Žena v domácnosti

16. mar 2023

Ahojte. Sú tú nejaké ženy ktoré sú len v domácnosti a nechodia do práce?
Ja som momentálne tehotná v 7 mesiaci. Už toľko nevládzem svoje podnikanie som dočasne ukončila a plán kedy sa vrátim späť nemám keďže nevieme čo a ako bude. Máte aj taký plán že ak to bude možné už sa nevrátim k práci vôbec a budem doma "na plný úväzok". Moja otázka smeruje na ženy ktoré sú teda v situácií že nechodia fyzicky do práce, ale sú doma s deťmi a vlastne sa venujú len sebe a domácnosti.
Ste s tým spokojné? Vyhovuje vám to že nemáte akoby vlastne peniažky len to čo vám dá manžel? Venujte sa sebe a dieťaťu/deťom full time? Ste takto spokojné?

Prosím odpovedzte len ženy ktoré to tak máte... Mna nezaujímajú názory žien ktoré žijú úplne inak a len si myslia že majú čo k tomu povedať.
Pekný večer pozdravujem

katarinka89
16. mar 2023

Ja som na materskej, ale teším sa už do prace. Neviem si predstaviť byť už len doma v kolobehu tých istých prác. A hoci som doma tak peniaze mi muž nevydeluje, najskôr poplatime všetko čo treba a potom hospodárske so zvyškom. Možno je to pre niekoho pekná predstava byť len doma, ale keď už budeš pár rokov po sebe- už to nieje , ono,,. Takže ja sa určite chystám znovu pracovať.

gabika0825
16. mar 2023

Podľa mna je to dosť o tom ako k tomu pristupuje muž, ak to tak chce aj on aj ty, viete že nebudete mat neskôr nezhody ohladom financií, tak je to potom v poriadku. Ja vlastnú skúsenosť nemám, ale mám kamaratku čo takto zila s ex, bola na materskej potom zas otehotnela takze bola dlho doma, ale ten starší bol potom stale chory v škôlke čiže sa dohodli ze bude doma az kým nenastúpi do školy, no žiaľ to skoncilo veľmi zle, hlavne ona bola zvyknutá si zarábať sama na seba a zrazu to bolo iné, ona je ten typ co sa teší do prace po materskej, časom aj nezhody ohladom financií a nakoniec rozvod…samozrejme netvrdím ze to bude vas prípad ale toto je reálna skúsenosť z blízkeho okolia. Takze prvorade je ako ste na tom nastavení vy, či to muz dokáže utiahnuť po cely čas a nie len kým budeš na materskej.

beata_k
16. mar 2023

Minimalne si plat odvody aby si mala o 30 rokov neskor nejaky dochodok.

jana_eyre_2
16. mar 2023

Áno, bola som 10r žena v domácnosti.. už nie som, tak neviem či môžem odpovedať 🤪

autor
16. mar 2023

@gabika0825 obaja máme svoje firmy. Manžel má teda iné odvetvie a podnika dlhšie takže finančne sme na tom veľmi dobre a čo sa týka financií sa naozaj nemáme na čo sťažovať. Ja mam oproti nemu len takú "formičku" ale ako som písala momentálne je všetko pozastavené, necítim sa na to počas tehu horšie zvládam stres a nerobilo to dobre po zdravotnej stránke.
Po finančnej stránke sa teda naozaj nebojím. Koľko chcem toľko mám, nemusím o nič žiadať a pod... Skôr ma zaujíma či to ženy zvládli byť doma a "pracovať" len v domácnosti... Predsa sa tak človek nesocializuje s pod 😊

autor
16. mar 2023

@jana_eyre_2 ak smiem vedieť prečo sa situácia zmenila? Už bolo toho priveľa?

gabika0825
16. mar 2023

Autorka, je to veľmi individuálne… ak si bola doteraz zvyknutá chodiť do prace a praca tá bavila, je jasne že ti bude chybat. Jasne že najprv je to pre človeka super že je doma, ale časom je to iné, uvidis sama aké to pre teba bude. Veď ak by náhodou, vieš sa vrátiť k podnikaniu.

