4-mesačná dcérka bude zaostalá

michaela567y
26. jún 2024

Ahojte. Mám 4 mesačnú dcéru, chodíme s ňou na rehabilitácie kde nám kázali cvičiť vojtovku aj doma. Vraj je pomalšia. Ale inak je zdravá. Dnes nám ale povedala sestrička, že dcérka bude zaostalá ak sa čoskoro nerozhýbe (ešte sa nepretaca ani na bok, nechytá si nozicky…) som z toho fakt smutna, pri tom pokroky robí. Minuly mesiac ešte ani hlavicku nedržala keď ju ťahala za ruky, teraz ju už drzi. Hracky chytá obomi rukami, prezerá si ich, smeje sa, džavoce. Na brušku vydrzi síce menej (6minut) ale krasne rovno drzi hlavu, otáča sa do strán, chytá hracky. Myslite si, že je až tak strasne pozadu? :/

viestta
26. jún 2024

@michaela567y netrap sa, moze to, ze je teraz pomalsia dohnat neskor, predbehne aj "tabulkove" deti. Len sa jej venuj, pretoze vidis, ze robi pokroky a tie pokroky bude robit stale, aj ked mozno neskor ako jej rovesnici.

pukina
26. jún 2024

@michaela567y taku sestricku by som poslala do riti. Ona nie je erudovany lekar aby to vedela posudit, ked je inak zdrava a nema ziadne neurologicke problemy, nevidim dovod davat taketo verdikty.

michaela567y
autor
26. jún 2024

@viestta cvičíme s ňou kazdy deň, 4 vojtovku, 6x je na brušku a dr nám pomaly neveri, že s ňou cvičíme … kupujem jej aj špeciálne hracky ktoré podporujú psych vývin.. nekaslem na to a aj tak po každej návšteve odchádzame my ako rodicia zdeptani

beata_k
26. jún 2024

@michaela567y Sestricky su najvacsie expertky. Ani medicinu im netreba studovat. Dolezite je, ze napreduje 😉

zuzanacoci
26. jún 2024

@michaela567y z toho co opisujes je možno trochu pozadu,ale nič strašné.. aj moje deti boli pomalší, ale sú šikovní, už školáci. Len cvic, podpor psychomotoricky vývoj, neurychluj, pozri si nejaké videa od fyzioterapeutiek na YouTube, insta a bude to fajn 🙂

sara07
26. jún 2024

nerieš a makajte čo najviac aj moje dieta bolo podla mudr a učiteliek retardovaný asperger a nakoniec to je len adhd a dysfázia ktorej sa dostal a dnes rozprava huba sa mu nezastaví 4 jazykmi - a to mal v papieroch retardácia reči, nemá šancu rozpravat
to ti nedávam nejak falošnu nadej ale skutočnost, viem ako ti je , tiež som bola skutočne dole
cvičte, hrajte sa, čitaj jej rozpravky prechadzajte sa ukazuj jej , snaž sa ju motivovat ako sa dá a odmakate si to, deti vedia dobehnut čo maju

ivik4
26. jún 2024

Pane boze 😑
Hadam nema 4mesacna skakat cez svihadlo
Absolutne by som na tieto reci nedala . Moje dieta by potom bolo v kategorii minimalne nejakej polovicnej ,,retardacie" alebo ako to nazvat keby som dala na vsetky tie reci a predpovede 😒😒
Bol velmi pozadu a po ockovani sa vratil spät k obdobiu mimina kedy mi prestal vsetko robit. Plus som v tehotenstve mala zle choroby .
Teraz je to takmer 9rocny zdravy chlapec ktory vsetko dobehol
To tabulkovanie nenavidim...
Som rada ze je velky a tie dristy uz nepocuvam

lelelienka
26. jún 2024

No a keby aj bola, ani pred tým netreba zatvárať oči, lepšie zachytiť hneď a cvičiť s ňou a pomáhať ako sa dá, aby to ešte buď dohnala, alebo mala neskôr jednoduchšie. Ľúbiť ju budeš rovnako, nadovšetko 🙂 Nikto nikdy nevieme aký problém sa môže prihodiť, aj keď všetci dúfame, že všetko bude ok. Držím palce 🙂

kiki68
26. jún 2024

Dufam, ze raz ju uvidi sestricka niekde s dvoma doktoratmi v telke, takych sestriciek uz bolo… neni nic motivujucejsie ako tieto ubohe potvory

