Ako eliminovať detskú agresivitu?

martinkaadominik
24. sep 2015

Milé mamičky detičiek, ktoré neposlúchajú a vedia sa poriadne hnevať, poraďte mi, ako na detskú agresivitu. 4 a pol ročný syn sa vie poriadne nahnevať. Má práve také obdobie, že keď ho za niečo upozorníme, vyhrešíme alebo len vysvetlíme, že sa to nesmie alebo to nie je dobré, hneď začne po nás silno kričať, niekedy škriabať ruky, vyhráža sa, že nás zastrelí alebo spáli. Spočiatku, keď sa mu niečo nepáčilo, nejaké upozornenie alebo napomínanie, len sa slovne vyhrážal tým svojím "zastrelím ťa". Na to sme reagovali tak, že sme z toho smutní, čo hovorí. Vtedy sa ospravedlnil a "mojkal sa", ale o chvíľu to bolo znovu a zasa ospravedlňovanie. Keď chce niečo, čo nemôže a hnevá sa, nepočúva takmer žiadne vysvetľovanie, vtedy má klapky na ušiach a ešte si aj skomolí, že počuje "somár" a hnevá sa ešte aj na to. Mám pocit, že sa to stále stupňuje. Občas, keď mu v jeho amoku pokojne vysvetľujem, prečo nemôže ísť napríklad na WC, keď tam je jeho sestrička, to registruje a spolupracuje, že jej teda iba zaklope na dvere. Samozrejme nie vždy viem aj ja reagovať úplne pokojne akoby sa nič nedialo... Keď už je toho veľa, dostane aj po zadku. Samozrejme, nepomôže to. Nejako sa upokojí. Jedenkrát mal takýto výstup v škôlke, skúšali na ňom terapiu objatím, ale samozrejme mu to vadilo a jedovalo ho to. Upozornili nás, že ak sa to bude opakovať, vylúčia ho zo škôlky. Mám samozrejme obavy a chcela by som to nejako u neho eliminovať. Keď sa hnevá mladšia dcérka, nie je to také hlasné, ona aj počúva a dá si vysvetliť. U syna je to iné... Poradíte, čo by pomohlo na takéto správanie? ´Dakujem.

janinah
24. sep 2015

pomohli by relaxačné cvičenia u psychologičky /potom aj doma by ste ich robili/ a veľmi by som dávala pozor čo dieťa vidí v telke /zastrelím ťa...../

adinam
24. sep 2015

mohla si pokračovať v téme,ktorú si už raz založila...

katpetdo
24. sep 2015

@martinkaadominik ahoj, riesila som nieco podobne cele leto s 3,5r. Syn bol doteray velmi plache a kludne, az prilis kludne dieta. a zrazu mu zacali neskutocne amoky a okrem vrieskania na plne usta, hadzania sa o zem sa este aj bil. Objatia, vysvetlovania a pod. veci pocas samotneho amoku nezaberali, len ho drazdili. Pomohlo nam odist s nim prec do inej miestnosti a pockat kym sa ukludni. POtom sme si to vysvetlili, ale na druhy den opat od znova. Uplne 100% nam zabral trest, ked zacal byt uz agresivny voci nam. V jeho pripade islo o zakaz citania knihy pred spanim. Teraz ked uz vidim, ze sa to zvrhava tym smerom, tak mu len pripomeniem ci si chce citat a rozdycha to. Este sme mu vraveli, nech mysli na nieco pekne, ked citi, ze sa zacina velmi hnevat. Aj to mu celkom pomaha. On sa tiez po amoku chapal, co spravil nevhodne, ale v danej chvili to nevedel stopnut, aj nam to povedal. Na druhej strane musim priznat, ze chyba bola na nasej strane v sposobe komunikacie, ked sme sa snazili dosiahnut svoje nejakym zauzivanym sposoobm, museli sme zmenit aj svoj sposob komunikacie. U nas bola v tom vsetkom vyhoda, ze to robil zasadne len doma.

