14 mesačný syn má málo železa

majica18
27. feb 2014

Prosím o radu, synček má 14 mesiacov a Dr. nám už druhýkrát diagnostikovala nedostatok železa a červených krviniek. Predpísala nám Maltofer (kvapky) na doplnenie železa a Pyridoxin (tabletky) na doplnenie krviniek,tak ako aj po prvýkrát. Vtedy sme to užívali asi 3 mesiace,kým sa krvný obraz nezlepšil. Nedávno sme boli znovu na odbere krvi a Dr. znovu zistila nízke hodnoty. Chcela by som vedieť dokedy je nutné dopĺňať to liekmi,či sa to nedá nejakým iným spôsobom, respektíve či to akože budeme brať dokonca života,ak sa mu budú hodnoty neustále znižovať po doužívaní liekov. Synček má samozrejme mierne problémy s vyprázdňovaním a to nehovorím o tom, že momentálne mi odmieta jesť čokoľvek čo mu navaríme.

luba28
27. feb 2014

@majica18 .
..http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada... ci by ste nezvladli
ale pricina moze byt inde,,,a neposlala vas na hematologiu???? nechutenstvo je pri zeleze bezne,kedze sa tazsie travi,...a aj zapchy byvaju pri nom,....ale su aj ine formy zeleza a jemnejsie na zaludok,...

darina1952
27. feb 2014

@majica18 neboj ...deti z toho zvyknú vyrásť 🙂 ja som chodila so synom na hematológiu kvôli nízkym hodnotám čer.krviniek a po dvoch rokoch nás vyradili zo sledovania. Maltofer je super liek na doplnenie železa a pyridoxin je z vitamínov B - určite mu tým neublížiš. Aby sa dostavil žiadaný efekt, tak sa musia užívať dlhodobo.
Sama mu môžeš ale pomôcť aj tým, že bude mať aspoň 1xdenne 6x v týždni mäso - červené: teľacie, hovädzie, králičie. Ja som zvykla z mäsových konzerv od Hipp niečo kupovať - pozri si ich sortiment a samozrejme doma som varila. Skús mu urobiť hovädzie varené s paradajkovou omáčkou (omáčku skôr na sladko).
A opýtaj sa svojej pediatričky či Vás nepošle do hematologickej amb. - tam mu bude treba pred prvou návštevou odpichnúť krvný obraz ...neviem ako je to v časti kde bývaš, ale zvykne sa na objednanie čakať dlhšie (cca 1mesiac). 😉

jamelia
27. feb 2014

ahoj - skus aj stravou viac doplnat zelezo - ked mala dcera menej, dr. nam odporucala davat aj obycajny struhany kokos do pudingu a pod 🙂 drzim palce.

sonagolisova
27. feb 2014

syn taktiez ked bol maly bral Maltofer kvapky...vraj najlepsie je ich podavat s napr. pomar.dzusom...na C cko sa vraj dobre viaze a treba davat pozor aby aspon 2 hodky pred a po uziti nepil mlieko...a potom samozrejme ako tu uz padlo telacie, hovadzie masko co najcastejsie papat...+ zelenina ..brokolica, spenat, zele.paprika, susene marhule, hrozienka....to som stale do syna tlacila..mala v miske na stole pocas dna a stale mu ponukala + mak....vsetko makove..makove kolace, sulance, rezance....

mariposita
27. feb 2014

My sme tiez mali malo zeleza, Dr. predpisala Maltofer, ale malu z toho velmi zapekalo, tak sme potom doplnali zelezo stravou. Ked ale chces, aby sa zo stravy zelezo dobre vstrebalo, vzdy musi byt podavane s vitaminom C. Takze napr. do spenatu nasekaj cerstvu petrzlenovu vnatku a pod.

gabgabbb
27. feb 2014

ahoj, vyborny je tento sirup http://www.sparmedo.de/p/floradix-mit-eisen--to..., dostat napr. v lekarni v Kitze, lepsie je objednat vopred http://apotheke.kittsee.at/ + super je melasa a vitamin C napr. zo sipok

mimikas
27. feb 2014

Aj moj drobez mal nizke zelezo. lekarka nam dala Aktiferin kvapky. ja mu ich davam ale nie az tak casto ako ano nakazala, plus do stravy vsetky druhu cervenej zeleniny a ovocia. Cervena sosovica obsahuje vela zeleza, tiez cvikla, spenat, brokolica a hlavne telacie maso, super su aj silne vyvari z kosti.

viera77
27. feb 2014

Baby, a na zaklade coho, (nemyslim teraz odber krvi), sa este da predpokladat znizene mnozstvo zeleza? Dcerka malo papa, neje zeleninu ani poriadne ovocie, skratka odmieta to aj ked doma mame jedalnicek plny ovocia a zeleniny......nezapeka ju, nebyva ani ospala a malatna, energie ma na rozdavanie.....ale v tvaricke je velmi bleda....moze byt aj toto priznak nedostatku zeleza? Dakujem 🙂

majica18
autor
27. feb 2014

žienky,varíme mu všetko možné čo ste napísali a stále má nedostatok železa,takže stravou sa nám to zrejme nedarí dopĺňať,skúšala som mu aj cviklovú šťavu,tá mu nechutí vôbec. A ako vravím momentálne ako náhle vidí lyžicu s jedlom,hneď ju odstrčí,ani ústa neotvorí, momentálne sme len na mlieku,takže je aj dosť ťažké mu podávať ten Maltofer,keďže by sa nemal miešať s mliekom 😒 takže s jedlom je to teraz pre nás dosť ťažké

luba28
27. feb 2014

@majica18 a je nieco co mu chuti???hocijake jedlo,ktore ma oblubene???

