Ako často merať teplotu dieťaťu v noci?

lili929
13. jún 2023

Ahojte, skusene maminky, ako casto vstavate v noci k detom, ked maju teploty?
Moj syncek(3r) ma teploty od nedele, chvalabohu lieky mu zaberu, niekedy na 8 hodin, niekedy na 4, vcera v noci som dala panadol a ten ucinkoval asi len necele 2 hodiny.
Takze v noci som mu chodila kazde dve hodiny merat. Robim to tak spravne?
Ako to robite vy?
Dakujem za rady, taketo teplotove obdobie mame prvykrat.

kacena4
13. jún 2023

načo meras tak často teplotu keď aj tak mu nemôžeš dať každé dve hodiny panadol? ja som to merala raz dva krát za noc ak bola teplota nad 38,5. inak som nemerala keďže aj tak do 38 nedávam lieky

diavant
13. jún 2023

@lili929 tak zalezi kolko ma teploty.. ja sa priznam ze im nemeriam skoro nikdy ale moje deti nezvyknu mat vysoke teploty. Odmerala by som keby sa zobudim a zistim ze dieta cele hori tak by som dala teplomer aby som vedela ci treba ist sprchovat alebo dat liek. Ak mu liek aj tak dat nemozes a k sprche sa to neblizi tak na co to merat ze. Museli by mat okolo 39 aby som to riesila.

dzulli1980
13. jún 2023

Moja dcéra je teplotová - pri každej chorobe 39+, v noci býva pri mne, ja nemeriam, prikladám pery na čelo, viem, kedy je to už moc a potrebuje napr. zábaly resp. inak zrážať teplotu ... u dieťaťa vidíš, keď má vysokú teplotu, vtedy rýchlo a plytko dýcha.
@lili929

lili929
autor
13. jún 2023

@kacena4 no na to, ze ak by mu to vyskocilo moc, tak by som dala zabaly, prip. vlaznu sprchu....

petrahl
13. jún 2023

@lili929 mas 3 rocne dieta a necitis sa ako skusena matka, co sa tyka chorob? Trojrocnemu nemeriam nijak extra. Bud mi pride povedat, ze ma zas teplotu, alebo namatkovo skontrolujem prilozenim ruky na celo a viem, ci mam merat, alebo nie.

lili929
autor
13. jún 2023

@dzulli1980 ano, to som si vsimla, len on tak dycha uz aj ked mal 38 a ja to dotykom tak dobre neviem zhodnotit, mne sa zda stale az prilis horuci 🙂

diewcatqoo
13. jún 2023

Ked mam chore dieta, tak spim bud pri nom v jeho izbe, alebo ide ono ku mne do spalne. A namatkovo niekolkokrat v noci prilozim ruku na celo. Ak sa mi zda, ze je prilis horuce, odmeram s teplomerom. Ak je vyjde vysoka teplota, tak bud davam liek alebo obklady.

lili929
autor
13. jún 2023

@petrahl presne tak, necitim sa ako skusena matka, co sa chorob tyka, kedze doteraz ziadne choroby nemal.

petrahl
13. jún 2023

@lili929 stastna zena 😁

andrejka1974
13. jún 2023

Zbytočne by som ho nevidela ja by som odmerala keď pôjdeš spať o tej 23.00 keď tak dám ešte niečo vtedy na teplotu a do rána vydrzite

kp7333
13. jún 2023

Pri vysokych teplotach treba striedat Panadol a Nurofen. Na noc je lepsi Nurofen, dlhsie ucinkuje.

lusu
13. jún 2023

@lili929 ak sú deti choré, mám ich pri sebe. Ak neviem zhodnotiť teplotu, tak meriam viac krát za noc. Vôbec sa netrap, ja som tiež neskúsená matka 😀. Ale vôbec mi nerobí problém si dieťa častejšie prizerať, keď je choré. Prajem skore uzdravenie.

kacena1991
13. jún 2023

Ja mam dieta skoro 4 rocne a ked teplotuje davam si budik v noci na kazdu hodku dve... Je to psycho nespim poriadne aj niekolko noci ale ja vzdy panikarim pri chorobach a teraz naposledy sa mi to aj vyplatilo pravidelne kontrolovat lebo teploty jej tak strielali ako nikdy predtym takze som musela robit aj zabaly

lusu
13. jún 2023

@kacena1991 presne tak aj ja robím.

em4life
13. jún 2023

zalezi ako vyskocia teploty. Syn mal prednedavnom 40ky, co mu vyskakovali po 4-5 hodinach od podania Nurofenu. Vstavala som kazde 3 hod. Pri normalnejsich teplotach tak raz za noc

zuzanka.zuzu
13. jún 2023

1.nechaj ho vyspať.
1.vyspí sa aj ty.
1.a dôveruj jeho telu nech aj ono s chorobou zabojuje.

vmiri
13. jún 2023

@petrahl tiež som prvé teploty riešila až v skoro 4 rokoch a nevedela som kedy čo robiť

deedol
13. jún 2023

meriam vecer, potom skontrolujem dotykom okolo polnoci, ked idem spat, a ak sa mi nezda, tak odmeriam, a potom kontroluje raz muz nad ranom tiez dotykom a ked sa mu nezda, tak ma zobudi. ked je velmi zle, tak spim pri synovi. (on je ten typ, co ma bezne 39 - pre mna je hrozny nezvyk, ja take teploty nemavam.)

jesenzima
13. jún 2023

Keď spia, nemeriam. Priložím pery na čelo, alebo skúsim rukou za krkom, ked "horia" riešim, ak nie, nechávam ich spat. Moji sú na teploty experti, ked majú teploty, tak vždy idú až k 40 stupňom, také bežné, že 37,5-38 to ani nemávajú ...

jaroslavo
13. jún 2023

@lili929
Je to ndividualne...
Ak citim rukou ze ma teplotu tak meriam..niekedy aj castejsie ked napr ma 38nieco a nefnuka nekrici a neprehadzuje sa, tak cakam a tym padom meriam castejsie..lebo nechcem aby sa neskor prehrial
.ked su chori tak nespia sami..

