Zákal sklovca-čierne mušky pred očami.

kurcadlo
25. júl 2019

Ahojte,zakladám túto diskusiu,lebo som sa práve vrátila od očnej s tým,že mám drobné sklovcové zákaly.Som z toho nešťastná,keďže všade čítam,že to má veľa ľudí a vraj je to normálne.No mám 34 rokov a teda necítim sa ešte na zákaly,s ktorými sa nič nedá robiť vraj,iba si zvyknúť.Však žijeme v 21-storočí,musí niečo existovať.

lilitela
25. júl 2019

@kurcadlo tebe to neprekazalo, ze ti o tom povedala az lekarka? Lebo ja mam, ale som to nikdy zasadne nevnimala, ale posledny polrok mam taky, co ma rusi, a lezie mi to na nervy. Existuju operacie, su s rizikom, ako vsetky, ale da sa to riesit a urcite aj ako samoplatca. Niekde v martine ci Ziline. Na poistovnu urcite "hocikde", ale az vo vaznejsich pripadoch. A mam "iba" po 40.

kaja0007
25. júl 2019

A lekár ti neodporučil žiadnu liečbu? Skús jodidové kvapky, ktoré môžu uľahčiť vstrebávanie sklovca. Poraď sa v lekárni. Niekedy sa to samo vstrebe. Pri ťažšej forme sa využíva laser- nazýva sa to vitreolýza, hradíš si to sama (600e oko). No nemusi to mať žiadaný efekt a nie vždy je aj možné to podstúpiť.

kurcadlo
autor
25. júl 2019

@lilitela práveže ja som si to všimla nejako na konci mája,mala som malú škvrnku na ľavom oku,nejako som tomu neprikladala význam,až teraz posledné 2 týždne som si všimla,že to už mám aj na druhom oku a viac,tak som sa objednala na očné.Doktorka mi tvrdila,že ona ich vôbec nevidí,že sú buď také maličké alebo za sietnicou,že ich nevidí...ale ja ich teda vidím...a že mi to už zostane navždy,že sa to nelieči,že to je úplne bežné a že ten laser v Martine nemusí mať vôbec efekt

kurcadlo
autor
25. júl 2019

@kaja0007 tá milá pani doktorka mi povedala,že už mi to zostane a že si mám na to zvyknúť.Žiadna liečba ani nič.O tých jodidových kvapkách som čítala aj ja,ale momentálne sú nezohnateľné,lebo ich prestali vyrábať...:(

ina009
25. júl 2019

toto dobre poznam nič príjemné. Ja na jedno oko nevidím na druhé mám dioptriu -19 a prvý krat sa mi odlúpol sklovec na vidiacom oku asi pred rokom vo februári. Mám 25. Žial pri tak vysokej dioptrii mi žiaden lekár neodporúča žiadnu operáciu nakoľko mi hrozí odlúpnutie sietnice po ktorej môže nastať trvalá slepota. Viem že tie časti sklovca pokiaľ sú väčšie sa dajú laserom rozštiepiť na niekoľko menších častí, ktoré človek nevníma až tak a môžu sa časom ľahšie vztrebať. Ale to musíš mať zdravšie oči ako ja. Stále si hovorím že sme v 21 storočí a že snáď sa aj očná medicína posunie viac dopredu a budú lekári mať záujem riešiť aj takéto problémy. Nie len laserové operacie - sťahovanie dioptrii ako na bežiacom páse. čo je pre nich skvelý biznis. Každopádne ten sklovec ktorý sa mi mihá v oku je niekedy neznesiteľný hlavne v priestoroch kde je veľa bielej alebo na snehu na lyžovačke keď je ešte aj hmla a všetko biele to je katastrofa. Vtedy nevnímam nič ine iba ten tmavý sklovec ktorý si tam lieta a je to troška ťažké aj na psychiku pre mňa. Myslím, že pokiaľ nemáš takú vysokú dioptriu mohli by ti pomôcť v súkromnej očnej klinike. Odporúčam takú ktorá má dobré recenzie a na cenu by som ohľad nebrala lebo všade je to podobne. Riadila by som sa ozaj dobrými recenziami na daného lekára.

ina009
25. júl 2019

A ešte na jednu podstatnú vec by som ta chcela upozorniť samozrejme nie postrašiť ale je dobré to vedieť ja som sa to dozvedela nedávno v inej klinike očnej čo som chcela vyskúšať či sa budú informácie zhodovať s mojím lekárom, že pokiaľ vidíš také ako mravce v istej časti videnia prípadne také zatmenie v istej časti videnia napríklad z hora, alebo záblesky v oku tak utekaj na pohotovosť nakoľko sa jedná o sietnicu a znamená to, že sa ti môže odlúpnuť. Táto sietnica sa dá laserom naspäť vložiť po jej odlúpnutí do 8 hodín. Potom už nie nakoľko bunky v nej odumrú a vtedy nastane slepota. ale to sa teba určite netýka to je pri vysokých dioptriách no každopádne ak by si niečo také zaznamenala aby si vedela že sa nemáš bať ale radšej to riešiť nečakať kým prejde víkend alebo tak.