k_a_j_k_a
27. feb 2014

@majica18 bez do bioobchodu a kup melasu. nehovorim, ze je to zazrak, ale u nas fungovalo. detom sa dava jedna kavova lyzicka do mlieka/caju/vody. ale musi to vypit cele. mladsia dcerka mala v roku blbe vysledky zeleza a po mesiaci uzivania sa jej to upravilo. vsetky kvapky, co sme dostali v lekarni som aj vyhodila. doteraz mame melasu doma stale, pijeme to aj my dospely miesto kakaa.
inak, je dost velky, cize slivky do jogurtiku na vykakanie a trvat na tom, aby jedol. ako zvieratku 🙂 5x denne, ak nezje do 15minut, poslat ho od stola a dat az druhe jedlo. medzitym len vodicku. nic ine. po case sa rozje a potom uz mozete davat uz aj kravinky.

majica18
autor
27. feb 2014

@luba28 no momentálne mu nechutí nič, inak zjedol hocikedy hocičo, nikdy nemal problémy s jedením,až teraz, asi druhý týždeň

@k_a_j_k_a zrejme by sme to mohli vyskúšať, ak by to teda bolo lepšie ako železo, z ktorého ho bolí bruško

luba28
27. feb 2014

@majica18 to zelezo co berie robi tu sarapatu,...vysad ho uplne,....a pockaj kym mu ho stravi - 2-3 dni a potom zacni normalne so stravou na zelezo,....tu cviklovu stavu mu ochut cukrom,a skus aj ako ti radi @k_a_j_k_a

majica18
autor
27. feb 2014

no o 12tej si máme zavolať o výsledky krvi,tak som zvedavá čo nám zase Dr. povie a spýtam sa jej aj na tú melasu. Inak naše dieťa by vydržalo aj celý deň nejesť,čiže ani spôsob nechceš nechaj tak, nám asi moc nepomôže 😀 prípadne vysadím železo a uvidíme či sa to upraví s jedením,ak áno nebudeme ho brať,nakoľko synček nemá žiadne vedľajšie príznaky s nedostatku železa, je čulý, aktívny a riadne "besný" ako každé iné dieťa 😉

darina1952
27. feb 2014

@viera77 prišli na to na základe výsledku krvného obrazu ...+synček sa mi narodil predčasne, mal dosť silnú žltačku, dostal aj jednu krvnú transfuziu a potom po prepustení z nemocky nám pediatrička dala odpichnúť krv a následne nás poslala do hematologickej ambulancie. Tam bol sledovaný a bral lieky .....a potom z toho vyrástol 😉 v jeho prípade šlo o nízke hodnoty hemoglobínu v dôsledku nezrelosti organizmu 🙂

viera77
27. feb 2014

@darina1952 jasne, rozumiem a dakujem za odpoved, teda asi inak ako len odberom krvi sa neda zistit nedostatok zeleza, ja mam od narodenia jeho nedostatok + zly krvny obraz, tak preto ma zaujima, ci aj dcerka nema tento problem....asi najlepsie bude navstivit pediatricku a ziadat odber krvi na celkovy krvny obraz, sice mame uz za sebou preventivku v 3 rokoch dietata, ale zial, odber krvi nebol jeho sucastou 😒

majica18
autor
27. feb 2014

no žienky tak hodnota železa 3,6 vraj veľmi nízka. Melasu nám neodporúča, vraj to nikdy nebolo testované na deťoch, iba železo,železo železo, tak asi vymeníme Dr. 😒 zajtra ideme ešte na odber moču,kvôli tomu nechutenstvu k jedlu,ale ja si myslím že je to len a len v dôsledku užívania železa 😖

darina1952
27. feb 2014

@viera77 no v tomto prípade by nemala mať pediatrička voči kontrolnému KO žiadne námietky - je tam podozrenie na dedičnosť ochorenia, držím palce nech je všetko OK. 😉

luba28
27. feb 2014

@majica18 no to je strasne,..to jej vobec nevadi,ze maly odmieta jest a ze je pre neho tazke???niektore Dr.mi pripadaju,akokeby za kazdu cenu predpisovali len to z coho maju oni uzitok,....a just by som si urobila po svojom,....

