10 mesačné bábo je často choré

tana85
28. mar 2017

Mam 10 mesacne babo, ktore mi pride dost casto chore a neviem ci to je aj u inych tak alebo ci je len nachylejsia na choroby. Plne dojcena bola polroka, potom som zacala s prikrmami, teraz uz zje vselico, ma to pestre. MM pije na dobru noc a v noci, cca 3-4 krat spolu. Do kolektivov chodime 1-2x tyzdenne. Napriek tomu vsetkemu je tuto zimu uz treti krat chora, od narodenia je to asi piata viroza (sople). Zaciatkom februara mala rovnako ako teraz vysoke teploty a preslo to do kasla a soplov. ATB zatial nebrala, ale mne to pride dost casto. Ako to mate vy s vasimi detmi? Co odporucate na zvysenie imunity? Inak, je ockovana a zatial po kazdom ockovani len jeden den mierne zvysena teplota, nic ine (co som si myslela, ze je znak dobrej imunity).

xevulax
28. mar 2017

Pokial ste este nebrali atb ste na tom dobre- dieta musi prejst aj soplikmi a virozami- ved tym si buduje imunitu (ako nas imunolog hovori- preto sa detom vravi sopliaci- lebo vyrastaju so soplami). Ja mam teda az prilis casto chore deti- ale my vydrzime bez atb max. 2 mesiace a medzitym mavaju aj sople a kasle. Tes sa ze mas zdrave dietatko a nehladaj problemy tam kde nie su

bosoriak
28. mar 2017

@tana85 Sople nie su choroba. Ak nema antibiotika, to je znak dobrej imunity. Virusy su teraz vsade okolo, ak je v styku s detmi, sople mat aj bude. Mam tri deti, kazde z nich mava soplave obdobie tak od januara do maja. Kym nemaju teploty, nie su malatne alebo unavene, fungujeme normalne, akurat s vreckovkami a kvapkami do nosa na noc.

Nemyslim, ze nejake zazracne pripravky existuju. Vsetky tie imunoglukany, vitaminy a podobne nikdy nenahradia toto prirodzene obdobie, ked sa imunita musi vyvinut sama. Odporucam snad len vela ovocia, zeleniny, tekutin, otuzovat a cerstvy vzduch. Ja sama som vyskusala snad vsetko okrem imunomodulantov a jedine co zabralo, bolo prestat stresovat a riesit chorobu az ked je teplota. 🙂

Vela zdaru.

janickacrazy
28. mar 2017

@tana85 No neviem na čom to záleží, je to viac faktorov. Moj prvý syn bol úplne zdravý, až kým sme sa nepresťahovali do iného bytu, ked mal 1,5roka. Zmenili sa podmienky a začal bývať chorý, mával zápaly uší. Bol to chladný byt na prízemí. Druhý syn nebol chorý do 4 rokov vobec, pripisuje to tomu, že sa veľmi zdravo stravoval, žiadne sladkosti a hlúposti nejedol. Ked začal chodiť do školky, prvý rok nebol chorý vobec, až druhý rok, ked tam začal aj spávať. Tretí syn ochorel prvý raz, ked mal 9 mes. a musel brať aj ATB. Prečo netuším, možno starší synovia doniesli dáke bacily a nemá takú silnú imunitu ako mali oni. Tiež možno preto, že príkrmy vobec nechcel papať a tak mu chýbali nejaké vitamíny. Ked ste ešte nebrali ATB, tak podľa mna je to v pohode. Nejaké sople ja za chorobu nepovažujem. Uvidíš, ked pojde do školky, to býva pre vačšinu detí zaťažkávajúca skúška, najma pre tie prvorodené. Tam je bacilov veľa, tak sa tešte.

lenocka5685
28. mar 2017

Moja malá má 11mesiacou a už mala 4×antibiotika ale ja mám aj staršieho syna a podľa doktorky to práve on môže nosiť zo školy on nebiva časť chorý ale asi len prenáša bacila

evittam
28. mar 2017

@tana85 Syn bol naposledy chory ked mal pol roka. Dcerka este vobec.

