Deti a energetické nápoje

biomamina78
15. feb 2023

Ahojte dievčatá. Mala by som na vás otázočku. Moj synátor sa namotal na energetické nápoje. Prišiel s tým zo školy od spolužiakov. Myslíte že je to vporiadku? No mne sa to moc nezdá. Ako to je u maloletých s energeťákmi? Máte nejaké skúsenosti? Som zašla za učiteľkou, čo myslíte, že povedala. No samozrejme, klasická hláška. "To nie je moj problém." Ja som kukala ako puk. No takže tak. Poprosím o nejaké rady ako deti odnaučiť. Veď to poznalte baby. Niečo zakážeme a oni just to robia. Jaj tieto naše deťurence.

h2
15. feb 2023

@biomamina78 No, bohužiaľ, naozaj to nie je učiteľkin problém. Koľko rokov má syn?

yanni
15. feb 2023

Vek syna by nebolo zle udat. A ano, učitelka co ma akoze s tym? Ty si rodic, vyries si to so synom sama. My mame 5 deti, 4 az (takmer)17 rokov, a ani velkaci nepiju energetaky. A naco pre pana jana. A ako sa moze akoze "namotat", nema vlastnu hlavu, nevie co to je a ze je to hnus?

janetinka27
15. feb 2023

@biomamina78 ahoj, asi si vies aj sama vygooglit, co taky napoj obsahuje a aky ucinok ma na organizmus dietata. sama sa rozhodni a pouc syna.
ziakov stretavam cez obednu prestavku v potravinach, kupuju si tam energetaky, obcas ich upozornuju predavacky, rovnako ich upozornuju aj ucitelia, ale v podstate.... je to na rodicoch

biomamina78
autor
15. feb 2023

@h2 syn má 9 ochviľu 10. Pri takýchto malých špuntov mi to nepríde vhodné. Ano ja chápem že to neni jej problém. Ale nejako by mohla naznačiť že neni vhodnyl tento typ nápojov.

tana85
15. feb 2023

nie je, mne samej tieto napoje nerobia dobre, dieta to pije kvoli spoluziakom, nieco ako fajcenie ci alkohol. a v tom velu uz vobec nie, absolutne nevhodne. kavu by si mu rano dala?

biomamina78
autor
15. feb 2023

@janetinka27 Ano, presne to myslím. Trochu upozorniť ale nie mávnuť rukou. Si vzorná učiteľka. Ďakujem

anickaaa6aaa
15. feb 2023

syn ma 10r. nemá dovolené a ani ho ešte neochutnal. je to bordel. a neviem či v iných štátoch nie je povolený predaj až od 18r.

1mina
15. feb 2023

Pre take male dieta velmi nevhodne, urcite by som mu to poriadne vysvetlila aky to ma negativny dopad. Su nezdrave aj pre dospelych. Vsak to si predstavte zeby rano sedel pred skolou a pil kavu :D a to je stale lepsia varianta ako ten energetak

yanni
15. feb 2023

@biomamina78 ähm, to s akymi kamosmi sa stretava? Sy ti je stvrtak? Ja mam dceru tretiacku a energetiky ani nepozná. Doma to nemáme a reklamy v telke tiez nemame a u kamosov toto tiez nevidi. A to ona trenuje sportove plavanie a su tam uz ak velki pubertaci. Nik take nic nepije (anebo aspon nenosi na treningy) a ani na sutaze.

alenah31
15. feb 2023

@biomamina78 riešiš s učiteľkou niečo čo si máš riešiť ty so svojím synom. Dcéra má v škole automat kde je tiež možné energeťák kúpiť. V škole pracujú aj dospelí čiže ten si ho kúpiť môže a preto ho v automate ponúkajú - tiež sme to riešili. Učiteľka ho môže upozorniť raz, ale behať za nim nebude. Samozrejme kupujú si ho aj decká - ale v škole nemajú policajta, ktorý stojí pri automate a pošle ich preč - o tom je tvoja výchova a autorita - pouč si syna, že to nie je nápoj pre neho a má ťa poslúchnuť. Ak si ho kupuje mimo areál školy - tým duplom s tým škola nič nemá.

biomamina78
autor
15. feb 2023

@yanni 9 rokov má synček. Jujda ja ledva zvládam tie moje 2. Obdivujem ťa. Rešpekt.