simca06022011
27. feb 2014

Treba kompletne prekopat jedalnicek, hovadzie maso, telacie maso... cviklu, netrba iba stavu, kludne moze aj celu (s normalno detskou stravou je to veru fajnota) a miesto cukru a pod. mu davaj melasu.. u nas zabralo na milion percent, malu som mala totalne odzelezenu, trvalo to urcite do zimy 2012, tj. skoro 2 roky mala, ked mala konecne dobre zelezo. Nejaku dramu som z toho nerobila, bral sa aj maltofer u nas, tabletky nie... ale maltofer som jej dala IBA ked sa dobre najedla. Ked nie tak som jej ich proste nedala. Brali sme ten sirup potom sice dlhsie kym sa vybral, ale aspon jej nebolo tazko. A chudokrvni u nas boli vzdy vsetci... tak mozno tiez dedicne, ale ako vidis, nemusi to byt trvale...

luba41
27. feb 2014

anemia môže byť príčinou nejakého ochorenia...chvália si toto http://unava.heureka.sk/finclub-fin-ferrofortis... - asi je to lepšie ako Maltofer..a treba teda prekopať asi jedálniček..zminimalizovať príjem mlieka a mliečnych výrobkov / moje staršie deti v tomto veku mali mlieko len ráno a prípadne popopudní nejaký jogurt /..KM mlieko bráni vstrebávaniu železa z potravy... pridať tie potraviny ako Ti tu písali hore ...veľa surovej zelniny / listovej, zelenej/ a zvýšiť príjem vitC / pridať aj syntetický/.. aj skús tú melasu, myslím, že mu tým neuškodíš...
@majica18

majica18
autor
27. feb 2014

ďakujem Vám krásne, tak my teda niečo poskúšame a uvidíme ako to dopadne. V prvom rade asi teda vysadíme to železo a budeme to skúšať dopĺňať stravou,ak sa teda nejako rozpapá, ale verím že áno, po vysadení.

nelinka2011
28. feb 2014

@majica18 ahoj,aj moja malá strašne málo železa,brala maltofer...... malú bolelo z toho bruško.Našla som na internete Narosan čučoriedkovy od Just.Za 3 týždne sa malej železo upravilo.Je tomu rok a zatial je o.k.Je to na prírodnej báze.A tiež sme doplnali stravou.Prajem nech ste skoro fit.Neboj to sa upraví,aj mne povedali že to mavajú male deti.

maca283
2. mar 2014

@majica18 Ahoj ak mozem poradit a hlavne pre deti narosan cucoriedkovy od firmi jus Je hoci dost drahy ale davam zaruku ze zaberie Ak budes chciet o tom sirupe vediet viad napis rada napisem svoje skusenosti

maca283
2. mar 2014

@nelinka2011 Aj ja mam z narosanon super skusenost je to velka pravda je to zazracný sirup ak tak mozuem povedať

demo
2. mar 2014

@luba41 toto zelezo z finclub nam odporucala aj pediatricka a naozaj fungovalo.
@majica18 bezne doplnky zeleza su tazke, sposobuju nechutenstvo a zapchu. Melasu ze nikto netestoval na detoch??? Melasa nie je liek, je to potravina, resp. vedlajsi produkt pri vyrobe cukru.

andreafan
2. mar 2014

Ahojte maminky, ja som teraz uplne v pomykove.naš malinky ma 8.mes.ma tiež predpisaný Maltofer ale nam dr.povedala, ze možem pred kojenim na lyžičku a hned kojit, žiadny vit.C nedoporučila a teraz čitam ze najlepšie je to podávat s dzúsom...jasne že ho s toho bolí bruško a neskutočne zapeká...papa vela hovad.maska, zbožňuje cviklu aj šťavičku z nej ale žiadne zlepšenie . Ďakujem za rady ohľadom podávania Maltoferu, vyskúšam Vaše rady
@maca283 prosim Ta možeš aj mne napísať a dat info o tom sirupe.Ďakujem krásny večer

maca283
2. mar 2014

Ahoj Ja som narosan uživala cele tehotenstvo,čo bolo aj vidieť aj na výsledkoch krvi Sirup sa odporúča všetkým vekovým kategóriam Je velmi dobrý chutovo Mam skusenoť peri malom chlapcovi co to uzival a zelezo pri dalsej kontrole stuplo ale nesmie sa miesat s mliekom musi tam byt casovy odstup Neobsahuje iba zelezo ale aj Bcka C A D E H Ja ho davam mojej 4mesacnej dcere lebo ma reflux a mozem povedat ze je to lepsie Ak ešte chces nieco viac tak napiš pa

majica18
autor
2. mar 2014

ahojte žienky,tak Vám ešte raz ďakujem za rady,kúpili sme teda tú melasu a dávame mu ju do čaju a celkom mu to aj chutí. Vysadili sme Maltofer a s jedlom sa to pomaly zlepšuje,už do neho dostanem aspoň 5-6 lyžíc varenej stravy a dnes na večeru nám synček konečne zjedol poloplný tanier polievočky, takže úspech.

@maca283 je jedno že je sirup drahý,ale ak pomôže tak ho určite vyskúšame,dá sa kúpiť len cez internet alebo aj niekde v obchode?

demo
2. mar 2014

@majica18 do toho caju s melasou mu daj aj trocha citronovej stavy - ak uz take moze.Kvoli vitaminu C - zvysuje vstrebatelnost zeleza