Ako pripraviť 3 ročné dieťa na odber krvi?

kingstonka
20. sep 2011

Zajtra idem s dcerou prvy krat na odber krvi a mam z toho velky strach. Ako ju na to pripravit? Nebyva casto chora a tak ak sa raz za cas dostaneme na vysetrenie je velmi vystrasena.

akika722
20. sep 2011

ja môjho syna deň-dva dopredu nepripravujem lebo by sa rozrušil ešte viac..v to rano mu poviem že ideme k pani dr. a ked bude statočny pojdem epozrieť hračku/knižku..ale o ihle nepoviem ani slovo 🤐
akože ja mam "divne dieťa" 😅 on sa fakt neboji ničoho,minule si injekciu pytal 😅
ale tak načo ho stresovať dopredu 😒

zuzin78
20. sep 2011

tak to ti drzim palce. my sme boli ,ked dcerka mala dva roky a plakala este 15 minut po odbere.
skus sa dohodnut so sestrickou .nech to ma vsetko pripravene a potm nech jej to hned zoberu. hlavne nech ta priprava nie je pred dcerkou, lebo to je pre dieta stresujuce.

pancake
20. sep 2011

ja poviem ze ideme k doktorovi a uz ked dr. povie ODBEr tak sa rozplače ale rychlo mu pichne aj je pokoj. vzdy robi sceny ale rychlo aj prestane. je to dôlezite tak to tak musi byt proste 😒

veve39
20. sep 2011

ja by som odporucila aspon pre buducnost zohnat si EMLA naplaste, je to skvela vec, hlavne u deti - naplast s anestetikom, v niektorych vyspelych krajinach je standardnou pomockou na detskych odd., cca 1 hod.pred vpichom zalepis na dane miesto, dieta potom vpich vobec neciti, alebo ak aj ano, tak uplne minimalne...
neviem kde byvas, daju sa bez predpisu zaobstarat v Rakusku v lekarni - tam si ich kupujem aj ja pre malu, pokial aj nie si z BA, mozno mas niekoho, kto ti ju vie v Rakusku kupit
a myslim, ze sa da aj objednat v Cechach cez nejaku e-lekaren

martuska75
20. sep 2011

Tiež som počula že tie naplaste resp. krém sú na toto dobré. Dá sa to kúpiť bez problémov v Čechách.

spalka
20. sep 2011

podla mna treba urcite dietatko pripravit, vymysliet si nejaky pekny pribeh o vcelicke a ze to vobec neboli, atd... deti maju podla mna ovela vacsi strach zo situacii, od ktorych nevedia co maju ocakavat... a tvar sa v pohode, moja dcerka vacsinou vyciti, ked som ja vystresovala a okamzite sa to odrazi aj na nej 😉, drzim palce!

katrinka8
20. sep 2011

Ahoj, skus si zistit, ci je nutne brat krv zo zily. My sme dnes boli zhodou okolnosti tiez robit odber krvi (dcerka ma 15 mesiacov) na kompletny krvny obraz a prekvapilo ma - pozitivne - ked nas este nasa pediatricka na tento odber posielala, ze si mozem vybrat, ci chceme prist ku nej do ambulancie na odber krvi zo zily alebo do laboratoria biochemie na odber z prsta. Samozrejeme, ze sme si vybrali z prsta 😉 - bolo to za par sekund bez jedinej slzicky. Pred 2 mesiacmi brali zo zily, nebolo to prijemen, ale prezili sme to.
V 6 mesiacoch dcerke napichavali infuziu do hlavicky (do zily), no poviem Ti, nic prijemne, ale ak Ti mozem poradit, pokus sa pred dcerkou nedat najavo svoj strach. Najprv skus ukludnit samu seba tym, ze je to nevyhnutne a ze je to len par minut zo dna. Povedz si, ze dcerka Ta potrebuje mat pri sebe. Zoberte oblubenu hracku, hocico, co ju potesi. Ak idete nalacno, tak asi by som jej situaciu vysvetlila (mozno tak vecer predtym, nie prilis skoro, ale aby vedela, co ju caka) - preco nemoze papat, ze jej musia zobrat krv, ze to je preto, aby pani doktorka vedela, ze je zdrava a pod. Nezatajovala by som jej, ze to bude trochu boliet (ak by sa pytala, inak by som jej to asi zbytocne nehovorila), aby sa potom este viac nebala. A nechala by som ju, nech si aj poplace, ved ak dieta nieco boli, ma narok si poplakat, slzy liecia, aby si potom nemyslela, ze plakat je zle 😉 A urcite by som nezostavala vonku v cakarni, bola by som pri nej a drzala ju za ruku, aj keby som sa neviemako bala sama toho, ako ten odber bude "vyzerat" 😉 Drzim paste, aby to dobre dopadlo.

