Ako sa snažíte žiť ekologicky vy ?

adamadent
23. jan 2020

Ahojte zaujímalo by ma ci sa snažíte žit ekologicky? Učíte svoje deti žiť ekologicky? Co ma podla vás skutočne význam z hľadiska ekológie? Co naozaj praktizujete. Napíšte aj co by ste chceli robiť ekologickejšie ale zatiaľ ste sa k tomu nedostali/ neskúsili / nedarí sa z rôznych dôvodov.

hrajka
23. jan 2020

@adamadent ano ucime ich separovat odpad myslim si ze je to dolezite

smajliki
23. jan 2020

Určite to ma význam, každý musí začať od seba. My separujeme odpad, nosíme si platenú tašku na nákup, minimalizujeme požívanie sáčkov, používam eko čistiace prostriedky, kupujem vedome tak potraviny ako aj oblečenie a obuv...

77kacena
23. jan 2020

separujeme a vedieme k tomu aj deti tiež periem s turmalínovými gulami a snažím sa používať eko čistiace prostriedky a dokonca keď ich kúpim vysadia za to strom a používame látkové tašky nanajvýš keď zabudnem beriem papierovú

bubalea
23. jan 2020

Určite, mňa k separovaniu priviedok síce až môj muž keď sme spoznali, u nás doma sme to nikdy pred tým nerobili. On ma to naučil a spoločne sme sa začali zaujímať aj o iné časti a teraz už sa snažíme čo najviac fungovať tak aby sme nemuseli ani separovať, teda aby sme mali aj na separovanie toho čo najmenej čo nie vždy ide ale čo sa dá, to kupujeme do vlastných nádob, chodíme aj do bezobalových obchodov a snažím sa tomu trochu prispôsobiť aj moje varenie

adamadent
autor
23. jan 2020

Super ja sa snažím separovať klasika papier plast kov sklo a potom aj bioodpad používaný olej oblečenie neskonzumovane jedlo, susim chlieb...

vulka
23. jan 2020

My separujeme intenzívne. Ale pravdu povediac,keď som počula ako končí platový vyseparovaný odpad, tak neviem, či to niečomu pomôže. Igelitku už pomaly ani doma nemám. Na nákupy sme si našili látkové tašky, na pečivo a zeleninu sieťky rôznych rozmerov zo starej záclony. Kostým na karneval a iné školské podujatia šijeme zo starého oblečenia - vediem k tomu aj deti. 12 ročný syn si dokáže jednoduché veci ušiť na šijacom stroji, 8ročná zatiaľ len prišíva gombíky. Pri bytovke máme kompostér a zeleninové zbytky z kuchyne nosíme tam(inak je zaujímavé, že sa z toho vôbec nešíri smrad), tak isto trávu, ktorú pokosíme. Pravidelne vysádzame stromčeky a kvety v okolí bytovky a staráme sa o ne. Nekupujeme rôznorodé čistiace prostriedky, z ktorých každý by bol určený špeciálne na niečo iné. Žlčové mydlo porieši mnohé veci. Saním sa minimalizovať potravinový odpad lepším plánovaním jedál.

thoughtfulweirdo
23. jan 2020

My separujeme, ale najma sa snazime NEVYTVARAT odpad, to je podla mna kluc k uspechu. Sme minimalisti v nakupe fast fashion, neobjednavame z Ciny, radsej si namiesto 10 nekvalitnych lacnych veci kupime 1 drahsiu od lokalneho vyrobcu. Detske oblecenie si navzajom vymiename s rodinou a znamymi. A nejazdime autom takmer vobec. Ked sa da, tak pesi alebo na bicykli, ked sa neda pesi, tak vlak, ked ani to, tak autobus. Autom len vyslovene v nudzovych situaciach.

