Choroby v materskej škole

20. sep 2024

Dobrý deň, 2 roky pracujem ako učiteľka v MŠ a trápi ma jedna vec. Choroby. Keď som nastúpila som počítala aj s tým, že od deti chytím všetko možné, že si potrebujem vybudovať imunitu. Prvý rok som nejako zvládla, viac som bola chorá ako zdravá, reálne pár dni z mesiaca som bola “zdravá”, zvyšok katastrofa, stále chytene dutiny, strata hlasu, zapálene hrdlo, sople. Počas leta sa to ako tak ukludnilo no teraz od septembra je to znova katastrofa. Znova som v tom istom kolotoči. Urobila som minulý rok veľkú chybu, že všetky choroby som prechodila, nevylezala. Chodila som do prace chorá, veľakrát aj s teplotami pretože nebude stále niekto donekonečna zastupovať niekoho a tie pohľady kolegýň boli neznesiteľne. Lenže teraz takto po čase si uvedomujem že to takto ďalej nejde. Už teraz sa cítim príšerne a to je začiatok školského roka. Nevladzem pomaly stať ani na nohách nieto sa ešte “starať” o tie deti. O tom že deti chodia choré do škôlky nejdem ani písať, žiaľ u nás to nefunguje tak že keď ma dieťa on sople, otočia ho a domov. U nás bežne deti so zelenými soplami a kašľom navštevujú mš. Veľakrát sa aj stalo, že dieta malo v škôlke teplotu. A potom samozrejme sa nabrala aj učiteľka. Ako sa dá v takom stave pracovať? Tiež byt stále na PN sa nedá, dovolenky nie je toľko, aby sa ju dalo vziat. Som zúfalá, naozaj už zúfalá, nevladzem takto ďalej fungovať, cítim sa príšerne a reálne uvažujem nad tým, že zmením prácu. Tie ktoré máte podobnú skúsenosť, čo ste s tým robili? Vitamíny beriem, ale nijak mi to nepomáha. Antibiotika už odmietam do seba pchať.

bellaa3007
20. sep 2024

Aj u nás v školke sú večne usoplené deti v satni, ked počujem to kašlanie mam chuť sa s dcerou otočiť..
Ja by som skúsila Imuno-alergo napriklad Imunor je super 🙂

aliziana
20. sep 2024

Píšeš, že deti chodia do škôlky choré, však ale aj Ty si chodila chorá, s teplotami... tak potom jasné, že kolotoč, Ty sa nakazíš od detí, ony od Teba (a iných učiteliek) dokola...

snehulak77
20. sep 2024

Tiež by som skúsila imunoglukan. Ale toto, čo si napísala by som takto povedala aj lekárovi. Nech ti zoberie krv a pošle ťa ku imunologovi. To nie je úplne v poriadku byť takto stále chorá.

tinalia
20. sep 2024

A nejake ockovanie proti chripke si nezvazovala? Tiez robim v detskom kolektive a aj po 5 rokoch som si nevybudovala voci ich chorobam imunitu 🙈

autor
20. sep 2024

@aliziana áno lenže ja s tým nič neurobím. Xkrat som sa sťažovala že to takto nemôže fungovať, pýtala prečo no nedostala som odpoved. Asi to bude tak že nadriadený chce každému vyhovieť a s každým byt za dobre. Viem že v iných mš to takto nefunguje no tu je človek rad že v tomto odvetvi ma prácu.

autor
20. sep 2024

@snehulak77 pochodila som kadejaké vyšetrenia, krb, vytery všetko. Vyšiel mi akurát stafylokok z vyterov. Brala som ak vitamíny a nič nezaberá.

snehulak77
20. sep 2024

Aj u imunológa si bola? Robil to rozšírený odber ohľadom imunity?

kulumulu123
20. sep 2024

Zmeň škôlku a hlavne ak si chorá ty ostaň doma potom je to ozaj iba kolotoč keď sa nakazí od detí oni zasa od teba a tak stále dookola...
Naša škola napr posiela choré deti medzi dverami domov... Podľa mňa super prístup tiež by sa mi nepáčilo keby moje zdravé dieťa prišlo medzi choré deti... Žiadny z rodičov pikial viem s týmto problém nemá... Choré dieťa patrí domov nie do kolektívu...