saurian
24. sep 2015

@martinkaadominik
hmm... vysvetlovanie detom je fajn, je potrebne detom vysvetlit co a preco nemozu. tu vsak uz moze byt situacia, ze tvoj syn presne vie co nemoze, aj preco nemoze. takze to nerobi preto ze nevie, a teda vysvetlovanie tu straca vyznam. mozno to robi pre pozornost, dovodom je casto urcite aj to, ze sa mu nepacia vase poziadavky a vyhoviet im nechce.
ja by som si ho v takejto situacii nevsimala. akoby to ani nerobil, mozno by som "fyzicky" zablokovala moznost aby urobil aktivitu ktoru nesmie, odviedla ho dalej ci zobrala to co je predmetom jeho zaujmu, hnevu. ak mu napr povies aby nieco urobil (a zacne takto vycinat), tak zopakuj prikaz ale nevysvetluj ze takto sa nemoze spravat - to on predsa dobre vie. ak mu nieco odmietnes a zacne takto vycinat - nevsimaj si ho (iba do tej miery aby neublizil fyzicky sebe ci tebe), nedaj mu to co si odmietla, rob si nieco "svoje"(aj ked len "naoko").
ak mas pocit ze uz ho nezvladas a nezlepsuje sa to, len zhorsuje, je vhodne vyhladat aj odbornika ktory vam moze pomoct, poradit, viest vas ako v urcitych situaciach reagovat.
a nezabudaj na to, ze ak sa sprava "pekne" - treba ho pochvalit, vtedy mu venovat pozornost, byt nadsena...
treba povedat, ze niektore deti (aj ludia) su naozaj velmi "prchki" a niekedy skor konaju ako rozmyslaju aj ked ich to mrzi, mne pride ze tvoj syn velmi dobre vie co a preco robi.

stardust
24. sep 2015

@katpetdo konkretne, ako ste komunikovali so synom a co ste zmenili?

katpetdo
25. sep 2015

@stardust mala som namysli stavbu vety, ton hlasu a pod. Zistili sme, ze sme sa vyjadrovali prilis obrazne, nepriamo...dospely tomu rozumie, ale on este nie. Zjednodusili vety a pouzivame slova s ich priamym vyznamom, nie prenesenym. Neviem lepsie vysvetlit.

kacena4
25. sep 2015

ahojko tak ako pisu maminy vyssie nie je to len o vysvetlovani, ale aj o style kominikacii a tiez treba nastavit presne a prisne pravidla v dome. drobec je uz velky, o chvilu pojde do skoly, kde bude mat presny a pravidelny rezim, ktory bude treba dodrziavat. tak ako si napisala uz aj v skolke vystrkuje rozky a nezvladaju ho tam chcu ti ho vylucit ☹ bud ho budes musiet riesit sama studovat knihy ako na neho, ale jednoduchsie mas. ist k psycholochovi/cke aby ti s nim pomohla ako s nim doma pracovat napr. velmi uspesne je predchadzat zachvatom zlosti dat dietatu na vyber ked vies ze sa casto zlosti pri obliekani. zasane mu nedaj vybrat a vyhadzat celu skrinu ale len vybrat z 2-3 ks oblecka. treba zacat fungovat na principe AK... TAK... s takymito detmi napra. ak si oblecies ciapku ked pojdeme von tak si mozes vybrat ake topanocky si k nej obujes /alebo co ma rad, moze ist privolat vytah, moze ist rovno na dvor cakat na ostatnych..../ proste najst nieco co ho odputa od tej veci ktoru nechce a obrati pozornost na tu ktoru ma radsej a tak si tu ciapku rychlo natiahne a bude sa tesit na tu druhu vec. my sme takto naucili syna ucit sa, lebo to neznasal. ked sa budes 30 min. pripravovat do skoly (kupili sme kuchynske minutky a pouzivame do dnes) mas 30 min. volno a mozes sa hrat... v kazdom pripade zrusila by som hry, predpokladam ze hra asi aj bojove kedze stale striela, zabija ☹ ma to z toho, pozera rozpravky bojove, ma doma asi aj zbrane a tak rad z nich striela, tu uz mas motivaciu ak sa bude vyhrazat daj trest (neviem co ja viem do rana zakaz tychto veci) zo zaciatku par dni budu hysaky zo zakazu ale casom pochopi ked ho na to upozornis, ze znova mu dat takyto trest a hlavne HO NEPORUSIS nauci sa ze tak nema rozpravat vyhrazat sa. len musis si stat za svojim na 1000%nesmies ustupit aj ked pridu kamarati, ked s polepsi pomojka, proste, ak ma trest treba mu v tejto chvili radsej vysvetlit, ze je to zato ako sa spraval a to su tie nasledky, ktore si musi niest za svoje chovanie ☹ lebo ked pride do skoly bude ho horsie 😔
fakt ti odporucam psychologa najlepsie ti pomoze uz len kvoli tomu, aby netrpela aj mladsia dcerka jeho vybuchmi zlosti, mozno si to neuvedomujes, ale odzrkadli sa to v nej na 100% 😖 ☹ 😔 psycholog pomoze tebe ako pracovat so synom a moze pracovat aj so synom ako zvladat svoj stres a agresivitu, nauci ho rozne techniky hravou formou. fakt odporucam. nam velmi pomohol. hlavne mne zdvyhnut sebavedomie, ze som sa necitila ako neschopna mater, lebo syn mal nakoniec diagnozu a tie zachvaty boli sprievodnym znakom toho
drzim palceky nech sa vam podari zvladnut to

