Čo robiť, ak odpadne 4-mesačné bábätko?

24. jún 2024

Ahojte momentalne ma prepadol taky sttach… dcera 4 mesacna momentalne berie atb lebo je chora.. ked velmi place zacne ju dusit a niekedy to dojde do takej situacie ze sa jej zacne viakat zacne zvracat a nevie sa nadychnuť. Co robit ked nedajboze odpadne ?? Ja jej hned fuknem do tvare aby sa nadychla ked vidim že už cervenie, no je to nenormalny strach … dufam ze z toho neodpadne nikdy ale čo ak… čo robit preboha ked odpadne ??

karolinkaaaa005
24. jún 2024

Má kašeľ ?

berenika39
24. jún 2024

Už jste měli být u lékaře, na pohotovosti. Cokoliv ti tu někdo poradí, může být nebezpečné.

autor
24. jún 2024

@berenika39 ved pisem ze berie antibiotika, dnes sme boli u lekara, vravela som ze ju dusilo a zvracala lebo sa nemohla nadychnut

autor
24. jún 2024

@karolinkaaaa005 ano je chorá

anavixy
24. jún 2024

Odpadne znamena co? Strati vedomie a prestane dychat? Tak zahajujem KPR. Ak ide len o respiracny afekt, tak tam postaci fuknutie do tvare ci pokropenie vodou, stav sa spontanne upravi do par sekund.
Odporucam najst si nejaky, kludne online, kurz prvej pomoci, napr. comamdelat.com, alebo si aspon najst instrukcie na nete ci ig (profil mk life prvni pomoc detem napr). Na pohotovost nevidim dovod, u lekara ste boli, kedze ma atb, dusi sa lebo kasle, ma hlieny, zvracia, nikto pri zvracani zaroven nedycha, je to velmi neprijemne, ale “normalne”. Ked fuknutie do tvare pomoze, tak je to super.

autor
24. jún 2024

@anavixy no ano obavam sa toho ze strati vedomie pri tom ako sa jej zacne viakat a medzitym sa proste nenadychne a rovno zvracia a viaka sa jej dalej, hned fukam do tvare , zacala este trocha kaslat ale potom sa to upravilo.. stalo sa mi to dnes ráno a teraz vecer lebo momentalne mame obdobie ze ked ma ist spat tak nezabera nic a spusti rev a ked ju do toho zacne dusit tak je to hroza …

sundew
24. jún 2024

Co je Viakat?

autor
24. jún 2024

@sundew napinať na zvracanie

pribinak
24. jún 2024

Zvracia hlieny? Treba častejšie odsávať noštek

karolinkaaaa005
24. jún 2024

No ja by som skúsila pohotovosť , pri takom malom bábätku sa môže kedy kolvek zhoršiť stav resp .zápal pľúc , priedušiek , nech ju skontrolujú ,

alickapusinka
24. jún 2024

Veru išla by som na pohotovosť môže to byť aj laryngitída. To je nebezpečne pri tak malom bábätku.

berenika39
24. jún 2024

Ve čtyřech měsících není důvod psát na Forum. Vypni Koně a zapni navigaci na pohotovost.

jaskolka
25. jún 2024

Nepisat tu, a už si mala byť na pohotovosti.

andreatytler
25. jún 2024

Ona pravdepodobne neodpadne, ale jej tie zvratky, hlieny mozu zabehnut tak ze sa zacne dusit a vtedy mas nejakych 10 minut aby si jej dala umele dychanie a to je infarktova situacia.

autor
25. jún 2024

Mamičky , velmi dobre viem co je laryngitida, mam starsieho ktory to mava pravidelne, preto mame doma aj čipky na dusenie, vsetko toto viem , na pohotovost nevidim dovod utekat, ja sa pytam ze co robit keby sa mi tak zacala dusit az by stratila vedomie. Ona sa nedusi nonstop, vcera sa to stalo 2x preto ma prepadla taka myslienka co ak strati vedomie… chcela som radu ako sa pri tom zachovat. Asi kebyze strati vedomie ta neutekam na pohotovost kriste pane rozmyslajte trocha

januska12323
25. jún 2024

No zachovať chladnú hlavu, skúsiť prebrať a potom ísť na pohotovosť.

