Bábätká s jednou obličkou. Čo nás čaká v budúcnosti?

matysekasasenka
17. jún 2009

baby mate niekto dietatko s jednou oblickou? ja asi ano totizto tu druhu nevedia ultrazvukom najst a chodime na kontroly kazde 3 mesiace. v tehotenstve bolo vsetko v poriadku len jedna bola trosku zvacsena tak malemu robili ultrazvuk hned po narodeni a videli tam dve oblicky a z toho bola jedna zvacsena. Ked sme po mesiaci isli znovu na kontrolu tak tam uz tu druhu oblicku nevedeli najst a nenasli ju doteraz. bola som sokovana lebo o tom pocujem prvy krat v zivote, lebo u nas to nik v rodine nema tak som sa o to vobec nezaujimala a neviem co nas caka v buducnosti, tak ak ma niekto nejake skusenosti tak piste.

lusynda63
7. apr 2012

my mame skusenost maly ma len jednu oblicku.ked som bola tehotna tak mi zistili ze ma multicysticku oblicku tu mu vybrali ako 3 mesacnemu vsetko je zatial ok hadam to tak aj zostane tak si zijeme s jednou viac chodime na kontroly

petulka28
24. okt 2013

Nám včera lekár zistil na ultrazvuku, ze máme iba jednu obličku :( zatiaľ to vraj nemusí byť končené, keďže najlepšie to vraj bude vidieť tak o dva mesiace. Ale pochopiteľne ako matka sa neskutočne bojím o nášho drobčeka.

aaalena86
25. okt 2013

My máme tiež už len jednu obličku..Nám to tiež zistili v tehotenstve.V 32.týždni boli ešte obidve funkčné.No v 36.už iba jedna.Ako 4 mesačná musela byť operovaná.Robili jej plastiku,na tú obličku ktorá jej ostala,hrozilo,že aj tá jej odíde.☹

katka708
2. nov 2013

ja som sa to dozvedela posledný deň v pôrodnici. čakajú nás ešte nejaké kontroly a vyšetrenia ale pochybujem že by sa tam druhá oblička objavil.... zatiaľ viem len že si mám dávať veľký pozor na teplotu, ak bude vysoká tak utekať k nefrologičke aby vylúčila zápol močových ciest, dodržiavať pitný režim, neskoršom veku dávať pozor na soľ, .... ale zaujímalo by ma či môže mať povinné očkovanie väčšie nežiadúce účinky ako u zdravých detí. či to očkovanie nebude mať väčší nápor na organizmus ako keby mal 2 obličky....

duska87
16. jan 2016

AHOJTE ZENY .JA SOM TERAZ V 24 TYZDNI TEHOTENSTVA.MNE VCERA TIEZ ZISTILI NA ULTRAZVUKU LEN JEDNU OBLICKU U BABATKA.PROSIM NAPISTE AKO SA VASIM DETICKAM ZIJE S JEDNOU OBLICKOU A CI STE NEMALI PROBLEMY.CI JE NUTNA OPERACIA A PODOBNE.DAKUJEM VAM ZA ODPOVED

matax
16. jan 2016

Neboj sa, ľudí s jednou obličkou je vela- niektorí o tom ani nevedia, keďže kedysi sa deťom sono nerobilo. U dospelých sa často náhodne pri sone zisti, že druhá oblička chyba. Teraz je diagnostika dostupnejšia, preto sa takéto prípady nájdu častejšie. Ak je druhá oblicka funkčná, nehrozi nič. Väčšinou je ta samostatná oblička o trochu vacsia ako býva normálne. Jedine riziko oproti tým, co majú dve oblicky, je ak je samostatná oblička nefunkčná, preto treba zdravú životosprávu ( napríklad cukrovka ohrozuje funkčnosť obličky..uraz) . Zalezi od stavu, niekedy sa robí vyšetrenie zamerané na hľadanie druhej obličky - či nie je zbludila, scvrknuta... Neboj, jed nemá prejavy zlyhania obličiek , bude to dobre.drzim palce

matax
16. jan 2016

Jedna zdravá samostatná oblička zvládne fungovať za dve. Ved pri trasplantaciach často príbuzný daruje príbuznému jednu a zostane mu jedna 🙂 obaja žijú .
S ockovanim to nemá nič ;)
Ja poznám viacero dospelých s jednou samostatnou obličkou a dve deti - všetci sú ok;)

duska87
16. jan 2016

@matax DAKUJEM ZA TAKU RYCHLU ODPOVED.JA NEMAM NIKOHO KTO BY MAL LEN JEDNU OBLICKU TAK SOM SA VELMI ZLAKLA KED MI TO DOKTOR POVEDAL.NEMOHLA SOM SPAT.PISALI TU TIEZ BABY ZE DIETA MUSI IST V 3 MESIACI NA OPERACIU TAK TOHO SA BOJIM NAJVIAC,PREDSA TAKE MALE TELICO A UZ OPERACIA,CI TO NIEJE NEBEZPECNE :(