ivett1
20. sep 2011

ahoj...zalezi od dietatka, niektore to potrebuju vediet dopredu, ale ja moje deti radsej nepripravujem a uz vobec im o tom, co ich zajtra caka nerozpravam ...boli by urcite vystresovani (alebo rozruseni) a zle by spali (ak by vobec spali)...ale to su moje deti a uz to mame prakticky overene😉 ...dcerka bola minuly rok ako 4 rocna na odberoch (predoperacne vysetrenia) - a brali jej krv zo zily do 5 skumaviek...rano som jej povedala, ze ideme k lekarke na vystrenia (dala si podrobne vysvetlit, co jej budu robit - dychanie atd....pravdaze branie krvi som takticky zamlcala...) a tak isla s dobrou naladou a nie s placom a strachom ...vyborny zaciatok...sestricka bola mila, skusena a stale sa s nou rozpravala a ja som ju drzala (tak ako mi vysvetlila pani doktorka, aby sa mohla o mna opriet chrbatikom...) a tiez som jej stale rozpravala...pravdaze plakala, ved to boli (aj mne slzy vyhrkli, ked mi pichali ihlu do zily -brala som infuzky kazdy den, dva mesiace pred porodom...)...ale ten moment "prekvapenia" u nas zabera....kedze bola velmi statocna, isli sme spolu vybrat hracku za odmenu 🙂

e_z
20. sep 2011

Ahoj,
ja nasim vzdy poviem dopredu co nas caka a zasadne hovorim pravdu, t.j. ze to mozno aj bude boliet a ze si s kludom mozu aj poplakat,ak budu potrebovat. Vysvetlim, ze je to potrebne preto a tamto a ak sa da spomeniem, ze aj mne take robili a popisem ako som sa citila a blizsie situaciu. Zdoraznim, ze tam budeme spolu a ze ich budem drzat alebo pod. Ked sa chysta material na odber, tak sa snazim zabavit dieta, pozerame ordinaciu alebo sa rozpravame.
Dcerka zvlada odber v pohode a bez placu. Syn je z lekarov nerovoznejsi a vzdy si poplace.
Od lekarky nechodime nikdy kupovat hracky alebo pod., je to vec, ktoru trebalo urobit, aby boli zdravi a pod. Pochvalim ich slovne, ze to pekne zvladli a ze lekarka moze zistit, ci uz su zdravi alebo co im je, aby ich vedela spravne liecit. Nasim zvycajne krv beru z hora z ruky a potom im da sestricka na to vaticku s leukoplastom a to maju akoze hodinky.🙂 Deti maju 3 roky.
"Prekvapenia" od lekarov nemam rada, chcem vediet dopredu aspon zhruba co ma caka, som potom kludnejsia a nemam pocit, ze ma niekto podviedol.
E.
P:S. Naposledy sme den pred lekarkou pozerali Bambulku ako mala cukrikovu chorobu, u lekarky boli uplne super, normalne som nechapala a este mi aj rozpravali, ze ako Bambulka kricala a pod. a ze lekarka im chce pomoct.

ywana
20. sep 2011

EMLA - náplasť alebo krém...pripájam sa k maminám, ktoré tu už vyslovili tento názor...mám doma tento krém, má obsah 5g, vydrží cca na 10 natretí pol hodinu pred vpichom...dcéra tvrdí, že potom vpich vôbec necíti...dala som si ho kúpiť v Rakúsku a stál cca 8,- € ...

