Bol test na boreliózu robený priskoro?

22. aug 2022

Ahojte, dcerka dnes absolvovala elisa krvny test. 16.7 ju nieco postipalo a o 2 tyzdne jej zacali neurologicke problemy bolest kolien, sliach, hlavy, dnes uz aj zvysena teplota. Zaplatila som jej krvny test v medirexe lebo nas lekar ma volno. Ale asi som sa unahlila:/ je to 5 a pol tyzdna cca od ustipnutia.

zuzkavladko
22. aug 2022

Podla mna to nie je skoro. Synovi robili 4 tyzdne po vytiahnuti kliesta a test uz bol pozitivny. Aj na pohotovosti kde mu ho vyberali, aj nasledne pediatricka vraveli, ze po 4 tyzdnoch sa robieva.

autor
22. aug 2022

@zuzkavladko dakujem a robili mu elisa test nevies ? Ako dlho bral atb ?

zuzkavladko
22. aug 2022

Ako sa volal test neviem. ATB bral mesiac, zabrali mu nastastie hned prve. odvtedy chodime kazdych 6 mesiacov na kontrolu. Priznaky boreliozy ale nemal ziadne, test som dala robit z vlastnej iniciativy, kliesta mal vo vlaskoch a musel tam byt nuekolko dni, lebo bol fakt strasne nacucany.

autor
22. aug 2022

@zuzkavladko aha tak potom to bolo asi sj viac ako 4 tyzdne od nakazy, kontroluju mu stale tu borelku ? Prepac ze sa pytam len mam obavy 🙂

anavixy
22. aug 2022

ELISA nie je nazov testu ale je to laboratorna analyticka metoda, ktorou sa zistuje pritomnost protilatok v krvi, je to jedna z najvyuzivanejsich metod v laboratornej diagnostike. Borelioza sa z krvi testuje pomocou metody elisa a vysledok sa potvrdzuje tzv. Western blot metodou, to by ste mali mat tiez vo vysledkoch, ak nieco bolo pozitivne. Ak boli testy negativne, asi treba hladat inu pricinu (na stranke MZ SR sa pise ze opakovat test o 2-3tt ak priznaky trvaju menej ako 30dni co asi teda u vas bude dlhsie, ale uvidite co povie vas pediater).

autor
22. aug 2022

@anavixy dakujem za vysvetlenie

nevenka
22. aug 2022

@anavixy vsetko ai vysvetlila super, len prosim, nie 2-3 tt, ale normalne tyzdne, ved nejde o tehotenske tyzdne. Kole mi to oci, prepac 🙃

lienocka2808
22. aug 2022

je dolezite aj to aky test si jej dala robit. Ak test Elisa, tak ten vychadza naozaj vo velkej miere falosne negativny. Priplatila by som si western blot test ( myslím, že to nebude až taká pálka, pár rokov dozadu som platila 25 eur) ten je velmi presný.

anavixy
22. aug 2022

@nevenka sorry, samozrejme nejde o tt ako tyzdne tehotenstva, som zvyknuta pouzivat automaticky tt ako skratky v latincine 🙈 blbost, viem…

autor
22. aug 2022

@lienocka2808 ale kde si mam zanho priplatit ?

anavixy
22. aug 2022

Pre vysvetlenie, v latinčine sa množné cislo skracuje zdvojenim (vacsinou zaciatocneho) pismena slova. Napr. “postihnutie viacerých artérií” by sme napísali ako “postihnutie viacerých aa.” (priklad len pre jasnosť), preto my zdravotníci piseme aj tt ako skratku týždňov. Je to taký zjavne mätúci “žargón”. 😅

anavixy
22. aug 2022

@autorka vysli vsetky protilatky z elisy negativne? Alebo bola aj nejaka pozitivita?

autor
22. aug 2022

@anavixy este nemame vysledok

anavixy
22. aug 2022

Ahaa 🙂 vcera alebo kedy daval niekto vysledky z medirexu do skupiny zdravotnici na MK, este som si vravela, ci to nie ste vy… ale pozerala som zo zvedavosti aj web Medirexu, tam aj pisu kedy je najlepsie robit testy, takze to by malo byt ok. na tom vysledkovom liste z medirexu sa ten Western blot nenachadza, ale ten je negativny, tak som si vravela, ci to nie je preto,no zrejme nie. Tak uz len cakat na vysledky a potom pediater povie, co dalej, drzim palce 🍀

lienocka2808
23. aug 2022

skuste v medirexe napriklad. Alebo sa opytajte pri odbere, ci si to nemozete priplatit ako samoplatca.