skusila obratit na odbornika ktory sa vam pozrie na jedalnicek ci niekde nerobite chybu… da sa schudnut aj bez cvicenia, strava je zaklad, nevravim ze cvicenie a pohyb nie je dolezity, ale urcite aj len s prechadzkami a upravou stravy by to malo ist…

n3la
28. júl 2023

Nechce skúsiť fitko? aj s trénerkou na začiatok, dostane sa do inej skupiny ľudí, bude mať super záľubu, nemusí vyslovene chudnúť na váhe len naberie svaly, spevní sa, zlepší kondičku, v dnešnej dobe je to dosť moderné celá táto fitness kultúra, možno by ju to chytilo 🙂

bambibam
28. júl 2023

Tak u nás je opačný problém(13rokov) , moc chudá, ale odporučili nám pravidelnú stravu 5-6x denne menšie dávky stým, že raňajky a obed sú najbohatšie ostatné len také ľahko stráviteľné (ja vravím, že by som asi umrela hladom), aktívne cvičenie na spevnenie.
Keďže je "lenivá" tak našu oslovil bike ( dá už v pohode 100km) 1-2x do týždňa
Chodí na 1h plávať podarilo sa vybaviť aspoň 1xdo týždňa
Doma má veslá pred telkou a sem tam 2-3 x do týždňa aspoň vesluje pri telke
Prechádzky miluje, ale sú to také cca 10km turistiky aspoň teraz kým je teplo, prázdniny.
Dokonca prekvapila pri slapani do Harmaneckej jaskyne, vybehla to za 20 minút 🤦‍♀️, ja 35min. a dopotena ako po maratóne.
No že by extra pribrala sa nedá povedať za 2 mesiace 1kg, ale je silnejšia, veselšia, a lepšie jej trávy, pravidelne sa telo naštartovalo a dúfam, že tieto prázdniny sa naštartuje správnym smerom.
Možno by u Vás pomohol vyvážený jedálniček, pravidelnosť a tiež viac pohybu. Ja som našej mesačný jedálniček týždeň písala a konzultovala s lekárkou na gastre.
A hlavne nezabudnúť na tekutiny, minerálky

mandzula
28. júl 2023

Moja ma sice 16 a nema nejaku nadvahu, no zacali sme spolu chodit do fitka a krasne ju to nakoplo. Sama si striehne stravu, uz chodi cvicit aj sama a na postave sa ukazuju prve vysledky. Kupte si pekne oblecenie na cvicenie a spravte si spolocny babsky cas.🙂 A odporucam na zaciatok trenera.

laurita285
28. júl 2023

Deficit, deficit, deficit... Tam nie je žiaden iný recept, prijať menej ako vydať. Isť za odborníkom, ktorý stanový počet kalórií a toho sa držať.

katka700
28. júl 2023

Na endokrinológii ste boli? Spravili ste veľa, už len úpravou stravy by sa v tom veku mala váha pohnúť nadol. Môžno má dcéra zníženu činnosť štítnej žľazy.

livuska124
28. júl 2023

Išla by som cestou vyšetrení - skúsiť endokrinológiu, či nie je problém v štítnej žľaze. Ak sa nepotvrdí, tak jednoducho prijíma viac kalórií, než spáli. Aj keď jedáva len zdravú stravu, môže priberať, resp. nemusí byť v deficite. Aj porcie zdravej stravy musia byť primerané. Človek môže priberať aj len z ovocia a zeleniny, ak ich zje priveľa a nebude v kalorickom deficite.

kikazoe
28. júl 2023

tiež máme doma tento problém- dcéra po ťažkom úraze a dlhej liečbe pribrala .... na preventíve jej detská doktorka nakázala schudnúť aspoň 20 kg do roka. inak, vypýtala si doktorka váhu a výšky v rodine, či sme všeobecne vyšší a väčší 🙂 ), poradila sa s kolegom a jediné, kam nás chcela poslať ak by dcéra postupne nechudla- bolo diabetologické vyšetrenie.
doktorka nám vyslovene zakázala fitneska, trénerov a pod..... ak už by sme potrebovali pomoc, odporučila dietologicku ambulanciu v nemocnici.
prešiel mesiac a dcére sa podarilo zhodiť 5 kg 🙂 , teraz beží druhý a zatiaľ dala dole ešte 3 kg
1. zmena jedálnička- raňajky, obed, večera, desiata keksík, olovrant ovocie . pridala si viac zeleniny ( rukola, šalát a uhorka). Na večeru zvyčajne jogurt - či na slano či a sladko. Ak ju prepadne večerný hlad, dá si ryžový chlebík .
2. úprava porcií- žiadna dupla či vyjedanie .... presný čas kedy jedáva.
3.zdravšie jedlo- med namiesto cukru, domáce pečenie si- sama si vymýšľa recepty, domáca zmrzlina ( zamrazený banán, biely jogurt- a dochutíš ako chceš), pukance- kukurica a popcornovač z lidla- absolutne bez tuku,....
4. dopraje si- áno, sú aj palacinky, obed v reštike či zmrzlina. má ju to baviť a vybudovať si dobré návyky
5.cvičenie- keďže po operácií a reoperácií kolena jej bolo odporučené cvičenie, kúpili sme stacionárny bike. je to super, nikam sa nemusíš trepať, cvičíš denne a kedy ty chceš. cvičí ráno- jednu epizódu obľúbeného serialu a večer dve epizódy 🙂
6.cvičenie II.- buď prechádzka alebo si pustí youtube s videami a zacvičí si. má denne dať minimálne 6000 krokov a dodržuje to
7. smart hodinky- dostala ich ako motiváciu, nahodila si údaje a ide 🙂 , večer hrdo ukáže čo sa jej dnes podarilo

