Baby ako “donútiť” alebo nakopnúť 19m syna aby začal rozprávať? Už pol roka doma počúvame len hmkanie a popravde keď si predstavím že ešte ďalších neviem koľko mesiacov by mal takto hmkať tak sa asi z toho nájdem na psychiatrii 🙈 on je veľmi komunikatívny, na všetko ukazuje, chce viesť dialóg, ale s tým hmkaním. Asi mu to je pohodlné, lebo na to nemusí ani len otvoriť ústa. Sem tam si niečo zablaboce ako tatata bababa ham a tak.
Neviem ako mám reagovať na to hmkanie - mám mu na to odpovedať? Lebo tak mám pocit že ho v tom len podporujem a on sa nemusí snažiť dorozumievať sa inak. Keď mu poviem že nerozumiem čo je hmm, tak sa zháči a je chvíľu ticho.
Veď je ešte maličký. To hmkanie je ešte primerane veku
Môžeš mu úkazovat obrázky v knižke, chodiť po vonku a pomenúvať veci a zvieratá ktoré uvidíte, používať jednoduché slova v komunikácii
@pribinak knižky číta veľmi rád, vie aj ukázať kde čo je.
Ja viem že má ešte relatívne čas na rozprávanie, ja len že ako riešiť to hmkanie aby som ho v tom nechtiac nepodporovala. Ozaj už večer mám takú uhmkanú hlavu že mi v nej hučí už aj samovoľne 😅
Však keď mu dávaš napr loptu, tak povedz páči lopta, aby mal aj aktívne označenie predmetu
@pribinak to samozrejme robím
Ano. Reagovat na hmkanie. Kazdy ma svoje tempo. Zisti si ako ste to mali vy v rodine. U nas od roka sa rozrozpravali deti. To iste aj moje. Ale inde este aj v 3 rokoch je cinstina a dobehne to v skolke. :D Hlavne,ze rozumie. ;)
@ivangeline ja som začala už 10tich mesiacoch a u muža neviem, svokra si vraj nepamätá 🙈
vadi ti hmkanie.. a to ho chces ignorovat? moja hmkala do troch rokov
Môj má.dni keď hmka a zas dní kedy pekne rozpráva. A keď hmka,tak mu odpovedám čo si myslím že mi tým hmkanim chce povedať. Ale aj keby rozprával tak by si bola večer ohucana,ja celé dni o autách počúvam a hlavne večer keď zaspáva sa mu ústa nezavru.
davat uzatvorene otazky: chces jablcko alebo banan? das si caj alebo mlieko?
Môj synovec začal rozprávať až keď mal asi 3 roky a lekári povedali len že to chce čas že to samé príde
Synček je ozaj maličký.Veľa detí v tom veku a hlavne chlapcov pasívne ovláda slovnú zásobu, nasávajú ako špongie nové slová, výrazy.Vôbec ho netreba " nakopnúť"🙂. Verím,že to príde samo.Zrazu začne rozprávať,až sa budete čudovať🙂 Všetko mu pomenúvajte, jasne , zreteľne, možno začne opakovať po Vás.Prajem veľa trpezlivosti,zvládnete to!Príde čas,keď Vás synček prekvapí a bude komunikovať slovami.Aj reč sa nejako vyvíja..
Skús rybí olej, niekedy deti trochu nakopne.
Začne rozprávať keď bude na to pripravený.
Ja si myslim ze tvoje dieťa je v pohode, 1,5 rocny a ma uz rozpravat ? Je ešte maličký a vsetko čo robi je primerané jeho veku , stačí keď mu budeš hovorit a pomenovavať predmety okolo neho a on sa casom chytí, a to že ti vadí hmkanie, no je to babatko to k tomu patrí, raz ti to bude chýbať 😉😉😉
Skutocne ma este cas ale kedze vidis snahu o verbalnu komunikaciu, snazila by som sa mu pomoct lebo moze citit frustraciu kedze chce ale nmoze sa vyjadrit slovami.
Skus tychto par rad, ktore som sa naucila od specialistu na rec.
1. Zameraj sa na jedno slovo a nie cele vety. Ked ho obuvas, ukaz mu topanku a vyslov pomaly a artikulovane TOPANKA. 2-4 za sebou. Ked zacne hovorit topanka, pridaj dalsie slova "topanka IDE NA NOHU”
2. Vyslovuj tieto slova nadsene, s mierne prehnanou intonaciou.
3. Priloz si vec tak trochu k ustam, alebo k tvari ked o tej veci hovoris. Napriklad tu topanku priloz k svojej tvari a vyslov slovo topanka... aby ta vzdialenost mezdi ustami (slovom) a vecou boli co najmenej aby to dieta hned pochopilo.
