4,5-ročná zle rozpráva. Ide o autizmus?

23. aug 2024

Ahojte, mám 4,5 ročnú dcérku, ktorá strašne zle rozpráva. Na termín k logopedicke čakáme 7 mesiacov, v septembri ho konečne máme. U logopedicky sme boli 2x, no bola tehotná a išla na materskú náhradu za ňu nedali tak sme hľadali inú a termín taký aký je. Prvá pani logopedicka dala dcérke len také hry, že fúkať balón, vyplazovat jazyk do strán, písmenká č a š už vieme, stlacali sme pri Tom líčka a tak pekne ich vyslovila. Bolo to ok. Ale proste dcéra chce rozprávať, aj rozpráva, no niekedy ma nervy, že jej nerozumiem nejaké slovo. Rozpráva asi takto. Mama kukaj tam je telky dom - namiesto veľký povie telky. Potom Hoe je pavúk a pavučina. Hore nepovie ale ok, R má asi trošku čas. Proste mám pocit, že niektoré písmenká si zjednoduší a nemá snahu ich povedať. Alebo samostatne povie písmeno L celkom pekne ale vo vete ho akoby vynechá. Inak porozumenie si myslím že má okej, často hráme také hry, že jej ukážem 3 obrázky a spýtam sa že ukáž obrázok kde je niečo s čím sa jazdí? A tak... Nie len že kde je auto a podobne. Alebo veľký a malý, chudý tučný toto rozozná. Do 10 napocita, kruh trojuholník štvorec pozná a aj farby pozná. Ale inak je poslušná, správa sa pekne aj k deťom, všade na ihrisku si hľadá kamošky, príde a povie ako sa volá a či sa ide hrať. Ale napríklad keď si zapneme rozprávku a spýtam sa jej že o čom to je tak mi nepovie obsah. Je toto problém? Môže byť za tým autizmus? Z knižky keď si ukazujeme obrázky, že kde je medveď a čo robí napríklad sliepka alebo ako sa hrajú deti na obrázku tak povie že majú loptu hrajú futbal. Hm len teda neviem, pozerá rozprávku a nevie o čom to je?

autor
23. aug 2024

A inak rok chodí do škôlky a tam mi zatiaľ nič nepovedali učiteľky, pochvália že spapala, že sa hrá s deťmi, že jej niekedy nerozumejú ale že to 70% triedy tak je... Len som čakala že škôlka ju viac rozkeca proste ... Ale inak hru imituje, doma vezme dve bábiky a hra sa že čau ja som Bety a čau ideme si kúpiť niečo a imituje že jednej babike predá jablko a tá druha jej zaplatí pozdravi a kecá pri Tom len nie všetko jej je rozumieť

mamamasama
23. aug 2024

🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

majamat
23. aug 2024

rec, ktoru pouziva je podla mna bezna detska rec zodpovedajuca nizsiemu veku. mozno tam bude nejake recove oneskorenie, ale teda na autizmus by som toto netipovala.

janababana
23. aug 2024

Skus nieco ty robit a povedz jej, nech ti povie co si urobila - nieco jednoduche (napr krajaj chlieb). Je len mozne, ze to co vidi v tv je prilis zlozite este pre nu, aj ked je to len rozpravka

pribinak
23. aug 2024

Prečo hneď autizmus? Veď to môže byt napr NKS.

zuzkaa1991
23. aug 2024

Moje dieťa začalo rozprávať od.3.5r
Do 3r len hmkala potom.postupne
Logopédiu skoda reci najst normálnu a kvalitnú je katastrofa
Nakoniec sme.zistili ze ma.iny.problem co sme tomu nechceli verit ale.odporucili nam to 3logopedicky metodu jias (počúvanie hudby)
Na zaklade.audiometrii zistili ze zle pocuje a tym.padok.nemoze.rozumiet a počut dane pismenka vyskúšali sme mame za sebou 2cyklus(jeden cyklus trva cca8tyzdnov) a vidime velke pokroky s recou podotýkam dcéra ma uz 6.5r vahali sme investovat do toho ale musim uznat oplatilo sa

autor
23. aug 2024

@janababana to vie, aj napríklad jej poviem že ideme robiť palacinky a ona už hovorí že máme vajcia? Máme múku a mlieko? Proste vie aj čo tam ide keďže ich robíme vždy spolu. A keď nemáme tak povie že tak poďme kúpiť. A to že čo robím tak povie varíš, upratujes, sedíš, ...

autor
23. aug 2024

@zuzkaa1991 a ako to funguje a koľko to stojí? Chodíte do nejakého špeciálneho centra?

autor
23. aug 2024

@pribinak neviem, poslednú dobu som dosť zneistena z nej... Boji sa niekedy tmy ale tak to som aj ja mala ako dieťa a vrieska keď vidí hmyz ale to ma zrejme odo mňa tiež vrieskam a utekám pred hmyzom ale ja som alergická na včely ...

autor
23. aug 2024

@janababana no neviem ale keď pozerá a je tam niečo vtipné smeje sa ... Ten moment chápe ale potom keď sa spýtam nepovie mi ...

zuzkaa1991
23. aug 2024

Robi to jedna pani z centra robia to aj logopedicky niektoré my chodime do kosic....
Kazdy berie inu sumu zato( my platime.za meranie uska pani 50eur ine beru aj viac) potom 45eur sa plati za hudbu ktorú mastavia podla vysledkov merani ( tpnke spoločnost.v BA) takze kazdych 8 tyzdnov.100 eur ale vysledok sme videli hned po.prvom.cykle a teraz po druhom uplne skvele výsledky az bola pani prekvapená