anabeth
28. mar 2017

možeš len podporovať nadalej imunitu- veľa chodiť s nou von na vzduch, na slniečko, spinkať v dobre vetranej neprekúrenej miestnosti, nekrmiť sladkosťami, ovocíčko, zeleninka do ručičky, učiť ju to od mala
poctivo umývať ručičky- viroza sa zanesie do organizmu aj tým, že niekto kýchne a chytí nákupný vozík... ty ju tam potom posadíš, ona to chytí, pošúcha si o chvílu tváričku, príp. jed do ručky vložíš niečo jesť... veľa piť- vysušené sliznice sú náchylnejšie na zachytenie baktérií
to, že má teplotu je iná vec, každý organizmus reaguje ináč, len jej ju nezrážaj hned ako má 37,9
moje deti začali sopliť a virozovať až v školke... ale ako píše tana58, áno, deti si tým musia skor či neskor prejsť

jana_eyre
28. mar 2017

Mam polrocne babo.. V 2mesiacoch mal ATB, lebo mal silny zapal priedusiek.. Okrem toho bol chory este cca 10x, bezne virozy, sople, kasle, teploty a este raz zapal priedusiek, ale uz bez atb, len s ventolinom.. Teraz u neho prebieha zrejme 6choroba, uz druhy den ma teploty bez inych priznakov.. Najstarsi syn je prvy krat skolkar, vsetko nove nosi domov a vsetci si to odskaceme.. Maly je kojeny, davam cebion..Pytala som sa doktorky, ci to je este normalne.. A ona, ze ma sice nizsiu imunitu ako je bezne, ale este stale je to fyziologicke.. Takze ked je este stale ok aby bolo pol rocne babo za cely svoj zivot chore tolko krat, urcite je ok ak tvoje 10m bolo chore troska menej.. Ked sa nevyhybate kolektivu, tak sa choroby daju ocakavat.. Inak priesvitne sople neratam, tie nepovazujem za chorobu, tie su aj z oci ked slzia..

Priznavam, ked teraz dostal teploty po 7dnoch zdravia, uz mi bolo do placu.. Do placu mi bolo aj ked som citala dnes ze v nasej skolke sa vyskytuje zapal spojiviek.. Super, to sme este nemali.. Nema to koncakraja tento rok, ale utesujem sa tym, ze snad ked druha dcera nastupi do skolky v septembri, uz to bude lepsie a vsetko uz budeme mat preskakane..

magmolatus
28. mar 2017

@tana85 Naša má cez 2 roky a mala ATB raz asi keď mala 1,5 roka. Soplíky sa nepočítajú.

jana_eyre
28. mar 2017

A podotykam, s mojimi detmi chodim cely zivot von 2x do dna v kazdom pocasi, maju zdravu stravu, vela pohybu a kym nebola skolka, nebyvali chore casto.. Myslim, ze to proste musia preskakat..

tana85
autor
28. mar 2017

dakujem vsetkym za komentare. prave teraz ma to trochu trapi lebo vonku je nadherne, bola by som s nou vonku a neda sa...tak len premyslam ci robim nieco zle

moni244
28. mar 2017

@tana85 tak prestan s nou chodit do kolektivov a radsej travte cas von, v prirode, na cerstvom vzduchu

janickacrazy
28. mar 2017

@tana85 Pokiaľ nemá teplotu, len soplíky tak možete ísť kludne von na slniečko, je tam lepšie ako doma.

