Ako sa lieči hrbatosť detí?

26. mar 2022

Ahojte,
všimla som si, že 7 ročná dcéra má hrozne hrbatý postoj - dopredu zvesené ramená, zagulatený chrbát, vypučené brucho. Hýbe sa málo, viem, že treba cvičiť a svalmi podržať ten chrbát, ale neviem aké cviky cvičiť. Kedysi fungovala na základných školách opravná telesná výchiva pre deti so zlým držaním tela, teraz asi nič takého neexistuje.
Mám s ňou ísť do nejakého rehabilitačného strediska? Prepláca to zdravotná poisťovňa? Kde mi poradia vhodný pohyb?
Ďakujem, ak niekto vie poradiť.

januska12323
26. mar 2022

Smer pediater, ak je to veľmi zle pošle ortopedovi a ten ti už poradí, zatiaľ len upozorňovať nech sa nehrbi.

xiaomi_
26. mar 2022

to muselo byt velmi velmi davno ta opravna telesna vychova, ja si to teda ani nepamatam .......
treba ist k dr nech ju posle na ortopediu a dr odporuci rehabku cize cvicenia

veronika_sk000
26. mar 2022

brat bol u ortopeda a ten ho poslal na rehabilitacie a ukazali cviky..mozte skusit lahnut na brucho vystriet ruky a zdvihat ich spolu s nohami, brusaky, davaju cvicit, a potom sa vytlacat o zarubnu, noha sa polozi zarovno prahu, ruka pri zarubni sa ohne v lakti a pridrzi na zarubni a druhpou nohou sa vykracuje dopredu a ruka zostava na zarubni v pravom uhle..dalej opriet sa chrbtom o stenu, paty opriet o stenu a ist dopodrepu, nohy tak vytvoria "stolicku" a stehna k lytlam su znova v pravom uhlr a chrbat vystrety a oprety o stenu..toto si pamatam, ze cvicil

luccija
26. mar 2022

K ortopédovi nezanedbaj to ako bude sprudka rast môže sa to zhoršiť.Daju Vám rehabilitácie, ale najlepšie je si sama platiť úroveň je úplne ina

autor
26. mar 2022

@januska12323 , dakujem. Upozornujem ju, ale ona sa nedokaze vystriet ani, ked jej to vysvetlujem. Musi na to kuknut odbornik.

autor
26. mar 2022

@xiaomi_ dakujem

autor
26. mar 2022

@veronika_sk000 dakujem pekne za tipy.

autor
26. mar 2022

@luccija dakujem. Ako to myslis sama si platit? Akoze ist do sukromnej rehabky namiesto preplacanej poistovnou, ci?

lucka_ke
26. mar 2022

my chodíme súkromne do rehab centra, platíme

mogaa
26. mar 2022

no ak pôjdeš na klasickú rehabilitáciu cez poisťovńu tam rehabilitácia trvá cca 10-15min. a tuším10x cvičenie..u nás to funguje asi tak že ukáže cvičenie a máš cvičiť doma aby to malo efekt...zrejme pôjde o skoliózu, tam to naozaj treba podchytiť a ísť do súkromného centra kde síce platíš, ale výsledok vidíš, lebo fyzioterapeut sa tých cca 30min.naozaj venuje len tebe....

ritalein
26. mar 2022

Ja som bola so synom u fyzioterapeutky, tiez ma zle drzanie tela. Pocvicila s nim hodinu, ukazala cviky a uz musime cvicit doma, kazdy den cca 15-20min. Potrebuje spevnit svaly.

luccija
26. mar 2022

Áno, lebo rehab na zdravotnom stredisku máš pár minút, objednajú Ta musíš odísť z práce...je to neporovnateľný rozdiel.Dcerina spolužiačka v puberte rýchlo vyrástla a úplne sa jej zagulatil chrbát, ale oni to riešili až v 13 r už to má v poriadku, ale veľa cvičila...

