7,5-mesačné bábo nesedí a neštvornožkuje

3. feb 2024

Ahojte,
náš malý sa už od 4 mesiacov pretáča na bruško, neskôr začal cúvať dozadu, kotúľa sa z bruška na chrbatik a naopak, takztiež už vyše mesiaca mu ide krásne druhé vzpriamenie. Avšak "problém"? je, že zatiaľ si ešte neskúsili sadnúť a nejde nijak dopredu..(inak vždy je na inom mieste, tiež aj pivotuje atď).. boli sme aj na poradni, dr.sa len spýtala či už sedí, resp či sa dáva na kolienka - to začal, ale zatiaľ len párkrat...prosím vás, pomáhať mu nejako k tomu stvorkovaniu alebo nechať na ňom? Ďakujem 🙏

egonsk
3. feb 2024

ziaden extrem neni dobry, ale tvoj uz naozaj opozdieva zial.

marca12
3. feb 2024

Kamoskin syn vobec nestvornozkoval a je z neho sikovny,zdravy chalan. To ti pisem na ukludnenie. Aj ona sa stresovala,stresovalo ju okolie. Aj mu pomahali,ale nikdy sa to nenaucil.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
klip0
3. feb 2024

@egonsk opozdieva ? Vôbec nie.
Autorka úplne stačí že sa dáva na kolienka. Postupne sa na nich začne hupat až prejde k stvornozkovaniu. Nato má naozaj ešte kopu času

klip0
3. feb 2024

@marca12 toto ale tiež nieje dobrý príklad, stvornozkovanie je naozaj dôležité pre vývoj mozgu a chrbtice na celý život

petamich
3. feb 2024

dieta si ma sadnut medzi 7-9 mesiacom, stvornozkovanie 8-10, takze zatial nie je v nicom pozadu 🙂 to stvornozkovanie vies podporit napr. tak, ze sa bude hrat cez tvoju nohu, natiahni nohu, preloz dieta cez nohy za/ruky pred a daj mu tam nieco co ho zaujme (loptu, kocku...), nam to radili na baby balance

egonsk
3. feb 2024

ok, prepac, ze ja som vtedy uz davno stal na nohach a deti moje ako 9 mesacne chodili...

viestta
3. feb 2024

Egon je otcom 15 deti, ma vystudovanu medicinu, takze jeho odpoved je urcite relevantna🙄

klip0
3. feb 2024

@viestta aha 😂 tak potom nám to je jasné

klip0
3. feb 2024

Skús inak popozerať napríklad profil na IG detska_fyzio_mama alebo fyziokristy
Alebo videá od fyzio mama na Facebooku

autor
3. feb 2024

@petamich ďakujem krásne za radu, vyskúšame 🙏😊

veronikaszabova
3. feb 2024

Napisem ti takto - nasa krpana do 7m bola ako taky nas spomalenec 🙂 🙂 v dobrom ❤️
Iba sa plazila do zadu. Ani dopredu nesla. Ako padlo 7m, isla raketovym tempom. Plazila sa dopredu, dala sa na 4, 4nozkovala, sikmy sed, sadla si, postavila sa ku gaucu.. vsetko behom jedneho mesiaca. Dneska ma 10 mesiacov, okolo nabytku beha ako raketa, stoji bez drzania, postavi sa aj v priestore. Skusa chodit. Tym chcem povedat, ze neboj. On na to pride zo dna na den a len sa budes cudovat, co vsetko dokaze ❤️

egonsk
3. feb 2024

@viestta nemyl si ma ujom Boriskom, iked jeho poznas asi osobne...
Zvolnena verzia vyvinu (t.j. nie tak striktna ako boli kedysi odporucania) je napriklad na : https://www.mamickovo.sk/psychomotoricky-vyvoj-...

jamidea
3. feb 2024

My sme boli v 8mesiacoch v poradni, este nesedel. Den nato sa posadil, o dva dni sam postavil. Chodit zacal v 10m. Tolko k dristom, pardon za vyraz, k tomu, ze je tvoj dost opozdeny. Ak ti mudr.nic nepovedal, tak je vsetko ok.

queen_mary
3. feb 2024

@egonsk ja by som napisala to iste 😀 ked autorka kvoli tomuto v 7,5 mesiaci stresuje a musi napisat temu na kona.

Autorka ano, tvoje dieta je pozadu, najlepsie zacat chodit fyzioterapeutovi, na baby balance, a este plavanie, aby spevnil cele telo. A este obehni 3 pediatrov, aby si mala viac nazorov.

queen_mary
3. feb 2024

@viestta jeho odpoved bola podla mna primerane ironicka na dotaz autorky.

autor
3. feb 2024

@queen_mary ak si myslíte, že má vytocite týmto vašim zbytočným komentárom ste na veľkom omyle ..

autor
3. feb 2024

@veronikaszabova ďakujem 🧡 presne niečo podobné som potrebovala pocut, resp prečítať si 😊 a je to veľká pravda inak, veď všetko nové robí zo dňa na deň...človek je len netrpezlivý a chce všetko hneď, ja si to uvedomujem 😃😒

mogaa
3. feb 2024

pokiaľ ale chodí sám bez pomoci a recituje Dostojevského - je uplne v poriadku😀

cecilia29
3. feb 2024

Naša začala sedieť v 12m, stvornozkovat v 13m, postavila sa asi v 15-16m ..., bude mať v polke februára 18m a nechodí samostatne ...a je to ok 🙂 každé dieťa je iné. Hlavne ze napreduje postupne.

