Som už vyčerpaná

5. jún 2024

Ahojte, prišla som sa sem asi len vypísať, pretože už neviem ako ďalej. Mám 2,5 ročné dieťa a ďalšie o pár dní na svete…cítim, že som už naozaj psychicky a fyzicky vyčerpaná. Stále na svoje dieťa len kričím, nepočúva ma, vystrája, robí si co chce. Manžel sa dieťaťu nevenuje a nepomáha mi. Som na všetko úplne sama. Začínam sa neznášať za to ako sa k tomu dieťaťu chovám. Milujem ho najviac na svete, ale už nevladzem ďalej. Dnes som mu dala po zadku lebo nechcel spať a stále len vystrájal, kričal, plakal pre nič za nič. Cítili ste sa aj vy niektoré takto? Že už nemáte viac síl, nezvládate nič a že ako matky zlyhávate? :(

egonsk
5. jún 2024

Ano, vela zien sa tak citilo, pozri len temy za posledny mesiac, najdes ich hned niekolko.

vyrovnanaosoba
5. jún 2024

Ty si nezlyhala, to tvoj manžel. Striekať je ľahko, podieľať sa na starostlivosti sa mu už nechce. 🤔

jumama
5. jún 2024

V psychologii existuje pojem "dost dobra mama" - ak aj robime chyby, z unavy, tak staci, ak sa dalsi den zacne lepsie a vsetko sa napravi. Netreba byt dokonala mama, ale ukazat dietatu, ze aj ked si dospela, si obcas unavena a mas pravo si oddychnut. Staci byt dost dobra vacsinu casu, teda nie permanentne dokonala.

Ak ta mrzi, ze si kricala, tak sa dietatu ospravedln... Maminka kricala, lebo je unavena, nevyspala sa dobre... Prepac mi to, budem sa snazit, aby som nabuduce nekricala... proste uprimne povedz, co citis a zelas si. Tym ze to vyslovis pomozes aj sebe, aby si si to odpustila, aby si tu lutost aj prezila a a dieta ucis, ze aj ked sa nieco udeje, vzdy to ma riesenie.

Aj takemu malickemu kludne povedz, ze si unavena, ze budete tento den viac len sediet a citat si knizky, alebo cosi podobne. A hrajte sa rolove hry, kde ty mozes trosku oddychovat, napriklad ze ti nieco vari, vytiahni mu hrniec, varesku, a nech do neho nasype kocky alebo cosi podobne. A potom ta ponuka, aj obrustek mu daj, nech prestrie a tak... Alebo na doktora, akoze ti meria teplotu, pocuva a tak... Viem, ze s takymi malickymi kazda hra vydrzi len chvilku... Najdi si niekde senzoricke hry na internete - a skuste - toto dieta vacsinou tak zaujme, ze naozaj pri nom mozes sediet a divat sa a ono sa aj taketo malicke kludne aj hodinu a pol zabavi. Napriklad hra s presypanim, prelievanim, alebo hra s penou na holenie - len ti nesmie byt luto a znervoznovat ta, ze trebars bude mokre alebo narobi bordel okolo seba... ale naozaj odporucam, najdi si v Googli, v obrazkoch alebo nejake clanky o tom.

autor
5. jún 2024

@jumama stále keď na svoje dieťa kričím tak sa mu potom hneď ospravedlním a strašne to ľutujem… stále mu poviem že to nezvladam, že som unavená, vyčerpaná a že som na neho stále sama…ale ma 2,5 roka nerozumie mi, nechápe čo mu hovorím… cítim sa hrozne za to ako sa správam…

ovaaa
5. jún 2024

Treba nakričať na muža a nie na dieťa. Ten ťa má pochopiť s pomôcť a odbremeniť.

viera
6. jún 2024

Dievca,dievca co si si to vzala?…2,5rdieta a dalsie na ceste…A uz teraz si v prdeli…Vies preco?Pricinu hladaj u svojho muza!Nie u seba.Proste nemas oddych,nevies sa zjavne venovat sebe,nevies vyventilovat,lebo presne tak,si na vsetko sama…Potom to schyta dieta.Treba ocinka zapriahnut.Treba mu vysvetlit,ze ma pomahat a odbremenovat ta.Zabudol,ze je rodicom pomaly dvoch deti.Daj mu ty pekne 2,5r syna a chod si odychnut.Urob si svoj program.Pretoze pokial sa ocko nespamata budes to mat len a len tazsie prichodom druheho dietata…Potom to nevidim na ruzovu buducnost…On ma tiez povinnosti ktore treba PLNIT…

zuzana9393
6. jún 2024

Ja si pri takýchto situáciách vždy poviem, že lepšie keď vymýšľa a je živý. Sú rodičia, ktorých deti len ležia, alebo chodia po nemocniciach. Skúste si urobiť nejaký výlet do prírody, malý sa unaví, lepšie zaspí a ty budeš tiež spokojnejšia.

koniarova
6. jún 2024

Si dobrá mama. ❤️ Stručne a jasne, muž stojí za hovno.

