9 mesačné bábätko ešte nesedí

anchela2929
8. feb 2022

Potrebujem poradiť mám 9 mesačné bábätko ktoré ešte si samo od seba nesadlo z polohy ľahu do sedu.
Keď ho dám sedieť tak sedí ale nie úplne pevno ťahá ho to ešte na strany. Čo mám robiť? Mám to nechať naňho aby si sadlo raz samé alebo ho ja mám dávať sedieť? On by chcel vstať hlavičku dvíha ale nejde mu viac tak to vzdá. Názory sa rôznia už som počula že si dieťa musí samé sadnúť a tiež názory matiek že prečo ho nedávam ja sedueť. Že sama neviem čo je najlepšie pre dieťa. Ďakujem za rady.

guiseppinka
8. feb 2022

9 mesacne dieta nie je babatko. Z lahu si ani nesadne. Ma si sadnut zo 4nozkovania. V ZIADNOM pripade nedavat sediet. Ono si sadne samo ak ma DOSTATOK moznosti, teda je volne na zemi, lozi a trenuje sikmy sed atd... Nechapem tu dogmu, ze 6 mesacne ma sediet a v 9 mesiacoch este nesedi? No nie... Ma na to cas a tabulkovo je to okolo 10 az 12 mesiacov...

bazalka1
8. feb 2022

@anchela2929 moja zacala sediet az okolo 10m a sadla si presne az zo stvornozky do bocneho sedu. Nechali sme to nanu, pasivne nesedavala, len pocas jedenia v jedalenskej stolicke.

nikpa
8. feb 2022

@anchela2929 treba ho nechať, žiadne podopieranie a pomáhanie, tak mu akurát uškodis.

barus26
8. feb 2022

@anchela2929 že ešte si nesadol z ľahu do sedu? a ty si tak sadáš ? 🤦🏻‍♀️ pochybujem.. najprv zacne stvornozkovat a potom si krásne aj šikmým sedom sadne. Určite ho neposádzaj, len mu ublížiš. Keď príde jeho čas a bude pripravený sadne si sám 🙂

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkasmacka
8. feb 2022

Ahoj,moja starsia si sadla tiez az v nejakom 10tom mes. Najprv svornozkovala a potom si az sadla. Samozrejme zo zaciatku treba davat pozor,ako lahko si sadne tak lahko aj padne. Ale myslim ze to treba nechat....kazde babo je ine...musi na to dospiet...a z lahu si nesadne dieta velmi dlho....z lahu sa prevali na brusko.

jaja228
8. feb 2022

Ahoj. Moja tiež s tým mala problém, dlho neštvornožkovala, ja by som odporúčala fyzio, nám to poradila aj pediatrička. Fyzio skontroluje či náhodou nie je asymetria, ako sa pri bežnom zaobchádzaní s dieťaťom dá tomu pomôcť. Podľa mňa budeš kludnejšia, upokojí ťa alebo vám na druhej strane pomôže.

petka1402
8. feb 2022

@anchela2929 keď sa ti niečo nezdá, spomeň na poradni, lekár vás môže vypísať na rehabilitácie, 5-7 cvičení sa krásne sa rozhýbe.. Chodila som tak so synom, ale kvôli inému, ale pocvicili s celým telíčkom a krásne potom sedel, aj stvornozkoval.

mimixxxx
8. feb 2022

Logicky dieta zacne sediet samo, ked na to bude mat dostatocne pevne svaly na chrbte.
Preto sa musi najprv plazit alebo lozit.
Ziadnu paniku by som nerobila a nechala tomu prirodzeny priebeh.
Problem je ked dieta nenapreduje.
Ak napreduje, ale svojou rychlostou, aj ked pomalsou /nie podla tabuliek/, tak je vsetko v uplnom poriadku.

gabika128
8. feb 2022

Môj syn si sadol v 9 mesiacoch po tom ako dlho stvornozkoval a napokon sa postavil. Fyzioterapeut nie je nikdy na škodu ked ma rodič pochybnosti.☺️

lukina20
8. feb 2022

Ahoj ja som toto presne riesila v septembri 2021... syn mal vtedy 9,5 mesiaca, pediatricka nas poslala ku fyzio na RHB... moj syn ale v tom case este nestvornozkoval, ani nesedel, on sa len plazil po zemi... pre dieta je dolezite stvornozkovanie a on si potom sam zo stvornozkovania sadne ...
ze ho urcite nemam sameho posadzat...
teraz ma takmer 15 mesiacov, sam pekne stvornozkuje, sadne si, chodi popri nabytku
fyzio povedala, ze ona ma svoj cas...
ale v tvojom pripade by som urcite zasla bud za dobrou fyzio alebo k rehabilitacnej dr.

