Dá sa už u 10 mesačného dieťaťa zistiť nábeh na autizmus?

31. jan 2022

Prosim neodsudzujte ma za moju otazku. Ma moje dieta nabeh na autizmus? A teda syncek ma 10 mesiacov, a so vsetkym cim sa da kruti. Este aj s cunlikom sa tak hra. Vypluje ho, a na zemi nim kruti. Ucim ho skladat vezu s detkych kelimkov. Vezu vzdy vzbura co je v poriadku. Ale maly vzdy jeden kelimok vezme a kruti. Ziaden zaujem dat kelimok na kelimok. Aj s kockami takto isto. Posavim vezu, maly je zbura, vezme kocku a aj do tej stucha a obracia ju. Teraz ma najoblubenejsiu hru, ze odstvornozkuje ku stoliku v ruke ma hracku, postavi sa kubstoliku, vylozi hracku na stolik a kruti nou.

autor
31. jan 2022

mam tam preklepy, uz mi to nejde opravit

evica17
31. jan 2022

Podla mna neda. Vsak podobne veci robi aj nas, a nidky som.nepochybovala a ani nepochybujem o tom ze je normalny. Proste skuma svet svojimi ocami, ruckami a nam dospelym sa to moze zdat zvlatne ale oni vedia preco to robia a co tym cvicia

barus26
31. jan 2022

🤦🏻‍♀️ má 10 mesiacov, snáď nechceš od neho aby staval 100 metrové veze.. Nevidím dôvod prečo by mal mat nábeh na autizmus… 🤷🏻‍♀️

anjelicek26
31. jan 2022

Co mate furt s tym krutenim 😂 Robia to uplne vsetky deti v tom veku, kazde jedno! Autizmu ma len pod percento s nich...

kittykat22
31. jan 2022

ma 10 mesiacov, co od toho dietata cakas? 😅 Syn je v poriadku, ale teda u teba by sa asi nejaka ta diagnozka nasla 🙈😀
Ze "ucim ho skladat vezu z kelimkov" ... nemyslis vazne 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
31. jan 2022

@kittykat22 Vsak z detskych kelimov. A iba troch. Co je na tom divne? Je bezne, ze 10 mesacne deti uz vedia dat kelimok na kelimok, alebo kocku na kocku.

karhu
31. jan 2022
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
guiseppinka
31. jan 2022

Naozaj? Tak ja mam asi divne deti, lebo ani jedno mi v 10 mesiacoch neskladalo veze... Najmensi ma 14 a stale to nerobi... Radsej sa stvera na stolicky...

Nezabudni, ze o chvilu potrebujes zacat aspon s kvadratickymi rovnicami

majka176
31. jan 2022

To čo robí tvoj syn v tomto veku je podľa mňa úplne normálne, 10 mesačne dieťa nemusí ešte vedieť stavať vežu, ja mám 1,5 ročného, ktorý sa to naučil len nedávno, a je zdravý. Také malé dieťa ešte nemusí vedieť postiť hračku z ruky a položiť, v tomto veku detí väčšinou hračky iba hádžu. To že všetkým točí je iba experiment, deti radi skúmajú veci, zrejme sa mu páči ten točivý pohyb. Ja na tom nevidím nič neprirodzené 🙂

mamina0078
31. jan 2022

Nedá najčastejšie ho diagnostikujú od 3rokov. (Možno aj skôr ale s takým prípadom som sa nestretla)

seahorse27
31. jan 2022

Na tuto otazku ti nikto neda jednoznacnu odpoved. Dovod c.1 - tvoje dieta je prilis male a ani najvacsi odbornik by si netrufol ho diagnostikovat. Male deti maju vo vyvine obcas fazy, ktore mozu pripominat autizmus, nie je to nic nezvycajne. Dovod c.2 - nazory zien cez internet by si hadam nebrala ako smerodatne…Pochybnosti mozes mat, to je normalne. Vsimaj si u maleho hlavne ocny kontakt, ci zdiela pozornost (uz by mohol ukazovat prstekom), ci ti rozumie jednoduche veci, ci opatuje usmev, ma zakladne gesta - da papa, ukaze aky je velky….ak toto vsetko robi, tak sa ukludni a venuj sa mu. Vela sa spolu hrajte, ukazuj mu obrazky v knizkach, vela komentuj co robite, blaznite sa spolu, vela sa smejte, nech ma radost z interakcie