animus
26. jún 2024

Veď ale to sú základy laickej prvej pomoci. Mať dieťa neznamená len kúpiť pekný kočík a postieľku ale ovládať aj základy prvej pomoci. Odporúčam minimálne knihu ako neprísť o dieťa.

taga
26. jún 2024

Ja vobec nerozumiem otazke:
Mala zvracia a potom sa dusi a ty sa pytas, co mas robit ked strati vedomie???
No tak v prvom rade riesit to preco zvracia, potom to, preco sa dusi nie? Ci ty sa len pozeras a cakas ci odpadne alebo nie?? To uz keby sa ti tak dusila ze strati vedomie, to uz je trosku neskoro riesit, potom uz len volat zachranku snad a oni ti povedia co robit do ich prichodu

dadaviki
26. jún 2024

Myslim ze to z tych hlienov proste zatekaju.cim viac ich vyvracia tym lepsie ale neni to prijemne.Naj by bolo keby si si dopredu pozrela video co robit.polozit na chrbat.hlava do zaklonu.skontrolovat najprv vedomie stipnut silno,zatlacit hankami na stred hrudnej kosti.ak nie je pri vedomi pokračovať kontrolou pravidelneho dychania.vytocit 155 a ist dalej nedycha podat prvu pomoc.dalej ta budu navigovat.tazko cez net opisat.ak mas napr instagram pozri si abclife_sk tam mas krasne popisany postup.drzim palce

jamidea
26. jún 2024

@taga ani ja nerozumiem ocom je rec. Dieta sa bude dusit iba ak kaslom, a potom to treba riesit na pohotovosti. Od revu a grcania sa nezadusi, clovek ma reflex, ak je taka ze reve a nedycha, trebanou drmat, fukat, frknut vodou. Kamoskin syn bol taky. Viakat si pouzila 2x, nikto nevie co to je.

stanulienkat
26. jún 2024

Prosim vypusti zo slovnika vymyslene slovo "viakat". Si dospela. Su deti, ktore placu az stratia dych. Vtedy sa NEMA fukat do tvaricky, ani triast dietatom. Robi to vela babatiek. Len ju drz v naruci, kym sa neukludni. O chvilu to prejde. A pozri si len pre istotu zaklady prvej pimoci.

kikusha2212
26. jún 2024

Ja si myslím, že pri tom pľaci jej tak zatekaju hlieny, že sa cez ne nevie nadýchnuť. Mala by si ju odstavat častejšie a hlavne keď plače. Plus riedit tie hlieny morskou vodou a odsavat. Je to veľmi nebezpečné, tie hlieny jej môžu počas spánku zle zastať. Mala by to rozkaslat, ale ja by som ani nespala.

nykkushka
26. jún 2024

Presne kvôli takýmto situáciám by mali rodičia v pôrodnici namiesto tých nezmyselných krabíc z poisťovne dostávať túto knihu, povinná literatúra každého rodiča (my sme s mužom zdravotníci, ale mám ju doma tiež, lebo som si nie vo všetkom keď ide o deti istá).
Ono keď zavoláš na dispečing 112 ťa zdravotníci nasmerujú čo treba robiť, ale základy (pomer stlačeni a vdychov, pri dieťati alebo dospelom ) musia ľudia vedieť. Je to veľmi náročná situácia, hlavne psychicky ale urobila by som všetko pre to, aby som dieťaťu najlepšie pomohla, kým príde záchranka

anavixy
26. jún 2024

@nykkushka tiez som zdravotnik a kupovala som si ju hned ako vysla (aj tu dospelacku)🤩 skvela!