tana85
autor
28. mar 2017

@janickacrazy akurat ze teplotu ma, vcera mala na vecer horucku :(

lorela
28. mar 2017

@tana85 Zrejme je dieťatko aj náchylnejšie. O to väčší dôvod naďalej zotrvávať pri opatreniach, ktoré majú za následok budovanie lepšej imunity 😉. Boli už spomenuté, tak len v krátkosti zopakujem: Vyvážená a pestrá strava (podľa možností sa zameraj na zdravšie potraviny a ich zdroje), časté pobyty vonku a v prírode, mierne otužovanie a dostatok nerušeného spánku.

tana85
autor
28. mar 2017

@lorela stravu ma bio a ozaj pestru, sama nezjem tolko ovocia a zeleniny, co ona...mozno tych dni vonku nie je tak vela, najma v zime sme boli viac vnutri. co myslis pod otuzivanim u takto malych deti? niekto nedava detom ponozky...

anabeth
28. mar 2017

otužovanie miminiek rovná sa pobyt vonku v každom počasí
... a naša pediatrička tvrdí, že deti znášajú horúčku úplne ináč ako dospelý a ked je vonku pekne, nie je dôvod prečo by v kočíku pod strieškou nemohla ísť na prechádzku- samozrejme nie ak je vonku 32 °C, ale viem, že veľa matiek s tým nesúhlasí, ale u nás to fungovalo takto

tana85
autor
28. mar 2017

@anabeth to som vobec nevedela, dakujem za info

anabeth
28. mar 2017

a aj píšeš, že v zime ste boli viac vnútri,- prečo? veď ona je už veľká ... vnutri je suchý, často krát prekúrený vzduch... niet zlého počasia, len zle oblečených detí 🙂
moje deti od druhého táždna života všetky denné spánky absolvovali v kočíku vonku- bud odparkované na balkone alebo na prechádzke až pokiaľ sa do kočíka zmestili

lorela
28. mar 2017

@tana85 Nielen ovocie a zelenina, ale aj dobré mladé mäská, biele jogurty a vôbec kyslomliečne výrobky podporujú črevnú mikroflóru a tým aj imunitu, zdravé tuky atď. atď.
V zime, pokiaľ nie je niekoľko stupňov pod bodom mrazu, tiež treba chodiť denne vonku.
Pod tým otužovaním som myslela napr. spomenuté neprekúrené miestnosti, pred spaním dobre vyvetranú izbu, pri malom dieťatku možno tých 20 stupňov na spánok. Pri sprchovaní teplá, postupne len mierne teplá voda. Žiadne babušenie do niekoľkých vrstiev oblečenia. To neprimerané obliekanie je tuším nejaký fenomén alebo čo 🙂. Napr.: Spomínam si na mamičky zo škôlky (keby jedna, dve, ale nie), ktoré už na prelome októbra - novembra obliekali deti do otepľovačiek, pre porovnanie, moja dcérka chodila v legínach s ponožkami. Alebo iný príklad: Bábätko v apríli ešte v kožušinovom fusaku.
No a za tie ponožky zase ja som 🙂. Práveže od nôh sa najľahšie prechladne.

tana85
autor
28. mar 2017

lebo som sa bala, ze ochorie 😖

nechcela som sem pisat cely jej jedalnicek, ale jedava vsetko co spominas - aj jogurty, acidko, maso, oleje do pyre davam. takze si myslim, ze v tomto smere jej nic nechyba

tana85
autor
28. mar 2017

@lorela ale je pravda, ze neviem odhadnut ako ju obliekat. niekomu sa to moze zdat lahke, ale proste neviem castokrat ci jej nebude zima akebo sa nespoti. najma ked je vonku tak zradne, ze na slnku teplo, ale v tieni chladno a za kazdym rohom fuka vietor...to ozaj neviem pomaly ani seba obliect 🙈

janickacrazy
28. mar 2017

@tana85 My chodíme von za každého počasia, v zime bolo u nás rekord -27°C a aj to sme išli ráno so starším do školky pešo, máme to dosť daleko a ked som to povedala svokre, tá skoro odpadla, že preboha a to si išla aj s malým? No nie, jeho som asi doma samého nechala, omg. Celú zimu decká neboli choré ani jedno. 😉

lorela
28. mar 2017

@tana85 Teplotu telíčka sleduj vzadu na krku - ak je spotený, nebodaj horúci je to signál, že dieťatko máš naobliekané. A nie je nič horšie ako spotené deculo - takto najľahšie prechladne.