Nedavno mal 4.5 rocny 40tky teploty stylom nic nic a zrazu 40.. a nevedeli sme to zrazit, to sme merali asi vkuse
Mame spolahlivy usny teplomer

Ja osobne radsej meriam castejsie a zabranim prudkemu zvyseniu ako neskor 2 hod chladit. A cakat ci to klesne..

Co sa tyka liekov. Davkovanie paracetamolu a ibuprofenu je podddavkovane .spravne davkovanie vychadza v prepocte 1.5 nasobok davky ktora sa dava podla hmotnosti..teda ak vychadza davka nurofenu podla vahy ( nie veku) 3 ml
. Dam 4.5ml
Paracetamol tp iste, prwto je pri starsich detom nevyhona forma sirupu, nakolko je potrebne uzit velka ml.. ja osobne davam od 3 rokov paralen 125mg tablety.
Nebojte sa ,nepredavkujete ho.. som odbornik. Viem cp pisem 🙂

Ak nemate skusenosti s chorobami a tellotami,tam vo vseobecnosti je to tak, ze ak dietatu neklesne teplota do 3 dni, je potrebne ist k lekarpvi spravit crp a ine..
Vascinou do 3 dni lekari ani neriesia. Nakolko to moze byt niektora s chorob napr. 5ta, sta, 7dma..

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marylynn
13. jún 2023

Toto podľa mňa závisí od dieťaťa a ako znáša teploty. Deti pri teplote spia pri nás, nastavujem si budík na premeranie. Meriame teplomerom na čelo kým spia, plus pusu na čelo im dávam stale. Keď horuckuje syn, stačí tak po troch hodinách, jemu tie teploty nezvyknú vybehnúť. Zato dcére keď bola malá som mala budík aj po polhodine, jej zvykla teplota vyskočiť raz-dva a fakt vysoko, antipyretika zaberali len na chvíľu, tak sme jej často museli dávať zábaly...

@jaroslavo prosím ťa, ja už som počula od rôznych zdravotníkov o tom poddavkovani liekmi proti teplote, ale nikdy mi to správne dávkovanie nikto nevysvetlil. Píše sa to niekde tak ako to uvadzas ty?

patka06
13. jún 2023

Tiež bola dcéra 1.x "vážnejšie" chorá až po nástupe do škôlky, čiže 3+
Nikdy som v noci nemerala pravidelne, spala vedľa mňa, keď začala byť nepokojná alebo sa v noci prebrala, chytila som rukou a "zhodnotila" teplotu. Ak sa mi zdala príliš horúca zmerali sme teplomerom, ak nie dala som jej napiť a zaspala. Dávala som pozor, aby sa nezakrývala, Aj teplota má svoj význam pre boj s chorobou, nesnažila som sa ju za každú cenu znižovať.
Pri chorobe je pre dieťa aj matku dôležité, aby sa poriadne vyspali.

margaretka
13. jún 2023

@lili929 jaavam deti pri sebe v noci meriam digitálnym na čelo každú pol hodinu a podľa toho viem či treba zábal a kedy lieky ...keď klesne viem že minimálne hodinu môžem pospat dám budík a potom pokračujeme ďalej ako treba ....neviem si predstaviť nemerat alebo nechať spat mimo mňa

jaroslavo
14. jún 2023

@marylynn
Preratava sa to podla tabulky..
Takto narychlo som pozrela iba nurofen..
Dennna davmqa je 20- 30mg ucinnej latky / 1kg dietata.

A nad tabulkou s prepoctom podla hmotnosti pise. Ze je to tabullka s uvedenymi spodnymi hranicami

Takze davkovanie uvedene na obaloch je minimalma davka..
Preto to vychadza ako 1.5 povodnej davky resp davky ktpra sa uvadza v pribalovom letaku

tosomja
14. jún 2023

@lili929 moje deti spia so mnou. A keď by nespali, tak počas teplotovania by spali. Tiež nemeriam teplotu. Len prikladám pery na čelo. Keď je horúce, dám na čelo mokrý uterák, odkryjem ho. Nám to pomáha pri všetkých 3 deťoch. Nikdy som nedávala zábal, ani sprchu. Nebolo treba.

noemi125
14. jún 2023

@lili929 vôbec nespim ked ma maly horucky a na pripad ze mozno ze zaspim nastavim stale budik na kazdu hodinu

zuza265
14. jún 2023

Nie kazde dieta reaguje ako “vase” - to pre dievcata, kt sa to zda prilis. Bratranec mava teploty z minuty na minutu ked je chory. Je potrebne ho sledovat. Nema teplotu a o 15 minut ma 39 a stupa rychlo nad 40. A kedze autorka nema skusenost u svojho dietata s teplotami tak dobre robi co robi a ze dieta sleduje…

radkaradix
14. jún 2023

náš máva febrilné kŕče hneď pri nástupe teploty, napr uz pri 37,5, takže meriame každý večer a každú noc 2x. Keď je chorý, ako napríklad teraz, má angínu, teploty, meriame aj 100x za deň.. doktorovi sa to nepáči, vraj z neho vychováme hypochondra.. ale radšej mu budem do 6 rokov takto merať, ako niečo zanedbať.. každý podľa vlastného svedomia..