Autizmus v rodine- syn je autista

mama321
10. nov 2018

Ahojte, prosím vas, nie je tu nahodou maminka, ktora ma viacero detí a aj dieťa s autizmom, po prípade, či nepoznáte rodinu s dieťaťom, ktoré ma autizmus a jeho mladší súrodenci ho nemaju. Máme totižto syna s ľahším autizmom a narodila sa nám dcéra a prepadli ma obavy... konzultovala som to s dr. ktorá sa venuje čisto autistom a tá ma trošku upokojila, že za jej prax sa nestretla s rodinou, kde by bolo viac ako 1 autista,že mladší súrodenci sú v poriadku. Tak či sú tu také maminky. VĎaka

pininka
10. nov 2018

Z mojej praxe kedy som robila s detičkami s rôznymi diagnózami som sa nestretla s rodinou kde by bolo viac ako jedno dieťa autisticke. Myslím že musí ísť ozaj o veľkú náhodu. Nestráchuj sa a nesleduj ju zbytočne. Viem že je to ťažké, ale nech vyrastá v pohode.

cicka22312
10. nov 2018

Ahoj ja mam staršiu dcérku ktorá má črty autizmu a ma aj diagnózy a mam aj mladšiu dcérku zatiaľ ma dva roky a tiež ju neustále pozorujem a tiež mam strach či náhodou a ja som sa stretla suseda mala synov a obaja autisty sú takže nikdy človek nevie ale je to fakt asi o náhode mladšia je šikovnejšia a áno veľa opakuje po staršiej sestre tak ja som si povedala že dieťatko prijať také aké príde na svet a treba ho ľúbiť aj keby mala autizmus tak ju ľúbim tak isto ako keby bola zdravá deti zato nemôžu aké prídu na svet.. Neboj sa nesleduj hlavne a časom sa ukáže ale netreba hneď prepadat panike.. Moja mladšia strašne po staršiej opakuje ale príde do škôlky bude mať vzor iných deti a verím že potiahne staršiu v pred.. Moja už aj dokonca veľa opakuje slová rozumie vie povedať dane slovo kde patrí vie si povedať keď niečo zatiaľ nerozpráva vo vetách ale jednoslovne vie abecedu vie čísla vie pár značky áut a to ju všetko staršia naučila vie aj niake básničky aj keď občas niekde povie hatlaninou ale je veľký rozdiel medzi ňou a mojou staršiu sestrou a dokonca ta mladšia niekedy na niečo horšie reaguje ako staršia keď bola v jej veku ako nemusí deti nechce sa sními hrať je taka samostatná jednotka takže sú rozdielne úplne koľko má tvoja mladšia rokov??

cicka22312
10. nov 2018

A kľudne ak budeš chcieť napíš IP správu a môžme pokecat všetko bude v poriadku

solinkarka
10. nov 2018

Ano osobne poznam kde su odidvaja surodenci autisti

mama321
autor
10. nov 2018

@solinkarka a su to chlapci? nie su to dvojicky?
@cicka22312 ona ma len 7 tyzdnov...ale dnes ma prepadla naozaj taka panika z nicoho nic...

juliet86
10. nov 2018

@mama321 skor potrebujes mozno s odbornikom spracovat svoje strachy a obavy drzim palce

eunomia
10. nov 2018

@mama321 My sme 3 surodenci a len ten najmladsi, uz teraz 30 rocny, ma autizmus.

cicka22312
10. nov 2018

@mama321 nemusíš sa teraz zbytočne báť a mať strach budeš to prenášať na deti všetko... užívaj si deti potrebujú ťa šťastnú a pokojnú aj keď ma starší autizmus ale ver že není to koniec sveta ja stretávam každý deň detí ktoré sú veľmi na tom horšie a majú horšie choroby a diagnózy a hlavne sa zbytočne teraz trápiš aj keby to tak bolo že by aj druhé bolo iné čo tiež je veľmi malá možnosť tak už to nezmeníš.. Nič sa neboj idú Vianoce a užívaj si deti že máš ich pri sebe a že sú živé a šťastné..

smile31
11. nov 2018

@cicka22312 pokial opakuje po starsej autizmus tam nebude tie deti s autizmom nevedia napodobnovat... tes sa urcite bude zdrava

smile31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikachru
11. nov 2018

@mama321 ja mám 20 ročného brata autistu...ja mám 26 a som ok..a tiež mám 2 ročného syna..ten tiež vyzerá,že nebude mať tento problém...vraví sa, že sú to deti,ktoré sa narodila v splne...neviem...veľmi zvláštny stav je to..nenapíšem choroba,ale stav..keďže sa liečiť nedá

charlie1980
11. nov 2018

Píšeš, že má 7.tyzdnov druhé dieťa....
Ak dieťa v tomto obdobi vie opätovať úsmev úsmevom- rozumie mimike tvare, potom je dieťa pravdepodobne v poriadku.
Toto ja považujem ako prvotný signál. Do 2.mesiacov to dieťa musí vedieť.

zuz02
11. nov 2018

Ja mam najstaršieho 11rocneho VFA a po ňom mam 7rocneho chlapca a 5 ročnú a ti mladší su ok. Žiadne auti znaky u tých mladších nevidím.

mama321
autor
11. nov 2018

@charlie1980 usmev opatuje uz vyse 2 tyzdnov...skeri sa od ucha k uchu...Dr na poradni povedala hned, ze ako dobre reaguje...

mama321
autor
11. nov 2018

@nikachru prosim ta a brat je ako na tom v tomto veku? Je samostatny?