ivik4
26. jún 2024

Este dopisem, s malym sme sa velmi namakali a vyplatilo sa 🙂

salamistka
26. jún 2024

Moja dcérka sa začala pretáčať na z chrbta na bruško a naopak až v 10 mesiacoch, tiež sme cvičili Vojtovku asi 2 mesiace, lebo neštvornožkovala, až kým začala samostatne chodiť, potom nám povedali, že už netreba, celkovo bola pohybovo taká pomalšia...nuž teraz už je dospelá a šikovná študentka na VŠ, nemala nikdy žiadne problémy ani v ničom nezaostávala, telesnú výchovu síce nikdy nemala rada, ale to nevyplývalo z toho, že zo začiatku bola pozadu. Neboj sa ničoho, tvoja malá je šikovná, cvičte svedomito ďalej, vojtovka je jedna z najlepších, bude sa to len zlepšovať, uvidíš.

veronikadany
26. jún 2024

Netrap sa,aj mne povedala,ze ma podozrenie na DMO.
A chlapec v 9.mes.chodil sam.
O tom ako som sa naplakala ti nejdem hovorit.
Ty si mama,poznas si dieta najlepsie

dorothee
26. jún 2024

Moj syn ako 1rocny nestvornozkoval,nechodil,neplazil sa,nevedel si sam sadnut..Chodit zacal v 18mesiacoch…Vies si predstavit co vsetko mi uz islo hlavou..🙂
Teraz ma sedem rokov,pohybovo je take drevo trosku,sportovec nebude,ale normalne beha,bicykluje..Ale rozumovo je velmi sikovny a mudry 🙂

kacena4
26. jún 2024

sklamem ta ale sestricka ma v niecom pravdu len sa nevhodne vyjadrila. po pravde prvym príznakom "zaostávania" nie len v hrubej motorike ale v celkovom vyvine dietata je schopnost dietata drzat hlavicku. sama pises ze ste to mali oneskorene. drzim vam palceky aby ste dokazali posunut drobca k co najlepsim vykonom a aby vam napredoval. hlavne sa neriadte tabulkami ale vlastnym tempom dietata ak sa bude otacat v 6m stvornozkovat v 1r ci chodit v 2r. nevadi dôležité je ze zacne a bude chodit.nastavte sa na taketo myslenie. ine je to s mentalnym vyvojom drzte sa ❤️🙏

lucia13022023
26. jún 2024

Netráp sa, hlavne tí nemala niečo tske sestrička ani povedať. Mne príde, že niektoré doktorky/sestričky, by mali na výške študovať aj empatiu... Od veci, ale synovi vypadali vlasy, išla som s nim na kožné kde mi doktorka bez akýchkoľvek testov, či pozretí folikul povedala, že to môže byť aj rakovina, nech sa objednáme do ba do nemocnice. Skoro som odpadla. Synova pediatricka ma ale uklidnila, poslali nás na xy testov, všetko má v poriadku, je to len reakcia z očkovania a vlásky rastu opäť. Ale tie nervy a strach co som prežívala v ten, cestou keď mi to kožná povedala, neprajem žiadnemu človeku zažiť...
Mam kamošku, jej malinka robila mini pokroky, môj malý už dávno sedel a štvornožkoval a jej mala len na brušku, trápila sa, a z ničoho nic za týždeň dobehla môjho a vedela viac veci ako on. Netráp sa, ty vieš z, že robíš vswrko pre svoje dieťa. Možno by som rozmýšľala o zmene doktorky..

alickapusinka
26. jún 2024

Tej múdrej povedz nech sa stará o seba a presne tak nech ide do riti. Mne lekár zbabral pôrod to malý reči že nech ju dáme do ústavu za pol roka zomrie potom že do 2 rokov tu nebude a žila 12 rokov. Neznášam hlúpe reči debilov čo všade boli všetko vedia. Never hlúposť. Dobehne to neboj bude zdravá. Nie žiadna zaostala jej by som povedala že je zaostala.