angela200
20. sep 2011

Ahoj, ja by som jej to vôbec nehovorila, dieťa na to nepripravíš, lebo ani nevie poriadne o čo ide. Iba vie, že to bude pichať. a hovoriť mu o tom popredu by som nerobila. LEn by som jej povedala, že ideme na prehliadku k lekárke a popozerá ju. Načo sa má mlá stresovať deň predtým a ešte sa nebodaj aj v noci zo sna budiť zo strachu? To je môj názor. Stačí, že sa stresujeme my dospelí. nie? 😉

marlenka1404
20. sep 2011

Ja som použila Emlu, ked sme boli na očkovaní (neviem, ktoré presne ale bolo to do 1 roka) a bolo mi to nanič. Lebo som nevedela, na ktore miesto na nohe ju presne pichnu a naplasť som nalepila možno o 1 cm vedla, takže som ju ani nemusela davat. Sestrička na mna pozerala ako "puk", že načo take caviky skrz očkovania. Tak druhý krát som sa na to vyprdla. Teraz to robim formou prekvapenia, lebo keby som povedala, že ideme na očkovanie, tak ju k doktorovi nedostanem 😅

ivuska6
17. feb 2012

moja dcera bola prvy krat na odber ako 10 rocna nechcela si dat pichnut bala sa a usla aj s gumicku von od doktorky museli sme ju nahanat a maly stym behame od malicka a vzdy mu poviem dopredu co ho caka po dva krat plakal a nechcel drzat a uz potom na dalsi krat som mu povedala ako to ja robim ze zatnem zuby a skusil aj on a bol statocny neplakal tak sme sli kupit bolestne ...vzdy kupujem bolestne ved je maly a statocny.

olivova
18. feb 2012

ja chodim k lekarovi velmi casto s malou, a kludne jej poviem, co jej asi budu robit (bude mat teraz v marci 4 roky)...A dodam, ze ak ju to bude boliet, kludne moze plakat, dolezite je len to, aby chvilocku vydrzala, lebo by jej ublizili viac, keby sa velmi vrtela - jednoducho to musi byt...A funguje to. Naposledy bola poriadna frajerka, ked ani nemukla 🙂 Tiez kupujem bolestne a vychvalujem ju dobru chvilu, aka je statocna...🙂

nelicefo
18. feb 2012

Ja mojej dcére zase hovorím už týždeň dopredu keďže mi často chodíme po lekároch 😉 Ona sa na to psychicky pripraví a iba so zaťatými zubami drží 😉 Minule som ani ja nevedela že jej idú brať krv a odpadla 😕 takže u nás tak 😉 A o tých náplastiach počujem prvý krát..idem to pozrieť na nete 😉

kyska
20. feb 2012

u nas pomohlo ze dcerka bola svedkom ako mne brali krv a nejancila som 😉
hrali sme sa na doktorky a brali sme krv, pichali infuzie, pozreli si serial Bol raz jeden zivot - na tom ficala dost dlho a vela o jej zdravotnom stave sa dalo tym zrozumitelne vysvetlit....
tesne pred samotnym odberom a pocas neho som sa tvarila ze to nic nie je ze to len vcielak ustipne, odvadzala jej pozornost od toho aby sa nedivala na samotnu ihlu a samozrejme motivovala odmenou.
nebolo to vzdy bez slziciek ale aj tak som ju vsade chvalila aka bola statocna 😎
krpata si toho pobehala po lekaroch dost ale uz si zvykla a je statocna 🙂

janka_pn
20. feb 2012

sokova terapia, tak male dieta nepripravis... ja som jej pred nosom pri odbere veeeeelke lizatko drzala.... 😀

pomoztemi
22. máj 2012

pomoc mam 10 rokov za mesiac mam ist na odber je nieco co by mi pomohlo aby som nemala stres ?

mari10061981
1. feb 2015

Ahojte chcela by som sa spitat na akej stranke sa dá kupit pa naplast ? Dakujem 😉 😀

monigun
8. apr 2023

Bola som na odbere krvi zo žili veľmi to bolí mám problémy z pohybom ruky a druhý krát si radšej vypýtam z prsta vyskúšam ich volako presvedčiť