belllinka
8. feb 2022

dnes už druhá takáto otázka. To je taký problém si za celý ten čas, čo si tehotná a už máš dieťa prečítať o motorickom vývoji dieťaťa?

anchela2929
autor
8. feb 2022

@belllinka ja som mala veľmi rizikové tehotenstvo, a skôr som si čítala základné vecí po pôrode pretože tým že celé tehotenstvo som bola v strachu že o dieťa prídem som sa skôr zameriavala na tehotenstvo...... Neprajem Vám zažiť také pocity celých 9 mesiacov vtedy by ste sa skôr modlili aby všetko dopadlo dobre a neriešili
by ste motorický vývin ako ja. Pokiaľ mi chcete napísať že teda po pôrode som sa mala o to zaujímať tak tiež sme mali iné problémy skoro každý týžden u doktorky ako na klavír kvôli niečomu inému vkuse 3-4 mesiace. Napriek tomu som toto už riešila pred viac ako mesiacom z pediatričkou.... Milujem také komentáre.

andreatytler
9. feb 2022

@anchela2929 Nas syn ma cez 2 roky a stale si nevie sadnut s lahu a to stvornozkoval ako 6 mesacny. Dieta najskor musi stvornozkovat a az potom si bude vediet sadnut.
Ako je na tom so stvornozkovanim? Su tam nejake naznky? Dava sa na 4. Pohupuje sa? Davas ho casto na brusko?

bluehorsee
9. feb 2022

@anchela2929 v prvom rade nehľadaj odpoveď tu na MK, so všetkou úctou k vám baby ale myslím ze ani jedna z nás jej neporadí s dietatkom.
Chodievate s nou na preventívne prehliadky? Lekárka predsa musí vidieť ze ma drobec problém. Už dávno ste mali chodiť na neurológia. Čím skôr začnete tým lepšie.a až tam hľadajte odpovede na svoje otázky prečo nesedká a čo s tým.. Nejaké cviky a podobne. Držím vám palce

anchela2929
autor
9. feb 2022

@andreatytler malý štvornožkuje dáva sa na 4 a hupe z nožičkami len to že ešte si sám nesadol ináč napreduje pekne prevraca sa zo strany na stranu. Keď leží tak prevráti sa sám na bruško... všetko toto som už pred mesiacom a pol riešila z pediatričkou ktorá povedala že ho necháme ešte mesiac tak a keď sa neposadi tak vypíše lístok na rehabilitácie. Ono je to moja chyba ja som ho nedávala tak často na bruško aby sa štvornozkoval. Jeho boleli často uška celé to trvalo snáď aj 4 mesiace v kuse. Každý týžden ako na klavír na kŕče. Už mu dávali 3 druhy antibiotickych kvapiek, 2 druhý antibiotik v sirupe, 2 krát prepichovanie bubienka...preplachovanie no bolo to obdobie hrozné keďže bol taký nespokojný tak som neriešila štvornozkovanie pretože plakal bolelo ho uško koľko krát ani nechcel papať. Až potom jedny prírodné kvapky mu pomohli od vtedy má pokoj. Klop,klop. On by už dávno sedel keby sme nemali také problémy tak bol by priestor aj na štvornozkovanie. Pred tým som ho dávala iba keď bol spokojný ked sa sním dalo.....

anchela2929
autor
9. feb 2022

@andreatytler ja som vlastne ani vôbec nemala v hlavne aby napredoval ja som len sa zamierila na to aby ho prestali bolieť uška. Mal vtedy aj zadnú nádchu tak 3 krát denne som ho dávala inhalovat no všetko som robila preto aby už nemal také problémy a aby nemal následky potom a to na štvornozkovanie,napredovanie som zabudla a teraz mám také pocity že som mala na to tiež mysliet.....

gabika128
9. feb 2022

@anchela2929 neboj všetko dobehne,mne teda nepríde nejako pozadu. Mysli pozitívne 🙂 skús toho rehabilitačného alebo fyzio.

andreatytler
10. feb 2022

@anchela2929 Nie, vobec si nic nezanedbala. Si skvela mama. Kedze uz zacina stvornozkovat, uz to bude otazka par tyzdnov co sa upne rostvornozkuje a potom si jednodcho z toho klaku na vsetkych 4 sadne a presuchne nohy dopredu. Vobec mu nemusis nic ukazovat, len mu daj priestor a podporuj ho a motivuj a nadsene ocenuj jeho snahy sa hybat. Este mozno poradim nechat ho na boso teraz ked zacina stvornozkovat. Spravne stvornozkovanie je tke ze deticky sa palcom odrazaju od zeme. Ak ma dieta ponozky, nauci sa nozicku len tahat po zemi. Ste na velmi dobrej ceste.Najskor mozno bude sediet tak ze sa bude podopierat rukami ale postupne aj to prejde.