Agenéza obličky u syna? Máte niekto skúsenosti?

funny
29. sep 2010

Zdravim. Ma niekto skusenosti s agenezou (chybanie) oblicky? Za skusenosti, rady, tipy, alebo len podporu vdaka. ide o mojho syna.

zlatusik28
29. sep 2010

@funny ahoj, ja s tým osobne skúsenosť nemám, ale moja sestra to má. A to jej len náhodou zistili niekedy v šestnástich, že má len jednu obličku, že druhá jednoducho nenarástla, ale doteraz chvalabohu žiadne problémy nemala. A vy?

buffinko
30. sep 2010

@funny, aj moja sestra nemá obličku - prišli je na to náhodou v 20tke. pravidelne je kontrolovaná na nefrológii, musí si dávať pozor na zápaly močových ciest, pokiaľ sa niečo vyskytne, hneď to preliečujú. myslím, že by mala aj dávať pozor na stravu - korenie, soľ...ale ehm 😅 inak problémy nemá. no lekársky dozor je nevyhnutný, keby sa náhodou začalo niečo s tou jedinou obličkou diať....dôležité je v akom stave je synova oblička? ak je zdravá, dá sa s tým žiť úplne v pohode...

funny
autor
30. sep 2010

vdaka za odpovede!
no my mame termin na nefrologii az v novembri, zatial len ultrazvukom na dvoch nezavislych vysetrenniach zisitli, ze jedna chyba. ci je tam niekde (medzi crevami) druha, nefunkcna, resp, ci je ta jedna normalne pracujuca, bez cyst, nezrastena, zatial nevieme. na nefrologii mu chcu robit vystetrenie rtg s kontrastnou latkou. tak dufam, ze to bude dobre... ale tesit ma to netesi...

gretkab
2. okt 2010

Mojmu malemu zistili este ako babatku v porodnici, ze nema jednu oblicku (na druhej mal dilataciu). Dilatacia sa do roka upravila sama a v cca 3 rokoch mu robili DMSA vysetrenie obliciek (to je to vase rtg vysetrenie s kontrastnou latkou) v onkologickom ustave a zistili, ze ju nakoniec ma, len je schovana niekde v malej panve a je dokonca aj funkcna. Oblicky mu pracuju v pomere 70:30. Takze ani u vas este nic nie je stratene. (Inak v case, ked to vyzeralo, ze ma len jednu nam nefrologicka povedala, ze ak ho neprejde elektricka, tak moze kludne s jednou zit do stovky.)

lullu17
12. nov 2010

Ahojte, tiez nam zistili, ze syn nema lavu oblicku, uz na dvoch vysetreniach ultrazvukom ju takisto nenasli, tak nas objednali na vysetrenie kontrastnou latkou, no v tom case bude mat este len 7 mesiacov, tak vaham, ci to nie je priskoro.

gretkab
12. nov 2010

@lullu17 Ja si doteraz nie som ista, ci to vysetrenie s kontrastnou latkou nie je zbytocne - tiez sme ho odkladali (kedze v podstate len zisti stav, nic nemeni, nicomu v podstate nepomoze - ale mozno sa mylim, neviem), ale zas teda absolvovali sme, oblicka sa nasla, takze sme mali dovod na oslavu 😉.
Drzim palce, nech je vsetko ok.

funny
autor
15. nov 2010

ahoj lullu17. tak nam robili nakoniec len dodatocny utz na nefrologii, oblicku nenasli /my ale nie sme na sk/, ani to dalej neriesili, kedze prava je vyrazne zvacsena a vysledky krvi a mocu su ok. ine zrasty, cysty, nedovyvinute mocove cesty nema, takze rocne kontroly, a pri teplotach dat vysetrit moc a ultrazvuk dodatocne, aby nemal zapal oblicky. vraj je to casta zalezitost, ale vacsinou sa to zisti az v dospelosti. inak chlapci su postihnuti castejsie a takmer vzdy chyba lava. zvlastne, ze?