janetinka27
15. feb 2023

@biomamina78 nie som ucitelka, asi to tak vyznelo z mojho prispevku 🙂 iba stretavam ziakov v potravinach cez obed, lebo tam cez obed tiez chodim. velakrat som pocula veducu aj predavacky pri pokladni v obchode, ako ziakov upozornuju, ale oni si z toho nic nerobia. v rodine mame ucitelov a tiez spominaju, ako ziakov upozornuju, ale energetaky su teraz medzi ziakmi v mode. aj po skole sa povaluju plechovky po energetakoch, tie deti nemaju ani zaujem plechovky vratit a dostat tak naspat aspon par centov - zrejme maju penazi dost :/

h2
15. feb 2023

@biomamina78 Fúha, tak to je ozaj ešte veľmi mladý na to. Kamoška má tiež problém s tým, že syn fičí na energeťákoch, ale ten jej má 15. Ako sa tvoj syn k tým nápojom dostane? Chodí si po škole kúpiť? Zakázať, nedať peniaze.

pribinak
15. feb 2023

@biomamina78 ale toto naozaj nie je problém učiteľky
Kto mu dáva peniaze na energetiky?
Ucitelka s ním nechodí po vonku a v škole si ich asi nekupuje
To musíš rieist ty ako matka

biomamina78
autor
15. feb 2023

@yanni ano ano štvrták. U nich na škole to je rozbehnuté medzi žiakmi. Snažím sa to nejak vyriešiť aj s ostatnými rodičmi.

blondiee83
15. feb 2023

@biomamina78 Energetaky nie su vhodne ani pre dospelych, o detoch ani nevravim. Treba sa so synom uprimne a vazne porozpravat, vysvetlit mu, ze jeho srdiecko energetak nemusi zvladnut a moze skoncit v nemocnici. Ze je to rovnako skodlive, ak nie este viac, ako alkohol a ten predsa tiez nepije.
Takisto by som tuto temu nacala na rodicovskom a poziadala rodicov, aby si pohovorili so svojimi detmi - mozno mnohi ani netusia, ze ich deti energetaky kupuju. Dalsia vec - odkial ma na to peniaze? nedala by som mu ziadne, aby som eliminovala riziko, ze si energetak kupi - 9rocne dieta nepotrebuje peniaze, ved ty ako mama vsetko vies zabezpecit.
ja som extremny odporca energetakov, podla mna najvacsi humus a nechapem, preco predaj pre deti este stale nie je zakazany.

kristiii
15. feb 2023

@biomamina78 je to nevhodné, ale vysvetľovať mu to musíš hlavne ty. Ja by som to tiež zakázala predávať pod 18. Nealko pivo si decká kúpiť nemôžu, ale tento bordel v pohode.

gabika128
15. feb 2023

@biomamina78 veľmi veľmi zlé, ja sama som pila energetické nápoje keď som mala veľa projektov v práci a odrazilo sa mi to na zdraví, búšenie srdca, točenie hlavy.... Takže určite nie pre dospelých nie to ešte pre deti 🙄 dala by som synovi dlhu prednášku, plus nejaké video z YouTube alebo odkiaľ, plus ak to pijú v škole tak upovedomiť školu, toto podľa mňa nemá čo v škole robiť, tak isto ako pivo alebo cigarety.

sense
15. feb 2023

Moja bude mať 10 rokov a teda energetaky nepýt, vie co to je a vie aj to ze nesmie lebo to nie je zdravé. neviem s akými deťmi sa stretáva tvoj syn. A učiteľ žiaľ s tým nič neurobí, výchova a poučenie ma ist v prvom rade od rodicov

alenah31
15. feb 2023

@blondiee83 9-ročný už má mať vlastne peniaze a učiť sa hospodáriť - preto máme na Slovensku takú úbohú finančnú gramotnosť - pretože čakáme, že decká sa zodpovednosti naučia "samé od seba". Primerané vreckové či "vlastne zarobené" peniaze za drobné služby sú super vec - ale aj trest za neuposlúchnutie a nevyplatenie vreckového ak neposlúchne a napr. napriek zákazu vreckové minie peniaze aj na energeťák - Tak sa tej finančnej gramotnosti od ranného veku decká učia - minul na niečo načo to minúť nemal a teraz nebude mať ani na to, čo by mať mohol. Poučí sa - nabudúce to neurobí.

