Čo znamená táto správa z ultrazvuku hlavičky?

s.a.r.i.k
15. nov 2011

Ahoj, potřebuju poradit. Mám předčasně narozenou dceru ve 24 tt, po porodu se objevilo komorové krvácení 2. stupně s následnou stacionární ventrikulomegalii a rozšíření SA prostor. Nyní, je nám už 5 měsíců. Korigovaně měsíc. Cvičíme Vojtu, snažíme se zvedat hlavičku, směje se a prý psychom otorický vývoj odpovídá. Při narození vážila 610g a měřila 29 cm. Nyní má 4,4 kg a 53 cm a obvod hlavičky 40 cm. Roste cca 0.5-1 cm týdně. Ale kontrolovali nám UZ hlavičkiy a do zprávy dali tohle: Nález symetrický,středočarové struktury bez posunu. Výrazné rozšíření SA i interhemisferické fissury v celém rozsahu(v obl. for. monroin SA 0,73, IHF 0,38)rozšířené prostory mezi gyri, parenchym bez ložiskových změn. Postranní komory symetrické, významně rozšířené biT 3,69, PPK 1,8, LPK 1,9cm. Tvar ješte nazn. konkávní v obl. for. Monroi ,3komora rovněž rozšířená. Septup pelicudí a CC vytvořeny. 4 komora a cysterna magna nerozšířená. "Průtoky ACA v normě RI 0,62. Závěr výrazně rozšíření postranních komor, 3 komora a SA prostor, s normálními průtoky. Dif. dg. komunikující hypopresorbční hydrocefalus, dif. dg. hydrocefalus ex vakuo při atrofii.
Co to pro nás zanmená, máme jít zítra na kontrolní UZ, mám z toho strašný strach, je ještě najká šance, že se vyhnem šantu a budem mít normální dceru?

tinki
15. nov 2011

@s.a.r.i.k tu ti sotva poradí niekto s takýmto problémom. To by tu musel byť nejaký lekár, aby ti plnohodnotne vysvetlil, čo to znamená. Pýtaj sa priamo tam, keď robia UZV. Jedine lekár ti môže podať pravdivé vysvetlenie. Mysli pozitívne, nič nie je také strašné ako sa nám zo začiatku zdá... 😉 🙂

s.a.r.i.k
autor
15. nov 2011

Já vím, jen jsem doufala, že se tu třeba najde někdo, kdo něco podobného zažil....

vavrenka
18. dec 2011

@s.a.r.i.k ak si tam este nestihla pozriet- je tu viacero tem o hydrocefale- myslim, ze to je to, co ti napisali do papierov. viacere maminky s tym maju skusenot skus:
https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/hydrocefalus-co-viete-o-tejto-chorobe/
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/postihnute-dietatko-hydrocefalus-2/