alaguema
25. sep 2015

@martinkaadominik najlepšie ti poradí detský psychológ. Kontaktovala by som nejakého hneď, vzhľadom na to, že to s ním musí byť dosť vážne, ak ho chcú vylúčiť zo škôlky. Opýtam sa - pozerá telku? Ak áno, hneď v tomto momente by som to obmedzila na minimum, rozprávky, kde je akékoľvek násilie, ale aj reklamy, ktoré nemusia mať v sebe ani agresívne prvky, ale podprahové techniky (blikanie, rýchly sled obrazov po sebe a pod.) môžu na dieťa pôsobiť negatívne a znervózňovať ho. Tak isto aj iná elektronika, PC, mobily, hry, spávať by mal v miestnosti, kde nie je wifi signál. Prostredie doma by malo byť pokojné, tlmená hudba, podvečer sviečky, teplý čaj z medovky, večerný kúpeľ, čítanie pred spaním, do izbičky mu môžeš dať aromalampu s esenciou z levadule. Deti reagujú citlivo aj na takéto nepatrné detaily. Tiež dať pozor na to, čo papá. Hlavne niektoré sladkosti obsahujú látky, aditíva, ktoré pôsobia na CNS, spôsobujú hyperaktivitu a agresivitu. Dbať na kvalitnú domácu stravu, hlavne zdravé tuky - rastlinné oleje lisované za studena s vysokým obsahom Omega 3 kyselín pôsobia priaznivo na vyvíjajúci sa mozog. Konopný, ľanový, makový, olivový a pod. Treba to brať komplexne. Každý problém má viacero rovín.

kacena4
25. sep 2015

presne toto som tiez zabudla napisat mojmu synov staci zjest z cokolady jednu tablicku a stace mi po stene a nepomoze ani priviazat ho o stolovu nohu 😀 😀 😀 urve aj tu 😀 😀 takze tiez odporucam zrusit vsetko sladke, jupik, dzus, cukriky, malinovky, keksiky sladeny caj, cukor nahradit napr. steviou, je to prirodne sladidlo urcite nie dia vyrobky - total zle, ja som synovy vysvetlila ze ma alergiu na sladke a pochopil videl co to s nim robi ☹ (on mal aj ekzem) velmi to pomohlo v priebehu par dni tyzdnov ked sa vycistil organizmus

worker_falcon
25. sep 2015

píšu ti tu veľmi dobré rady, ktoré treba prízvukovať a asi donekonečna opakovať.

Od konca - vyradiť všetko sladké. Poznám dieťa podobné tvojmu, ktoré vypije denne niekoľko LITROV kofoly/koly. Maminka sa diví, že je divý a nechce nič jesť. No bodaj by nie...

Samozrejme, že si bude vynucovať, čo mu budete obmedzovať. Ale rodičia sú od toho, aby dieťa vychovávali. Teda druhý bod - dôslednosť. Keď mu niečo zakážete/prikážete, tak bezpodmienečne trvať na splnení. Zas poznám rodičov, ktorí sa dopracovali až do štádia, že deťom sľubovali, že ich zmlátia do modra. Museli vymýšľať väčšie a väčšie tresty. Lenže vždy ostalo iba pri slovách. Deti to mali samozrejme v paži.