bluka2
23. jan 2020

Kupujeme menej veci, než je bežný štandard, taký minimalistický život sa snažím žiť. Napríklad deťom vôbec nekupujem oblečenie, lebo si vystačíme s tým, čo nám ľudia dajú ako darček alebo posunu po ich deťoch, inak by sme mali prebytok. V kaviarni poviem, že nechceme slamku,... Proste prevencia odpadu je moja taká hlavná vec

adamadent
autor
23. jan 2020

@vulka to by ma skutočne zaujímalo ako to je s tými v separovaný mi plast i. Ja keď separujem plasty tak ich vždy separujem čisté, čiste obaly plastové umyté... Lebo nechápem aký význam by mal v separovaný téglik znecistena jogurtom alebo sklenena fľaška od majonézy a pod

michu_
23. jan 2020

triedit odpad, co sa da si pestujeme, kompost na zahrade,ziadne postreky a pod, co sa da vyrobit-vyrobime,prerobime, nekupujeme/hracky pre deti,zakadny nabytok/, nakupujeme v sekaci, cez bazar /naco zbytocna vyroba/ , detske veci si posuvame medzi znamymi, kozmetika-pevne mydlo aj sampon,+nejaky olej sa u nas vzdynachadza, ziadne tekute mydla, sampony,sprchace, kremy, makeupy a pod 😉 mame jedno auto, ja ani nemam vodicak, byvame trosku mimo, takze ho rel potrebjeme, chodime aj vlakmi, busmi,,,,,, atd atd 😀

bluka2
23. jan 2020

@thoughtfulweirdo súhlasím, keď som ešte kupovala oblečenie, tak Made in the EU. Okrem toho aspoň viem, že výroba bola aspoň etická a nie v nejakých otrasnych fabrikách, kde uhoria sem tam zamestnanci (väčšinou matky) lebo nemajú únikové východy a tak.. viď prípad KIK (nie je jediný)

bluka2
23. jan 2020

@adamadent toto nerobíš dobre. Nechaj spinavy, lebo aj tak sa bude ešte čistiť. Takže zbytocne minas vodu

vulka
23. jan 2020

@adamadent Pozerali sme pokyny k separácii. Normálne tam uvádzali, že nemusia byť umyté! Pri intezívnom separovaní človek medzi plasty strčí VŠETKY plasty. PVC,polyetylén, polystyrén,.... To sa určite nedá všetko druhotne spracovať. No a VRAJ firma, ktorá spracováva plasty berie plastové PET fľaše(tie vie spracovať na niečo užitočné) a ostatné plasty idú buď do spaľovne alebo na skládku. Toto viem od ľudí, ktorí sa odpadom venovali vo svojej firme. Takže preto som na pochybách, či viesť aj naďalej deti k tomu, aby každý plast vložili do žltého kontajnera.

sense
23. jan 2020

Separujeme - plasty,sklo,plechovky,baterky, kapsle do kaffemasiny,papier karton,baterky aj olej, oblecenie a topanky kt su dobre posuvam dalej... flakate a nepouzitelne nosim na recyklaciu do H&M , ale aj C&A... tasku na nakup.nosim svoju, zeleninu nedavam.do plastovych sackoc... co sa da kupit bezobalovo.tak kupujem tak...jedlo do prace si nosim aby som.sa vyhla nadobam.a odpadu z fastfoidu a donasok... a aj co sa nakupu oblecenie tyka radsej jednu kvalitnu nadcasovu vec ako 5 nekvalitnych len aby bola plna skrina

bluka2
23. jan 2020

@vulka podľa mňa robte ako doteraz. Nie je na Tom nič zle, že tie nepoužiteľné plasty skončia v spaľovni. Aspoň to zvýši "calorific value" toho inputu do spaľovne, proste, že to celé bude lepšie horieť lebo plasty majú vysokú túto "calorific value". Sorry nenapadá má to ani za svet v slovenčine

lavender273
23. jan 2020

Zakladom je NEVYTVARAT odpad. Separacia neviem nakolko je efektivna, kolko z toho sa zrecykluje a nevieme kde to naozaj skonci.
Vravim za australiu, tu separujeme a teraz sa dozvedame ze oni ten odpad nosili do ciny na spracovanie (palivo, doprava tam a naspat) a privazali naspat, cina to stopla a teraz velke mnoztvo ide na skladky. Kde to 'hnije' na veky vekov.
Minimalisticky zivot, nekupovat veci ktore nepotrebujes, vec i ktore nepouzivas tak posunut dalej, predat, alebo na charitu. Chemikalie v domacnosti prec, jest potraviny od lokalnych pestovatelov (ak sa da). Zatial sa mi nedari prestat jest maso a mliecne vyrobky ( chov dobytka velkou mierou prispieva ku klimatickej zmene, nie je to ekologicke, a o etickej stranke ani nehovorim) , maso sme obmedzili na minimum. Ale bez vajec, masla, mlieka a syrov by som umrela. 🤔

