20 mesačného syna zapeká a ja neviem nájsť príčinu

janapeterjana
10. jan 2021

Ahojte maminy. 20-mesačný syn má dlhodobo problém s kakaním. Nekaká aj dva dni a potom z neho idú malé tvrdé kúsky, alebo mu musím pomôcť ja tak, že ho schúlim do klbka nad umývadlo. Mám pocit, že som vyskúšala všetko možné a neviem nájsť príčinu tohto problému. Preto sa chcem poradiť, či nerobím nejakú chybu v zložení stravy, ktorú ja nevidím.

Raňajky - väčšinou chlieb, tvrdý syr, paradajka / kyslá uhorka ALEBO vajíčko natvrdo, ako praženica, omeleta, s chlebom a zeleninou

Desiata - varené popučené ovocie s pridanou vodou, väčšinou zje takto 1a pol jablka alebo 2 hrušky

Obed - zvyknem dávať kúsok polievky a potom hlavné jedlo - všetko možné. Vždy je tam veľa rôznej zeleniny a vždy dávam aj veľa vody alebo šťavy.

Olovrant - väčšinou zje jeden biely jogurt s pár lyžicami ovocnej výživy alebo kúskami ovocia.

Večera - kaša z 2 deci vody. Kupujeme rôzne, ryžové, krupicové, mliečne, nemliečne...

Syn nerád pije, za deň max 3 deci tekutiny z pohára (čistá voda alebo zmiešaná s jablkovou šťavou), tak dávam viac do jedla. V noci ho kojím asi 3x. Do obeda dávam kúsok oleja naviac. Probiotiká nedávam. Užíva vitamín C, D a B12. Už papá aj normálne kúsky, nemixujem. Je to veľký jedák, zjedol by aj nás, pchal by do úst všetko jedlo, ktoré vidí. Len teda neviem, čo zlyháva, keď nekaká normálne.

Vďaka za postrehy.

sapetka
10. jan 2021

@janapeterjana podla mna pije strasne malo tekutin. 3dcl ma cely den je nic.. a nemozem nereagovat ale schulit nad umyvadlo akoze tam sa vykaka?🙈🙈

evkakozickova
10. jan 2021

@janapeterjana isto je to tekutinami, veľmi málo pije skús ponúkať prsník.

janapeterjana
autor
10. jan 2021

@sapetka áno, chytím ho do takého klbka, stlačí sa mu bruško a ľahšie mu to ide. Viac vody do neho ale neviem za deň dostať.

janapeterjana
autor
10. jan 2021

@evkakozickova cez deň ho už nekojím, čiže sa snažím mu dávať veľa tekutín v jedle, no a furt Ponúkať aj pohárik

evkakozickova
10. jan 2021

@sapetka je to takzvaná ulavova poloha.

tenerifka
10. jan 2021

@janapeterjana mña zarazili tie vitaminy, preco mu davas B12? (ale to so stolicou nebude mat nic spolocne).
Nech ma stale poruke pohar s vodou/flasku, a urcite by som mu nedavala varene ovocie, ale surove (mandarinky, kiwi), okrem vlakniny ma surove ovocie vitaminy C a A, varom sa stracaju. Listova zelenina-spenat, kel, brokolica....

tenerifka
10. jan 2021

@janapeterjana a strukoviny, takisto menej bielej muky a viac zdravsich verzii

katpox
10. jan 2021

No skuste viac polievky, ani moj syn velmi nepije mu ponuknem prsnik, alebo teda k obedu polievku, vodu ma cely den k dispozicii samozrejme, skusala som aj ovocnu stavu zriedenu s vodou, myslim 100 %dzus jablkovy som mu ponukla a zmiesala s cistou vodou a to mu chutilo, a niekedy mu ponuknem aj susene slivky alebo dzem...

janapeterjana
autor
10. jan 2021

@tenerifka má nedostatok B12, je na to sledovaný, ale zrejme to nemá vplyv, len som to tam uviedla. Skúsim nahradiť to varené ovocie za surové. Uvažovala som aj nad tým, či ho tie večerné kaše nezapekajú.

elizabet173
10. jan 2021

@janapeterjana preco davas varene ovocie?Skus surove a do kase mlete ovsenne vlocky. Ale tiez myslim, ze to bude malo tekutin

janapeterjana
autor
10. jan 2021

@katpox môj malý tiež miluje zriedenú jablkovú šťavu, tak aspoň na to ho počas dňa lákam. Slivky zvykneme tiež. Môžem sa opýtať, tie sušené slivky dávate len tak alebo to nejako zmäkčíte? Môj by to ešte nepožul.

janapeterjana
autor
10. jan 2021

@elizabet173 neviem prečo varené, nejako som tak zvyknutá. A surové aké? Lebo nepohryzie ešte také tvrdé.

tenerifka
10. jan 2021

@janapeterjana kase z bielej ryze a z bielej kukurice tiez nemaju ziadnu nutricnu hodnotu, skus sa pozriet po ovsenych, pohankovych....najlepsie v bio kvalite. Kedze pises, ze je dobry jedak, nemal by s tym byt problem.
Zaklad je tekutiny+vlaknina, ale tie jedla zaraduj postupne, napr.surove ovocie, za par dni nejaku novu celozrnnu kasu atd....a tie slivky mu mozes dopredu namocit, aby zmakli, a potom pomixovat do kase

sapetka
10. jan 2021

@evkakozickova ano polohu poznam.. ale do umyvadla? To mi pride dost no..

