MAMOGRAFIA - za či proti?

danielagre
26. júl 2018

Prosím, vie niekto ako je to s kvázi "povinnou" mamografiou? Časť žien ju odmieta a ja ju tiež nechcem absolvovať, a máme problém u lekárov, lebo ich zase tlačia, aby nútili každú...takže sme v začarovanom kruhu a neviem ako sa jej vyhnúť ....:P poraďte kto viete...dakujem

bosorkabb
26. júl 2018

@danielagre môžem vedieť dôvod odmietania? Ja som ešte nebola, lekár má ani nikam neposiela. Ak nerátam sono prsníka.

caelley
26. júl 2018

Ja este nie som vo veku, ze by ma na nu posielali, ale v tomto mam jasno, neplanujem ju absolvovat ani keby ma chceli donutit. Proste povedz, ze ju odmietas, je vela zien, ktore na to nechodia, nemozu Ta dotiahnut nasilu.

luliu
26. júl 2018

Len nechápem dôvod odmietania mamografie

ivankalaco
26. júl 2018

Keby moja teta chodila na mamografiu, dnes by žila.. Takto zbytočne zomrela na rakovinu prsníka v 49 rokoch.. 4 roky s ňou bojovala.. Ja chodím každý rok..

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mpg
26. júl 2018

@danielagre Po 40 roku by sa malo chodiť aj na mamografiu alebo aspoň na sono prsníka, ak je bez nálezov, tak je dobre. Ale ak sú tam nejaké nálezy (oni sú rôzné, nielen zhubné) tak je lepšie to skontrolovať aj na mamografii. Mamografia zachytí zhubný nález najskôr.
Čítala som, že mamografia má mäkké žiarenie, aké nazbiera žena za dva týždne aj z iných zdrojov (počítač, telefón a pod.)

noname26
26. júl 2018

Tiez nemam v plane ju absolvovat. Vraj ide o netodu, ktora neraz ukazuje zle vysledky. Navyse je sama ziarenim a v zahranici sa od nej upusta. Mame sice v rodine vyskyt rakoviny prsnika, planujem chodit poctivo na sono, i ked ono nie je stopercentne, viem. Spolieham sa asi na pozitivne ucinky dlhodobeho dojcenia🙂). Budem to pravdaze konzultovat s lekarom, ale ak su ine cesty, radsej vyuzijem tie.

sissy27
26. júl 2018

@danielagre je to "povinné" ako preventívna prehliadka - teda poisťovňa má povinnosť ti to preplatiť. Ale nútiť ťa do toho nemôžu. Samozrejme sa snažia do toho pacientky tlačiť, keďže rakovina prsníka nie je nič výnimočné a čím skôr sa odhalí, tým nižšie sú náklady na liečbu. Keby to spravili ako so zubármi - nemáš preventívku, nemáš nárok na úhradu časti nákladov od poisťovne na liečbu - tak by si rada išla. Naozaj nerozumiem tomuto podceňovaniu prevencie vlastného zdravia, hlavne ak to máš v rámci zdravotnej poistenia.

catherinah
26. júl 2018

Ja tiez nechapem, preco to odmietate. Ake to ma negativa?

noname26
26. júl 2018

@catherinah bolestive, nie uplne spolahlive a potencialne skodlive.

catherinah
26. júl 2018

@noname26 je nieco spolahlivejsie?

pribinak
26. júl 2018

@catherinah sono. Mamografia je bolestivá, zastaraná Metoda a casto dava velmi nepresne vysledky.
V zahranici sa uz jej používanie minimalizuje

pribinak
26. júl 2018

@danielagre nútiť ta nikto nemoze. Chod na sono prsníkov

jamabe
26. júl 2018

Bolestive? Bola som teraz 1x.. Ziadnu bolest som necitila. Tlak ano, ale nie bolest a to ja si pytam injekciu od bolesti u zubarky aj ked mi len vrta.. takze hrdinka nie som

eliska13
26. júl 2018

@danielagre nikto Ťa nemôže prinútiť.Ale tiež nerozumiem prečo nie, veď je to presnejšie ako sono

majka238
26. júl 2018

@pribinak sono urcite nieje spolahlivejsie ako mamografia. Viem o pripade kedy tesne pred operaciou dost velkeho nadoru nebolo na sone nic viditelne. Idealne je tieto vysetrenia kombinovat, kazde dva roky mamografia a medzitym sono.