vulka
23. jan 2020

Jasne, že pokračujeme v separácii, ale občas sa zamýšľam, že aký efekt to v skutočnosti má.

adamadent
autor
23. jan 2020

@lavender273 tak to mäso sa snažím aj ja teraz minimalizovať ale to sa priznám to mi nejde tak ako by som si predstavovala

lavender273
23. jan 2020

@adamadent
Drzim palce, niekedy je to tazke.
Myslim, ze na zaciatok je dobre si naplanovat jedalnicek na tyzden dopredu, a hoci aj to maso vynechas napriklad 3x do tyzdna uz je to mini uspech.
Ja tu machrujem ze maso nemusim, ale ked dojdem na svk tak nestihaju vyrabat spisske parky, tolko ich jem a vsetky moje hodnoty ide doke vodou 🤣🙊...boze normalne som zacitila ich vonu teraz ..(a doslo mi ze to je dym z poziarov)

natinka18
23. jan 2020

Separujeme,doma použivam eko prostriedky na všetko od prania,cez dlažku,umyvania riadu až po toaletu.A teda citime sa oveľa lepšie 🙂

siasis
23. jan 2020

@sense ako je to v tom h&m? Mate tam nejaku zlavu alebooo???

sense
24. jan 2020

@siasis neviem ci to robi aj Slovensko...ale dostanes 5e poukazku na nakup v hodnote 30e na tovar na ktlry bie he ziadna akcia a c&a tusim 15% zlavu... ale ja tie zlavy malokedy vyuzivam kedze nie som nakupny maniak a kupujem tam len dcere oblecenie. Takze nodila by som tam aj bez zlavy kedze do zbernych kosov oblecenua nepatria flakate a derave veci

jvlo
24. jan 2020

Separujeme a vedieme k tomu aj deti, pouzivam ekologicke cistiace prostriedky, snazim sa nenakupovat zbytocnosti, veci,ktore nechcem radsej darujem na bazosi, pestujeme si vlastnu zeleninu. Snazime sa nepodporovat tento konzumny sposob zivota, aky je naokolo.

