6 mesačné dieťa pri trakčnej skúške zohne nôžky

6. sep 2021

Bola som s malou na poradni, a doktorka skusala trakcnu skusku. Pekne sa pritiahla v lehu za rucky hore, aj hlavku si pekne drzala. Ale, ked ju doktorka ako keby sla postavit na nozky tak mala ich zohla, vyzeralo to, ze si chce sadnut. A ja tomu nerozumiem. Ved uz by sa mala v pol roku za pomoci vediet par sekund udrzat na nohach. Vie sa sama pretacat na brusko, plazi sa do kruhu, ritku dviha ked sa chce plazit, vacsinu dna ked je hore pasie koniky a hra sa na brusku. Ale tie nozky ma trapia. Je to normalne? Lekarka nic nepovedala.

nikpa
6. sep 2021

A to si kde zobrala že sa v pol roku má za pomoci udržať na nohách? To sú volake špeciálne tabuľky ktoré sleduješ? Lebo ak áno, tak to nerob, zbytočne sa kvôli tomu stresujes. Každé dieťa je iné. Môj v pol roku ležal na chrbte a otočil sa možno raz za týždeň, žiadne státie na nohách, ani náznak sedenia. A je úplne v poriadku, v 13.mesiacoch začal sám chodiť, v 9.mesiaci si sám sadol. Ak by niečo nebolo v poriadku, Dr. by ti to povedala a poslala vás na neurologiu alebo na cvičenie.

janetinka27
6. sep 2021

podla toho co pises, tak babo je velmi sikovne, v takom veku niektore babatka sa nevedia plazit do kruhu. mame dve baby 8 a 8,5 mesiaca v rodine. jedna zacala tento tyzden stvornozkovat, je zvyknuta byt na podlozke, plazit sa, sikmy sed. druhu ucili odmala sediet s oporou, takze nechce byt na podlozke, ani sa plazit, ani byt na brusku. iba sediet. a ked ju "postavia", tak sa zapiera do noziciek a uz by chceli, aby pomaly behala. kazde babo potrebuje svoj cas, precvicit svaly a najst odvahu a niekedy je to aj o stasti, ze vyskusa nejaky nahodny pohyb a zacne ho robit 🙂

suesi29
6. sep 2021

Flektované (zohnuté) nozicky v tomto veku sú v norme. Po 7. mesiaci dochádza postupne k uvolnovaniu.
Trakcne skusky nie su cvicenie, služia iba na diagnostické účely.

111jozefina111
7. sep 2021

Nas ma 5 mesiacov. A nedviha pri trakcnej hlavu. Fyzioterapeutka (medicinska) a neurologicka hovoria, ze trakcna skuska je 1 zo 7 skusok. A sama o sebe nic nehovori. Je bezpredmetna. Tymito slovami to hovorili. Nas syncek drzi hlavu vo vsetkych poziciach. Ovlada bocne vzpriamenie, otaca sa na brucho, na brusku je skoro cely den, hraje sa, dviha hlavu do sedu, ked napriklad je v mojom naruci. Ale pri trakcnej nic ignoracia uplne. Dost som bola nervozna z toho, lebo nasa pediatricka ma tym neustale vystrasi, ale fyzio aj neurologicka ma ubezpecili, ze akonahle uz bude sediet sam, zabudnem na tuto skusku...