@noname26 ak mate rakovinu v rodine, nepodcenovala by som to a uz vobec sa nespoliehaj na dojcenie.

0silvia0
26. júl 2018

@danielagre ja som bola zatiaľ 2x, obidva razy výsledky neboli jasné kvôli môjmu "nepriehladnemu tkanivu" a musela som následne absolvovať sono. Tak ja neviem či mi po ďalších dvoch rokoch to tkanivo akože zrazu spriehladnie alebo budem musieť mamografiu absolvovať aj tak nadarmo. Mna toto vyšetrenie tiež bolelo a celý deň som mala nepríjemný pocit v prsníkoch.
Ja by som radšej absolvovala len to sono

janka2501
27. júl 2018

ziadna bolest, bola som uz 2x na mamografii, tiez mame v rodine rakovinu prsnika, a chodim jeden rok sono, a druhy rok mamografia.

caelley
27. júl 2018

Boli ste niektora na mamografii so silikonmi?

mpg
27. júl 2018

@0silvia0 Hustota prsnej žľazy sa mení, po štyridsiatke sa tá hustota znižuje a preto je mamografické vyšetrenie vo vyššom veku používané. Ja som tiež niekedy mala obavy z tohto vyšetrenia a zbierala som dlho informácie, kým som tam išla. Ale ten tlak nie je nejaký silný, ani to nebolelo. Zatiaľ nie je iná spoľahlivejšia metóda.

andyka321
31. júl 2018

@ivankalaco Mozem povedat, ze mne mamografia zachranila zivot.

ivankalaco
31. júl 2018

@andyka321 To je super, želám ti veľa šťastia a zdravia 🙂

ivuska6
12. feb 2019

@jamabe akú veľkosť prsníkov máš ja som počula tiež že to boli rozplaskne to prso ja by som mala ísť tiež 1 krát

ivka185
12. feb 2019

Nestresujte a nesirte niektore paniku medzi zenami ,nie je to vobec bolestive to jedine pre tie co ziadnu bolest nevydrzia a boli ich aj pichnutie ihlou , chodim pravidelne jeden rok mamografia a druhy sono, a ozarovanie je minimalne, urcite je ho viac z mobilu ,z pocitaca ako z vysetrenie.A je to hlavne presnejsie ako sono.

abbey1
12. feb 2019

@ivka185 Naozaj myslíš vážne svoje tvrdenie, že to žiarenie je menšie ako zo spotrebičov? Kde si vyčítala, či kto ti povedal? 🙂

jamabe
12. feb 2019

@ivuska6 neboj, nic ti nerozplasknu.. 😁 Jemne mi to stlacili. Mam kosik D, asi to boli pri mensich prsiach, ak ich potrebuju stlacit, musia ich natiahnut.. 🤔

ivka185
12. feb 2019

@abbey1 Priamo tam na mamografii mi ta pani povedala ze sa nemusim bat ,ze ovela vecsie ziarenia dostavame z mobilu, pocitaca nie elektro spotrebicov.

abbey1
12. feb 2019

@ivka185 Pani povedala, tak pani veríme. Aj rentgen bol považovaný za bezpečný a bežne naň chodili i tehotné ženy. A vieme, čo všetko spôsobilo to ožarovanie. Ani mamografia nie je tak bezpečná, ako s obľubou vyhlasujú. V niektorých krajinách už sa upustilo od plošného mamografickeho vyšetrovania v prevencie.

noname26
12. feb 2019

@jamabe ja mam velkost A, neviem co a kam mi chcu teda natahovat,aby mali co stlacit.leda tak bradavky,prirodzene ma ta predstava vobec nelaka.ine je mat co polozit na tu dosku, ja nemam..

jamabe
13. feb 2019

@noname26 tak to ti verím.. 😖. To uz asi je nepríjemné.