lubina
28. mar 2017

10 mesacnemu babatku sa imunita este stale len rozvija, preto to ze ma nejake sopliky, to sa netreba bat, cim skor si tym prejde, tym viac by sa mala imunita posilnit a jednoduchsie to bude pri nastupe do skolky...pamatam si ze raz mi nasa detska doktorka povedala, ked som jej hovorila, ze sa mi zda, ze dcerka je casto chora, ze dieta moze byt za rok chore aj 5-6 krat a je to stale v norme...tak som sa potom uz menej stresovala, ze je tak casto chora. Starsia doniesla zo skoly vselico a mala mi to hned chytila...casom sa to zlepsilo 🙂

mily7
28. mar 2017

@tana85 pobytu vonku sa neboj. Deti narodene v zime su von od narodenia. Moja je zaciatok decembra. Stale von. Teplotu skontrolujes na zatylku. Obliekat ako cibulu. Radsej dve tri tenke vrstvy. Ak bude teplo jednu vyzlecies ak zima jednu oblecies. Alebo das deku v kociku alebo ju zhodis dole. Take ze tenku ciapku nakrcnik v pripade vetra mozes nosit v kabelke. Ak chladno das hrubsiu ak teplo ako teraz vytiahnes tenku capicu. Ale ak je dieta chore po strete s kolektivom to patri k budovaniu imunity. Neskor moze byt menej chore v skolke napr.

tana85
autor
28. mar 2017

@mily7 dakujem za prispevok. do kolektivu ju beriem lebo ma velmi rada deti a v rodine ziadne ine nie su

anabeth
28. mar 2017

obleč jej to čo sebe plus čiapočku- ak tebe stačí tričko a ľahká bunda, jej určite bude v zimnom overale teplo... v kočíku je aj trochu chránená pred pofukovaním, prikrytá ... netreba sa báť, skús občas rúčky, noštek, zátylok... a zvykaj si- to budeš riešiť ešte 10 rokov, či je dobre oblečená🙂

siska53
28. mar 2017

@tana85 nasi v tom case mali maximalne sopliky trvajuce maximalne do 7 dni.
Ale my sme nejak do kolektivov nechodili.. Vela sme boli vonku. Jeine v nedelu sme chodievali na cca hodinu do kaviarne - nefajciarskej na kavu aj so svokrovcami a nasledne opat na vzduch. A aj nakup,sice inde ako v OC som nakupit nemohla,ale to sme absolvovali len nakup a sup von.

Babu vzdy skus zatylok,podla toho vies,ci mi je zima alebo teplo.

Do kolektivu zacala chodit mala az ako vyse rocna - plavanie babatiek. Maly zazival kolektiv len na ihrisku vonku. Tusim dvakrat sme sa boli pohrat v tych detskych kutikoch,ale ja mal radsej cerstvy vzduch a az v ramci prepriorav

siska53
28. mar 2017

@tana85
Dokoncenie- predpripravy na skolku chodil na cvicenie s detmi.

denka456
18. feb 2023

@tana85 úplne chápem lebo som si s tým tiež prešla u drobca aj keď sme tiež doteraz ešte antibiotiká nikdy nemali. Ale môžem povedať keď bol menší tak bol nonstop chorý čistá katastrofa. Začala som pátrať ako to nejako zlepšiť tak som mu začala podporovať imunitu prírodnými doplnkami už užíva nejaký ten čas a môžem povedať že super už nevieme čo je to choroba nevravím že keď náhodou má nejaký ten soplik ale aj ten nám teraz už prejde za 2-3 dni predtým sme s ním bojovali aj dva týždne veru