4. Prisposob rec jej verbalnemu veku. Cize ak uz rozumie vsetko ako 3 rocny, nerozpravaj na neho akona 3 rocneho, ale ako na 10 mesacneho. Namiesto Prosis si este trochu vody? sa len opytaj CHCES VODU alebo VODA? Toto bola jedna z mojich chyb, lebo nas syn vsetko rozumel a ja som na neho rozpravala ako na seberovneho. Logopedka na neho rozpravala akoby bol babatko.
5. Cakaj na jeho odpoved. Ked sa nieco opytas, pockaj kludne aj 10-15 sekund. Tak malym detom trva veeeelmi dlho kym si utriedia myslienky a odhodlaju sa nieco vyslovit. Toto bola moja najvacsia chyba. Ak syn neodpovedal do par sekun odpovedala som za neho. Treba sa naucit mlcat a dat priestor dietatu.
6. Rob hry ktore nabadaju k reci. Mas 4 male krabicky s vrchnakmi a v kazdej mala hracka. Otvor pomaly prvu krabicku a povedz slovo OTVOR a vyber hracku, ukaz, daj naspat a zavri krabicku so slovom ZAVRI. Potom to iste s dalsimi 2 krabickami. Pri poslednej krabicke, ju iba otvor a pockaj (zase kludne aj 10 sekund) na to ci on povie slovo OTVOR. Nehovor nic ine, len OTVOR a ZAVRI aby si ho nezahltila.
Vyfukni bubliny bublifukom a povedz BUBLINY. Zase vyfukni a zase Bubliny a tak niekolko krat a nakoniec vyfukni a pockaj ci on povie bubliny.
7. Pochval kazdu snahu o rec. Na zaciatok je dolezita kvantita a nie kvalita. Aj keby sa jeho slova ani zdaleka nepodobali spravnej forme, tak to pochval a ocenuj. Neskor sa kvalita zlepsi casom.
8. Pouzivaj pesnicky a riekanky. Alebo citaj kratke vety v knizkach. Opakuj niekoko dni tu istu riekanku alebo knihu aby mal moznost sa ju naucit a potom vynechaj posledne slovicko v riadku a cakaj ci ho doplni. Toto je jeden z najucinejsich sposobov ako ucit deti rozpravat. Nas syn sa okamzite chytit.
Osievame (a pockaj ci doplni "mucku")
V slamenom (a pockaj ci doplni "klobucku")
9. Pouzivaj gesta alebo obrazky... to pomaha detom vidiet slova. Povedz slovo HORE a vzdy pri tom natiahni ruku hore. Potom mozes niekedy len natiahnut ruku hore a cakat ci on doplni slovom. Ale zase by to malo byt v kontexte. Napriklad ak nieco chce co je hore alebo v knihe citate o niecom co je hore alebo vidite lietadlo...
10. Sadni si na zem aby si bola na jej urovni ked na neho rozpravas. Co najviac tvarou v tvar ale to samozrejme nejde vzdy. Napriklad ak rad sedi v lone pri citani knihy, tak jho tak nechaj.
11. Pridaj sa k jeho hre so svojou hrackou. Ked sa hra s kockami, prisadni si k nemu a pridaj svojho panacika ku kockam. Ak sa hra s autockom, zober si ine autocko a pridaj sa k nemu. Sleduj jeho zaujem a zameraj sa na veci co ho zaujimaju a tie opisuj a vyslovuj.
11. Knihy citaj tak ako on chce. Nesustred sa na text ale na to co dieta v knihe zaujima. Opisuj, ukazuj, vydavaj zvuky, kludne listuj aj dozadu ak chce.
12. Davaj veciam gramaticky spravne slova. Hodiny su hodiny a nie Tik Tak. Ale mozes sa jej opytat ako robia hodiny a vtedy je odpoved tik tak.
13. Nepytaj sa na veci o ktorych je velmi zrejme ze vies odpoved. Deti vedia ze ich iba skusas a vtedy naschval neodpovedia.
14. Nenut opakovat ak nechce. Take to kasicke: "Povedz MAMA". Niektore deti to nebavi a nemaju radi taketo papagajovanie. Ale napriklad moj syn rad hra na opakovanie a navzajom po sebe opakujeme nove slovo ked sa ho prave uci.
15. Uc nielen podstatne mena ale aj slovesa, pridavne mena, prislovky. Na zaciatok su velmi oblubene protiklady. “TMA-SVETLO a mozes pri tom zhasat a zapalovat svetlo. HORE-DOLE a gestikuluj rukou hore dole. Prve slova su casto aj rodinny prislusnici, jedlo, jeho veci: vlacik, cumel, plienka, tricko. U nas bolo prve slovo "Kava"😀 lebo sme ju spolu pili. Skus slova ktore zacinaju na hlasky ktore sa tvoria perami ako B, P, M lebo pri nich dieta krasne vidi ako tu hlasku vytvorit tak ze sa pozera na tvoje pery.