autor
26. jún 2024

@animus je to moje druhe dieťa, niesom prvorodička ani prvomatka alebo ako tomu v dnesnej dobe nadavate ale aj kebyze mam 5 dieta tak moze prist situacia ktoru si nikdy nezazila pri ostatnych detoch a ťa to prekvapi a nebudes mat sajnu co robit .. presli sme si laryngitidami a neviem cim vsetkym s prvym synom a pri takto malom babatku ako je dcerka som pri synovi neriesila dusenie a taketo veci, viem ako pomoct ked sa dusi s nejakym jedlom ale KPR som videla len na videu a aj v skole sme sa to ucili ako pomoct malemu babatku ale neviem ci by som vedela vyhodnotit situaciu ako je tato ze ju dusi a nasledne napina na zvrqcanie , pozvracia sa a nasledne hned ju napina znova znova vracia a medzitym sa nenadychne. Tak uz ti lepí robis co mozes buchas po chrbte fukas do tvare a cakqs nq sekundu jej nadychu… prosim vas preco ste take matky dnesnej doby ze hned utočite ? Ja som si nerobila deti zo srandy, ani pre kocik ani pre parady…

nykkushka
26. jún 2024

Autorka, môžem ti povedať že v reálnom živote by väčšina matiek také hrdinky nebol. Jedna vec je zažiť kurz prvej pomoci na figuríne a iné je riešiť svoje vlastné modré dieťa ktoré nedýcha. Ja som zažila niekoľko KPR dieťaťa aj dospelého ale netrúfam si tvrdiť ze by som zachovala 100%klud a čistú hlavu, keby sa jednalo o moje dieťa.
Ja ti fakt doporučujem kúpiť tu knihu, nie je drahá a máš tam základy co sa dieťaťa týka.

autor
27. jún 2024

@nykkushka ďakujem urcite si ju zadovazim

animus
27. jún 2024

Ja som to nemyslela v zlom, odpovedám ti len na otázku. Ty si sa pýtala čo vtedy robiť, ak teóriu prvej pomoci poznáš, super, tak potom vieš čo treba robiť, to či by si to urobila správne to ti už nikto na MK nepovie. Ja reagujem naozaj vyslovene len nato, že sa pýtaš čo robiť. To ti nikto neporadí, pretože to záleží od situácie. A viem o čom píšem, syn keď sa narodil mávali sme poplachy na monitore dychu, žiaľ nie falošné. Ja som sa radila s lekármi čo robiť a volala som na 112 kde mi po telefóne radila aj operátorka. Žiaľ, tiež mám dve deti pri ktorých by som bola šťastná kedy riešim "len trápne sopliky" a naozaj zaspávam s lepším pocitom, keď mám aspoň načítanu prvú pomoc. Po všetkom, čím som si prešla namiesto chrumiek a dzusikov na detské ihrisko nosím v batohu lekárničku 😅
Takže ešte raz, prepáč, naozaj som to nemyslela v zlom, verím že to nemáš doma jednoduché. Tu knihu naozaj odporúčam 😉

banalu
27. jún 2024

Ak strati vedomie okamzite vytoc 155 a daj hlasny odposluch. Poloz na zem a zisti ci dycha. Tiez zisti ci ma ciste dychacie cesty a skus ho prebrat bolestivym podnetom. Ak nedycha, okamzite zacat ozivovat. Pozri si na nete ako na to, najdes detailny popis, kludne si to vytlac na chladnicku. Snaz sa nespanikarit a ked ti operator dvihne povedz ze davas prvu pomoc 4mesacnemu babetku, ktore skolabovalo a meno a adresu. Pocuvaj ich a sustred sa.

taga
1. júl 2024

Ale my sa nesnazime byt utocne len fakt nechapem,ako myslis tu sitiaciu,na ktoru sa pytas...