Dcérka mala novorodeneckú žltačku. Čo môžem urobiť, aby ju nemalo aj druhé dieťa? Dá sa nejako aspoň znížiť riziko vzniku?
ja tiež neviem o ničom, čoby pomohlo predísť žltačke...Ak ju už dieťa dostane, treba veľa dojčiť a dávať na slniečko...Inak, nemyslím si, že je to nejak škodlivé, mala som ju ja ako novorodenec a aj moja dcéra, keď sa narodila..A nemáme na sebe nijaké pozostatky 🙂
Ahoj, myslim si to iste. Robit sa s tym neda nic. Prvy syn mal žltacku, riesila to lekarka liekmi a druhy syn nemal ziadnu.... 🙂 Takze ostava len dufat , aby ju druhe dieta jednoducho nemalo. Drzim palce.
novorodenecká zltacka je fyziologická.................. a napomaha neskorsej imunite, vobec by som sa s tym netrapila.......
myslím si ze predist sa tomu nedá,kazdé dieta si tým prejde,niektoré má silnejsiu iné slabú,prvý syn bol 2x 24 hodín pod svetlom a este pár dní na postielke so svetlom,a druhý mal obycajnú slabú,
Môj synček ju nemal a druhá dcérka ju dostala na tretí deň. Hneď ju dali pod lampu a bola tam 16 dní. Chceli jej dávať infúzie na urýchlenie, ale do ruky jej pichnúť nešlo, lebo praskali žily a do hlavy nemohli trafiť, lebo mala husté čierne vlasy. Dávali jej lieky, mlieko sme pasterizovali, až bilirubín klesol a konečne sme išli domov.
myslim ze to neovplyvnis predtym, iba potom zmiernit slnieckom a castym dojcenim
Da sa trochu ovplyvnit:
Porod by nemal byt vyvolavany na umelo - "donesene" dieta ma mensie riziko, ak ju vobec dostane tak ma lepsie hodnoty bilirubinu.
Dojcit od zaciatku, nedovolit dat ziadnu glukozu cez flasku (asi tazke v slovenskych porodniciach)
Pred porodom by sa malo vyhybat niektorym potravinam - ale uz som ich zabudla (myslim ze patrili do tej skupiny paradajky, mastne mäso, pecienka... ine uz nepamätam). Skus googlovat, aj v inej reci (v anglictine, v nemcine...)
mne bolo povedane,ze babatko kym je v brusku ma viac cervenych krviniek na dostatocne okyslicenie kedze este nedycha plucami.po porode zacne dychat samo,tak tie c.krvinky sa rozkladaju na bilirubin a preto byva zltacka.kazde babo je ine.mladsi syn bol fialovy po porode a ked ozlkol viac ako ine deti aj tak hodnoty bilirubinu boli ok.takze je to individi podla mna.
... okrem spominaneho mi sestricky na novorodeneckom hovorili, ze byva castejsia u deticiek, ktorym dotepaval pupocnik. Ale neviem nakolko je to pravda.
Nijako.
Ne, myslím, že nedá, je to individuální...navíc typů novorozenecké žloutenky je více, každý je způsobený jinou příčinou a je otázka, jaký typ mělo tvoje první mimčo. Druhé nemusí mít vůbec, nebo ano, nebo jiný typ. Po narození je fajn dávat miminko na sluníčko, tím se zrychlí proces odbourávání bilirubinu a dítě není žluté tak dlouho...ale to není prevence, spíše léčba 🙂 Vyšší stupeň ikteru mívají děti, kterým se nechává dotepat pupečník...ale to taky není stoprocentní pravidlo. Samozřejmě že hraje roli krevní skupina matky a dítěte, ale to taky nezměníš. Takže ne, fakt mě nenapadá nic, čím by se dalo předejít.