Dcéra dnes dostala ovčie kiahne

lubicajanoskova
17. dec 2015

Dobry vecer, prosim, poradte mi. Dcera si doniesla zo skolky ovcie kiahne. Ja som kiahne este nemala. V sobotu mame ist na oslavu 50-tky. Mozem aj ja preniest kiahne?

dominika6
17. dec 2015

@lubicajanoskova
Inkubacna dona je cca 14 dni cize a nakazena si uz aj ty

zuz02
17. dec 2015

Inkubacna doba kiahni je zhruba 14-17 dni (plus-minus). Infekcna si zevraj den pred prvymi priznakmi, resp.vysypom a pocas celej doby, co sa ti vyhadzuju nove vyrazky. Takze ide o to, kedy sa dcere tie kiahne objavili a k tomu pripocitaj tych 14 dni. Zhruba v tom termine by sa mohli objavit aj u teba a tzn.ze by si ich mohla aj na inych preniest. U tych, co uz kiahne prekonali, sa vytvara imunita a kiahne uz nedostanu, ale zase ak su oslabeni, tak sa u nich moze objavit pasovy opar, lebo ten sposobuje ten isty virus, co kiahne.

horana
17. dec 2015

Nemusis ich chytit, ale najskor chytis. Virus uz mas v sebe, ale infekcna si az tesne pred vysevom (a potom pocas neho), vzhladom na inkubac. dobu este preniest najpravdepodobnejsie este nemozes v sobotu.

cerez
17. dec 2015

Si v inkubačnej dobe. Tak som bola aj ja, keď mi dcéra dostala kiahne. Ja som ich nemala a dr. mi povedal, že si mám počítať 21 dní. Áno, môžeš preniesť aj vtedy, keď už kiahne mali, môžu zas dostať pásový opar. Je to jeden kmeň. Neriskovala by som!

sorciera24
17. dec 2015

vobec nemusis byt nakazena.....syn dostal v 5r. kiahne a tiez nas o tyzden cakala 50tka, syna sme enchali babke strazit a muz kiahne este nemal.....cize sme cakali, ze aj on dostane.....a nedostal!.....akoze teraz nemal chodit 3 tyzdne do prace pred ?
clovek je infekcny 2-3 dni prec vysypom , ale nie je zarucene, ze ich dostanes.... takze ziadne take, ze si uz nakazena....vobec to tak nemusi byt 😉

lubicajanoskova
autor
18. dec 2015

Dakujem ☺

maja170
27. dec 2015

@lubicajanoskova Ahoj.Aj môj syn sa vysypal 18.12.A ja som kiahne samozrejme tiež nemala,tak som zvedava,či ich dostanem.Daj potom vedieť,ako si dopadla. 🙂 🙂 🙂

lubicajanoskova
autor
29. dec 2015

@maja170 Ahoj, zatial este cakam, ci dostanem alebo nie, dnes je to uz 14 dni.

dukokatka
30. dec 2015

dcerka ma 7 den kiahne.Mozem ist na navstevu k ludom co uz kiahne mali?Ja som uz mala kiahne.

lulistek
30. dec 2015

najviac coho by som sa obavala ci tam nebude nejaka baba tehotna a mozno este ani o tom nevie, vtedy to moze mat fatalne nasledky, ja som tehotna a tiez sa radsej stranim malej neterke co ma kiahne, istota je gulomet. aj keby taam bola 0,000000000000001% sanca, a dietatu sa nieco stane .... vies.

iukas
30. dec 2015

predpokladam, ze tam budu aj starsi ludia, skus si precitat, ake fatalne nasledky moze mat pasovy opar u osob s oslabenou imunitou... nevzala by som si to na svedomie... ja som pasovy opar dostala od neznameho darcu pred 4 rokmi na vianoce, ked mladsia dcera mala necele 3 mesiace. tiez si asi niekto myslel, ze nie je infekcny..

dukokatka
30. dec 2015

ok tak niepojdem nikam s dcerkou pre istotu

papricka33
30. dec 2015

Infekcne su len uz vysiate "pupaky". Pred nimi a po nich nemoze nikto infekciu preniest. Iba ak tehotna na svoje babatko, krvou.

zuz02
30. dec 2015

Tehotna ma problem hlavne vtedy, ak kiahne este nemala. Ja som bola tehotna asi tak v 24.tyzdni, ked mi stvorrocny syn doniesol kiahne zo skolky.Ale kiahne som v detstve prekonala. A to som ho musela umyvat a pod.a ziaden problem. Je to otazka imunity. Ak je dobra imunita, nie je problem. Keby sme sa mali bat kazdeho virusu a bakterie, tak ani z domu nevylezieme. Skor by som sa bala o to kiahnove dieta, lebo to ma oslabenu imunitu ( a po kiahnach na dlhsi cas), aby nieco ine nenachytalo.