Asi mám syndróm schizofrénie

tatianatemkova
4. jan 2022

Dobrý deň,
Volám sa Táňa a mám 14 rokov. Asi v Júli minulého roka som začala mať psychické problémy. Nedokázala som plakať aj keď mi bolo hrozne a necítila som stres, ale hovorila som si, že to je asi z ťažkej situácie v ktorej som práve bola. Asi za 2 mesiace som sa už z ničoho netešila. Potom som sa prestala o skoro všetko zaujímať, odišla som zo spoločenského života, prestala cítiť emócie. Potom som sa začala triasť, prestala som normálne jesť a je pre mňa veľmi ťažké rozprávať sa s ľuďmi a pokračovať v činnosti ktorú som začala. Mám aj problémy s pamäťou. Predtým som bola podľa mňa dosť rozumná, ale teraz cítim, že už nie som taká. Bolieva ma hlava a zle si cítim pravú stranu tela. Kvôli tomu som išla s rodičmi na neurológiu. Tam to nebrali veľmi vážne. Ale poslali ma na CT mozgu. Tak teraz čakám. Ale mám podozrenie, že mi začína schizofrénia. Aspoň mám jej príznaky. Dúfala som, že niekto s tým tu má skúsenosti a že by ste mi ich mohli povedať.

luccija
4. jan 2022

@tatianatemkova na 14 r píšeš veľmi rozumne.Preco Ta napadla schizofrénia?nič z toho, čo píšeš tomu nenasvedčuje.V akej ťažkej situácii si bola, keď si sa začala cítiť zle?

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@luccija Schizofrénia ma napadla kvôli tomu, že schizofrénia má aj tzv. negatívne a kognitívne príznaky, ktoré sa väčšinou objavujú pred psychozou a ja ich mám všetky .A tá ťažká situácia bola, že môj jediný blízky kamarát odchádzal preč.

luccija
4. jan 2022

@tatianatemkova buď pokojna schizofréniu ani psychózu nemáš.Skor si prišla o blízkeho kamaráta a z toho smútok, utlmené emócie...teraz to pokračuje či už Ti chutí jesť?spiš celú noc nemáš problém so spánkom?uzkosti, mierna depresia môžu byť otupene city, neschopnosť plakať, tešiť sa, zabúdanie. .veď, ak sa necítis dobre chod k psychologovi, psychiatrovi.....

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@luccija mne už je toho kamaráta úplne jedno. Nie som smutná. Bola som u psychologičky, ale vôbec mi to nepomohlo.

barbora0308
4. jan 2022

@tatianatemkova Fascinujuce ako rozumne a vysoelo pise 14 rocne dievca, ak je to naozaj tvoj realny vek taj dole klobuk. Co sa tyka otazky schizofrenie, tak to urcite nebude. Skor to bude uzskost, depresia a pod. Urcite navstiv psychologa, preber to s rodicmi a vyhladajte spolu vhodnych odbornikov.

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@barbora0308 ďakujem za komplimenty. Je to reálne môj vek. Ďakujem, trochu ste ma upokojili. Dúfam, že to bude len nejaká forma inej duševnej choroby. Snáď to CT pomôže.

joannita
4. jan 2022

@tatianatemkova mne raz jeden psychiater povedal, ze ak cloveka napadne ze ma napr. Schizofreniu, tak ju urcite nema 🙂 Lebo schizofrenik si to urcite nikdy neprizna. Takze pokoj, nemas schizu 🙂

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@joannita schizofrenik si to neprizná keď má psychózu. Ale v tom štádiu pred tým si to človek môže všimnúť.

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@tatianatemkova že s ním je niečo zle.

luccija
4. jan 2022

@tatianatemkova koľko x si bola u psychologicky?lebo tak po 5-10 sedení môžeš zhodnotiť či Ti to niečo dáva.Mozno bolo toho na teba veľa distancne učenie, puberta, hormóny...menej čítaj na webe ohľadne schizofrénie🙂nemáš ju nehladaj si diagnózy.Viac cvic na chrbticu, športuj aj z toho môžeš mať bolesti hlavy zle držanie tela ...

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@luccija bola som tam 6 krát. Vždy mi len hovorila "počkaj bude to lepšie", ale mne sa to stále viac zhoršuje. Na mňa to všetko nebolo veľa. V živote som prežila aj horšie veci.

luccija
4. jan 2022

@tatianatemkova a čo si také zle v 14 r prežila?ako si zle cítiš pravú stranu tela?nechce sa mi veriť, že 6 sedení ste nič neriešili vzťahy, školu, akých máš rodičov, čo Ta trápi?To je úlohou psychológa...

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@luccija prežila som si dlhoročnú šikanu zo strany spolužiakov, učiteľky. Mala som z jednej situácie dosť zlú traumu. Ja som hovorila o svojej minulosti. Ale ona mi nijako neporadila. A mňa netrápi nič okolo mňa len moja vnútorná situácia. O to čo sa deje okolo mňa sa nedokážem zaujímať.