katpox
10. jan 2021

@janapeterjana no ja ich sama mam rada a syncek ked ich vidi v miske tak sa sam ponukne, mozno by by boli dobre do polievky, su take kde davaju aj slivky....
A kupovala som teraz neviem uz co to bolo za znacku, ale boli makke aj napriek tomu, ze su susene a inak mozno ten slivkovy dzem by ho nezaujal na chlebiku na ranajky?

natalia1619
10. jan 2021

@janapeterjana preco by nepozul? Mala ma 17 mesiacov a teda nema problem z hryzenim aj tvrdu mrkvu si pohryzka.

katpox
10. jan 2021

@sapetka no aj u nas doma sme to praktizovali nad umyvadlo, povoli sa brusko,do klbka, ked vidite ako sa babo trapi skusi clovek

janapeterjana
autor
10. jan 2021

@natalia1619 každé dieťa je iné, on takéto veci síce hryzká, ale veľmi opatrne, pomaly, nechce sa mu do toho 🙂

ikonica
10. jan 2021

Zapeka aj z tvrdeho syra... Skus par dni vynechat... Aj banan...

elizabet173
10. jan 2021

@janapeterjana Preco by to nepohryzol? Pokrajat na tenke mesiaciky, dat pozor, aby si neodhryzol vacsi kus. Ved tym varenim znicis vitaminy. Ze sa mu do toho nechce? No ked ine nedostane, nauci sa. Skus to na tyzden, dva, podla mna zmenu zaznamenas

sapetka
10. jan 2021

@katpox no ved ok. Moj ked mal raz zapchu tiez som ho tak chytila ale nad zachod🙈pre mna je to len vysoko nehygienicke davat hovienka do umvadla.. hoc aj detske...

natalia1619
10. jan 2021

@janapeterjana suhlasim kazde dieta je ine a mozno len neni zvyknutý. Mala mi viac kakala a nevedela prist na pricinu. To bolo v lete ked si na zahrade chrumala jablka a vtedy zjedla aj 2-3 denne. Potom mi baby povedali ze to moze byt zo supky, mozno aj toto by mu mohlo pomoct.

katpox
10. jan 2021

@sapetka jasne chapem.. Som tam savo dala potom a vycistila.... No aj tak sa da... Alebo som mala radu dat babo do teplej vody vo vanicke, ze sa brusko povoli... No nic sa nestalo...najlepsie protikolikove cviky, co som objavila na youtube..

cyprula
10. jan 2021

Sušené slivky nakrájať na drobno a zmiešať s tým bielym jogurtom keď ho ľúbi. Čerstvé jabĺčko postruhat keď nechce kúsky. A aj ľanové semiačka pomleté do niečoho primiešať. A samozrejme viac tých tekutín.

hennyinnsbruck
10. jan 2021

Ahoj.. Mlieko skus vysadit. Moja keď mala zápchu lekár zakázal cukor, mrkvu, mliecne výrobky ... Zato skus viac jablka, hrušky atak..... A tekutín samozrejme 😊

gbgb
10. jan 2021

@janapeterjana tie kaše vypusti aj obed nepises co. Ma malo vlakniny. Ja som 20m davala take zeleninove polievky huste a kludne aj na veceru. Ovocie aj zeleninu radsej surove nastruhaj keď nepohryzie. To sa stava este aj mojmu 3r ked dva dni po sebe jedava s tatinkom (bačovskú dietu) maso, syry, múkoviny a ryže.. Potom je problém ísť na wc.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hipuska
10. jan 2021

Môjho strašne zapekalo z kaši. Tiez som dávala večer ale som prestala. Skús možno na večer znova ponúknuť polievku, tak dostane ešte tekutiny

pehavcek
10. jan 2021

Ahoj. Podla mna ho zapeka z tych kasi. Je zname, ze ak zjes kasu alebo napr ovsene vlocky a nasledne nevypijes dostatocne mnozstvo tekutin tak v crevach ta kasa (vlocky) absorbuje vsetku tekutinu a vznika zapcha. Moj syn tiez pil malo tekutin. Zboznoval mlieko ale vodu a caje nechcel. A prave aby sme sa vyhli zapcham zacali sme mu davat ovocne stavy. Kupili sme odstsvovac. Alebo jablkovy dzus. Nenalievali sme ho tym. Ale v malych mnozstvach sme mu to podavali. A neustale sme mu ponukali vodu a caje (nie nasilu). Postupne sa naucil pekne aj na caj a vodu. Nebolo to zo dna na den. Tvoj ma straaaaasne malo tekutin. Kym nepije viac tak mu kase nedavaj alebo ich rob riedke. Huste absorbuju do seba vsetku tekutinu v bruchu a creve

marianarem
10. jan 2021

@janapeterjana U nas sa na taketo problemy osvedcila na pitie slivkova stava od Hipp.