Ako sa zbaviť závislosti na kofeíne?

nutellkaaa
17. sep 2023

mám taký problém a veľmi pekne vás prosím o radu. Som extrémne závislá na kofeíne, kávu pijem skoro každú hodinu, do toho pijem rôzne energy drinky, vždy si ich musím kúpiť a všade brat zo sebou,lebo by som bola ospalà. Vadí to rodine aj frajerovi, boja sa, aby sa niečo nestalo. Ako sa toho zbaviť? Chcela by som žiť bez toho , no neviem ako. Poprosím iba normalne odpovede a ďakujem všetkým

masandra
17. sep 2023

@nutellkaaa skús namiesto kávy mätový čaj, nabudí ako káva, ale je oveľa zdravší, nevravím, že to bude mať taký istý účinok, predsa závislosť na kofeíne je sila a, ale za skúšku to podľa mňa stojí, teraz to skúša kamoška a je to pre ňu ok 🙂

h2
17. sep 2023

@nutellkaaa V podstate máš dve možnosti:
1. seknúť s tým naraz, zo dňa na deň, vydržať abstinenčné príznaky a nedať si kávu, ani energeťák, nech by sa čo dialo.
Ale keďže toto je pre naozaj silné povahy s pevnou vôľou, tak skús radšej
2. postupne znižovať dávku, nech si telo odvykne. Napríklad skús obmedziť energeťáky na polovicu pôvodného množstva, po nejakom čase, keď to budeš zvládať, ich vyraď úplne a potom postupne znižuj kávu. 2-3 kávy denne sú už v pohode, na tom môžeš zostať dlhodobo.

michaelakors
17. sep 2023

@nutellkaaa ak máš dostatok spánku aj tak, možno aj kardio každý deň, tak musíš proste s tým seknúť na tvrdo. Mňa po vysadení kávy bolela hlava 3 dni, urobila som tu zmenu v dni kedy som nepracovala radšej a po 3 dňoch už bolo lepšie…treba vydržať je to ako s inými drogami, závislosť.držím palce

rebrambora
17. sep 2023

Radim presne to iste, ako komentar nadomnou.
Mala som to rovnako ako ty milion kav, energetakov. Seknut zo dna na den. Cakaj ale bolesti hlavy, nevrlost a tak dalej. Inu moznost ale nemas.
Presne tri dni su kriticke. Dva tyzdne kym si zvyknes a potom cuduj sa svete ked si das nejaku formu kofeinu S MIEROU funguje to.

ketrint
17. sep 2023

@nutellkaaa Áno, to fungovanie v opise rozhodne treba zmeniť. Fakt žiaden človek nepotrebuje k bežnému fungovaniu toľko káv a energetaky už vôbec… je to len zvyk a dá sa odvyknut aj od cukru, aj od kofeínu, aj od nikotínu atd… postupne to pôjde ľahšie, ono veľa z toho je len zvyk, tak skus napr každú druhu “dávku” nahradiť nejakým iným nápojom… nejaký energetak náhrad zeleným čajom a postupne zvyšuj množstvo bežných nápojov na úkor tých kofeinovych. Mozno budeš pociťovať šialenú únavu, ale je to len prechodný stav…

Ja som prestavala s kávou, dvakrat. Zvykla som pit tak 2 šálky denne, výnimočne tri. A teda prvý týždeň som bola hotova, úplne unavena, slabá, bralo ma na spanie totálne… ale fakt to trvalo týždeň (úplne bez kavy) a potom som už fungovala bežne, aj mala veľa energie. Akoby len to nabehnutie na zmenu bolo take “bolestive” 🤷🏻‍♀️😅

Treba možno zistit aj príčinu, prečo si do toho takto padla… či fakt hľadáš zdroj energie (a môže Ti chýbať nejaký minerál alebo hormón v tele), alebo to bolo len pre chuť a postupne je to už návyk/závislosť. A možno nielen od kofeínu, ale aj od cukru…

Držím palce 💪💪

kandelabra
17. sep 2023

@nutellkaaa uprimne, z tolkych energetakov a kavy ta raz odvezu... s energetakmi sekni hned, tie su riadne nezdrave, a ak uz budes mat pocit ze fakt musis, kup si aspon nejaky prirodny. Co sa kavy tyka, 1-2 kavy normalne, zvysok by som presla na bezkofeinovu - oklames chutove bunky, ale kofein nebude. Inak si nieco o kofeine nastuduj, to tiez moze byt dobra motivacia. Ty sa citis stale unavena prave preto, ze mas ten kofein tak casto, ked prestanes, budes sa citit ovela lepsie.

januska12323
17. sep 2023

Namiesto energetaku si daj nejakú sladkú vodu, časom zameň za vodu. Kávu si dávaj slabšiu alebo menej často. Pri takomto fungovaní inak riskuješ kolaps srdca, obličiek a ktovie čoho ešte.

stannkal
17. sep 2023

@nutellkaaa na tvojom mieste si vezmem 2 týždne dovolenky, naplanujem pohodu a zbavím sa všetkých tých veci. Rátaj s veľkou telesnou nepohodou počas odvykania keďže toho prijimas naozaj extrémne veľa.

ivangeline
17. sep 2023

Pi ine. Cierny caj. A hl proste prestat. Pride velka unava a nervozita,potom odide. 🙂

mara66
4. jan 2024

Kombinovať kávu a energy drinky je dobrý hazard. Začala by som tým, že by som vynechala energetické nápoje. Potom vypúšťať kávu, zvyknúť si na jednu doobeda a jednu pobede. A medzitým bezkofeínové, aby ostal ten rituál, že niečo kávovinové popíjaš.