Úzkosť zo samoty po pôrode

22. júl 2024

Ahojte baby, mam 3 mesačne dieťatko a nikdy som netrpela na žiadne psychické probĺemy až to prišlo v 3.trimestri, že som dostala úzkosti z toho, aké to bude po pôrode, či sa dokážem postarať o dieťatko, či ho budem dostatočne milovať, či mu dám všetko čo bude potrebovať..Určite to pramenilo najmä z únavy a slabosti pretože som sa už zle cítila a nebola som schopná vôbec spať. Hneď po pôrode to zmizlo, prišlo to najkrajšie obdobie na svete a svoje dieťa milujem najviac na celej planéte. Úzkosti zmizli, doteraz som s malým celé dni sama keď je muž v robote, no minuly týždeň mal voľno a ostal s nami doma, pomáhal mi a dobre mi to padlo, no dnes som oostala doma sama opäť a zrazu do rána som si dala do hlavy, že čo keď sa mi takéto stavy niekedy vrátia a pochytila ma z toho až úzkosť…prešlo to už, ale asi 15min som mala normalne strach byť sama so sebou a bála som sa o malého…moj problém je, že sa nad všetkym príliš zamýšľam a keďže som take ťažkosti nikdy nemala, prišli až v tehu, tak sa nad tým teraz často pozastavujem, či sa to nevráti, až si namyslím kraviny :( Nejaké skúsenosti, rady? Je to ok? Prejde to?

Ešte dodam, že psychologa a psychoterapeuta som skúšala už v tehu hneď ako to došlo, ale povedali mi dvaja nezávisle od seba, že som v poriadku a je to viacmenej len hormonálna zmena a strach z niečoho nového a nepoznaného.

hederamonstera
22. júl 2024

Moje deti maju 2,5 a 1r a doteraz mam jemne uzkosti, ked ostaneme sami🫠 ale to skor z toho, ze na vsetko budem sama.
Ty mas z coho strach? Resp ked to na teba pride, co sa deje?

cookie29
22. júl 2024

Nespavost v tehu je bezna. Ja som cca do 4. mesiaca nespavala od 2 rano... proste telo sa pripravuje na budenie a nedostatok spanku. A sama nie si, mas dietatko 😉
ale poznam, zazila som aj horsie, ked si sama s 2 detmi... ak na to pride, proste snaz sa predychat. Ak to citis, daj babatko do bezpecia, ohradka, postielka a pod...

sevrin
22. júl 2024

Máš muža, ktorý sa pravidelne vracia. Je kopa žien, ktoré partner opustil po pôrode alebo ešte dokonca pred ním. Skús sa vcítiť do ich samoty. Že ti je teraz o niečo lepšie?

majlo1234
22. júl 2024

Pocit samoty s babatkom je bezny, tiez som mala take pocity, materstvo v dnesnej dobe je celkovo dost osamela skusenost. Bude sa to lepsit, ako bude rast

autor
23. júl 2024

@hederamonstera mám vyslovene strach zo strachu… u mňa to je vyslovene v hlave, že mám strach z takých psychických problémov, mala som v okolí takú veľmi blízku osobu, kt. mala strašné ťažkosti tak zrejme preto sa toho tak bojím a preto to aj prepuklo v tehotenstve ten moj strach a úzkosť z toho, že som sa veľmi bála tých predpôrodných a popôrodných depresií…no a predvčerom po prečítaní článku o poporodných depresiách som sa akosi vrátila v čase do tehotenstva, že som mala až miestami úzkosť a zľakla som sa toho, že som zasa sama s malým a čo keď sa to vráti, ako sa zachovám, čo budem robiť keď som na ňho sama? A pod. 🙈

autor
23. júl 2024

@majlo1234 no veď práve a ešte keď som naozaj veľmi často sama na ňho, nemám ani ku komu ísť cez deň, ani si s kým moc pokecať 😔

majlo1234
23. júl 2024

Ja len take babske rady, treba sa vytrepat aspon na vzduch vonku s kocarom, prejst sa medzi ludmi, dat si kavicku na terase niekde. Proste vyliezt z bytu, lebo je to ozaj sklucujuce niekedy. Pripadne zavolat kamoske, ak mas, a pokecat o hocicom

pet888
27. júl 2024

Ono tehotenstvo nie su len hormonalne zmeny,ono nam to dost odkryva aj nase zadupane problemy vo vnutri duse..a z mojho pohladu,aj ked na nejaky cas opat odidu (a ostanu nevyriesene),zas sa to vrati v horsom obdobi..a bude to stale castejsie a castejsie,ak sa to neriesi..urcite odporucam dobry psychoterapeut a praca na sebe..hladat naozajstny dovod toho strachu..