tatiana_84
20. sep 2024

Niesom sice uciteľka, ale mám 2 deti-školáka 7ročného a 4ročného čo ešte nechodí do škôlky zo zdravotných dôvodou, ale čoskoro bude musieť nastúpiť. Môj starší nosí zo školy/nosil zo školky kadečo a vždy som ochorela aj ja(naposledy 7choroba a ja hrozny priebeh, mladsi odolal) a koľkokrát sa stalo že aj priebeh som mala horší, takže aj my rodičia sme často chorý od detí-teda ochorie dieta, často potom druhé, ja a aby nebolo malo tak aj muz. Možno skúste poriešiť niečo s imunitou-výborná je hliva, rakytník, poradiť sa s lekárom, prípadne imunologom. Určite nie je dobré ani pre vás ani pre deti keď sama nevládzete stáť na nohách a ešte aj deti strážiť.
U nas deti do skolky vzdy preberala ucitelka-teda si ho aj vizualne skontrolovala a na dietati je vidiet ci je chore. A tiez viete zavolat rodicovi-ze dieta ma teplotu. Rano mu nemuselo byt nic a naobed uz moze mat horucku.
Myslím, že aj zmena práce, prípadne MŠ je riesenie, ale ak vas ta práca napĺňa-to už nepíšete, ale ak si myslíte, že sa uplatnite inde. Aj tam budú chorý a tých domov poslat neviete-su to dospely ludia, pricom deti viete, pretoze vy ich preberate.

biglovemom
20. sep 2024

Broncho Vaxom !
Min rok som brala- chora som nebola, teraz zase beriem
A pred branim kazdy mesiac 🫣

dominikamacakova
20. sep 2024

Prečo si chodila k deťom chorá? Toto je vtip však?
Tak ja aj pri náznaku nechám deti doma a učiteľka príde chorá s teplotou...

henriettak
20. sep 2024

Na jednej strane ti píšeš, že ti prekáža, keď prídu deti so sopľom do škôlky (mimochodom, nie je pravidlo, že zelený sopeľ je ten najhorší), pričom môže ísť len o obyčajné prechladnutie alebo koľkokrát aj alergiu - nehovorím, že v tomto období. A potom napíšeš, že ty si chodila s teplotami a atb do práce? To je ok?

michaela329
20. sep 2024

Smer imunolog a liečba od neho. Mne v prvom roku dosť pomohol Isoprinosine. Odvtedy mi každú jeseň predpisuje Imunor (kvôli mocovym cestam) a ten je tiež fajn. A to som aktívny športovec a jem zdravo,no jednoducho aj po 11 rokoch vie škola a jej vírušteky a bacilčeky prekvapiť 😃

domka222
20. sep 2024

@dominikamacakova však? Najlepšie, že práve učiteľky sú citlivé už na to,keď dieťa kýchne a ona tam príde s kľudom nakaziť 20 detí

joannita
20. sep 2024

Imunitu je najlepsie budovat prirodzene, nie liekmi. Zacni chodit do sauny, zacni otuzovat (staci vlazna sprcha na zaciatok), zacni sportovat a zdravo sa stravovat. Tak sa buduje inunita....

michaela329
20. sep 2024

@joannita toto všetko ja robím - roky rokúce, šport hlavne vonku v lete a aj v mraze (milujem zimné behy) a predsa som sa chorobám nevyhla. Nie je to samospasne a hlavne, keď je človek v takomto deficite, treba mu pomôcť aj liekmi, potom naberie sily a môže byť aktívny. Škola je jednoducho také prostredie, kde príde každú chvíľu novinka

fiafia
20. sep 2024

Chorá učiteľka s atb v práci? To je vtip, áno? Treba si to v škôlke nastaviť. U nás neexistovalo choré diera so soplom,kašľom v škôlke. Keď sa im niečo nezdalo hneď volali. Paradoxne pre moje často choré dieťa bolo najlepšie obdobie kovid obdobie. Vtedy bol ozaj prísny filter, chorí striktne doma takže vtedy vydržala najdlhšie. A ja? Keď mi dcéra nastúpila do ms bola viac chorá ako zdravá a ja som vždy ochorela a dávala sa dokopy ešte dlho, veľakrát na atb. No potom to prešlo, žiadne špeci vitaminy som nejedla a teraz keď aj ochorie a kašle mi do tváre málokedy ochoriem. Asi už mám imunitu 😅

autor
20. sep 2024

@kulumulu123 všade čo viem tak to tak funguje, u nas bohužiaľ nie. Ako vravím, treba vyhovieť každému a byt za dobre s každým 🙂

autor
20. sep 2024

@dominikamacakova napísala som to v príspevku. Pretože som nemohla ísť na PN, nemala som toľko dovolenky aby sa to dalo pokryť všetko a nemal kto stále zastupovať. A byt na pn dva týždne z mesiaca je veľmi veľa.

