16 mesačná dcéra nechodí

kilimi
21. feb 2022

Ahojte, som uz sklesla ale dcera bude mat 28.2 zacne 16m a stale nechodi. Stavia sa prejde popri nabytku, nema problem vyliezť a zliezt z gauca, postavi sa bez opory sama na par sekund vydrzi aj stat vacsinou na posteli alebo gauci aby mala kam spadnúť do mäkkého. Za ruky prejde ze chce chodit ale samozrejme ju nevodim za ne silou mocou. Pekne stvornozkuje. Moj manzel a ja sme zacali okolo 1 roka tak nechapem ze co je problem resp ci som urobila nieco zle. Dakujem

amelie2017
21. feb 2022

Nic si neurobila zle a ak chodi okolo nabytku, vsetko je v poriadku. Do 18 mesiacov je to povazovane za uplne normalne. Daj jej cas.

lenkav9
21. feb 2022

@kilimi ani moja nechodila a odsunuli kvoli tomu ockovanie, dr chcela pre istotu neuro vysetrenie vsetko v poriadku, tyzden nato sama zacala. Nieje co riesit do 18 mesiacov sa rozbehne sama

oskorusa
21. feb 2022

@kilimi keď sa sama postaví v strede miestnosti, skús jej dať do rúk niečo malé mäkké napr loptičky, kocky alebo ponožky. Odtláča stolicky po miestnosti pripadne vankúše? Ak sa ti čokoľvek nezdá, vyhľadaj pomoc na detskej rehabilitačnej ambulancii alebo u fyzioterapeuta, niektorí robia aj domáce poradenstvo. Niekedy stačí ozaj drobnosť a dieťatko sa v motorike naštartuje. Držím palce.

diamond007
21. feb 2022

@kilimi je to dieťatko, ma rada istotu, aj naša sa dosť bála pustiť a polroka chodila okolo nábytku iba a veci lebo mala strach....je to podľa mňa povahova črta...

pribinak
21. feb 2022

Áno ako píšu, do 18 mes., je norma. Ale aj tak by som chcela aby dieťa videla neurologicka a fyzioterapeut.
Môže to byt uplna banalita - vlastne tempo dieťaťa, ale aj slabý svalovy tonus a to treba rozcvicit

mima172
21. feb 2022

@kilimi Moja dcéra urobila prvé kroky, keď mala 16m, reálne sa rozchodila až o cca mesiac skôr. Do 18m je to v norme, nie sme všetci predsa cez kopirák 🙂 Je narodená o mesiac skôr, mala i zvýšené svalové napätie, no neurológ mi viac x vravel, že aj u zdravých a termínových detí sa začína "riešiť" až pokiaľ dieťa samostatne nechodí v 18m. Ty píšeš, že sa postaví, prejde s oporou (ruka, nábytok), čiže na 99% ide len o nabratie odvahy 🙂

enoula
21. feb 2022

Dieta je uplne zdravé, postupuje podla noriem, nic si neurobila zle. Norma je 18m. Podla toho co pises, o chvíľu to pride 🙂 mozno je len opatrnejsia v tejto faze 🙂

panizima
21. feb 2022

@kilimi každú chvíľu to už pride

kleopatra114
21. feb 2022

Moja začala v 19-20m, z neuro hľadiska je zdrava .

haley7897
21. feb 2022

Kľud. Ak je všetko ostatné v poriadku nestresuj. Moja strašia začala chodit ako 10 mesačná, mladšia v 18 mesiacoch. 🤷🏻‍♀️ Staršia dlho skúšala prvé kroky, pustiť sa nábytku štýl pokus-pád. Mladšia neskusila ani raz. Trávili sme s ňou vždy niekto 100% času takže by sme si akýkoľvek náznak všimli. Ona si proste celý proces najskôr premyslela v hlavke a potom jedného dňa proste vstala a chodila. Najskôr na prvý pokus prešla cca 2 metre, padla na zadok, vstala a vybrala sa na prechádzku celým bytom akoby chodila týždne 💁🏻‍♀️
A takto to ma s viacerými vecami napríklad odplienkovanie. Dlho odmietala nočník alebo záchod až donedávna keď sa zrazu rozhodla ze chce. Od prvého dňa bez nehody. Niektoré deti si proste najskôr celý proces prejdú a vizualizuju v hlave. 🤷🏻‍♀️

ankare
21. feb 2022

@kilimi neboj,má čas. To neuponahlas, musí na to dozrieť sama. Keď bude pripravena, rozbehne sa sama. 🙂 Nevod ju za ruky. Držím palce!

amelia89
21. feb 2022

Moj syn sa postavil v priestore v 15m ale nepresiel sam, tak v 16m som ho objednala na fyzio- proste pre moj klud. No asi 2 dni predtym zacal pomaly chodit,isli sme na tu fyzio a divala sa na mna ci mi sibe 😂 Ale tiez som to uz riesila aj ked som vedela ze do 18m ma teoreticky cas,fyzio som objednala,ved za to nic nedaš.

tehotna40
21. feb 2022

Nič sa nedeje ,každé dieťa je iné, dcéra chodí od 10 mes, starší syn zacal v 16 tích mesiacoch. Kľud, keď chodí popri nábytku a sama stojí, je len otázka času kedy sa pustí 🙂

nikpa
21. feb 2022

@kilimi to že ty a manžel ste začali okolo roku neznamená vôbec nič. Dcéra má svoje tempo tak ako každé dieťa a to vo všetkom, nie len v chôdzi. Podľa toho čo píšeš, je šikovná a je na dobrej ceste. Nechaj ju, netlač na pílu, uvidíš že čoskoro naberie odvahu a dozreje na samostatnú chôdzu.

sono2
21. feb 2022

@kilimi moja druhá začala v 16 mesiacoch štýlom že aha ona prešla cez celú izbu a od vtedy chodila.

adya
21. feb 2022

ako píšu baby vyššie - každé dieťa má svoj čas. Treba povedať, že štvornožkovanie je najzdravší pohyb na spevnenie a odstránenie asymetrií u dieťaťa, takže nech sa tomu kľudne povenuje. Rovnako chodenie do boku popri nábytku je dôležité, aby jej spevnelo niečo v bedrovom kĺbe (už neviem, čo to presne bolo). Všímajte si postavenie prštekov na nohách, keď stojí - či sú dostatočne otvorené a tvoria oporu. Takisto môžete cvičiť pri hre vysoký kľak a nácvik stavania cez rytiera - kľudne k tomu gauču. A obmedziť chodenie za ruky - dieťa na začiatku chodenia pomerne dlho vyrovnáva balans rukami, takže vodenie za ruku mu paradoxne komplikuje následnú samostatnú chôdzu. A čo najviac naboso 🙂

martinkaxp
21. feb 2022

Bud v pohode. Aj ja a aj moje deti zacali chodit v 18. mesiacoch. Ved ti pekne napreduje, ale vsetko ma svoj cas. Tak sa z nej tes a netrap sa 🙂

kilimi
autor
21. feb 2022

@kilimi Dakujem za odpovede, uzivam si ju ale niekedy ten “tlak okolia” a uz chodi a preco nenosí papuce a uz ide sama? Niekedy to da chrobaka do hlavy hlvne od rodiny babiek atd