elementissa
25. jan 2020

My sme veľmi eko domácnosť, navyše sme veľkí bojovníci za prírodné zdroje a za práva zvierat. U nás sa nenachádza jediný produkt korporatnej značky, ktorá vo svojich laboratóriách testuje na zvieratách. Ani podspolocnost. Ako raz mi jedna známa hovorila, že ako je Avon strašne cruelty free. Pritom Avon predáva svoje výrobky na čínskom trhu a čínsky importny zákon hovorí o tom, že každý produkt, ktorý prichádza na Čínsky trh musí byť otestovaný na zvierati v kontrolnom labaku. A z Číny idú spoločnosti veľké zisky, takže tam obchoduje veľké možnosti spoločností. A hoci výroba podľa európskej smernice je cruelty free, suroviny a speci látky sa môžu dovážať odinokadial. A ani jedna spoločnosť, ktorá vyváža svoje výrobky na Čínsky trh nie je svojou politikou cruelty free, práve kvôli tomu zákonu. Ďalšia vec, raz mi jedna známa hovorí, že ide si kúpiť kozmetiku od dákej dcérskej spoločnosti Schwarzkopfu, lebo je vegan a cruelty free. A z akých peňazí otvoril Schwarzkopf-Henkel novú spoločnosť? Zo svojich ziskov a tržieb. Z čoho im postavili labaky? Z peňazí z produktov, ktoré sa testovali na zvieratách... Kupujem si certifikovanu kozmetiku. Áno? Aký certifikát, čo obsahuje, kto to schvaľuje? Majú uzavretú dohodu o neexportovani do Číny? Niekedy ani domáco vyrábaná kozmetika nie je cruelty free ak nie je 100% bio organic. Ak sa do nej používajú syntetické zložky, máš 100% istotu, že tie zložky neboli testované na zvieratách?
Takže verím iba licenciám a iba 100% organickým výrobkom.
Ďalej domáca chémia - fuj - si zober aké svinstvo je taký Persil, keď kúpiš 15 a viac kilove balenie za 7€ v akcii? To ze to zabíja vodné organizmy, narúša vodnú symbiozu, tie jedy neodfiltruje čistička vody. Opäť - kupujem oveľa drahšie výrobky, zväčša z malých manufaktur s licenciami, ktoré majú certifikované zložky a dá sa dopátrať k ich pôvodu. Separácia odpadu snáď nie je v roku 2020 ani otázka, to je rovnaká samozrejmosť ako to, že mám doma hrebeň a ráno sa ucesem, o tom sa dúfam nebavíme. Takisto kupujeme produkty, ktoré majú úplne degradovatelne obaly, ak sú to plastové obaly, tak z modifikovanych polymérov, ktoré sa dokážu rozložiť. Zero vaste sa nám ešte nedarí, na to sme leniví, ale rada by som zaviedla nakupovanie cez svet bedniciek.sk kde ti donesú drevenú bednicku priamo k dverám od lokalnych dodávateľov, slovenské pottaviny, nech teda podporujeme aj domáce HDP. Môj najobľúbenejší a zaroven najvýdatnejsie využívaný čistiaci prostriedok je obyčajný kvasený ocot, pohlcuje pachy, nečistoty, mame celú domácnosť (nábytok a doplnky) vo vysokom lesku, takže všetko sa blysti. Vďaka tomu, že máme radi minimalizmus, tak mame vlastne bezudrzbovu domácnosť - 2-3 krát za týždeň všetko pretriem octom a utierkou a všetko sa leskne a blysti, vďaka tomu, že nepoužívame žiadne zbytočne chémie, tak sa nám neznáša práčka, umývačka, odtoky. Na dezinfekciu mačacích záchodíkov používame eko dezinfekčný cistic, ktorý sa vytvára elektrolyzou čistého chlornanu premyvanim cez vodu a následnou ionizaciou neviem akého stupňa (ten výrobný proces je na mňa už trochu náročný), kupujeme ju na ekomarket.sk, potom jasne, dieťa používa biodegradovatelne kompostovatelne plienky vyrobené z makkej buniciny a rozlozitelnych polymérov MonPeri - lacné, kvalitné, dobre. Nepoužívam pre dieťa žiadnu kozmetiku, čistá voda je najlepšia. Tu u nás máme veľmi tvrdú chlorovanu vodu, takže používame špeciálne filtre na odstranenie týchto nežiaducich zvyškov z vody. Detské veci a detské oblečenie kupujeme zásadne iba z bazárika a posúvame ďalej, pre seba kupujeme nové veci, len keď tie staré skončia svoju funkčnosť (žiadne 2x ročne menenie šatníka, moje zimné kabáty už nosím 10.rok a stále sú dobré, pekne, zachovalé, takisto s nohavicami, šatami atď, ak mám veľkú potrebu vymeniť, zanesiem na swap, nevyrábam odpad z oblečenia. Nepotrebné ale stále použiteľné oblečenie posúvam na charitu). Jedine, co kupujem každú sezónu je jeden pár topánok, ktorý nosím celú sezónu-zoderiem a odhodim. Na jar a jesen mam jeden model. To znamená, že ročne vystriedam (kúpim a odhodim) 3 páry topánok. Všetko oblečenie a doplnky mam v neutrálnych farbách, všetky kúsky navzájom kombinovatelne, ekonomické a ekologické riešenia. Samozrejme, s tým súvisí aj to, že som vegánka, nesmierne si vážim túto planétu a každý živý organizmus, ktorý prispieva do kolobehu života. Od malinkej larvicky po supa ako zdochlinara. Jediná škodna na tejto planéte je človek (okrem toho, že je to škodna, tak ešte aj blba a sebecká, lebo si myslí, že je niečo viac).. Akože, také veci, co robíme my by mal byť absolútny štandard v každej jednej domácnosti, lebo to nie je ani trošičku náročné, stačí trochu rozmýšľať ohľaduplne a nie iba ako nenazraty spotrebiteľ, čo iba chce kupovať a hromadiť a vyrábať bordel. Auto nemáme, ani neplánujeme, chodíme MHDckou na dlhšie vzdialenosti, na kratšie všade peši, vo firme šetríme lesy, všetko sa dá vypisovať a podpisovať elektronicky-je to rýchle, efektívne a nevytvára sa odpad (jasne, ze elektronika sa tiež nevyrába úplne najekologickejsie), ale nevytvarame dopyt na zbytočnú výrobu papiera. Papier je inak mpja obľúbená surovina (teda drevo a celulóza), lebo je to pomerne ľahko regenerovatelny zdroj a zaroven je absolútne rozlozitelny. Ale zahatavat sa hordami papiera vo firmách, keď sa všetko dá robiť cez biosign a je to jednoduchsie a bezodpadove.. C'mon, treba uvažovať smart-netreba si robiť robotu pre seba, pre ostatných ani bordel pre planétu. Samozrejme, bola vy som rada, keby aj tie prístroje boli viac zelené a ekosmart, ale tam sa treba dopracovať, to neviem ako spotrebiteľ ovplyvniť... A tak. Vlastne nič výnimočné, len to, čo by vyspelá kultúra vyspelých ľudí vo vyspelom štáte mala brat ako absolútny základ slušného správania sa k prírode

