Kvalitná strava a potraviny

21. aug 2024

Co je to ta kvalitná strava co tu každý píše ako na strave a potravinách nešetrí. Co tam patrí, ktoré potraviny povazujute za zdrave, ktoré značky?
Kľudne napíšte aké raňajky, alebo hlavný chod, či napoj považujete za zdravú stravu.

luccija
21. aug 2024

To nie je o značkách tak nekúpim parky, salámy, Bambino, ale šunku s čo najviac % mäsa, alebo lepší tvrdý syr.Nespravim cestoviny so šľahačkovou smotanou, ale mäso...nie ochutený jogurt, pundingy so šľahačkou, Pribinak, ale biely a do toho ovocie, alebo orechy.
Raňajky mám väčšinou grahamovy rožok, šunku, paradajky, papriku....vajíčko, alebo ovsenú kašu.Omeletu so zeleninou....obedy väčšinou mäso na x spôsobov, bulgur, ryžu...šalát
Zapečenu zeleninu, karfiol so syrom, rizoto...
Niekto si dá na desiatu sladkosti z Lidli croissant, šišku, pizzu...snažím sa nekupovať sladké a polotovary.Ostatne nehrotim, ale snažím sa kúpiť lepšiu ryžu basmati, jasminovu, cestoviny zeleninové, alebo grahamove občas aj biele.
Nekupujem makovník, buchty radšej doma niečo upečiem.

nafka0483
21. aug 2024

- maso, vajicka, mlieko a mliecne vyrobky z lokalnych fariem
- zelenina a ovocie tak isto lokalne farmy, malopestovatelia na trhu
- nespracovane potraviny cize ziadne alebo uplne minimum salam, parkov, suniek, tavenych syrov, spravovanych natierok, pastet...
- potraviny ktore maju v zlozeni tak do 5 surovin, co ma viac je uz podozrivejsie
- zdrave tuky cize oleje a prave kravske maslo

Nekvalitne a nezdrave napr. - biely dopekany rozok so stuzenym tukom typu veto, rama, perla... so salamou
- polievka zahustovana mukou, dochucovana bujonom a umelymi dochucovadlami

Kvalitnejsie a zdravsie napr. - celozrnne pecivo (nie dofarbovane karamelom ale skutocne celozrnne), lucina alebo cottage cheese a napr kvalitna 95% sunka
- zeleninova polievka bez muky, zahustena len rozmixovanou zeleninou

misulka22
21. aug 2024

To co si dochovam a dopestujem

katica06
21. aug 2024

Žiadne hrdé značky ale plody mojej záhrady

katkaseiner
21. aug 2024

dobra otazka, tiez sa obcas zamyslam...

dzejny656
21. aug 2024

Pre mňa kvalitná strava znamená:
- denne niekoľko porcií čerstvého ovocia a zeleniny
- aspoň raz do týždňa ryba
- mäso, mlieko, vajíčka, maslo z fariem
- v bežnom jedálničku aj veci ako orechy, quinoa, bulgur, kus kus atď.
- nápoje: čistá voda

Nekupujeme sladené nápoje, chipsy a pod., sladkosti čo najmenej, šunky, salámy, paštéty, tavené syry, polotovary.
Za 200€ pre trojčlennú rodinu mesačne to ale veru nebude.

luccija
21. aug 2024

@katica06 tak, ale zase z tej záhrady sa neprestravujes🙂

katica06
21. aug 2024

@luccija ale je to oveľa lepší základ ako to čo kúpis v Tescu. Takto v lete až do jesene na 4 clennú rodinu mi stačí nechať 50-60 € v obchode vrátane drogérie. Chcela si len tak rýpnuť? Či mám sem pridať fotky/recepty čo všetko dokážem dať bez obchodu alebo s 1-2surovinamy?

abbey1
21. aug 2024

Kvalitné potraviny pre mňa znamenajú predovšetkým nekupovať polotovary, kupovať jednotlivé suroviny a z nich pripravovať doma stravu. Ďalej je to veľa strukovín, čerstvého ovocia a zeleniny v strave. Ak sa dá, uprednostniť domáce vajíčka, mäso, ovocie a zeleninu
Chipsy, maškrty a podobne brať skutočne ako pamlsky a nie stravu. Syry a ďalšie mliečne výrobky, tak sledovať zloženie a vyberať s čo najzákladnejším zložením.
Údeniny jeme výnimočné a ak už, tak zasa s čo najvyšším obsahom mäsa.