margarita
26. mar 2022

neviem teda ako kde, ale ja som chodila posledne 2 mesiace s dcerou na rehabilitacie kvoli urazu nohy a aj zlemu drzaniu tela - predpisal nam to ortoped a rehabilitacny, a normalne cez poistovnu mala individualny liecebny telocvik s fyzioterapuetom v dlzke 30 min. 5x, nic take ze 10-15 min. - ale zalezi na diagnoze a stave, niekomu mozno staci 2-3 stretnutia po 15min., aj tak je najdolezitejsie pravidelne domace cvicenie denne - tam to iba naucia, ale cvicit uz musi kazdy sam 🙂

margarita
26. mar 2022

a neplatila som ani cent, vsetko slo cez poistovnu - magnetoterapia 10x, elektroliecba 10x a 5x to indivindi cvicenie. v Ba.

autor
26. mar 2022

@mogaa , dakujem

autor
26. mar 2022

@lucka_ke dakujem

autor
26. mar 2022

@margarita , dakujem. A vydeli ste vysledok?

autor
26. mar 2022

@margarita boze, "videli" 🙈

autor
26. mar 2022

@ritalein , dakujem. A zda sa ti, ze vidis zlepsenie?

luliu
26. mar 2022

Dcéra chodí na rehabilitáciu, kde ju naučia ako cvičiť a potom cvičí aj doma

kacena4
26. mar 2022

skus zistit ci vo vasom okoli nie je cvicenie sm systemu je velmi dobry na chrbticu a ako pisu hore rehabilitacia cez poisťovňu je super naucia ju zakladne cvici popr. ortoped zisti ci nie je nabeh na skoliozu a predpise pomocku na drzanie chrbta

autor
26. mar 2022

@kacena4 dakujem pekne za radu.

autor
26. mar 2022

@luliu dakujem

joesvk
26. mar 2022

Je pravda, že pediater pošle za ortopédom, ten možno predpíše napomínaciu bandáž na pár hodín denne. A možno ťa pošle na rehabilitáciu a tam jej ukážu nejaké cviky. Ak môžem poradiť, veľmi pomôže prihlásiť ju na tanečnú. To je jedno či folklórny súbor, či moderné tance, čokoľvek. Aby ju to bavilo. Toto je najideálnejšie s dlhodobým efektom. Lebo máloktoré dieťa bude doma cvičiť a normálnym efektom.

autor
26. mar 2022

@joesvk , dakujem

marzuz89
26. mar 2022

Podla opisu postoja ma velmi slabe brusne svaly, urcite potrebuje cvicit, svaly posilnit. Zaklad postoja sa ale u deticiek buduje uz ked su malicke, idealne riesit hned vtedy, my sme cvicili do 1,5r. Vsimni si podrazku na topankach, urcite ma vpadnute clenky, to je nasledok tohoto postoja. Vyskusak sukromnu fyzio, ukaze ti cviky, ktore budete cvicit spolu doma. Ta tanecna od
@joesvk je vyborny napad.

autor
26. mar 2022

@marzuz89 dakujem pekne za rady. Polohu chodidiel ma od narodenia bezchybnu, a do 4 rokov chodila na gymmastiku. Bohuzial covid opatrenia sa podpisali, na treningy sme uz nenadviazali. Sama sa divim, ako rychlo tie svaly ochabli.

joesvk
26. mar 2022

Som zdravotník a mám skúsenosti s týmto problémom, preto som spomenula tanečnú. Čo sa týka skutočnej skoliózy ťažšieho stupňa, tak tá sa dá len veľmi mierne korigovať cvičením. Ale 90 percent detí má proste chybné držanie tela vzniknuté z rôznych príčin a tanec bol vždy úžasný nápad s dlhodobým efektom.

lucka_ke
26. mar 2022

5x je máličko, my chodíme so synom od augusta, najskôr sa mu venovali individuálne a teraz chodí na skupinové cvičenie SM system, ale je to ozaj na dlho

martina8888
26. mar 2022

Presne kvôli tomuto som dala dcéru na lezeckú stenu. A hneď je vidieť efekt. Musí makať celým telom.