Čítal som pred časom knižku Ako vychovať deti a neprísť pritom o rozum. Veľmi praktické rady, založené na dôslednosti. Jednať s deťmi normálne - príčina = dôsledok. Nechceš? nemusíš, iné nebude. Neoblečieš sa? ostávaš doma. Budeš hysáčiť? nebudem sa s tebou hrať, alebo pôjdeš do kúta kľačať (aha, to som pozadu 20 rokov).

Pri výchove je dôležitá vzájomná podpora rodičov. Aby boli vo výchove jednotní a navzájom sa podporovali. Aby nestáli proti sebe. A aby jeden - ten mäkší neukazoval svoju mäkkosť, lebo dieťa to okamžite využije a postaví rodičov proti sebe.

V podobných témach bolo písané, že dieťa si vynucuje niečo (napr. pozornosť) krikom. Dieťa vidí, že krik na vás zaberá (vo verejných priestoroch násobne viac ako doma), a používa to ako mocný nástroj pre dosiahnutie svojho.
Treba ignorovať, nie mu venovať zvlášť pozornosť. Samozrejme v spojení so zákazom.

Skúste začať vy vychovávať svoje deti. Lebo zdá sa, že doteraz vychovávali oni vás.

martinkaadominik
autor
25. sep 2015

@alaguema V televízii pozerajú deti iba Jima Jam, púšťame im ináč iba DVD. No aj v rozprávke o Bambim strieľajú poľovníci... Dedko je poľovník, takže u dedka vidí rôzne preparované zvieratá, nie zbrane. Manžel má vzduchovku na vrabce, takže skôr toho videl. A to pálenie, zasa má rád oheň, keď horí v krbe. Tak preto to spomína. Stravujeme sa podľa mňa dobre, varím polievky aj druhé jedlo. Máva za deň asi jednu sladkosť, dá sa to vylúčiť, ale nemyslím, že tam je príčina. Už som to skúšala, ale žiadna zmena. Myslím, že to mu nejako nevadí. Pije bylinkový čaj alebo sirupovú vodu. Ale ako som spomínala, u neho je dôležité, aby nebol hladný a mal pravidelnú stravu, čo aj dodržiavame.
Skúsim sa poradiť s psychologičkou, doteraz to bol pre mňa časový problém, + musela som všade brať aj dcérku, cestovať do mesta autobusom... Teraz nastúpila aj dcérka do škôlky, tak to pôjde skôr.
Ďakujem za rady, budem pátrať po informáciách a riešiť to rozumom. Dnes som s ním napríklad sama doma, pretože je chorý. Je sám, nemusí sa deliť o pozornosť so sestričkou. Je dobrý, bez výstupov, pekne spolupracuje. Tak už len pevné nervy, zdravý rozum a aby sa aj "mäkkší" tatino stal prísnejším a dodržiaval to, na čom sa dohodneme. Vďaka, oplatí sa urobiť všetko, aby dieťa bolo v pohode, je to na nezaplatenie. Vie byť aj taký, no naozaj to chce čas, vydržať postupovať pokojne dlhodobo. Takže musím na tom zapracovať.

alaguema
25. sep 2015

@martinkaadominik vieš, aj my máme doma krb, tak ako mnoho iných ľudí bývajúcich v dome. Ale to nie je dôvod, aby sa vám dieťa vyhrážalo, že vás spáli. Ja mám tiež veľmi rada oheň a nechcem nikoho spáliť. Deti vidia aj nôž, alebo sekeru, ktorou manžel rúbe drevo do toho krbu...Vidia kopec predmetov, ktorými sa dá eventuelne ublížiť, ale nenapadne im to. To je ten rozdiel. Nespoja si sekeru s tým, že vás ňou budú rúbať. Sekera je na drevo, v krbe sa páli tiež drevo a nožom sa reže chlebík. A ak si to spoja inak, tak je to problém.
A čo sa týka telky, tak nejde len o obsah tých rozprávok, ale ako som spomínala, ide aj o to blikanie, rýchly sled obrazov za sebou, striedanie hlasnej hudby v reklamách a tichšieho tónu bežného programu...tieto veci sa hojne využívajú aj na detských kanáloch.