eja3332
16. mar 2023

Ja nad tým momentálne premýšľam. Malá má už cez 2 roky a ja sa na druhé necítim ale na prácu tiež nie. Na rovinu život v takomto kľude bez stresov a nahánania je jedna krása. Pracujem ako vedúca v kancelárii a mám nastarosti ludí mám prácu snov pre mnohých no napriek tomu sa mi život doma okolo rodiny zdá lepší ako kariera. Manžel podniká nežijeme si zle a tiež by bol radšej ak by som zostala doma no zatial som sa ešte naplno nerozhodla čo bude dalej. Rada si vo Vašej diskusii prečítam postrehy a skúsenosti 🙂

floki1994
16. mar 2023

Toto je pripad mojej maminy..cely zivot bola doma lebo nas bolo viac, otec v zahranici cize full time mama ktora sa starala o nas, o domacnost...minule som to s nou riesila ze ci ked si to vezme spatne ako to vnima (ja som jej uplny opak a zaujimalo ma to)...sama sa mi priznala ze nas vsetkych miluje ale ze keby vie vratit cas tak uz by to takto neurobila...citi ze v tom zivote nerozvyjala naplno svoj potencial, ziadna motivacia k pokroku kariery, zavislost financna na manzelovi ktory sice peniaze daval ale je to predsa len iny pocit ako ked si ich zarobis sama...dokonca z nej je citit ze lutuje ze viac neinvestovala do toho sebarozvoja...je to ale aj od povahy, nastavenia hlavy atd..kazda zena je ina..

kate211
16. mar 2023

Ja som sa v minulosti dohodla s manzelom, ze budem doma do 5 tich rokov syna. Nevydrzala som to. Odisla som do prace, ked mal syn dva roky aj 3 mesiace. Neslo o to, ze by ma vyslovene nebavilo byt s detmi alebo starat sa o domacnost. Ja som mala pocit, ze mi vela veci unika, prichadzam o nove informacie, skusenosti, rozvoj, ktory potom mozem ponuknut detom, rodine. Inymi slovami, citila som, ze som sa zastavila a stojim na jednom mieste. Ja som sa ako keby pri konverzaciach s byvalymi kolegami, manzelom, rodinou, rodinnymi znamymi citila akosi jednoducha. Teraz ked to mam vyvazene som spokojnejsia. Bavi ma praca, deti aj domacnost. Pracujem 4, 6, 8 ale aj 10 hodin denne. Ak pracujem dlhsie, deti a domacnost potiahne manzel a aj detom to takto vyhovuje, ze s nimi niesom stale ja ale aj manzel.

kubkovamama
16. mar 2023

Bola som tak..Oddýchla som si ako ty od podnikania od 18r,nikdy som nemala dovolenku,čas pre seba.Posledne roky som si to doma fakt užila a manžel s tým vlastne asi prišiel nech som doma,jemu sa darilo.Momentalne sa už vraciam do práce na pár hodín,viackrát ma volali a boli sme super kolektív.Ale každopádne neľutujem,finančne to bolo v pohode-nie som typ čo musí nakupovať nové handry,kraviny do domácnosti a decká v značkách.A peniaze som vždy mala svoje,opatrenie po zlých vzťahoch,manžel je super chlap,ale žena by mala mať svoje.Materska,rodicak je asi samozrejmosť,že si nechávas pre seba,píšeš,že v tom problém nebude.S tou socializaciou máš tiež pravdu,som introvert a byť doma mi padlo dobre po predchádzajúcom živote ako v úle.Ale možno ti bude stačiť stretávať sa s rodinou,svokrovcami,kamoškami,chodiť cvičiť,po ihriskách.Ak je to prvé bábätko,budeš mať kopu času venovať sa sebe,záľubám,možno príde nejaký nápad.V tehotenstve je ešte skoro nad tým špekulovať či zostať dlhodobo doma,nevieš aké bude dieťa až bude mať 3-4-6 rokov,či príde ďalšie atd,či chces byť s nimi doma keď nastúpia do škôlky,do skoly

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siska25
16. mar 2023

Ja som doma uz takmer 11 rokov. Mam 4 deti. Najmladsi ma rok, co bude o dva roky uvidime. Dve nase deti vyzaduju vacsiu starostlivost, maju iste problemy. Muz denne dochadza 80 km do prace. Financne si nestazujem. Na dochodok si setrime aj inym sposobom ako odvodmi. Do prace uvidim kedy nastupim. Raz urcite, ale iba na ciastocny uvazok, kym deti vyrastu, plny by sme casovo nestihal. Od novembra si sledujem, kolko bolo dni, ze vsetky deti boli v skole, skolke, okrem najmensieho. Bolo ich zalostne malo, aj to musim zohladnit, kedze babky nam deti nestrazia. Planujem ist po rodicovskej do skoly, chcem si dorobit pedagogicke minimum. Uvidim, ci sa podari.

