16 mesačný chlapec má skrátené šľachy - rady

19. jún 2021

16m chlapček 4 mesiace obchádzal nábytok po špičkách. Fyzioterapeutka na úvodnej hodine zistila že šľachy sú skrátené na jednej nohy viacej na druhej menej ale tiež sú skrátené. Dala cvik kde dieťa sedí máme mezi nohami a mama naťahuje jeho chodidlá do pravého uhla. Kedy sa dostávja prvé výsledky? Nevrologovi ísť podľa fyzio netreba ale nemôže to byť DMO? Dieťa je aktívne zdravé akurát nosilo od tretieho do siedmeho mesiaca remence pre zle kĺby. Mohlo to spôsobiť skrátenie slachov? Ďakujem za rady lebo kde čítam internet všade sa píše že DMO ale ani pediatrická ani fyzio si to nemyslia. Vraj sa šľachy dajú upraviť cvičením bezo o peracie na ešte bolo povedané. Keď ste mali niečo podobné krátke šľachy a není dmo prosím ukludnite má ďakujem vám

janickacrazy
19. jún 2021

No može to byť aj DMO, ale može to byť aj iná diagnoza, určite by som išla k neurologovi pre istotu. Moj syn mal tiež skrátené šľachy a má diagnozu, nie síce DMO, ale inú. Akože sú aj deti bez diagnozy, čo majú len skrátené šľachy, ale pre klud duše by som išla na vyšetrenie.

autor
19. jún 2021

@janickacrazy akú diagnózu a prosím kedy sa to potvrdilo? Ďakujem

janickacrazy
19. jún 2021

Svalovú dystrofiu. Potvrdilo sa to, keď mal 4 roky, ale podozrenie bolo asi od 2 rokov, len u nás bolo komplikovane určenie diagnózy, lebo geneticky sa to nepotvrdilo, takže sme museli ísť na ďalšie vyšetrenia. Ale ozaj nechcem vás strašiť, možno u vás to nič nebude, teraz sa to dá zistiť oveľa rýchlejšie.

autor
19. jún 2021

@janickacrazy ďakujem tak radšej zájdem neurológovi a vám veľa zdravíčka snáď to nemá u vás trvalé následky ❤️

jaga18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
20. jún 2021

@jaga18 Ako vám na to prišli prosím? Apgar bol na 10? Všetko bolo ok a zrazu šľachy a dmo? Máte ľahšiu formu dmo že dieťa chodí alebo ako to je teraz u vás? Strašné sa začínam báť a zistí to len neurológ? Fiziater hovorí že malý je na prvý pohľad zdravý šikovný len špičkuje za šľachy ale rozcvicime to takže sa môže mýliť a môže byť zatym DMO. 😔

verizienka
20. jún 2021

@janickacrazy ake ste mali príznaky, ak sa môžem opýtať?

janickacrazy
20. jún 2021

@verizienka len chôdza po špičkách, nič iné

jaga18
20. jún 2021

Od malička bola mierne hypertonicka, riešili sme to len fyzioterapeutom a cvičením. Neskôr keď začali prikrmy, všetko jej šlo von z úst, nedala sa jej dat lyžička do úst, to tiež nik neriešil, že si zvykne... Chôdza mierne meskala a začalo spickovanie. Opäť cvičenia, no to nás už poslali na ortopediu (obvodne) od tade nás poslali do BA na Kramáre, že to je na operáciu. Prestastie operácia potrebná nebola, vyše roka sme nosili dlahy na noc a cvičili. Na Kramároch automaticky pýtali neuro nálezy, tak sme rýchlo vybavovali aj to a tam sme mali dg DMO. Bola to len mierna forma, tuhé šľachy, čo zapríčinilo skrátenie achilovky a problémy s jazykom. Jazyk sme cvičili u klinického logopéda až do 8 rokov.

lenka_da
22. jún 2021

tiež sme mali takýto problém, syn sa veľmi neskoro naučil chodiť, chodili sme na liečenie, mali sme súkromne fyzioterapeuta. Šľachy sú stále poskracované, musí pravidelne cvičiť, už je školák. Cez koronu sme nemohli chodiť cvičiť a dosť sa to zhoršilo, máme čo dobiehať.

autor
1. júl 2021

@lenka_da a máte dmo? Alebo nejakú diagnózu?

lenka_da
2. júl 2021

nie, nemá. Pôvodne síce lekári hovorili o dmo ale údajne dmo býva od narodenia, nedá sa získať a syn začal mať problémy až po očkovaní, dovtedy bol zdravý. A pravdu povediac, sme šťastní, že chodí, snažíme sa ho udržať v čo najlepšej forme a nepátrame po diagnózach.

nelag22
17. nov 2021

Dobry deň máme rovnaký problém s dcérkou. Môžem sa opýtať ako ste to riešili ďalej?? Prisli vam este na nieco? U nas je to uplne rovnake tiez nic nenasvedcuje zeby to malo byt dmo. Dufam ze nie. My ideme s dcérkou na ulzibat, no mame predtým este konzultáciu. No kedze mame len 18 m. neviem ci nam zakrok vykonajú. Ak môzete napíste mi. Dakujem

nelag22
17. nov 2021

Poprosím odpoveď autora príspevku. Ďakujem

autor
18. nov 2021

@nelag22 dobrý deň, viete čo, my sme ortopéda nakoniec 2 mesiace úplne odignorovali lebo ten by len rezal... Vycvičili sme to. Kazdy deň sme cvičili 6x denne plus 4x denne cvik z vojtovku a už behá lieta uteká našťastie všetko dobre dopadlo. Neviem ako ste vy na Tom či aj cvičíte? Ak áno aké cviky ? Ak ste z okolia BA môžem vám odporučiť rehabklinik v Rači pani Janku strašne nám pomohla a potom pani Širočkovu v Stupave

autor
18. nov 2021

@nelag22 my sme chodili jeden týždeň k jednej fyzio a druhý tyzden k druhej (bola som už zúfalá) dieťa som si neskutočne vytrapila plakali sme spolu ale dali sme to ... Držím vám palce nech je to aj vás prípad ❤️

nelag22
19. nov 2021

Dobry den no tak ano aj my sme cvicili. No prave ze nasa rehabilitacna na povedala ze to sa neda rozcvicit ze je to velmi skratene a ze nemam na co cakat. Ved to tie operacie su hroza. No nakoniec som nasla metodu ulzibat...je to len mierny zakrok kde dieta nerezu ale len skalpelom mu to roztahuju. Tak uvidime dufam ze pomoze ideme az do Krakova. Tam to robia. Tak to je super ze uz behate🙂

autor
19. nov 2021

@nelag22 tak to ma mrzí že to nejde rozcvičiť, skúste ešte inú fyzio alebo rovno liečebný pobyt to vám napíše neurológ fakt vedia zázraky takéto pobyty, rezať by som asi riešila ako poslednú možnosť... Viem že ešte dlahy sa dávajú čo v noci naťahujú tie šľachy skúste pobehat ešte odborníkov, držím palce nech ste bez tej operácie fit ☹