simona92101
20. sep 2024

U nas sme sa proti tomu vzburili a tlacili sme na skolku aby sa robil ranny selekt,jednoducho s kaslom a zelenym soplom otocka domov!lebo to bol neskutocny kolotoc,doma sme sa z jedneho nespamatali a po 3 dnoch v skolke znova nova "mňamka".o tom,ze deti chodili všivave ci s kiahnami alebo covidom do skolky,to radsej pomlcim,lebo to bol tiez boj.niektori rodicia by hadam dieta aj v 40tkach teplotach dali do skolky😡

autor
20. sep 2024

@henriettak prečítajte si príspevok ešte raz a potom ho komentujte. Ďakujem

kristinapetronela
20. sep 2024

Tak ty chodíš s teplotami do škôlky a nadávaš na deti čo majú škole v triede ... Trošku porozmýšľaj a potom píš

autumm
20. sep 2024

Chybu vidím na strane škôlky. Inak to bude kolotoc pre teba aj deti na veky vekov. Ráno odsledovat deti. Pri náznakoch ako teplota, skaredy kasel, a na pohľad choré dieťa otočka domov. Úplne tomu sa asi zabrániť nedá, ale aspoň sa choroby eliminuju. Riaditeľka co na to? Prečo je vlastne taky prístup u vás v škôlke.

bale1rinka
20. sep 2024

áno treba ostať doma a vyliečiť sa.
platí pravidlo: od prvého dňa ako sa začala choroba + 7 dní ešte ostať doma.
ja som sa toho držala a teraz je bezproblémovo.
detská doktorka mi povedala:
pokiaľ dieťa nemá zápal v hrde, nekýcha každú chvíľu a zakašle kde tu 5x za celý deň, nemá teplotu, behá, vládze, chutí mu jesť, je bez teploty MÁ ÍSŤ DO ŠKOLKY.
Keď mi syn chodil do jasiel, mával teploty a chytené hrdlo a videla husté hlieny v nosohrtane, kt. sa dali rozbiť iba ABTami, tak to som ho doma nechala, býval 2 týždne v jasliach a 2doma SOMNOU, dakedy aj 3 týždne sme boli doma z celého mesiaca!!!!
ale ako začal škôlku, neriešim, a kašle a furt, iba to, nos mu doma prepláchnem konvičkou s morskou soľou, bola som u doktorky a povedala, mi že s kašľom nemám ku nej chodiť, hdlo má čisté, žiadne sople čo by zatekali a fičíme, iba raz mi učiteľka povedala, že kašle, nakoľko sme boli na imunologii v auguste a čakáme na výsledky=oktober, nejdem sa k tomu kašľu vyjadrovať. učiteľky už nič nevravia.

dadka1997
20. sep 2024

Ty sa sťazuješ a ucit si chodila chora? To vážne ?

luccija
20. sep 2024

Odišla som po 2 r medzitým imunolog a liečba.Zostal mi chronicky zápal nosohltanu, plus som mala zbierku všetkých stafylokokov, moraxellu atď...tiež som si myslela, že prvý rok bude horší a potom si zvyknem...nos respirator
Chýbajú mi deti, ale všetky choroby som nosila domov ja som nedávala teplotu, ale skoro non stop bolesti hrdla, kĺbov, viditeľné som chorá nebola ja nemávam nádchu, kašeľ, teplotu, ale vždy bolesti svalov, kĺbov atď...o to horšie, že všetci si mysleli, že si vymýšľam, lebo mi nič nie je🤪

luccija
20. sep 2024

..nemavala teplotu ..

autor
20. sep 2024

@kristinapetronela treba troska citat čo píšem. ČLOVEK NEMÔŽE CHODIŤ NA DVA TÝŽDNE ZA MESIAC NA PN, VRÁTI SA PO CHOROBE A ZAS ÍSŤ NASPÄŤ NA PN LEBO SA NABERIE OD CHORÝCH DETI KTORÉ NEZODPOVEDNÍ RODIČIA DÁVAJÚ DO MŠ. Dúfam že je to jasne napísané.

autor
20. sep 2024

@kristinapetronela tak ty troska čítaj s porozumením pred tým než napíšeš taku somarinu, neviem čo by tebe povedal zamestnávateľ nato že chodis pravidelne na pn a stále zábrana musí niekto robit.

autor
20. sep 2024

Človek je dva týždne doma, vylieči sa, vráti sa naspäť a zas dačo schyta od deti. A zas môže byt doma dva týždne kým sa vylieči