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
31. jan 2022

Nie, neda. Aj pri 2 ročných ti povie pedopsychiater, že je ešte skoro. A 10 mesačne dieťa vie dať kocku na kocku a kelimok na kelimok? Tak moji sú totálne pozadu potom 😄 ale inak zdraví a šikovní 🧡💚

petka_3
31. jan 2022

No v každom prípade máš veľmi šikovné dieťa. Ak sa na teba usmieva a túli sa, pozerá do očí, tak by som autizmus ani nezvažovala.

kittykat22
31. jan 2022

to co vedia a nevedia 10 mesacne deti je relativne. To ze niektore vedia stavat kelimky neznamena, ze budu genialne a tvoje ked nevie, tak je mimo. Co deti vedia nezavisi od toho, co ho naucis, ale k comu im dozreje mozog.
Detsky mozog sa rozvyja individualne. Niektore casti bude mat dozrete skor ako ine. Pokial budes ocakavat ze tvoje dieta ma robit a, b, c, d v tom a tom veku, tak sa zblaznis. Pretoze to nikdy nenastane. A miesto toho aby si si uzila materstvo sa budes len trapit.
Co by som ti poradila je, pozriet sa, co ma vediet dieta pri nastupe do skolky a nic ine neriesit.

evitka83
31. jan 2022

Z vlastnej skusenosti Vam poradim, ze nehladajte certa, tam kde nie je. 1, Vase dieta ma uplne normalne prejavy na svoj vek. Kazde dieta zaujima nieco ine. Moj syn je diteraz fascinovany tocenin vsetkeho a zatvaranim dvierok. 2, v 10 mesiacoch to nikto nediagnostikuje. 3, aj keby mal autizmus, nic s tym momentalne neurobite. Najlepsie co mozete pre svojho syna urobit je venovat sa mu a sledovat jeho predmet zaujmu a to vyuzit na edukacbe aktivity. Myslim, ze Vam by pomohla navsteva nejakeho Montessori centra s aktivitami typi play wisely a oni Vam ukazu ako syna stimulovat s ohladom na jeho uroven schopnosti a preferencii

kiki68
31. jan 2022

Nie , neda. Keby to robil v 3 rokoch, je to ine. Toto je bezne v tom veku

rachel36a
31. jan 2022

Samozrej e ze uz u 10 mesacneho dietata sa daju pozorovat prejavy PAS, ale nie len preto ze veci kruti..na to treba omnoho viac priznakov...ja mam syna autistu a nikdy nicim nekrutil

luckka6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
skaja_111
2. jan 2024

@rachel36a ahoj aké príznaky si prosím v takom veku pozorovala?

rachel36a
2. jan 2024

@skaja_111 ziaden alebo minimalny ocny kontakt, nevyhladaval ma pohladom ked som ho volala, alebo prechádzala okolo, ked som ho krmila, tak sa nedival na mna, ale ako keby cezo mna...to bolo prvotne uz v 3 mesiacoch som tusila ze nieco nie je ok...neskor ze bobec neukazoval, msl slabe porozumenie a pod

1mina
2. jan 2024

@rachel36a ja som si zas umojho myslela ze je najkludnejsie dieta na svete.ked mal 10 mesiacov 😃 a spokojna som bola uplne 🤷😂 sice som obcas videla ze uz vtedy robil zvlastne veci ruckami ale to som potlacila v mysli niekam dozadu

skaja_111
2. jan 2024

@1mina aké zvláštne veci napr ? Lebo moja keď vezme hračku do jednej ruky tak ňou tak toci ako keby