liz_lemon
21. aug 2024

@katica06 50-60 EUR denne, tyzdenne, mesacne? ten najpodstatnejsi udaj si neuviedla

katica06
21. aug 2024

@liz_lemon chodím do obchodu iba raz týždenne. Ak nasítiš 4 clennú rodinu za 60 mesačne + drogéria tak klobúk dole

katkaseiner
21. aug 2024

@katica06 za aku dobu 60€? Lebo teda my sa ledva zmestime do 700€ mesacne (2+2) a to sa snazim polotovary nekupovat, zeleninu mame v sezone od rodicov zo záhrady

katica06
22. aug 2024

@katkaseiner veď píšem že raz týždenne,

katkaseiner
22. aug 2024

@katica06 mozno si chcela napisat, ale nenapisala si... aspon teda ja to po opatovnom precitani nevidim...
ok, ale v zahrade ti tiez nerastie ta zelenina ako burina... stoji to semienka, kopec roboty, polievanie, postreky (aj ked akekolvek setrne).

katica06
22. aug 2024

@katkaseiner semienka má vlastné, keď sa mi niečo zapáči tak kúpim(výd. 10€/rok)reps. si vymieňame v záhradkárskej skupine, postreky nekupujeme reps. si vystačím výluhom zo žihľavy, cesnaku a pod, čo sa týka polievania mám 1000l nádrže na dažďovú vodu, polievam samospadom. Samozrejme je s tým robota ale ja som písala o sume ktorú necháme v obchode, a o tom že kvalitou sú lepšie ako tie z tesca

luccija
22. aug 2024

@katica06 a čo si útočná veď to bolo normálne askonstatovanie nerozumiem prečo by som mala rýpať?...záhrada pomôže, ale nevyzijes z nej.Ano, tiež som vďačná za zemiaky, cibuľu, cesnak,mrkvu, ovocie, vajíčka, ale je to možno tretina toho, čo potrebuješ k vareniu.A nie, fotky nepotrebujem teším sa, že dobre hospodáris.
Tiež robí mama džemy, zavara uhorky, kompót, ale reálne zjeme jeden džem mesačne, jeden kompót, uhoriek dosť veľa.Uprimne by som to ozelelela poháre, robota, cukor robíme to len preto, že sa to urodi a čo s tým?

luccija
22. aug 2024

@katica06 jedine čo sa oplatí a som rada za zemiaky.Ziadna robota a mám svoje plus zamrazim maliny, jahody na zimu.

katica06
22. aug 2024

@luccija máme v prenájme pôdu po predkoch, tak aj zrno, chováme zvieratá, sesternica aj dojnice, sama si robím viac druhov syra, ona zas nepestuje toľko. U niekoho je to polka nákupu niekoho ani tretina. Keď si viem doma sa spraviť kadečo od kečupu po paštéty tak načo kupovať

luccija
22. aug 2024

@katica06 ok, si šikovná, keď máte aj zvieratá, syry to pomôže veľa.Nie je záhrada ako záhrada, keby som všade nenasadila kvety a kríky tiež by som si viac pestovala, ale ja už nemám miesto.Moja mama ma veľa veci pór, koreňovú zeleninu, hrášok spraví si vlastné balíčky mrazenej zeleniny, fazuľu, kúsky, cuketu, cesnak, cibuľu, reďkovky mňa to baví, ale nemám miesto, ale aspoň máme pár ovocných stromov hrušky, slivky, broskyne, maliny, jahody...zemiaky som skúsila minulý rok prvý x krásna úroda.Tiez špekulujem čo zrušiť a mať viac miesta na úrodu.

juliacenc
22. aug 2024

A este by som doplnila vyhybat sa rastlinnym olejom. Olivovy, kokosovy popride bravcova mast

katica06
22. aug 2024

@luccija mám záhradu 1000m2, casť z toho je ovocný sad ale ja milujem prplanie sa v zemi, teším sa ako dieťa novej hračke keď sa urodí prvá figa alebo prvý 🍆