kaktusik007
26. jún 2024

takto... ty ako matka mozes v tomto veku velmi vela ovplyvnit - takze fakt poctivo cvic vojtovku, venuj sa malej, komunikuj s nou, cvic s nou viackrat za den, aj ked bude revat ako tur...... v tomto veku este vyvin mozgu ukonceny rozhodne nie je, je potrebne ho trenovat... studuj a vzdelavaj sa a najma s nou makaj..... a ako to dopadne, uvidis neskor

mima1608
26. jún 2024

Takéto sestričky sú úplne hlupane. Ako sorry... Mne v pôrodnici, dcéra mala 1 deň, sestrička povedala, že bude hyperaktívna a veľmi ťažká povaha 🤦 neviem ako na to prišla, ale malá má rok, je šikovná, múdra, aj poslúchne, keď jej niečo zakážeme a absolútne sa nejaví, že by sa mala v niečom vymykať z normy.
Hlavne sa malinkej venuj, hraj sa s ňou, cvičte a určite to bude všetko dobré. Sú deti, ktorým to proste len dlhšie trvá ☺️

pralinka86
26. jún 2024

Paneboze, to co je za pristup... Sama vidis, ze robí pokroky 🙂
Asi ma slabsie svalstvo, nemoze predsa zo dna na den vyskocit.. tiez sme cvicili vojtovku, hypotonicke dieta. A uplne super bolo baby plavanie, to bolo fakt vidno neskor posun. ak mate v okoli, urcite chodte na kurz, niektoré poistovne maju aj príspevok na to

ivana11155
26. jún 2024

@michaela567y z toho co pises, podla mna nie je vobec pozadu. Moj syn robil vsetko neskor, pretacanie 6mes., stvornozkoval az 10mesacny, zacal chodit az v 15mes. a nic sme necvicili, bol riadne pribraty z kojenia a lenivy. Cca v tomto veku co tvoja dcera som tiez stresovala, lebo nechcel drzat hlavicku a ani lezat na bruchu. Teraz ma 18rokov a uz si ani nespomeniem, ze sme cosi takeho riesili.

deti95060810
26. jún 2024

asi by som sa nezdržala a opýtala sa sestričky či ju baví takto deptať ľudí... či jej to robí radosť. 🙄

atinkaa
26. jún 2024

@michaela567y Miska, ahoj. Je pochopitelne, ze ta take slova rozladia a nepridaju na radosti. Nebolo to stastne vyjadrenie, bohuzial u nas na Slovensku, nielen zdravotnicky, ale ludia obecne by potrebovali kurz empatie alebo ludskosti, pretoze si nakladame obcas uplne zbytocne.

To, co ti povedala bolo navyse, pokojne sa nabuduce ohrad, povedz jej, ze ok, toto mi poviete, ale okrem zvyseneho stresu mi tie vety nie su napomocne. Mozno skuste radsej cosi, co ma podpori, povzbudi k dalsim krokom s dcerkou. Alebo sa vymedz a povedz, ze si neprajes, aby s tebou takto hovorila. Tolko k tomu incidentu. To mimochodom tiez mnohi nevieme, slusne si dat najavo, ze niekto prekrocil moju hranicu. Vnimam to aj tu na MK, ludia sa bud stiahnu a citia ukrivdene alebo su agresivni, ale malokto zvlada povedat vies co dost, toto nepomaha mne, a ja neviem, co to prinasa tebe, ale neprajem si to.

Potom su tam dve roviny co s tym celym - ty ako mama - mas pochopitelne svoje prezivanie, narok na svoje obavy, tuzby, priania, predstavy a si tam aj ty ako clovek, ktory je nejako zneisteny a potrebuje podporu. Skus v svojom okoli hladat niekoho, kto je na to vzdy dobry, kto ta dokaze povzbudit, podporit ale aj rozosmiat, zlepsit ti naladu, dodat tomu celemu co prezivate nadej. Niekomu v takych chvilach pomaha rodina, viac sa zomknu a funguju manzelia, inym nejaka skupina rodicov, ktori maju rovnaky nazvime to osud, ze to co maju deti vo vienku od mala je menej a potrebuju s nimi viac pracovat. Kludne si daj cas a skumaj ako to mas ty, ak to nevies....co by ta nakoplo, motivovalo ale aj potesilo a urobilo den viac. Kamosky, ktore maju uplne bezne roznorode ''svoje'' problemy, alebo skor aj iny rodic, ktory tiez zaziva cosi, co zaziva iba rodic, ktory s dietatkom vojtovku cvicil.

Co sa tyka dcerky, tak za mna je dobre, ze sa k tebe info o nejakych medznikoch dostalo, sice nie stastnym sposobom, ale zas viete ze potrebujete pracovat a kazdy den to viete spolu zlepsit a v tom je nadej. Teda urcite neprestavaj cvicit s dcerkou a aj roznymi pomockami, ktore su skus podporit zdravy psychomotoricky vyvin, ktory ano, moze byt nerovnomerny (netabulkove dieta), ale zas na druhu stranu aj cosi signalizuje a nie je dobre prestat byt uplne ostrazitym rodicom s tym, ze to nejako dopadne. Pretoze sa strati to najdrahsie - cas.
Na chytanie noziek existuju neviem ci len Lamaze alebo aj ine firmy uz maju ponozticky, ktore su pre deti zaujimave, maju na sebe hracie prvky a aj sustia, zvonia pri dotyku, teda podporuju zvedavost a chut dotknut sa ich castejsie ako len nahodne. Rovnako ako na skoro vsetko, co vyvin potrebuje existuju hracky, knizky, ak si nebudes ista, kludne mi napis, poradim ti, v tom, co mam preskumane ja.