Audiometriu spravia(prezerajú uska ako pocuje) podla toho nastavia hudbu resp je to stimulacia mozgu ci ako mi to vysvetlovalli

pribinak
23. aug 2024

Tak nevrieskaj a nebude vrieskat ani ona, však sa kontroluj

Pediatrička hovorí čo?
Orl sluch skontrolovaný?

autor
23. aug 2024

@pribinak pediatricka hovorí, že bude stačiť logopedia a ORL sme neboli a ani nás neposlala pedi

autor
23. aug 2024

@zuzkaa1991 my sme z ba tak skúsim pohľadať teda

dadulala
23. aug 2024

Ak ste z BA,kvôli Jiasu určite skúste kontaktovať centrum Avare,nikoho lepšieho nenájdete.

mirka47
23. aug 2024

Na ORL skontrolovať či nemá veľmi spojenú uzdičku pod jazykom...

autor
23. aug 2024

@dadulala skúsim ďakujem

autor
23. aug 2024

@mirka47 len či nám dá pedina výmenný lístok... Raz som sa pýtala či nemôže dať lístok že či mala dobre počuje a ona že no nie však počuje a nedala mi ho

autor
23. aug 2024

@dadulala a koľko sa tam platí prosím ? Cca

celka12
23. aug 2024

Ak ste z Bratislavy, skúste Logopedicke centrum Asobi, určite ORL vyšetrenie

kiki68
23. aug 2024

Za mna to autizmus nebude, nas syn ma 4 roky a tieto strachy patria k tomu veku. Takze podla mna skor ta rec je tam nejaka dysfazia. Ja mam spektrum autizmu a to vyzeralo inak v detstve. Specificka hra, ktoru nemozno prerusit, to je taky typicky prejav autizmu. Tiez ziadny partner na hru, uplne vlastny svet a casto vlastna rec, ritualy, pravidla, co nemaju pre inych vyznam.

katica06
23. aug 2024

Dcéra v podobnom veku, nevedela vysloviť dve samohlásky a viac ako desať spoluhlások, v mš jej nikdy nerozumel iba staršia sestra predškoláčka, ktorá musela ,, tlmočiť,,. Kedže so staršou som kvôli R a L musela ajták na logopédiu s malou dušivkou som sa si pýtala jej názor. Nikdy nezabudnem ako pozerali kartičky dcéra mala povedať čo vidí na obrázku. Logopedička si sprv zle vyslovené počítala písmená na prstoch lenže sa prsty rýchlo minuli a potom si už zapisovala. Každopádne stačilo pár sedení a veľa veľa cvičenia a po roku už rozprávala super.

30katrusa40
23. aug 2024

Akože si myslíš že autizmus je len o tom že dieťa zle rozpráva ? Skrátka má problém s výslovnosťou hlások a treba s ňou pracovať u logopeda. Ty si ešte autistu asi nezažila .

ninka2018
23. aug 2024

Ma evidentne problém s porozumením a preto neviem obsah rozprávky povedat atd....treba chodiť k spec.pedagogicke

andreatytler
24. aug 2024

Skus jej ukazat co od nej chces. Nabuduce ked budete zaspavat, prerozspravaj jej rozpravku co ste dnes videli.

januska12323
24. aug 2024

Nejako veľa očakávaš od 4 ročného dieťaťa. Skrátka ešte nevie povedať pár písmen nič iné jej nie je.

letfenixa
24. aug 2024

@autorka keď sa synovej pediatricke nezdalo, že má niečo s očami a nepovažovala za potrebné poslať ho na očné, tak som ho objednala a jej oznámila, že je objednaný a trvám na vystavení výmenného lístka. Ale išla by som s ním aj bez vym.listka.

kacena4
24. aug 2024

4r deti este nemusia vediet prerozpravat rozprávku, nie aurizmus to nie je ten sa v reci 0rejavuje inak, nks tiez nie tam su narusene ine oblasti ako vyslovnost. je to bezny logo problém s ktorym treba intenzivne pracovat inak bude mat dieta v skole tazkosti. drzim palceky

sandri
24. aug 2024

Ahoj, starsi syn mal podobny problem. Rozpraval tak zle, ze som aj ja ako jeho mama mala velky rpoblem rozumiet. Nevedel vyslovit pomaly polku pismen abecedy. Pomohla logopedia a pravidelne kazdodenne precvicovanie. Robil aj podobne cvicenia ako dala logopedicka vam. Diagnoza bola oneskoreny vyvin reci. On mal aj velmi slaby jazyk - nedokazal sa jazykom dotknut zadnych zubov a mnohe ine veci. Za mna odporucam pockat si na logopediu a nasledne dosledne dodrziavat odporucanie logopedicky. Moj nemal problem ani s uzdickou, ani so sluchom. Na logopediu sme chodili 3,5 roka (zacal v 4 rokoch) a teraz by nikto nepovedal, ze mal nejaky problem. Rozprava krajsie ako niektori jeho spolužiaci.

autor
24. aug 2024

@kacena4 ďakujem a aké iné problémy by boli prosím pri autizme alebo nks, čo by som si mala všímať prosím?