jana_eyre_2
16. mar 2023

Konečne som mohla - deti vyrástli, nasla som si takú prácu aby som stíhala stále im byť na blízku (na polovičný úväzok) a mohla sa im venovať.. (mám tri
Deti s malými rozdielmi, často choré a nemáme starých rodičov, ani nikoho kto by pomohol.. muž si vybudoval kariéru, tak sme sa dohodli že budem doma) bývajú často choré, ale od minulého roka síce boli stále ešte choré to už bolo také, že keď neboli doma tak som len upratovala, prerabala dom, čím ďalej tým viac som sa zdala sama sebe neuzitocna a prestávala byť spokojna.. keď najmladší dosiahol vek 6r a mne skončila neplatena rodičovská, tak som si povedala že nejako sa musím dostať späť do prác.zivota.. neviem si predstaviť nebyť zamestnaná do konca života, zbláznila by som sa.. hoci som introvert, ľudia mi nejako moc nechýbajú, resp.stacia mi blízki, aj tak som potrebovala niečo vykonávať.. do mesiaca som si našla vyhovujúcu prácu a mám stále radosť že sa mi to podarilo.. je to fajn.. a dokonca čo má prekvapilo, moje deti boli na mňa také hrdé že som začala pracovať že snáď všetci v okolí to vedeli od nich.. 😅

milanemila
16. mar 2023

Ja som vydrzala na materskej 1,5 roka a hrabala som sa spat do prace. Mam kamosku, kt je ale takto doma ako opisujes a jej to vyhovuje. S muzom spravili dohodu, ze on ju bude financovat ale nebude sa musiet nicoho doma chytit a vsetko bude robit ona. Podla mna vyskusaj a uvidis, mozno ti to bude vyhovovat a mozno nie. Ja ked sa uplne pragmaticky nad tym zamyslim, tak vzhladom na dnesnu rozvodovost by som nechcela ak sa nieco stane skoncit s holym zadkom a problemom sa zamestnat ak napriklad je zena 10 rokov doma 🤷🏼‍♀️ Kazdy ma v zivote ine ambicie, niekto chce karieru, niekto sa snazi sklbit rodinu aj karieru a niekoho na 100% naplna sa venovat iba rodine a domacnosti.

veronikavaneska
16. mar 2023

Ahoj ja už som doma 12 rokov a ešte zopár určite budem 🥰. Za mňa je to super mám čas na deti voziť ich do a zo školy, na krúžky, učiť sa s nimi, chodiť na výlety, je to úžasné 😍 ja by som skôr veľmi ľutovala ak by som prišla o tieto chvíle ❤️ majú 12,dvojičky 9 a malý 4. Manžel pracuje a je rád že som doma a aj ja 👍 finančné máme všetko úplne 🥰 a ak mám chvíle že niečo potrebujem robiť tak mám brigádicku kde sa môžem realizovať niečo zarobiť a oddýchnuť si od mamickovskych povinnosti. Manžel za pár rokov pôjde do dôchodku ( v práci majú predčasný nárok na dôchodok.. okolo 40r..) Tak potom možno budeme niečo spolu podnikať uvidíme 👍

thereisabear
16. mar 2023

Ak je s tým manžel ok, máš vyriešenú otázku čo ak by sa mu niečo stalo alebo čo ak by ste sa raz náhodou rozviedli, tak si to skús. Reálne byť doma s dieťaťom je aj tak iné, ako o tom rozmýšľaš dopredu. Uvidíš neskôr, ako sa budeš cítiť.

elizita
16. mar 2023

@veronikavaneska čo robíš celé dni doma keď su deti v škole?

vevesh
16. mar 2023

Zalezi fakt od nastavenia partnerov, financnych moznosti a dohody. Nasa jw, pokial nebudeme financne na tom tak zle, ze nebude na mesacne fungovanie, idem okamzite do prace. A muz mi peniaze nevydeluje- mame spolocne.
Plus minus s prestavkami som doma 16 rokov. Ale urcite sa netocim len okolo upratovania, varenia a "utierania zadkov a soplov". To si vela ludi predstavuje, ked povies, ze si zena v domacnosti. Dolezite je "nezakrpiet" a najst si nazvem to "svojrozvoj". Porobila som si kopec akreditovanych vzdelavani, ovladam 6 jazykov aktivne, pomaham nezistne ludom, ktori to potrebuju a samozrejme riadim domacu logistiku od A po Z. (Cize lekarske terminy nielen deti, ale aj muza, uradne veci, proste vsetko, co pride...).
Podstatne- nam to takto vyhovuje. A ja sa na statny dochodok teda nespolieham- to je to, co kazdy otrepe o hlavu ako 2 dovod (okrem toho, ze si hnida...)🙈🙉🙊🙄🤐🤐

ariannazara
16. mar 2023

Hlásim sa, som doma-dokončujeme dom
Syn chodí do škôlky muž robí v DE. Ale už by som aj dakde išla. Hľadám si niečo.