Syn to začne rozprávate, keď bude pripravený. Je úplne jedno koľko sa ty budeš snažiť.
V jeho veku maloktore dieta rozprava. Moj syn je teda sikula,ale este nehovoril. len si postupne nachadzal vlastne sposoby komunikacie. Ked chcel napriklad pit, fukol ustami pffff. Uc ho najma kratke slová -jednoslabicne. Zacni citoslovcami - zvukmi zvierat.
Neboj sa, za par mesiacov bude tak kecat, ze budes rada, ak bude zasa chvilu ticho 😉
Nas v rovnakom veku...smejeme sa z toho....u nas je to skor rec pracloveka. Iba h......
Moja je v tom istom veku a tiez nic 🤷♀️ "Zvuky" zvieratiek hovori tak isto, ako ked mala 11 mesiacov.. .ale napodobnuje vietor, (fffffff), teraz jej pribudlo nove slovo zretelne haf (ako robi psik) a ga ga (ako robi huska)...mama vedela uz tiez velmi davno, aj pomenovat na fotke, ale teraz casto namiesto toho len kruti hlavou, ze nechce. Tiez ma to mrzi. Velmi vela jej rozpravam, opisujem vsetko, co robim, spievam, hovorim riekanky. Pomenuvam vsetko - co mi poda, co vidime, hovorim na nu pomaly a zretelne. Starsie deti v tomto veku recitovali basnicky a poznali farby, tak som mala asi vacsie ocakavania - hold, ocakavania su hnusna vec 🤷♀️😄 Inak tiez rozumie vsetko, zboznuje si citat knizky, aj sama listovat, a ceruzku drzi pomaly ako predskolacka 😄
Ďakujem dievčatá za všetky rady aj názory 😊 tak len sa obrniť trpezlivosťou a čakať kedy to príde 😁
A teda ja jej tiez rozumiem vsetko, lebo napriek tomu, ze vec nepomenuje, tiez len vydava zvuky - hika, hmmka, ani neviem, ako to nazvat - ale ukaze prstom na to, co chce, alebo ked si citame v knihe, kde je obrazok nocnej oblohy, uz aj mi ukazuje von na oblohu...ked jej spievam a prestanem a chce aby som pokracovala, pride ku mne, mrnci, ukaze na mna, na moje usta a zacne sa hybat, akoze tancuje...takze svoj sposob dorozumievania ma a vie si poprepajat veci a suvislosti.
Neboj, nas sa rozkecal mesiac pred 2 rokom, potom to uz islo rychlo. Dnes mame s mm problem, ked maly spusti, ze nepocujeme vlastne myslienky. Idem po nieco do kuchyne, do toho mi maly stale keca az zabudnem, co som v tej kuchyni chcela. Nesmierne ma potesilo, ked sa to stalo aj muzovi s makym 😂 Aspom o sebe nemusim pochybovat 😁
A to ma kamoska rovnakobstareho, ktory od 1,5 roka krasne hovoril zmyslupkne vety a od 2crokov hadzal take vyjadrenia, ze som nechapala. Neporovnavaj hlavne.
Inak zvuky zvieratiek v 1,5 u nasho, nic moc. Dokonca ani au nevedel povedat, bala som sa ze sa to nikdy nenauci.
či bude hmkať alebo hľabotať svojou čínštinou, s tým neurobíš nič...musí si tým prejsť....treba na neho hovoriť uplne jednoducho, daj, piť, ham, poď, mama, tata, dede.....ono to príde....naša sa rozrozpávala viac až v súkromnej škôlke cca v 2,5roku - dovtedy bol každý chlap dede a každá žena bola mama - či uvidela ženu v telke lebo na obrázku všetko bolo mama....to bolo radosti keď prvý raz pri odchode zo škôlky povedala teta....opakovať ako robí zvieratko nehrozilo, ani knižky ju nebavili, ale keď sme na živo videli mačku hneď povedala cica.....do toho 2,5roka síce pár slov pekne hovorila, ale ostatné bola čínština, hlavne že si všetko okomentovala, to nič že jej nikto nerozumel....ono každé dieťa ide svojim tempom a nedá sa to nejako urýchliť, dôležité je na dieťa hovoriť čo najjednoduchšie, najkratšie vety......a venovať sa mu.....
Ešte dodám, že rozumie všetkému, počuje dobre.