zuzu_la
13. jún 2012

@gretkab aj nas caka vystrenie DMSA. chcem sa vas spytat, ci je pri tomto vysetreni potrebna hospitalizacia,alebo sa to robi na pockanie?

gretkab
14. jún 2012

Nie, bola to jednodnovka, rano sme prisli, poobede odisli (medzitym sme stihli Tesco 😉). Nas to caka v januari opat.

ivianocka
14. jún 2012

Moj otec ma agenezu lavej oblicky. ma uz cez 50, zistili mu to ked mal asi 35 rokov. Ani extremny pozor si na seba nedaval, je vojak, presiel vselijakymi vycvikmi. A zatial je stale OK a nema problemy. Jedine co velmi nemusi je kupanie sa v jazerach a moriach - je tam studena voda. Ale inak si nedava nijak pozor a je zdravy ako repa 😀

zuzu_la
17. jún 2012

@gretkab to sa tak dlho caka na termin? mozem sa spytat,preco idete znova na to vysetrenie? kludne mi napis do IP.

gretkab
18. jún 2012

@zuzu_la Nefrologicka hovorila, ze sa necaka na termin dlhsie ako mesiac. Znova ideme zato, ze potrebuje skontrolovat, ci ostala nejakym sposobom zachovana ta funkcnost tej "stratenej" oblicky, lebo ze v nejakom vyslovene zlom variante moze ta "chybna" oblicka (keby nepracovala spravne) skodit tej dobrej oblicke. Ak som to teda cele spravne pochopila a zreprodukovala.

anjelicek071
16. máj 2013

mile mamicky,chcem sa spytat ci mate niektora skusenost aj stym ze vase dietatko ma jednu oblicku a ta prestava byt upne v poriadku???moj syncek ma len jednu a ta sa mu zacala zväcsovat..uz ju ma 18mm.poradte mi prosim,bo som zufala,dakujem

usiko
16. máj 2013

@anjelicek071 pocuvaj, toze sa mu zvacsuje neznamena ze mu prestava fungovat, moj muz ma od narodenia agenezu-jednu oblicku iba a ma ju velku...takze pravdepodobne tiez bola mala, a sa mu postupne zvacsila,aby stihala sama cele telo......jemu na to prisli az ked mal 30 rokov......

anjelicek071
17. máj 2013

@usiko tak ja teda neviem,doktorka mi povedala ze maly chlapca ktory to mal zväcsene na 2,5cm potom sa mu to nejako upravilo,hrozila mu operacia..ja neviem presne co ale to nie ze cela ta oblicka sa zväcsuje ale len nejake dutiny ci co,no bodaj by si mala pravdu

anjelicek071
17. máj 2013

ake je to vysetrenie s kontrastnou latkou??dakujem za odpoved

beata279
21. nov 2016

mamičky ako sa majú vaše detičky? u mojho syna tiež nenašli lavu obličku, písala som do novej diskusii, ale nik nereagoval.
mali ste nejaké problémy? dal vám lekár nejaké odporúčania? absolvovali ste genetické vyšetrenie? na i.v. urografiu máme ísť o1,5r...

silica
9. dec 2016

@beata279 ahoj,u mojho dietata tiez na sone zistili ze ma iba jednu oblicku.chcem sa spytat,povedali vam aj nejaku pricinu?mne iba ze to moze byt dedicne,alebo ze sa proste nevyvinie

beata279
11. dec 2016

@silica
ahoj,
nepovedali skoro vobec nič, buduci týžden ideme na poradnu tak musim pripomenut doktorke, ci nas posle na genetiku.
povedali, ze sa to niekedy stava... nic viac....
na sone zistili, ze pravu oblicku ma zvacsenu, takze prebrala funkciu lavej oblicky....
pred tým ako bude mat dva roky pojde na urografiu.....