alex666
16. mar 2023

Mna toto lakalo kedysi ked som velmi vela pracovala, bola som vyhorena a praca ma nebavila. Teraz som treti rok na materskej, ak by sme mali este druhe dieta tak ok, potiahnem este co to ale uprimne neviem si predstavit by do konca zivota takto doma. Mna vnutorne neuspokojuje stale varit, prat, vozit dieta kade tade... Potrebujem trosku realizacie ale zaroven netuzim uz pracovat do vycerpania.
Podla mna pre zeny s detmi je super robit na skrateny uvazok.

elizita
16. mar 2023

@alex666 presne tak. Keď už sú deti,človek nemá potrebu sa už tak zdierat. Ale tá potreba sa realizovať inak ako matka tam je.

veronikavaneska
16. mar 2023

@elizita no mám 4 hodiny čas. A malého mám doma. Upracem, navarím, napeciem denne robím dve jedlá, je nas veľa vždy sa všetko zje 🤣 a vyvencim psíka, hrám sa s malým, nákupim. Niekedy to ani nestíham do 12. Potom pre deti. Naobedujeme sa spolu pokecáme čo bolo v škole. A ideme sa učiť potom krúžky, chvíľu hranie a večera späť.

marttinaa
16. mar 2023

Ja som chodila do prace, potom otehotnela s ex, prišiel rozchod počas tehu a o týždeň nato som spoznala muža s ktorým som bola šťastná a malého miluje. Boli sme spolu a otehotnela som sním. Všetko super bola som doma počas rodičovskej a keď som už chcela ísť do práce tak muž nechcel. Vtedy sa ukázalo ze aký je žiarlivý a aby som zbytočne nevyvolávala hádky tak som ostala doma. Všetko super na začiatku aj peniaze v pohode pretože dokáže zarobiť pekne. ALE.. tu je jedno veľké ale. Pretoze doma mi začína sibat,chyba mi kontakt s okolím, jedine som stále s deťmi, mužom a keď nejakou mamičkou na ihrisku a to je všetko. Jedna vec je ze doma je stále navarene, popratane a postarané o deti no druhá ze ja už nemám vlastný život. Nechodím do prace a tak nič nové sa u mňa nedeje a nemám už pomaly sa ani s kým porozprávať. Je to u každého asi individuálne neviem. No ja osobne by som radšej chodila zase do prace

konikkon
16. mar 2023

Nemusíš to momentálne vôbec riešiť. Je dosť možné, že tvoj pohľad na túto vec sa bude meniť. Keď som otehotnela, nevedela som sa dočkať toho, kedy dostanem doma, budem sa venovať rodine, deťom. Živi nás manžel, tiež podniká, máme všetko a nič nám nechyba. Čiže u nás financie príliš nezohrávaju rolu. Tiež u nás padli úvahy o tom, že po RD už pracovať nebudem. Som teda doma zhruba 2 roky. A rozhodne mi už chýba nejaká sebarealizacia a zrejme mi nebude v živote stačiť len starať sa o domácnosť a deti. Chcem tvoriť, rozvíjať sa,
učiť sa, stretávať sa so zaujímavými ľuďmi. Možno však už nie tam, kde som pracovala pred tým, zvažujem polovičný úväzok, vlastné podnikanie, prípadne začleniť sa a prevziať niektoré manželove úlohy. Ale určite chcem pracovať. Ak máš to šťastie, že nie si nútená pracovať kvôli financiám, je úplne zbytočne sa tým teraz zatazovat. Jednoducho sa neskôr rozhodneš a budeš robiť, čo ťa baví.