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@luccija necítim, že hýbem s okom. Mám zhoršenú citlivosť ruky, niekedy si ju vôbec necítim. A nohu si cítim lepšie ako ruku, ale stále nie dobré.

luccija
4. jan 2022

@tatianatemkova neboj sa, ak by si mala niečo neurologicke prídu Ti na to na CT.Ale, ak máš problémy s rukou, nohou robí sa skôr MR chrbtice.Kto si menej cíti končatiny môže to byť platničkami, zlých držaním tela...skús nájsť s mamou maséra a ísť na pár masazi
mala by si ohľadne tej traumy chodiť ďalej na sedenia sú to vážne veci

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@luccija oni mi robili röndgen chrbtice a prišli mi na skoliozu o ktorej som už vedela. Mňa hlavne trápia tie psychické problemy.

janetinka27
4. jan 2022

@tatianatemkova ahoj, mate v rodine schizofreniu? kamaratka na strednej skole zacala mat urcite priznaky, aj pocity a schizofrenia jej prepukla vo veku 18-19 rokov. ale jej mama aj mamin brat sa od mladosti liecili.
v tvojom veku mozu mat na tvoju psychiku silny vplyv hormony, mozes mat rozne pocity,ale vekom sa to ustáli.

tatianatemkova
autor
4. jan 2022

@janetinka27 nemáme schizofréniu ale mám podozrenie na jedného dedkoveho brata. Lebo on hovorí o dimenziách a ako nás vláda chce zabiť. A jednu mentálne postihnutu dedkovu sestru. Inak nič vážne.

euka210
4. jan 2022

@tatianatemkova no,v schizofrenii sa nevyznam, ale tiez som toho nazoru, ze ten o tom nevie.
Podla mna to bude nejaka depresia, uzkost...toto su typicke symptomy pri depresii co pises...az na tu necitlivost ruky...ale necitlivost moze byt reakciou na traumu zo sikany, hoci sa prejavila neskor
...odisiel ti kamarat, mozno si emocie potlacila, ...mozno suvis so sikanou...psychologicka by sa mala venovat tymto veciam, pocitom z nich,...a nie ze pockaj, bude lepsie...to ti mozu povedat aj rodicia. Mozno treba lepsiu psychologicku, odporucam co ma skusenosti a vycvik na traumy

cosmic_origin
4. jan 2022

@tatianatemkova Schyzofrénia sa väčšinou začína prejavovať okolo 30-ky. V 14 je to dosť nepravdepodobné.

marifu
5. jan 2022

@tatianatemkova neboj, všetko je v poradecku, si zdravá, rozumna, zazila si si uz aj take neprijemnejsie veci, ale nesmies si ich moc pri púšťať, čo ťa nezabije, to ta posilní. Jednoducho "puberta". Život nie je jednoduchy ale ani zlý, hlavu hore, nasaď úsmev a ži

janetinka27
5. jan 2022

@cosmic_origin myslim, ze sa praveze zacina prejavovat skor a to este pred dospelostou. Dve moje kamaratky ochoreli vo veku 16 (vazne sa choroba prejavila v 18-19 rokoch) a druha mala v case prvych silnych prejavov 18 rokov

asocial
5. jan 2022

@tatianatemkova podla mna nemas shizofreniu. Skor podla mna tetaniu kombinovanu s depresiou alebo uzkostou, co je nasledok toho, co si prezila. Posobis naozaj velmi rozumne, drzim ti palce, aby si bola ok. Neboj, shizofrenik nie si, aj ked sama viem, ze mozog a nervy nas vedia potrapit ...

kim2028
29. jan 2022

@tatianatemkova Schizofrénia nie je to určite. Pri schizofrénii sú hlasy a bludy najmenej mesiac a aj to ti nedajú tú diagnózu hneď (osobná skúsenosť). Popisuješ tu ťažké detstvo tak riadil by som tým, že súvisí to nejako s tými tvojimi smutnými traumami... Hlavu hore dievča... Si ešte mladá...

tatianatemkova
autor
29. jan 2022

@kim2028 mám mierne halucinácie

kim2028
29. jan 2022

@tatianatemkova Čo konkrétne vidíš, čo nie je? Ono je to tak, že tá choroba v tak mladom veku nevzniká zvyčajne. Stále môže byť to niečo iné, čo nepoznám... Môžeš skúsiť nejakého psychiatra, ktorý by posúdil ťa a určil tvoju správnu diagnózu. Tiež aj z pohľadu budúcnosti nie je to správne odkladať... Čím skôr začneš svoj problém riešiť, tak tým skôr budeš fit. Budeš môcť žiť dobrým životom, aj keď teraz sama možno tomu neveríš. Držím palce silno, aby si nabrala odvahu...

tatianatemkova
autor
2. feb 2022

@kim2028 vidím záblesky, tiene, skackajuce písmo, vlniacu sa podlahu. Nie stále.

asocial
3. feb 2022

@tatianatemkova ja sa ta opytam takto - nenamyslas si to? toto nie su priznaky schizofrenie. A nemas problem s ocami? Asi som si nevsimla, bola si uz u neurologa a na magnetickej rezonancii?

kim2028
3. feb 2022

@asocial Neviem no, ale za tým psychiatrom by mala ísť. On pomôže jej najskôr. Škoda, že 14 ročné dievča má také problémy...

asocial
3. feb 2022

@kim2028 ano, suhlasim. smer neurolog a psychiater. Verim, ze sa to zlepsi.