u nás ideme pomaly a ide to .... držím dcére palce

macekovam
28. júl 2023

@marcellka32 len prechádzky určite nie sú málo.

marcellka32
28. júl 2023

@macekovam to je tvoj názor, ak niekto chce schudnúť treba aktívny šport

missviolet
28. júl 2023

@macekovam vsak :D ja som prechadzkami a stravou schudla 40kg a uz mam nirmalnu velkost.... ak teda tie lrechadzky nie su moc kratke alebo co

taktotedanie
28. júl 2023

Je mozne absolvovat kupelnu liecbu zameranu na chudnutie takychto deti

juliet86
28. júl 2023

obratila by som sa na odbornika dietologa. naozaj jej treba urobit komplet odbery. stitnu zlazu. moze mat nedostatok decka a podobne.

autor
28. júl 2023

@katka700 áno, práve endokrinologička jej odporúčala zhodiť minimálne tých 15 - 20 kg. Všetky výsledky má v poriadku.

autor
28. júl 2023

@kikazoe Ďakujem, inšpirovala si ma. Problém je asi aj to, že dcéra neje takmer vôbec surovú zeleninu a šaláty. Varenú koreňovú zeleninu miluje, ale paradajku, papriku, uhorku, alebo akékoľvek šaláty, to nezje vôbec. Viem, že je to chyba, ale keď si dá malý kúsok rajčiny, okamžite ju napne na vracanie. Myslím, že to je skôr psychika, ale je pravda, že nič z tohto nezje prakticky od malička. Vždy ju to napínalo na vracanie.

autor
28. júl 2023

@marcellka32 ona ale nachodí skutočne celé kilometre. Predvčerom prešli s kamoškami asi 5 - 6km za 2 hodiny.

autor
28. júl 2023

@taktotedanie prosím a nevieš kde je táto kúpeľná liečba realizovaná? Alebo ako sa k nej dostať?

taktotedanie
28. júl 2023

Kde maju moznost ubytovania deti napr bardejovske kupele to maju

dadis
28. júl 2023

Tak to isli velmi pomaly, lebo 5-6km by mali dat za hodinku cca a to by ani neboli v aerobnej faze. Nemozu baby chodit spolu sportovat? Beh, tabata, kruhaky, cyklistika? V niecom je chyba, jedalnicek vyzera byt spravny..aku ma nadvahu?

barborachors
28. júl 2023

Treba pockat, kym je vo vývoji. Ona schudne, ale kym je v puberte, tak to nepôjde, kvoli hormónom. Rozum sa mi zastavuje z toho co vam doktor natrepal za somarinu. Dobre vie ze skrz hormony to nepôjde. Asi chcel natlakovo manipulovat aby uz viac nejedla ako je potrebne. To chce cas a vela zeleniny a ovocia. A hlavne jedlo bez príloh a obmedzit pečivo. Namiesto priloh podavaj salat, dusenu zeleninu. Prilohy nie su nutne, nutne su bielkoviny a proteiny. Cize ryby, bio kultury a chude maso, sem tam vajicka. A hlavne varit doma, ziadne fastfoody a pod. A precitaj si nieco o hormonálnej obezite. To je vraj dalsia civilizacna choroba dnešných mladych.

kikazoe
28. júl 2023

ak chceš, pošlem v správe pár drobností čo u nás fungujú a možno tvoju slečnu inšpirujú a vás nezrujnujú

aurora33
28. júl 2023

A nemôže sa stat že napríklad počas tých prechádzok jedia napríklad čipsy?

dadis
28. júl 2023

@barborachors Je hlupost odporucat jedlo bez priloh!!!

lalala94
28. júl 2023

@marcellka32 ale toto je mlade nastrocne dievca. Takemu staci omnoho menej zmien ako dospelej starsej zene. Po dvoch mesiacoch zmeny stravy by uz videla nejake kila dole aj ak by sa nehybala vobec.

marcellka32
28. júl 2023

@lalala94 nie na všetkých to funguje, a keďže to na mladú nefunguje pridala by som iný pohyb ako prechádzka+nevieme akú má stravu