bora0123
16. mar 2023

Ja to tak mam a som spokojna 😊 velmi ma to bavi, v materstve som sa nasla a to ze je zena doma neznamena ze sa musi prestat rozvijat, deti ta naucia furu veci - ja som napriklad prvy raz v zivote trpezliva lebo s detmi to inak nejde 😂, ked mam chvilu cas ucim sa cudzie jazyky alebo si citam knihy, to ze nemam svoje financie ma zatial nejako netrapi, ale ja som minimalista a nenarocny clovek, som spokojna ked mozem travit s detmi co najviac casu, robit spolu domace prace, ucit ich varit, citat, pocitat, to ti asi dopredu nikto nepovie ako to budes mat ty, ked sa narodi babo uvidis ci sa v tom tiez takto najdes 🙂 drzim palce

ria_s
17. mar 2023

Som doma 5 rokov, síce na rodičovskej už s druhým dieťaťom ale môj sen je zostať doma, venovať sa naplno domácnosti, deťom, učiť sa s nimi, voziť ich na krúžky a nestresovat sa, nechcem mať ulietany život, takže ak ste finančne zabezpečení, choď do toho 🤗 verím že raz ženy v domácnosti budú od štátu dostávať "plat" a môžu sa naplno venovať rodine, ale samozrejme sú ženy, ktoré to všetko s prehľadom stíhajú a tešia sa do práce, no ja k tým ženám nepatrím 😉

liljana
17. mar 2023

Ekonomicke cykly sa striedaju, boli tu tucne roky, teraz pridu chude roky. Pri tejto inflacii, drahych bytoch, pri tom, ze pocet dochodcov stupa a pracujucich klesa, budu sa znizovat dochodky. Pracujucim, aj davky nepracujucim. Jeden clovek dnes pri tych platoch a cenach dnes ledva zvladne kupit a splatit byvanie, ale pri rozvode potrebuju samozrejme ludia byvania dve a zistia ze z jedneho platu manzela, lebo ona bola doma, to nejde. Banky nedavaju 50rocnym 20rocne hypoteky. Ludia dnes nezostavaju cely zivot ako kedysi. Pripocitat nieco take, ze v zivote veci aj nevychadzaju - podnikanie,... Dnes maju ludia peniaze, na druhy den nemaju na zlozenky.
Zostat desiatky rokov doma a neodkladat si na starobu, na dochodok, je velmi riskantna zalezitost. Par ludom to vyjde, vacsine nie. Otazka je, v ktorej skupine sa po rokoch ocitnes. Prejdi si najskor pribehy z https://www.ludialudom.sk a podobne.

liljana
17. mar 2023

https://www.ludialudom.sk/vyzvy/14846
Zial, rozum sa ludom naliat neda, vela stastia tym, co si myslienky na starobu odkladaju na potom.
Z celého srdca prosím o pomoc pre dôstojnejší život
Zo zúfalstva sa obraciam na dobrých ľudí, pretože moja životná situácia je kritická, nedokážem si zaplatiť náklady na bývanie, ani služby.
Volám sa Anna, mám 50 rokov, o straty posledného zamestania sa nedokážem zamestnať, nakoľko mám poškodený sluch, mnoho zamestnávateľom ma nechce prijať. SOm už zúfala, na invalidný nemám nárok, poberám len dávku v hmotnej núdzi vo výške 128,80 eur mesačne. Bývam v podnájme, kde len mesačné platby sú vo výške 180 eur. Starám sa o kamaráta, ktorý je ťažko zdravotne postihnutý, ale na opatrovanie nemám nárok, lebo jeho invalidný je ešte v procese vybavovania.
Zo svojej ťažkej situácie som zúfala, nikdy som nebola takáto zúfala. Teraz som bez pomoci ľudí stratená, dokonca si nemôžem kúpiť ani normálne oblečenie. Preto prosím, pomôžte mi prosím, aby som si mohla v pokoji vyplatiť nájomné, nakúpiť si nejaké jedlo a aspoň nejaké oblečenie. Denno denne sa modlím, aby sa toto peklo raz skončilo, aby som si našla nejaké zamestnanie.
Prosím zo srdca pomôžte mi, ďakujem z celého srdca.

veronikaveronik
17. mar 2023

Tak ja som bola 10 rokov doma a teraz keď sú už obe deti školáci ti poviem, že čas strávený doma do 15 (deti chcú ostávať v družine) mi prišiel naozaj nevyužitý, navarím rýchlo, rýchlo upracem a potom sa len tak ponevieram. Plus už neviem komunikovať s ľuďmi. Preto som tento týždeň nastúpila do práce, síce zatiaľ len na výpomoc 1-2x za týždeň ale aspoň nebude z toho taký šok, pre mňa, pre deti a aj pre muža, že bude musieť aj on priložiť ruku k dielu a pomôcť s domácnosťou, deťmi,... naskytla sa mi možnosť blízko bydliska, tak som skúsila, ak sa mi nebude páčiť, tak nájdem niečo iné a ak budú so mnou spokojný a ja s nimi, možno nájdu časom pre mňa prácu na stálo.