Vela sa vies dozvediet napr.tym, ze si sama alebo spolu s lekarkou urobis niektore detske testy na rany vyvin, aby si okrem komentara sestry, z kategorie drsnych, mala aj vecnu predstavu o tom, co vsetko dietatko by malo vediet a samozrejme, nemusi kazde a v rovnakej miere ....ale co obvykle uz by dieta malo vediet, robit a tiez co robit preto, aby sa zaujimalo a bolo aktivnejsie, lebo tam vies byt vzdy povzbudzovac, podporovac, taky ten sprevadzac, ktory tam pre svoju dcerku je a pomaha jej na jej ceste, aby zvladala veci co najlepsie.

Testy vies najst napr. tu:
https://www.zdraviedietata.sk/vyvinove-dotazniky

Mas tam vsetky skriningy, ktore s dietatom moze robit pediater ale mozete aj vy rodicia obodovat, otestovat a mat viac ako len ramcovu predstavu o tom, ako sa dcerke dari.

Dobre stranky su aj tie, ktore okrem diagnostiky ponuknu aj cosi navyse a kedze ide o rany vyvin, tak je dobre mat po ruke aj vcasnu intervenciu - to je presne priestor co vsetko este viem robit, podporit, aby moje dietatko malo podporene vsetko, co by mohlo byt napomocne. Pretoze netabulkove deti, ja nevnimam, len ako tie, ktore nenaplnaju a neskor casto dobehnu to, co potrebuju zvladat, ale aj ako tie ktore su na nieco z prostredia citlivejsie, ci uz motoricky, niekto tu pisal, ze dieta nebolo na telesnu, alebo co do skolskych vykonov....teda je dobre naucit sa uz teraz ako rodic pracovat s tym, ako zadelit cas tak, aby si toto svoje povzbudzovanie zvladala castejsie, inak, mozno hlbsie, intenzivnejsie ako bezny rodicia, kde to tabulkove dieta, to tak nejak hravo zvlada samo.
Pri akejkolvek neistote, vela najdes tu - https://www.vcasnaintervencialm.sk/

Drzim palce a prajem, aby ste to, co najviac s dcerkou premenili na spolocne, mozno intenzivnejsie objavovanie. Vela zdravia a energie obom vam!

miskamisiq
26. jún 2024

@michaela567y Moja skúsenosť so synom.....ako 4 mesačný riadne nedržal hlávku a tiež sa nepretacal. U nás bol dôvod však iný, od narodenia do jeho 3,5 mesiaca sme boli v nemocnici, kde absolvoval operácie a mal hadičky. Bála som sa ho dávať na bruško.

Hneď nás objednali v nemocnici na rehabky, tie som odmietla (nemocnicne prostredie a prístup ) a našla som si súkromné fyzio, kde sa na malého pozreli a odporučili mi cviky (nie vojtovku). Malý do mesiaca udržal hlávku, začal sa pretáčať. Má 18 mesiacov a pohybovo je nezmar. Začal potom hneď plazit, stvornozkovat, sedieť a v roku chodil. Do jeho jedného roka som a ním chodila na fyzio ale už dobrovoľne. Pani povedala, že je ok, že nemusíme. Ja som chcela, aby som mala istotu, že robí všetko správne a má správne nastavené vzorce. Do roka mi ukazovala cviky a hry ako ho motivovať.

dixitka
26. jún 2024

Moment, veď chytať si nožičky má až v 6 mesiacoch, aj na pretáčanie je čas do 6 mesiacov! 🙄 môj syn sa síce 4-mesačný vedel pretočiť, ale na brušku býval v tom čase tiež tak 5 minút - ak sme ho mega motivovali, vydržal tuším 8, ale to už nerváčil. Pritom o 2 mesiace neskôr sa už plazil a na bruchu bol nonstop 🙂 A to ťahanie za ruky on ako keby vôbec nechápal, doktorka to na pár poradniach skúšala, ale obvykle sa akurát rozreval. Neriešila to. Nič sme necvičili, nič mu nebolo, ani mu nie je. Na tvojom mieste skúsim názor iného fyzioterapeuta, ale z toho čo píšeš, nemám pocit, že by bola malá tak strašne pozadu.