3petka
3. feb 2024

Ahoj môj ide mat 11 mesiacov ale je predcasniatko takze ako keby mal 9. On už sedi síce dlho aj si sadne z ľahu ale nie vždy sa mu to podarí. Pretáča sa cúva a pod takze sa dostane prefíkane kam chce. Na štyri sa postaví len kde tu. Proste nechce. No začal sa mi dvíhať na kolienka a na nohy.
Stvornozkovanie je vraj dôležité pre dieťa ale nie každé si s tým prejde. Chodíme aj k neurologovi a ešte nepovedal že by niečo bolo zle. Vždy povie že sa mu syn páči. Takze nestresujem.

mogaa
3. feb 2024

naozaj nechápem ako si jedna matka môže myslieť že jej dieťa musí v 7,5mesiaci sedieť a štvornoškovať.....a prečo chce svojmu dieťaťu silou mocou vnucovať diagnózy

klip0
3. feb 2024

@3petka a ako si sadne ? Sed je správny keď si dieťa sadne z polohy na štyroch. Sadnúť z ľahu je nezdravé a má sa tomu brániť

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dixitka
3. feb 2024

Taký priemer, kedy si má bábo samo sadnúť je okolo 9. mesiaca, štvornožkovanie od 8. do 10… takže fakt nerieš. Inak môj syn sa síce od 6 mesiacov pekne plazil, ale potom 2 mesiace ho ani nehlo skúšať niečo nové, proste plazil a hotovo. A potom zrazu v 8 mesiacoch dal šikmý sed, o 2 dni na to normálny sed, o týždeň začal štvornožkovať a stavať sa pri nábytku a pár dni na to už chodil popri nábytku 😀 takže nikdy nevieš, kedy ťa bábo prekvapí takým vývojovým skokom. Ale času má ešte habadej, v živote sa ešte nasedí a nachodí dosť, aj keď ako pozerám, niektorí si na tom zakladajú, že oni/ich dieťa už asi z pôrodnice išlo po vlastných 😂

zuzi0911
3. feb 2024

Môj začal sedieť v 8 m a 4-nozkovat v 9m. A prvá dcéra ani nestvornozkovala a je úplne v poriadku
Ma ešte čas

lenkakoc444
3. feb 2024

Podla mna tiez riesis zbytocne. 7,5 mesacne vobec nemusi stvornozkovat a maloktore to robi. Sediet uz niektore vedia, ale vacsinou to pride trosku neskor. Vobec by som to neriesila. Moj zacal stvornozkovat tesne pred 10mes. A to teda vobec nie je opozdeny v roku uz behal sam aj po vonku. Sediet tusim pred 8m zo dna na den, nic sme ho neucili, netahali ho po fyzio. Ja by som tomu dala mesiac este a ak sa neposadi az vtedy zacala riesit. Tiez mi pride , ze nachadzas problemy tam kde nie su.

andrejka1974
3. feb 2024

@egonsk čo si zosalela ma len 7a pól mesiaca však bežne deti v tomto veku sa pretláčajú na bruško sedia až okolo 9 až 10 mesiacov a stvornozkuju tiež tak a niektoré vynechanú a rovno idú a behajú je úplne v norme

nairia
3. feb 2024

podla mna uplne normalny vyvoj, mozno s niektorymi vecami zacal skor ako ine deti, teraz sa "zasekol", ale nemyslim to nijak v zlom. nasa zacala stvornozkovat a sediet v 9m, ale napr. pretacat na brusko sa zacala az po dovrseni 6m.
myslim, ze nemusis nijak stresovat. ale ak ho chces motivovat, mozes skusis pozriet nejake fyzio videa, kde formou hry podporis spravne svaly. ale ono je to tak "stability before mobility" a druha vec, myslim si, ze sa vyvija teraz mozno v inom smere, pripadne si trenuje zrucnosti, ktore doteraz nadobudol.

mima1608
3. feb 2024

Moja malá bude mať o 5 dní 8 mesiacov a akurát dnes si prvýkrát sadla. 4nožkovať ešte nezačala, ale sa dáva na 4 a húpe sa hore dole. Posledné 3 dni skúša s nožičkami ísť dopredu, len zatiaľ nezistila, že musí aj s ručičkami, ale ono to príde 😊 takže kľud, určite tvoje dieťa nie je pozadu.
Kamoškin mali všetko dobehol a stihol v 9m - sadol si, začal 4nožkovať a aj sa postavil 😂