Čo robiť pri teplote a studených končatinách dieťaťa?

mim987
1. júl 2019

Ahoj, chcem sa spýtať. Keď ma dieťa vysokú teplotu, od posledného podania lieku ešte neprešli 4hod. Ruky, nohy studené. Co robiť? Vraj nezrazat keď sú studené končatiny, na druhej strane keď sa to blíži k 40?? Bežať na pohotovosť alebo čo?

arcticcode
1. júl 2019

Stary a ucinny babsky recept je drzat v rukach osupane zemiaky, alebo ich supat. Neviem ako to funguje, zemiak ma velke mnozstvo vitaminu C, mozno tak.
Z bylin mozes pouzit lipovy caj, alebo bazovy caj, ci bazovy sirup. Len surove bazove plody sposobuju sracku, co moze byt v tomto pripade fatalne. Predpokladam, ze teplota je z upalu?

shee11
1. júl 2019

Skúsiť zohriať ruky nohy ( napr.elektricky vankúš), potom posadiť do vane s vodou cca 37 stupňov a potierať telíčko.

mim987
autor
1. júl 2019

Ja netuším z čoho má teplotu. Práveže sme boli doobedu von iba v tieni. Suseda mala teraz dva týždne vkuse vysoké teploty, možno má to isté čo ona. Ťažko povedať. Meriam mu teplotu každú chvíľu, stále ma okolo 39,7 ale ruky ľadové tak sa bojím niečo robiť aby nedostal tie kŕče

saxana000
1. júl 2019

Zabal na hrudnicek..?

sapetka
1. júl 2019

@mim987 chod na pohotovost, teplota sa nema zrazat ked ma studene koncatiny. Nepise kolko ma tvoje dieta. Ak ide o mensie dieta do vody sa neodporuca davat.. skor mokru plienku nie velmi studenu na hrudnik a chrbat a zabalit do zupana alebo sucheho uteraka. Ak presli uz aspon 2,5-3hod od podania lieku mozes dat dalsi. Nedala si nizke davkovanie ked ti to nestiahlo teplotu?

kika831
1. júl 2019

@mim987 ak sa teplota blizi k 40- treba dat liek s inou ucinnou latkou aku ste dali naposledy ( paralen/ibalgin). Dietatu treba dat ponozky a dat zabal. Pokial nema zimnicu, zabal mozte, ak ma zimnicu dat ziadne zabaly a len niecim tenkym prikryt. V ziadnom pripade kupele- pri vysokych teplotach sa kupel nedava, aby prudko neklesla teplota a dieta nedostalo sok. Drzim palce. Este jedna vec- ak je liek na teplotu podany perolalne, tak moze trvat aj hodinu nez teplota zacne pomaly klesat.

simca06022011
1. júl 2019

Striedať ibuprofenovy s paracetamolovym sirupom/alebo čo dávate, tak aby bola dodržaná denná dávka a rozostupy. Inak ja som malú zvykla len utierať vlhkou plienkou, inak žiadne závaly a kúpele, čo najviac vody som sa do nej snažila dostať celý čas. Teplota bude dlhšie klesať teraz, horúci je aj vonku. Ak by nešlo dole nič išla by som na pohotovosť. My sme nad 39 davali aj diazepan ak si dobre pamätám názov, kvôli kŕčom. Prípadne zavolajte si na pohotovosť u vás a poraďte sa

mim987
autor
1. júl 2019

Žienky ďakujem, ja mám naštudovanie co robiť pri teplote ale mal ľadové ruky a od podania cipku (panadol) prešli len tri hod. Stúplo mu na 40,5 a zrazu ruky horúce, hneď som ho začala umývať mokrym uterákom (hrudník, chrbát) a kleslo. Teraz už prešli 4hod tak som mu dala aj nurofen cipok na striedačku. Zatiaľ ma "len" 38 čosi. Ma rok a pol. Uvidíme co bude v noci. Ráno bežím k Dr ale na pohotovosť sa mi nechce, vždy som to nakoniec o ľutovala, nemám tu dobrú skúsenosť. Gen zemiak sa môže aj keď ma končatiny studené? Alebo vždy čakať kým nedosiahne teplota ten najvyšší bod a končatiny budú teplé?

