15 mesačný syn sa hrbí pri sedení

gabika9878778
27. máj 2022

Ahojte. Mam 15 mes. Synceka vsimla som si ze sa stale hrbi. Je to sice zive striebro a dlho nevydrží v ziadnej polohe ale aj tak zda sa mi to čudné nechcela by som aby mal nejaké probleny s chrbticou

judit47
27. máj 2022

@gabika9878778 posli fotku-moze mat slabe svaly chrbta…

Neposadzali ste ho umelo-sadol si sam z sikmeho sedu?Choditko?
Stvornozil dostatocne dlho?

andrejka1212
27. máj 2022

Riesila som presne to iste. Vsimla som si to ze okolo roku sa zacal pri sedeni hrbit a bolo to stale castejsie az som nevidela nikdy ze by sedel pekne rovno. Boli sme u neurologa, ten nevidel ziadnu pricinu, vraj to on uz nevie najst problem, ze sa to malo riesit v pol roku ked zacinaju deti sediet (nas zacal sediet v 9. mesiacoch takze neviem co by som tam v jeho 6. mesiacoch riesila). Kedze to vysetrenie trvalo tak 10 sekund, tak som si zavolala este znameho, ktory je detsky fyzioterapeut. Ten ho celeho riadne pohmatal a len potvrdil, ze vsetky svaly ma ok, ze ako zacne chodit a spevnovat dalsie svalove partie malo by sa to zlepsit. Teraz ma 19 mesiacov a musim potvrdit, ze sa hrbi ovela menej, aj ked teda ako pravitko vystrety nesedi 🤷

gabika9878778
autor
27. máj 2022

@judit47 no takto moja mama to robila ked som nebola pritomna. Davala ho umelo sediet uz ako 4 mesacneho. Co ma privadzalo do nenormalnej zurovosti. A dnes mlzno vidim vysledok !!!

gabika9878778
autor
27. máj 2022

Tak on chodi len nejaké tri mesiace este je stale nejaký tarbavyý ked pozeram. Este nieje taky pevny

gabika9878778
autor
27. máj 2022

Preanu fotku nemam ale asi takto

andrejka1212
27. máj 2022

Ja som ho vobec neposadzala, sadol si sam, stvornozkoval o 9 mesiacov az pomaly do 17 mesiacov kym zacal chodit, nepouzivali sme ziadne choditko. A napriek tomu sa pri sedeni hrbi. No kedze chodi zatial len 2 mesiace, isto sa to este zlepsi ked naberie stabilitu ( za ten cas tiez este nie je chodec profesional). Pre pokoj v dusi si zajednaj nejaku konzultaciu a fyzio a povie ti, moze mat aj slabe brusne svaly ak nestvornozkoval dost dlho. A mozno mu nie je vobec nic.

gabika9878778
autor
27. máj 2022

@andrejka1212 no naa stvornozkoval 3 mesiace

nevenka
27. máj 2022

@gabika9878778 vies co, nemusis si nic vycitat. Mam vsetky 3 deti taketo. A neposadzal ich nikto, az same okolo 9 mesiacov si sadli. Od fyzio viem, ze je to vrodene, maju miernu hypotoniu svalovu, proste to podedili po nas, rodicoch, plus hypermobilitu. Prvy syn ma 8,5 roka a ako chodi do skoly, velmi sa mu gulati chrbat, spevnujeme stred tela, ale cvicit sa mu az tak velmi nechce. Dcerku dame na balet. Ta sa nehrbi tak velmi. Ale nie su to proste vysportovane typy deti. A tretie ma 17 mesiacov a to iste. Ale ako zacal chodit, tak je rovnejsi kusok.

gabika9878778
autor
28. máj 2022

Nemyslim si ze ma hypotoniu. To by si urcite lekarka vsimla. Mame velmi pedantnu lekarku. Nerobil mi lietadielka na bruchu ani nic podobne. Zajdem asi radsej do lekara. Nech sa na to pozrie

gabika9878778
autor
28. máj 2022

@nevenka ale teraz ma napadlo ze som ja ako decko chodila po spickach😁😂 neviem ci to s tym suvisi

aurora33
28. máj 2022

@gabika9878778 nemá diastazu brušných svalov? Vtedy zvyknu deti mať takýto sed.

nwnw
28. máj 2022

@gabika9878778 nauc ho sediet na patach, tak sa bude menej hrbit a jednoducho eliminovat cas v sede. V skolke sa nasedia dost. U nas bolo vsetko vpoho, ale v skolke sedia zhrbeni na koberci nohy do W 🤦🥺.

nevenka
28. máj 2022

@gabika9878778 nechcem znevazovat lekarku, aj nasa je pedantna, ale mnohe veci oni neriesia, ked to nie je na Vojtovku, tak to proste je. Aj mi povedala, viete, dnesne deti su ine, ako volakedy, skoro kazde ma mierne ploche nohy. A neposielaju vsetky za ortopedom.
Ked Ti takto sedi, urcite ma mierne oslabene svalstvo. A to je ta hypotonia, slaby svalovy tonus, to je proste fakt, plus niekto tu spominal diastazu, to s tym tiez moze suvisiet. Nasi maju 2 z 3 deti pupocny pruh, nie velky, ale maju. Dcerka mala do 1,5 roka problem s bruskom, kakanim. Behali sme po lekaroch a vysledky mala vzdy dobre. A potom som niekde citala, ze diastaza moze sposobovat u deti aj bolesti bruska. Tak "super". A to sme neboli s nou u 1 lekara...😔.
Ja toto vsetko o tych svaloch viem len od sukromnej fyzio. Lekarka toto este povazuje za normu. Fyzio sa na to pozeraju zo svojho pohladu, ovela prisnejsie.
Prve dieta napriklad sa nikdy neplazilo, kratko stvornozkovalo, druhe rovnako. Tretie sa aj plazilo, ale kratko a stvornozkovalo tiez kratko. Vsetky mi chodili okolo 11 mesiacov. A to je skoro. Aj toto je pricina. Tento stav, co mate Vy, je podla mna na fyzioterapeuta, pochybujem, ze lekar s tym nieco spravi. To je moja skusenost.

nevenka
28. máj 2022

@nwnw im je v skolke vsetko jedno, som zistila, ani na okuliate u predskolakov nedaju pozor, ze by si dieta dalo na ocka...😔

gabika9878778
autor
28. máj 2022

@nevenka prepac ale poznnam dieta ktore chodi od 9 mesiacov ... pdla mna to nieje vobec skoro 11 mesiacov ... ok dakujem za radu

aurora33
28. máj 2022

@gabika9878778 súhlasím s tým, čo pisala @nevenka. Mnoho lekárov, ktorí nie sú detskí neurológovia, alebo rehabilitacni určité veci prehliadajú. Pokiaľ sa tvoj syn v sede hrbi, znamená to, že nezapaja určite svalové skupiny tak, ako by mal.
Príčin môže byť mnoho, napríklad aj spomínaný hypotonus. Určite by som na tvojom mieste vyhľadala ešte iného lekára alebo priamo detskeho fyzio.

gabika9878778
autor
28. máj 2022

Nakoniec som to aj cvakla kym sedel