Dá sa žiť bez stresu?

kim2028
22. máj 2024

Čo myslíte je žiaduce žiť bez stresu? Ja mám schizofréniu a stresu sa vyhýbam, lebo spúšťa moje ochorenie. Zatiaľ sa mi to celkom darí už roky, ale na druhej strane mám minimum zážitkov… Bohužiaľ stres vážne nezvládam, ale dokážem sa mu už vyhnúť... To je veľké plus...

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kim2028
autor
22. máj 2024

@ninka297 Ja som si myslel, že sa dá 🙂 Sám som viac menej vo svojej komfortnej zóne. Robím svoje koníčky, ktoré ma skôr upokojujú ako stresujú. U mňa je to tak, že 99% komfortná zóna a 1% stresu... Hoci ťažko povedať, lebo chodím aj na stacionár, ale stres nie je to pre mňa...

kim2028
autor
22. máj 2024

@ninka297 Hoci z časti je to aj okolím. Toto radšej nie, lebo mal by stres a tak. Naposledy pri rozhovore s rodičmi, že by som chcel skúsiť nejakú dobrovoľnícku činnosť a časom by som sa vypracoval niekde. Rodičia rozhodli za mňa :D Že radšej nie...

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kim2028
autor
22. máj 2024

@ninka297 Dospelým som, ale beriem bohužiaľ až príliš veľký ohľad na najbližších, ktorých mám veľmi rád. Nechcem spôsobovať problémy. Život si užívam len trochu inak no aj s istými obmedzeniami. Je to aj škoda, že som taký, že "nechám" si poradiť 🙂 Nechcem robiť niečo poza chrbát rodičom...

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kim2028
autor
22. máj 2024

Tak väčšinou snažím sa športovať. Tam to občas bez stresu nejde. Či už idem hrať futbal s kamarátmi a snažím sa byť, čo najlepší a väčšinou sa mi darí v tej bráne. Aj včera i predvčerom bol som si zahrať...

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
reanda
22. máj 2024

ano, da sa zit bez stresu, ale nerobi sa to tak, ze sa vyhybas stresovym situaciam, ale ze dokazes situacie bez stresu prezivat.. teda tie, ktore prezivat chces.. to, co prezivat nechces, nemas zaujem, nepotrebujes to k zivotu, tomu sa, samozrejme, vyhybat treba 🙂
neviem ale, ako so schizofreniou, lebo toto je casto narocne aj pre ludi bez nej

kim2028
autor
22. máj 2024

@reanda Ja sa mu nevýhybam, ale nemám šancu ho veľmi zažívať už. Som na invalidnom dôchodku, čiže prácu nemám. Vzdelávam sa len pre radosť a učím sa toľko, koľko stíham. Vzťahy s rodičmi mám skvelé.... Nemusím na šťastie to zažívať... Stacionár je možno jediné vystúpenie možno z mojej komfortnej zóny. Hoci aj ten šport, ale tam je to v pohode...

kim2028
autor
22. máj 2024

@ninka297 Veď jasné. U mňa je to tak, že sa mu nevyhýbam, ale nemám šancu ho veľmi zažiť už na šťastie.

reanda
22. máj 2024

a co teda vlastne riesis? ze nemas zazitky? zazitky sa da mat aj bez stresu predsa..
ty zivot neprezivas naplno preto, lebo mas psych. diagnozu a nie preto, ze nie si pod stresom.. ono sa do toho stavu bez stresu, ktory zijes a ktory je zavideniahodny 🙂, da dostat aj bez toho, aby bol clovek na invalidnom s diagnozou.. ty si sa takto zrejme podvedome ochranil prave pred zivotom v strese, ale bohuzial, dan za to je prave ten 'mdly' zivot potom.. ale ber to iba ako moj nazor 😉, nad ktorym sa, ked chces, mozes zamysliet

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sashka22
22. máj 2024

@kim2028 a nechcel by si si písať s mojou kamoškou? Veľa veci cíti rovnako ako Ty.

denithestrange1993
22. máj 2024

@kim2028 nie je stres ako stres. Taky bezny pracovny stres je fajn (zmobilizovat sa k lepsiemu vykonu),stres ze nestihnem na autobus a tym padom sa ponahlam...Zly je chronicky stres kedy nemozme spat,sme nervozni,menia sa casto nalady. Stresu sa netreba branit,udrzuje nas zivotaschopnych. Keby nemali praveki ludia stres a strach tak by neprezili ani den.

kim2028
autor
23. máj 2024

@sashka22 nie je problém. poobede si rád s ňou popíšem. Teraz ráno odchádzam na stacionár...

kim2028
autor
23. máj 2024

@reanda Skôr to, že už dávnejšie som sa rozprával na tú tému s jedným psychológom. Tvrdil, že vraj ľudia bez stresu nežijú život taký, aký majú. Až ma to prekvapilo, ale neviem, čo s tým myslel... Ja som taký, že hľadám cesty, aby bolo to dobre. Hoci niekedy sa aj vyhnem niečomu. Napr. tento týždeň bude neďaleko šachový turnaj, ale rozhodol som sa, že nepôjdem na neho. Z dôvodu stresu, ale tiež aj financií... Veľa to už stojí a je mi ľúto dať za 2 turnaje v krátkom čase 80 eur.Ten stres by som prekonal určite. Tak som sa rozhodol, že pôjdem len na lacnejšie podujatia. V piatok idem do mesta na hádzanú a v sobotu pôjdem pozerať možno futbal v meste...

reanda
23. máj 2024

@kim2028 ludia maju rozne nazory, ako aj vyssie ti pisu, ze stres je dolezity a potrebny k zivotu.. za mna nie je 🙂