tosomja
15. feb 2023

@biomamina78 a čo s tým má učiteľka? Naozaj to nie je jej problém.
V škole to určite nekúpil, po ceste do školy, cestou zo školy. Čiže je to tvoj problém. Moja má 12r a určite by som jej to nedovolila. Keby som zistila, že robí niečo poza môj chrbát, či by mala 15, nosila by som ju do školy aj čakala pred školou 😁

h2
15. feb 2023

@alenah31 Energeťáky v automate v škole?! Ako rodič by som proti tomu protestovala. Dospelí učitelia nech si ich chodia kúpiť inam, keď to už musia mať.

alenah31
15. feb 2023

@h2 môžeme sa aj o zem hodiť - je to spojená škola - skrátka v ponuke je. Ten automat nie je len pre ročníky 1-9, je pre všetkých - žiakov, študentov aj zamestnancov. Dieťa schopné školskej dochádzky má mať schopnosť poslúchnuť rodiča ak mu niečo zakáže. Učiteľ môže upozorniť - nie je tam k tomu, aby zakazoval. Som sa nad tým rozčuľovala - po dlhšej dobe to chápem a rešpektujem.

blondiee83
15. feb 2023

@alenah31 prosim ta, toto nie je tema o fin. gramotnosti...
@h2 tiez ma to zaskocilo a urcite by som protestovala. Ak ucitel chce, moze si predsa energetak kupit v potravinach pocas nejakej volnej hodiny trebars...Snad si ich nekupuju tak casto ako rozky, ze je to taka nutnost mat to v ponuke automatu.

zuzinka888
15. feb 2023

Ano je to nevhodne,nezdrave. Aj moj syn s tym prisiel. Vedel,ze to nie je zdrave a nevhodne ale "sila partie" a tuzba vyrovnat sa kamosom, nebyt outsiderom sa neda podcenovat. Takze argument- ma vlastnu hlavu- straca vyznam. Ja som v tomto pripade dovolila obcas kolovy napoj v plechovke. Mam pocit, ze tym detom ani nejde o ten energetak ale ze ho piju z plechovky ako velky frajeri. A samozrejme vysvetlivat.....neskor pride cigarety, alkohol....syn ma 19 a myslim, ze sme to zvladli- energy pije velmi malo( dostala som v darcekovom kosi su uz skoro . Ucitelky to neriesia preco? Lebo sa vzdy najde rodic, ktory zdrbe ucitelku, nech sa nestara

h2
15. feb 2023

@alenah31 Podľa mňa to napriek tomu nie je vhodné. Keď to má byť aj pre zamestnancov, to tam rovno môžu mať alkohol a cigarety. Podľa mňa tento sortiment do školy nepatrí. Jasné, že prevádzkovateľ si to obháji, lebo energeťáky frčia a má z toho zisk.

h2
15. feb 2023

@blondiee83 Ja si myslím, že učitelia a ostatní zamestnanci školy si to nekupujú vôbec. Len decká. ☹️

alenah31
15. feb 2023

@blondiee83 píšeš, že 9-ročný nepotrebuje peniaze. Jasné nepotrebuje ich na energeťáky - potrebuje ich pre iný dôvod - ale potrebuje ich pre iné dôvody - nebudem preto zovšeobecňovať.

veronika1754
15. feb 2023

@biomamina78 u nás pomohlo hneď v začiatkoch kedy som zistila že si to zo 2 krát syn kúpil vysvetliť čo to obsahuje, že všetko končiace sa na "in" v zložení je škodlivé nikotín, kofeín, taurín, heroín... Že sa mu spomalí, prípadne zastaví rast, že je vo veku kedy dospieva a ak naruší tú rovnováhu nejakými in tak nebude z neho taký muž ako by mohol byť. Že nech si radšej kúpi ľadový čaj alebo sprite hoc tiež to nemusím aby to pili, ale tak moji ani moc také nepiju, syn v takom veku 9-10 si to kúpil z dôvodov ako váš že to pijú spolužiaci, kamaráti... Plus vysvetľovať že má svoju hlavu ktorú má používať že je osobnosť a originál a nie klon ktorý má opakovať po ostatných. U nás pomohlo, hlavne ten rast že keď počul že by mohol ostať nízky to ho dosť odradilo, teraz má 13 a už začína používať svoju hlavu 😁

h2
15. feb 2023

@alenah31 Ale je kopa rodičov, čo to deťom nezakáže, alebo ani nevie, že si to kupujú a pijú. Keď dieťa vie, že by mu to u rodičov neprešlo, nebude im vešať na nos, že si to v škole kúpilo a vypilo.