majka99999
1. júl 2019

@mim987 vezmi k dr. vzorku mocu, ak mate sterilnu skumavku, moj mal taketo horucky pri zapale obliciek, ale teda moze to byt aj viroza. Paralen mozes striedat s nurofenom po 3 hodinach, davkovanie na max. Nurofen je hmotnost deleno 4, cize ak ma 12 kg, mozes dat 3 ml. Skusit ten zemiak do ponozky a telo na telo, ze bude na tebe lezat nahy, prikryt lahko.

julianadrx
1. júl 2019

Ja by som striedala čípok so sirupom, u nás sirup zabral vždy, no čapík nie :-/ .... synovec mal teraz vysokánske teploty, sestra nechápala bo nič iné sa neprejavilo, išla k lekárovi a ten mu kuk do hrdla a angína ako vyšitá .... no ale on má 4 roky. Mokrú studenú vreckovku dávame na čelo a na zápästia. Mne sa s dcérkou 2x stalo to, že bola celé vretá, triasla sa ako osika ale 3 teplomery jej nenamerali teplotu :-/ zvláštne, nie? ... po lieku bolo dobre ...

liv1
1. júl 2019

Vygoogli si niekde davky lieku na kg hmotnosti dietata. Pamatam sa ze ked mal maly 2 roky tvrdili mi, ze to davkovanie na obale nie je presne, ze mozem dat viac. Myslim ze najskor kazde 3 hodiny mozes striedat lieky s inou ucinnou latkou..

mim987
autor
1. júl 2019

Ďakujem pekne, ako sa rieši davkovanie pri cipkoch?

mim987
autor
1. júl 2019

Tak zas po troch hodinách 40,5 😣 dala som mu panadol zas a zvracal chudák. Ale už ma len 38,5. No neviem, to vracanie môže byť z tej teploty vysokej alebo z lieku? Nech už je ráno 🙏

majka99999
1. júl 2019

@mim987 moze zvracat aj z tej teploty.

mim987
autor
2. júl 2019

@majka99999 ďakujem. To bola noc teda. Celú noc teplotoval. Ale už je dobre. Teraz ma 36,2. Tak snáď je to zažehnane. Asi naozaj z tepla to bolo 🤷‍♀️

majka99999
2. júl 2019

@mim987 este mu moze zas vystupit, kontroluj ho, priebezne. 🙂 moj to mal pred 2 tyzdnami, prvy den 39,5, zvracal 1x, ani neviem z coho, len zrazu mu bolo zle, na druhy den len troska zvysenu uz len mal, ani som mu nemerala, mal len take teplejsie celo a behal po byte. Den predtym len lezal.

mim987
autor
2. júl 2019

@majka99999 ahoj, kontrolujem ho dnes cely deň. Ešte aj teraz pre istotu lebo večer som mu na merala cez 37 ale iba bez dotykovým takže to je len také orientačné. No dnes úplne v pohode bol. My sme s manželom odpadavali od únavy a krpec plný energie ako keby nič. Dokonca ani nespal na obed. Snáď je to teda už zažehnane, nech to bolo čokoľvek. Ale o jednodňovej chorobe teda som nepočula ešte teda. Celkom ma to prekvapilo. Každopádne ďakujem pekne za rady a podporu 🙏

majka99999
3. júl 2019

@mim987 moj starsi to tak mava, aj na Silvestra akurat u nasich to chytil, chudak moja mama, zabaly mu musela dat a o 2 dni dosiel vlakom a nic mu nebolo. A teraz zase. Ale tak u nho viem, ze Paralen, oddychovat, tekutiny, nezakryvat. Maly je skor sople, kasel... teplota ani nie. Tak hlavne, ze ste to zvladli, ono este sa to zopakuje, ttreba cakat, ak mu nic nie je, ak by bolelo hrdlo, samozrejme to je ine.

mim987
autor
4. júl 2019

@majka99999 ahoj, no práveže mu nieje nič. Nemal ani sopeľ ani kašeľ. Len tie vysoké teploty jeden deň. Odvtedy nič tak asi naozaj len z tepla. No snáď sa to už nevráti 🙏🙂