kurcadlo
autor
25. júl 2019

@ina009 áno,toto som čítala o tomto,že ak sa to stane,utekať rýchlo na pohotovosť.Nejako mi nejde ale do hlavy,ako je možné,že takéto veci sa nedajú vyriešiť nejakými kvapkami do očí.Však riešia sa omnoho zložitejšie veci v zdravotníctve a takáto vec týkajúca sa očí nie?Nerozumiem tomu,ono mňa v posledných dňoch aj dosť bolia oči,večer už iba žmúrim a zahmlieva sa mi pred očami a mám v nich tlaky.Ale merala mi aj očný tlak a všetko je v poriadku,na jednom oku mám 16 a na druhom 17.Vraj ukážkový,že nevie,prečo má to bolí.

kurcadlo
autor
25. júl 2019

@ina009 a ako dlho touž máš ty prosím ta?

lilitela
25. júl 2019

@kurcadlo Tak si asi čítala že existuje aj "klasická" liečba, kde sa oko nareže, vysaje sa sklovec, naplní sa čístou tekutinou (samozrejme nejakou lekárskou), a sklovec sa potom opäť obnoví?

kurcadlo
autor
25. júl 2019

@lilitela áno,čítala som to na nete,je o tom dosť málo popísané,ale o toto vraj robia až vtedy,keď už človek pomaly nevidí

anda2
25. júl 2019

Izak Vision center BB máju internetovú stránku,Je síce dosť dráhy,ale pokiaľ sa dá vie pomôcť,a má nové prístroje. Ja mám keratokonus-stensovanie rohovky-meni sa videnie počas dňa,bola som na operácii, pomohlo len aby mi to vydržalo dačo,lebo ochorenie sa tiež len zhoršuje a posledná možnosť transplantácia. Dá sa kontaktovať aj cez e-mail snimi. Skús

ina009
26. júl 2019

@kurcadlo ahoj no mám to už rok aj pól od februára 2018 a tiež mi je divne že ozaj sa dnes riešia oveľa zložitejšie podľa mna zakroky a choroby a že s očami pomôcť nevedia každopádne dúfam že ti to prejde a vieš takto šoférovať ?

ina009
26. júl 2019

@anda2 transplantácia čoho? Oka? Moja zlata ty máš tiež riadny problémy s očkami :( držím palce aby sa to nezhorsovalo

kurcadlo
autor
26. júl 2019

@ina009 dakujem za podporu,som z toho mierne na dne,ako snažím sa to ignorovať,ale ide to veľmi ťažko....už sa bojím hocikde pozrieť,že sa mi to bude zasa míňať pred očami,zaujímavé je,že som nič nemala a v priebehu necelých 2 mesiacov mám toho dosť na oboch očiach....najhoršie je,že sa z toho dostávam do úzkostných stavov strašných,iba revem,že to budem mat navždy pred očami....:(....šoférovať zatiaľ viem,keď si dám slnečné okuliare....najlepsie mi je v sere

anda2
26. júl 2019

@ina009 rohovky, problem je, ale ja verím a Izák blizko mna

anda2
26. júl 2019

ja len, že niektorý idú do predu

kurcadlo
autor
26. júl 2019

@ina009 ešte sa ta spýtam,myslis,že to môže prejsť?..keď mi ta stará doktorka povedala,že to neprejde?

ivina28
26. júl 2019

@kurcadlo ahoj..tiez idem na vysetrenie,mihaju sa mi vo videni take drobne utvary..pocula som,ze to nie je nic strasne no vidim ich cim dalej tym viac,znervoznuje ma to a aj hlava pobolieva z toho,ked je sero tak je to omnoho lepsie..som z toho zufala😞

kurcadlo
autor
26. júl 2019

@ivina28 sme na tom asi rovnako,ja som teda už bola a vravim,povedala mi,že si mám zvyknúť,no akosi stále neviem prist na to,ako si na toto mám zvyknúť,viem,že to neni životu nebezpečne,ale je to mimoriadne nepríjemne a otravne

ina009
26. júl 2019

@kurcadlo viem je to veľmi náročné na psychiku hlavne keď si predstavíš alebo uvedomíš že toto môžem mat už navzdy a strašne to zavadzia ale skús sa na to pozrieť z iného hľadiska že napríklad mohlo to byt aj horšie a pokial máš zdravé oči že nemáš vysokú dioptriu a žiadne iné problémy s očami tak sú lekári ktorý to pomocou laseru budú vedieť odstrániť. Inak ja používam umelé slzy a pomáha to očiam že ich troska odľahčíš cez deň. Môžeš ich pouzivat niekoľko krát denne mna keď boli hlava a zdá sa mi že má bolia aj oči tak si dávam tie umelé slzy. Ale neopustaj sa, každý človek má v živote niečo aj bolestivé čo ho trápi a asi to tak všetko proste musí byt. Mne je v tomto obrovskou oporou môj partner a dúfam že aj teba si niekto vypočuje a povie že neboj všetko bude dobre. Inak ale keď sa tomto sklovci bavím s lekárom mám pocit ako keby sa somnou bavil že no veď máš iba chrípku nestresuj aj ty to tak máš ?