dixitka
26. jún 2024

Ešte doplním zdroj - a ak to dobre chápem, na pretáčanie na bok je “norma” v 4,5 mesiaci.

vikyha
27. jún 2024

Môj malý má 6 mesiacov.. a na brušku vydrží asi tak 2 minúty a hneď kričí a plače.. má slabé rúčky a vrchnú časť chrbta.. aktívne pretáčať sa začal pred týždňom.. vojtovku cvičíme asi 3 mesiace už..

Ale chcem ešte dodať, že v nemocniciach je bohužiaľ takýto prístup.. tiež sme boli pri rehabilitačnej lekárke ktorá jasne povedala aj napísala do správy že je potrebná vojtovka.. no keď sme prišli na cvičenie tak pani fyzio povedala že zatiaľ nebudeme cvičiť vojtovku a dala.nam len jeden rýchly cvik.. zjavne nemala čas..
Tak som to bola raz a viackrát nie, nebudem strácať čas... Chodíme k súkromnej a radšej si za to zaplatím a vidím že má iný prístup, vždy ho pochváli a povzbudzuje aj nás že to ide dobrým smerom.. venuje sa mu, dôkladne všetko vysvetlí že čo má pri tom cviku zapájať atď...

margotka17
28. jún 2024

@michaela567y vôbec to musí byť tak, ako vraví sestrička. Veď postáv na čiaru 10 dospelých ľudí, nech vyštartujú behom. Každý bude bežať iným tempom, ale nikto z nich nie je zaostalý.

derdia
28. jún 2024

Ja by som sla za riadnymi odborníkmi, fyzioterapeutmi, aby mi ju riadne rozcvicili, viac krat nech vás poriadne naučia ako cvičiť.
A hlavne sa neboj, mnohé deticky, takto.krasne všetko rozcvicili. Nemusi teraz byt špičková, ale v 3 rokoch môže byť úplne ako rovesníci. Drzim palce a veľa veľa sil🙏🙏🙏🙏

aevisi
28. jún 2024

@michaela567y môj malý začal vôbec držať hlavičku okolo 4m, dovtedy sa mu vôbec nechcelo, len plakal a plakal a pár dní pred 4m ju dvihol tak, že som stihla manželovi odfotiť dôkaz 😄 teraz má skoro 2r a už mi preskakuje cez opierku gauča 😅 netreba sa tým trápiť 🙂 manželovi tiež napr zo sona mozgu predpovedali, že bude "pomalší" a poviem ti, matiku vie ako málokto a tiež logické myslenie má nadpriemerné 🙂
mňa tiež všeličím vystrašili, ale povedala som si, že to dám a ukážem im, že to pôjde aj bez ich negativizmu..
U nás je to napr tak, že dr straší (stará škola) a sestrička vždy potichu upokojuje, že to je všetko v poriadku tak, ako je 🙂

liska83
28. jún 2024

@michaela567y máš šikovné dievčatko...moja malá nechcela byť na brušku,revala...otáčať sa začala pred 4 mesiacom z bruška na chrbatik,teda opačne ako by to malo byť podľa tabuliek...akonáhle som ju dala na bruško,tak už sa zgulila na bok a na chrbatik,podľa dr pasívny pohyb,tak ju muselo niečo veľmi silno zaujať,aby na tom brušku zostala 😅...my sme necvicili,dvakrát sme boli u neurologičky,ten druhý raz po rôznych vyšetreniach povedala,že naša malá má svoje tempo,všetko doženie časom,je trocha pohodlná😏🙂...štvornožkovat začala okolo roku,chodiť v 19 mesiacoch sa až sama odhodlala...teraz ma cez 2 roky,a je veľmi šikovné dievčatko...neboj,aj tvoja malá je zdravá a šikovná,len ma tiež svoje tempo a takisto potrebuje spevniť....sama sa rozhodne,kedy sa bude pretáčať, liezť, štvornožkovať, sedieť, chodiť...všetko chce čas,veľa dr je tabuľkových,tak si z toho nerobte ťažkú hlavu ...a inak je som malú natáčala na mobil,ako sa pretáča,stavia a ukázala potom dr tieto videá...lebo keď bola na kontrole,tak ju väcsinou ani nehlo😅 musela som ju nalákať na piškót,abv ukázala dr ako stvornozkuje a stavia sa🙂