Autistické 6-ročné dieťa

30. júl 2023

Ahojte,píšem áno umne,potrebujem sa vyrozprávať.Mam synčeka autistu šesťročného.nerozprava,nekomunikuje,je hyperaktivny a,neposedný,hlučný a neposlušný.Vlastne robí väčšinu času neplechu,som s ním skoro stále sama.muz si užíva život,v poslednom čase mi vyhadzuje na oči synovi správanie a že čo za dieťa som porodila.Dnes oznámil,že odchádza.Som na ňom financne závisla,nemohla som ísť roky do práce a ušetrené som minula na dieťa,terapie a tak.muz nerád pustil korunu.Az keď už musí.Je to s ním ťažké hrozne,ale čo ja,ja netrpim?Čo sú chlapi za stvorenia...

mamina7070
30. júl 2023

je mi to lito co sa ti deje, maly ide od septembra do specky? potrebujes hlvne cas sama pre seba aby si si odychla nabrala sil nevahaj a pytaj si pomoc od okolia od rodiny

autor
30. júl 2023

@mamina7070 dakujemAno, do škôlky,no či sa ide.

autor
30. júl 2023

tam udrží,neviem.

autor
30. júl 2023

Je veľmi naročný.Napriek terapiám nejak zlepšenie minimálne,velmi

mamina7070
30. júl 2023

namiesto terapii venuj energiu a penize na oddych pre seba to ma vacsiu cenu vo vasej situacii

lija22
30. júl 2023

sprosty sviniar a to sa vobec nehanbi? keby moj odisiel som v podobnych srackach ako ty.
Akurat ze moj "pusti" gros, lebo vsetko je nase.
Ok no co, urob si plan, premysli rozpocet.a uz len sa modlit aby nebol moc chory a v skolke to bude ok. Neboj sa, su profici. Coskoro si zacni hladat daky polovicny uvazok s ohladom na to, aby si dostavala aj opatrovatelsky a neprekrocila stanovenu hranicu prijmu. Drzim ti velmi palce

autor
30. júl 2023

@mamina7070
@lija22 Ďakujem Vám

pribinak
30. júl 2023

No nič, rýchlo napísať na súd žiadosť o výživné, rozpísať terapie, rozpísať lieky ak užíva.
Ak ste manželia mizes žiadať výživné aj na seba.
Nečakaj, čím skôr situáciu rieš.

Mna tu ženy ukameňujú, ale skúsim. Neuvažovala si napr nad internátnou školou pre syna?

autor
30. júl 2023

@pribinak nie sme manželia,aj keď píšem muz

autor
30. júl 2023

@pribinak internátna škola...neviem si predstaviť vôbec,je nesamostatny,veľmi narocny.

autor
30. júl 2023

DSS sú plné...

pribinak
30. júl 2023

Ok, ale veď na internáte sú vychuvavstelia, vedia ako s takýmito deťmi, často lepšie ako rodičia a deti si často osvoja nove zručnosti
Deti rýchlo zistia že je to iné ako doma a musia fungovať inak

autor
30. júl 2023

@pribinak skúsim zistiť,aj keď teda aj terapeuti majú dosť,keď ho vyzdvihujem z terapii

autor
30. júl 2023

@pribinak ale ďakujem, v každom prípade vyzistím

lija22
30. júl 2023

jezis nie internatna skola. je malinky. skolka a mama to je toco mu nateraz staci. pisem ako matka autistu.
musis teraz triezvo uvazovat, zredukuj terapie, ked aj na par mesiacov, viem, ze su drahe. Teraz je potrebne aby ste mali kde byvat, co jest, situacia sa ukludni a uz ti to nepride take hrozne ako teraz za cerstva.

@pribinak pocuj nemyslis to v zlom viem, ale teda neviem v akom vztahu si s PAS detmi, ale dofrasa ved normo dieta by nik nedal v siestich rokoch do internatnej institucie, akosa tam da odlozit dieta, ktore nerozumie svetu a jehostred vesmiru je matka
ach az ma srdce zabolelo

pribinak
30. júl 2023

@lija22 aj menšie deti sú na internátoch, napr nevidiace, nepočujúce, ale aj kombinácia, že nevidí a nepočuje
Niekedy rodičia nemajú na vyber

autor
30. júl 2023

@lija22 vďaka

autor
30. júl 2023

Vsak pozriem ,aké sú možnosti,kam dieťa dať,aby som mohla pracovať.

autor
30. júl 2023

@pribinak vdaka

zuzinka888
30. júl 2023

@pribinak obavam sa ze nuc take pre deti s autismon na SVK nie je. Ak sa mylim opravte ma. Uz je zazrak dostat dieta do specialnej skolky ci skoly zameranej na autismus. Tu castokrat nestaci " osobytna" skola ako sa im hovorilo kedysi. Ale je smutne, ze pre tieto deti toho stat vela nerobi- tym myslim skolky, dostupna odborna pomoc terapie - ktore si musi robic platit sam a su to teda palky.

pribinak
30. júl 2023

@zuzinka888 ja tiež neviem čo všetko je pre takéto deti, preto sa pýtam autorky či neuvažovala nad tým, nepíšem rovno že daj dieťa na internát lebo neviem kde čo je a koľko je miest

autor
30. júl 2023

@zuzinka888 myslím,že v Lipt.Jane je aj pre autiškôlkarov internatna.Jasne,že posledna možnosť,no dávajú tam aj napr.deti auti,čo majú nedobre soc.podmienky a tak.Este to pozriem,pre info,nech len viem,aké sú vlastne na sk moznosti

alexandra197
30. júl 2023

Nebojte sa urcite vydrží. V jednej pracujem tiež a aj deti s AUT sú často úplne iné v škôlke a škole ako doma. Ešte Vam možno povedia,že je utiahnuty a pokojný. Ked si nájdu učiteľky k nemu cestu pojde to hladko. A vy budete mat čas pre seba. Držím palce a myslite pozitívne!

autor
30. júl 2023

@zuzinka888 no a tá pomoc od štátu veru nie je

autor
30. júl 2023

@alexandra197 dakujem

moony99
31. júl 2023

@pribinak internát treba tiež platiť plus obedy,takže čo tým získa?Vybaviť v 6.rokoch opatrovateľský príspevok a možno ak priznajú nejaké kompenzácie,požiadať na súd výživné,a dieťa dať do špeciálnej školy,aspoň niekoľko krát v týždni.

pribinak
31. júl 2023

@moony99 môže pracovať na plny úväzok, nemusí byt doma

Získa tým veľa, bude medzi ľudmi, s inými myšlienkami, bude mat normálny príjem, získať priateľov, …podľa mna dosť

autor
31. júl 2023

Ďakujem všetkým za podporu a rady♥️