matax
16. jan 2016

@duska87 to je blbost. Jedine, že by ta samstatna oblička bola poskodena alebo by sa nasla aj druhá oblička daka scvrknuta a tu bolo treba operovať . Nena sa co operovať, ak je jedna oblička funkčná zdravá a druhá chyba, to sa nedá..ved ako a načo druhu obličku nahrádzať

lusynda63
25. aug 2017

Mamičky ubehlo už 6 rokov odvtedy čo som sem písala že syn sa narodil s jednou oblickou a práve mu zistili oblickovy kameň 7mm nemáte skúsenosti?

danka1234567
12. feb 2018

@matysekasasenka aj mi mame len jednu obličku chodíme pravidelne na kontroli

tatinka
24. sep 2018

@danka1234567 ahoj, prosim ta a dala si tie povinne ockovania dietatku ked ma len jednu oblicku? mame 11 a pol tyzdnoveho synceka, tiez ma len jendu oblicku , citam tu ale rozne nazory na to ci dat deti s jednou obl,ockovat,,,,dali si ? ako to dietatko znasalo ?

tatinka
24. sep 2018

@danka1234567 a este sa chcem spytat ci chodite aj na kontorly ? pripadne kam a ako casto, ma dietatko nieco zakazane do buducnosti ? napriklad sport alebo neviem...prpadne prikazane dake diety ked podrastie? niekto pise ze nema zakazane nic a ani nedietuje, niekto ze ma obmedzeny sport a nariadenu dietu,,,,ale ja myslim ze pokial je vsetko ok tak snad nemusia byt ziadne obmedzenia a ani diety,,neviem...nam zatial pravidelne kontroluju moc, a caka nas nefrologia, v tehu v mojom brusku boli vraj obe oblicky, v porodnici uz mu nasli len jednu na sone a z dallsej kontroly je vysledok rovnaky....

senajka
23. okt 2018

@tatinka ahoj. Pripajam sa do debaty lebo aj my patrime medzi vas. Dcerke na sone nenasli nic. Az po porode mi oznamili ze ľavá oblička je menšia. Chodim na kontroly kazde tri mesiace. Ako rástla, oblička sa zakrpatela a dnes mi povedali ze uplne stratila svoju funkciu. Druha je plne funkčná a väčšia ale už musíme byť kontrolované aj u nefrologa aby sme vylúčili nejakú hypertenziu obličky. Ako druhý problém je, že má dcérka v močovom mechure vydutinu, ktoru musime tiež sledovať aby náhodou neblokovala vývod zo zdravej obličky. Boli sme aj hospitalizovani a bola na vyšetrení s tou kontrastnou latkou a tiez jej pozreli do mechura aby vedeli v akom stave je vydutina. Vraveli ze si s tým všetkým môže dcérka poradiť sama a nebude nutné zasahovať a dúfam že to tak bude lebo zošaliem.... Strašne sa o ňu bojím 😰

danka1234567
25. okt 2018

@tatinka áno dala som ju očkovať

danka1234567
25. okt 2018

@tatinka zakázané nemá nič normálne funguje ani dieti všetko papa na kontrolu chodíme každého pol roka

tatinka
30. okt 2018

@senajka ahoj, tak u nas teda zatial potvrdena jedna oblicka plne funkcna a druha nenajdena, moc v poriadku, dalsie sono olicky nas caka na jar a skusia znova hladat tu nenajdenu lebo ze u mensich deti sa to tazko hlada, cize teda ked trosicku podrastie budu znovu hladat ci nie je oblicka niekde kde byt nema, v takom pripade by samusela operativne odstranit takze dufam, ze tam radsej nie je...inak nefrologicka skonstatovala , ze pokial je vsetko ok staci chodit na kontolu raz za pol roka ale ked by bola teplota nad 38 mame vzdy dat u pediatricky skontrolovat hned aj moc ....

laura222
23. nov 2018

Baby som v 20tt, nes mi na ultrazvuku povedala doktorka ze nevidi druhu oblicku a tiez nevidi dutinku mocoveho mechura :( ale vraj sa len babatko mohlo zrovna vypisat. Poslala ma namorfologicky. Som uplne hotova. Ako s jednou oblickou sa zit da, ale ze nevidela na sone mocovy mechur? 😰😢

senajka
26. nov 2018

@laura222 neztrachujte sa. Dobre bude. Mozno naozaj bolo cerstvo vypisane. Hlavne klud. S jednou sa zit da. Teraz my budeme chodit na nefrologiu aby sme strazili tu jednu oblicku, ktoru ma....

nikola1467
10. apr 2019

Ahojte ženi tiez mam len jednu obličku a teraz neviem či budem mať dety či sato stane