adamadent
autor
25. jan 2020

@elementissa ďakujem za obsiahlu odpoveď veľmi sa mi páči tvoje ekocitenie. Založila som túto diskusiu aby som dostala aj nove inšpirácie. Jedine co si myslím ze je rozdiel s nazorom na stravu, veganstvo nie je pre mňa aj ked momentálne sa snažím znižovať príjem mäsa, Kupujem mäso z dvora, cele kusy hydiny bez zbytočných obalov. Debnicky v sezóne objednávam každý týždeň... Vyrábam textilné tašky. Smutno mi je keď sa na mňa rodina pozerá ako na blázna pritom viem ze jeden sam s tým nič neurobí. Ale začať musí každý sám od seba. Na mňa až depresívne pôsobia informácie o globálnom otepľovaní a preplnených skládkach hynúcich zvieratách... A príde mi ze ľuďom v mojom okolí je to taaaak jedno akoby sa ich to vôbec netýkalo.

adamadent
autor
25. jan 2020

Ďakujem za všetky príspevky. Môžte napísať aj co by ste chceli v budúcnosti zmeniť a byť viac EKo, no zatiaľ to nepraktizujete z rôznych dôvodov.

elementissa
25. jan 2020

@adamadent hej aj mne je smutno... Ale tak co, môžme ísť maximálne tak príkladom a robiť osvetu... Nespasis celý svet. Ovplyvnis len to, pokiaľ siaha tvoja ruka

lenocka12345
25. jan 2020

separovanie odpadu beriem za samozrejmosť , osobne mám vlastné vrecká na potraviny , kupujem v bezobalových obchodoch , vyrábam vlastný prací prostriedok , minulý rok som mala napr rok bez nakupovania oblečenia , podporujem lokálnu výrobu, chodím do knižnice , darčeky vyrábam , atď atď

lenocka12345
25. jan 2020

e ešte som zabudla , my ženy vieme veľa zbytočného odpadu vytvárať 🙂 takže mám látkové vložky , kalíšok , tuhú maskaru , bambusové štetce , dekoratívku v bambusovom obale , kozmetiku v skle ak sa dá , celkovo mám kozmetiky menej , mydlo bez obalu, tuhý šampón .....

adamadent
autor
25. jan 2020

@lenocka12345 hmm látkové vložky sú vec ktorú by som nezvládla priznám sa... Ale dnes som videla leták dm kde sú látkové intimky a to si myslím ze celkom fajn aj na každodenné použitie. Tuhý šampón máš akú značku?