kurcadlo
autor
26. júl 2019

@ina009 vieš,mne momentálne veľmi pomáha,keď sa porozprávam o tom s niekym,kto je na tom tak ako ja,jasne že aj môj muž má vypočuje,potulka má,ukludnim sa trochu,keď niečo robím,nemyslím na to,aj moja mama má vypočuje a utesi,len najhoršie je mna momentálne to,že viem,že zasa keď pozrieť niekde do svetla,zas tam tie škvrny budem mat,naozaj sa teším na večer,kedy je deti,pripadne na dni,kedy je zamračené.Umele slzy som si už kúpila aj ja,s kyselinou hyaluronovou,keďže som sa docitala,že ta sa nachádza v sklovci.Doktorka mi povedala,že aj ona ich má,že aj sestrička u doktora ich má,ale to sú všetko pani davno po 60-tke.

ina009
26. júl 2019

@kurcadlo no veru ja som tiež na očnom oddelení najmladšia 😄 ale takto ja som si na to pomerne zvykla aj keď mám chvíle kedy sa nad tým pozastavim a vtedy pri tom pomyslení a vnímaní tich skvrn sa akosi opustím a je mi veľa krát do placu ale ozaj sa snažím na to nemyslieť nevnímat to a v poslednej dobre robím aj to že keď si to zasa uvedomím že nejaké škvrny tam stále sú tak zavriem oči a zabudnem na to alebo si pustím nahlas hudbu čo má rozptýli. Ale budem sa snažiť vyhýbať bledym miestam aj vymaľovaný priestor na bielo mi spravil riadne stavy 🤦🏻‍♀️ Budeme asi ako upíri chodiť von keď zájde slnko 😄

ina009
26. júl 2019

@kurcadlo a k tomu či to môže prejsť myslím si že sa to dá vstrebať ale je to asi dlhodobejšia záležitosť a nikoho som zatiaľ nestretla s podobným problémom. Inak napadlo má že keď sa ti odlupuje sklovec tak určite nezdvihaj nič ťažšie ako 2kg, nepredkladaj sa typu že kliky ani dámske. Oči sú veľmi citlivé na tieto veci.

vierus08
26. júl 2019

@kurcadlo mne sa toto stalo zaciatkom roka. Mam 24. Rovno pred zrenickou akoby, isla som na ocne kedze zatial som nemala so zrakom vobec ziadny problem. Doktorka to skontrolovala aj ocne pozadie a vrak vsetko v poriadku. Povedala mi takisto, ze moze to zmyznut a nemusi lebo, ze sa tie “musky” casom pohybuju. Uplne ta chapem mne bolo do placu vkuse, hlavne pri bielom pozadi. Na nervy. Vadi mi to aj teraz ale uz som si zvykla ani neviem ako a navyse fakt sa mi to posunulo trosku vyssie. Tak snad sa nam to nejako upravi casom a nepribudnu dalsie lebo to bol des. Netusim preco to vobec vzniklo :(

kurcadlo
autor
26. júl 2019

@ina009 no však veď toto,že stále chodit so slnečnými okuliarmi,alebo len v sére nie je žiadna výhra,ja som ešte v stave zvykania si,keď niečo robím,kde sa na to nesustredim,dá sa,no sú prázdniny a ja som doma s deckami zavretá medzi bielymi stenami a ešte aj nábytok mám v celej chalupe biely....nočná mora,asi idem maľovať a pomaly prezariadim cely dom
@vierus08 no ja som mala pred dvomi mesiacmi iba jednu škvrnu na jednom oku a už ich mám na oboch,cize nie som nadšená,doktorka mi pozrela oko a povedala,že je ona ich ani nevidi,tak neviem ako to je možné,že ona ich nevidi a ja hej

ivina28
26. júl 2019

@kurcadlo ved to,ze mi to hrozne zavadzia,ked sa pozeram a otravuje ma to..tak som zvedava,co povie dr.😞

kurcadlo
autor
27. júl 2019

@ivina28 som zvedavá,čo ti povie,kedy si objednaná?...daj potom vedieť,čo ti povedala

ivina28
27. júl 2019

@kurcadlo az na september..oki..dam vediet a veru sa aj bojim😞

kurcadlo
autor
27. júl 2019

@ivina28 ja som objednaná ešte k jednej očnej na 12-teho augusta k inej očnej,ale bojím sa,že mi povie to iste,čo ta predchádzajúca pani...

ivina28
7. aug 2019

@kurcadlo daj vediet ako to dopadne,dik