Chrčanie štvormesačného bábätka

hanaxxx
11. jan 2022

ahojte, moj maly zacal asi pred dvoma tyzdnami obcas chrcat. Najprv to bolo len raz za par dni, v polohe nie lezmo, len chvilku, ani nie minutu. Posledne dva dni sa to zhorsilo, uz chrci aj ked lezi a trva to niekolko minut, potom sa zbavi nejak toho co mu prekaza v hrdle a je dobre. Dnes ho to donutilo uz aj zakaslat, potom sa mu to vycistilo. Minuly tyzden som s nim bola kvoli tomu u lekarky, popocuvala ho a povedala ze dychanie ma ciste. No ano, jemu to nejde z hrudnika, ale niekde medzi nosom a hrdlom to ma. A povedala, ze to nic nebude, ze si len potrebuje odkaslat, tak ako aj dospeli ludia. No ale ja si potrebujem odkaslat, ked mam nieco v krku, nie len tak pre nic za nic. Uz som googlila a nasla som stridor- tuto diagnozu chapem ale tak, ze keby mal toto, tak sa to objavi uz skor, nie az v stvrtom mesiaci. Dalej som nasla skryty reflux a rozmyslam, ci to nemoze byt tym, ze som maleho po dojceni prestala davat do zvislej polohy, lebo si skoro nikdy neodgrgol a nikdy nemal problem so zvracanim. Odgrgnut ho davam len ked pije mlieko z flase, vtedy si pekne odgrgne. Budem ho teraz davat par dni odgrgnut aj po dojceni, tak uvidim, ci sa to zlepsi, ale chcela som sa poradit, ci mate niekto s chrcanim skusenosti.

jazula
11. jan 2022

Nám začalo jedného dňa strašne chrčať 6tyzdnove babo - v postieľke po uložení na spánok. Akonáhle som ju dvihla na ruky, prestala chrčať a zaspala. Diagnoza skrytý reflux. Zbavili sme sa ho v 6mesiacoch. U nás priznaky okrem chrčania - stále si sibrinkovala rukami okolo tvare, časté čkanie, biele bodky v slinkach a v kutikoch úst (natravene mliecko, čo sa vrátilo). Nikdy nejako výraznejšie negrckala. Skus vyvysit postielku (podložiť knihy pod nohy postieľky na jednej strane), po pár dňoch by to malo pomôcť, ak ide o reflux. Ak sa ti bude šmýkať babo dole, pod zadoček vankusik z gauca a po stranách uteráky…tak sme to mali my 🙂. Pri tom skrytom je zradne to, že babo ma vlastne v kuse podráždene dutiny od kyseliny a príde sa na to, až keď sú podráždene až moc…

jazula
11. jan 2022

Len dodám, že my sme mali vyvýšené všetko - prebaľovák, kočík, podložku na ktorej bola po kúpaní, kojovankúš…pomohlo.

hanaxxx
autor
11. jan 2022

este by som doplnila, ze sa stava, ze ked mu davam pit z flase (dokrmujem bud materskym mliekom alebo nutrilonom), tak niekedy vypije len kusok a zacne sa zlostit, revat a prehybat do luku. nerobi to vsak stale, niekedy vypije celu davku, aj ked pravda je, ze je to skor vynimocne.vacsinou, ako som napisala, sa zacne po chvilke zlostit a musime si dat pauzu a skusit o 10 minut a presviedcat a menit miesta a polohy, len aby sme do neho to mlieko nejak dostali. a to viem, ze je hladny, lebo mu flasu dam, az ked reve od hladu

marianarem
11. jan 2022

@hanaxxx Aj mne to pripada ako reflux, moj to mal podobne. Aj s chrcanim, aj s tym obtiaznym krmenim, aj sa vypinal do luku. Vrcholilo to okolo 4-5 mesiacov, po 6m sa to zacalo uz dost lepsit.

hanaxxx
autor
11. jan 2022

@marianarem a mali ste to aj oficialne diagnostikovane? A robili ste opatrenia ako jazula alebo este nieco ine?

marianarem
12. jan 2022

@hanaxxx Nemali, ale bolo to dost zrejme. Boli aj ine priznaky, z ktorych bolo evidentne, ze sa mu vracia nieco zo zaludka do pusinky, hoci nejako velmi negrckal. Pediatricka to tiez vyhodnotila ako reflux, ale na gastre sme neboli, nebolo to zase take, ze by potreboval lieky. Prosperoval, inak bol zdravy. Tiez sme naklanali postielku do takych 7 mesiacov. Kym sa este nevedel pretocit na brusko, tak som ho nan nedavala po jedle, ale az po takych 20-30 minutach, dovtedy som ho drzala nakloneneho. Ked sa uz pretacal sam tak smola, vtedy to prave zacalo vrcholit. No ako zacal lozit uz to bolo lepsie. No a tiez som zacala prikrmovat hned ako mal 4m, aby mal uz hustejsiu stravu.

jazula
12. jan 2022

@hanaxxx My sme tiež neboli na gastre, len pediatrička potvrdila. Naša po jedle skoro vždy zaspala, ale inak sme na bruško dávali pravidelne. Keď bolo najhoršie, dávala som pri kŕmení Gastrotuss baby sirup, s prikrmami som začala potom cca v 5,5 mesiaci, aj keď pediatrička nekazala skôr začať.