nikachru
12. nov 2018

@mama321 nie nie je..poberá invalidný dôchodok, ja som doma..s priateľom som sa rozišla..s mal bývam tu u našich..brat nemá kamarátov, dávam mu raňajky obed večere..je zatvorený väčšinou v izbe s notebookom.. nemôžem ho do ničoho nútiť,iba keď chce sám..inak je agresívny..ale každý to má inak no..nám to prerastá do agresie,min.mesiac mi zlomil prst na ruke a keď ho to prešlo, nepamätal si to

mama321
autor
12. nov 2018

@nikachru fuha... tak to mate doma tažké, to mi je ľúto, náš syn agresívny nie je vôbec, nikdy neudrel žiadne dieťa, max ked sa nahneva capne muža, alebo švagrinu, bbku, mňa vôbec a malú len pohladká, aj keď je naozaj živý veľmi aj keď ju mám položenú na gauci v hniezde tak sa nestalo, žeby jej nejako ublížil-ako keby na ňu práveže dávapozor.... nám aj psychologička povedala, že on nebude agresívny nikdy... že toto capnutie robia aj obyčajné deti....

nikachru
12. nov 2018

@mama321 to je fajn..inak brat ani strednú neskončil...má len ZŠ..tri vystriedal..aj špeciálnu..všade to zle znášal..on komunikuje,často na úrovni takej,že by si nepovedala že je autista..len keď ma tie svoje zle chvíle a obdobia,je to dosť zle..uistuje sa,či ho máme radi a podobne.. inak vie byť v pohode.. samozrejme nemá v sebe také že dávať pozor,keď otvára dvere,aby nebuchol malého atď..

juliet86
12. nov 2018

@nikachru velmi ti drzim palce. neviem odkial ste. mozno si pozri v ba iprba.sk ci by prenho neboli nejake rehabky/studium. pa

lenko
12. nov 2018

starší syn má PAS , mladší nie. Obaja majú nks.
Viď. môj blog.

1ivanka1
12. nov 2018

Ja poznam jednu rodinu kde maju dve deti chlapec a dievca,rozdiel medzi nimi do 2r,a obaja velmi tazke pripady PAS..nekomunikuju agresia a pod..dnes uz su dospeli a su v ustave..rodicia boli na vysetreni a lekari im povedali ze maju obaja chybne geny takze zrejme keby mali 10deti,tak vsetky budu mat nejaku dg 😔

mama321
autor
13. nov 2018

@zuz02 VFA je PAS? akože vysoko funkčný?

mama321
autor
13. nov 2018

Baby nahodou neboli ste niektora na tie genetické testy? ja nam nimi premyslam, pre svoj vlastny pokoj...

mama321
autor
13. nov 2018

@pininka ty si psychologicka? ci kde si sa s tymi detmi stretla? .... ja som bola presvedcena, ze PAS sa pravdepodobne neopakuje kedze ma tym ubezpecovala Jaosikova a ze ona este aj odporuca rodicom, ktory maju dieťa s PAS aby mali dalsie deti...tak tomu nechapem...ved ona je odbornicka

cicka22312
13. nov 2018

@mama321 genetické testy ti nezaručia či bude všetko v poriadku keďže moja 6 ročná ma problémy a genetické testy ma ukážkové dokonca aj magnetickú aj EEG ešte nás čaká metabolické

lucynecka
13. nov 2018

Pred materskou som pracovala s detičkami s postihnutím, zväčša veľmi vážne stavy. Ani jedna rodina však nemala viacero detí s autizmom. Iné diagnózy áno, to sme mali niekoľko prípadov, autizmus však nie. Neboj, dobre bude 🙂

charlie1980
13. nov 2018

Baby, štatistika a výskyt je 1:50 tusim.....možno 60. Teraz neviem presne číslo. Ale.....skutočne poznám matky, kde sa vyskytne viackrát, ak sú početnejšia rodina. Poznám dve matky s tromi deťmi, 3krat autizmus v inej forme. Z toho niektoré neockovane, tak isto autisti.
Ak aj nie Zrovná PAS, vyskytne sa iná neurologicka porucha.....
Ale nie je to žiadne pravidlo. Prevencia neexistuje. Takze fakt zostava len dúfať, že to dieťa bude v poriadku. Vyhýbať sa vírusovym ochoreniam, očkovaniu (ak sa už raz autizmus vyskytol), a modliť sa, aby sa to nezopakovalo.
A nie raz bol prípad, kedy matku lekári utešovali, že dieťa je pomalšie, inak v poriadku, napr.v 2r a na pohľad dieťa choré (ten kto to už v oku má).
Každý lekár bude ubezpečovať matku v utlom veku, že to obdobie vzdoru, že sa vyvinie, bla, bla....pritom matky to tušia, že niečo nie je ok.
Bola by hlúposť, keby lekár povedal : máte autistu, ďalšie dieťa nemajte....lebo je tón hlúposť. Nemusí tomu tak byt. Ale riziko tam je dosť vysoké.

pininka
13. nov 2018

@mama321 sociálna pracovníčka, počula som o tom,že sa to stalo, ale osobne som sa s tým nestretla. Poznám.viacero diagnóz ktoré žiaľ zdedili aj súrodenci. Je to smutne a držím palce aby to nebol váš prípad. Jasne je, že ak.ma.starsie dieťa autizmus, mladšie po ňom všetko opakuje,.ale.od.isteho času už byal byť pozorovateľné rozdiel.

charlie1980
13. nov 2018

@pininka Opakovať môže......autisticke batolata javia úplne iné príznaky od bežných....v spravani, už ako batolata. A toto sa dá rozlíšiť. Mám 2 deti.

pininka
13. nov 2018

@charlie1980 len si treba uvedomiť, že je iné keď ma dieťa autisticke črty a keď je autista. A že autizmus má rôzne formy. Niektoré sú viditeľné od začiatku, niektoré až neskôr.