olimuc
6. jún 2024

Kric na muza, na co si robi deti, ked sa nestara. Nemusis mat doma vsetko dokonale … len v hlave si to musis upratat, deti su fajn zdrave a zive, ty si dobra mama, ale muz je debil. Ked sa bude stazovat supni jednu jemu …

zmrzlinka2021
6. jún 2024

Autorka,

sorry, ale vydala si sa na hovno a uz vobec nechapem co sa stalo, ze az dve deti s takymm tlkom. Dieta nemoze za tieto veci. To muz je na prd. Nie je schopny fungovat v rodine. On ti nema co pomahat.
Ty mu pomahas s domacnostou?
Ty mu pomahas teda s dietatom?
A budes mu pomahat aj s babatkom?

xromix
6. jún 2024

Len tak z vlastnej skúsenosti, čím viac som bola nervózna/nasrata/zufala/kricala, tým viac maly neposlúchal a bol nervózny, nezvladnutelny… chce to tréning a niekedy ignorovať situáciu ale funguje to. Keď som kludna ja, všetko funguje…odkukala som od muža 🙂

jumama
6. jún 2024

Si dobra mama, kazdemu z unavy obcas rupnu nervy, hlavne ak je na vsetko sam. Je mi luto, ze sa tvoj muz viac nezapaja. Urcite je to aj bliziacim sa porodom, ak vravis, ze druhe je na ceste, ved uz fyzicky musis byt naozaj unavena. Ale rolu zohrava aj to ze si na vsetko sama. Skus to naozaj aspon na male kratucke okamihy obratit. Proste ze ty oddychujes a bavka ta dieta. Zober si trebars telove mliecko a nech ti natiera dieta ruky alebo nohy... a ty vtedy pusti zle myslienky prec a uzi si to. A naozaj skus pohladat tie senzoricke hry, napriklad ze do velkej krabice nasypes ryzu, das tam auticka alebo nejaka rozne nadoby, lyzicky, misticky a tak a dieta sa hra ako v piesku. To iste ta pena na holenie. Dat do misky alebo do krabice a nejake nadobky, dieta si to moze nakladat. My sme aj farbili vodovkami. Presne sme zacali okolo tych 2,5 roka, lebo kazda vec bavila dceru tak 5 minut, a pri tychto presypackach a podobne vydrzala dlho. Ja som jej pristavila schodik ku umyvadlu v kuchyni a tam macala take zvieratka do vody - dala som jej hubku, mydlo tekute a umyvala a ich a drhla... A co ze bola mokra, v lete je to duplom jedno, on a bola taka spokojna. Ak mate zahradu, tak tam dat lavorik s vodou a vseliake hracky na prelievanie k tomu... Ak by sa ti dalo taketo prilezitosti vytvarat... Muz dieta nevezme ani vonku po praci? Neda sa dohodnut?

ivik4
6. jún 2024

Ja si neviem absolutne predstavit zeby mi stary s dietatom nepomahal a ja si s nim spravim druhe. Duplom v tvojom pripade ze som maximalne vycerpana.
Ano ja som taka bola,ked mal syn 2 roky tak to bolo najhorsie takze prave preto by som si nesypala popol na hlavu
Chudak dieta ked sa narodi to male. ..na muza riadne nabľač

lasona
6. jún 2024

Prečo si sa rozhodla pre druhé dieťa, keď ti s prvým nepomôže? Však musíš padať na hubu...treba starému doma pekne vysvetliť, že nie len trt...ale aj sa starať treba...musíš mu nejak dohovoriť...alebo mu nechaj dieťa a ty odid na deň...proste postáv ho pred hotovú vec

cookie29
6. jún 2024

Tiez ma napadlo, preco druhe ked ledva zvladas prve a nemas oporu. Ja som na dve deti sama, na vsetko. A to prve je narocne. Ano je to o hubu, ale nemenila by som. Si si ista, ze to nie je ln unavou ku koncu tehu?

lenkakravcova
6. jún 2024

Ja sa necítim zle, keď dieťa vystrája a dám mu po zadku. Deťom treba nastaviť hranice. Potom budú OK. Zbytočne sa kvôli tomu nestresuj.
A inak s dvoma to bude ľahšie než s jedným. Po prvom roku sa ti začnú spolu už dosť hrať a budeš to mať jednoduchšie. Na teraz choď von, vylož nohy hore, užívaj si slniečko. Dieťaťu daj do rúk hračky na piesok a nejakú vodu v pár miskách a máš 2-3 hod kľudu a pohody 🙂

cookie29
6. jún 2024

@lenkakravcova len hranice sa daju nastavit aj inak ako tresnutim po zadku, to je skor ucenie ze "silnejsi vyhrava" :( a @autorka deti zriedkavo kricia ci placu "pre nic" to je mozno Tvoj pocit, ale pre nich je to cely svet. Skus zmenit uhol pohladu... a mozno zistis, ze to je velmi dolezite alebo ze riesenie je jednoduche. Mozno len dieta nema dost pozornosti (aktivnej) od mamy. 2.5r je tazke obdobie. Obdobie, ked si dieta uvedomuje ze je "samostatne" ale zaroven panikari lebo vie, ze potrebuje mamu. Aj chce samo, aj sa boji ze ho nechaju bez pomoci. Taka mala puberta. A emocionalna nezrelost.

Inak ked uz sme pri tom, pripravujes ho na prichod braceka/sestricky? Na realitu? Lebo toto moze byt dalsia "casovana bomba". A v stave v akom si a este po porode, neviem ako to zvladnes. Drzim palce

lenkakravcova
6. jún 2024

@cookie29 záleží na tom ako sa im to podá. Ak nesprávne, mozu to pochopiť ako silnejší vyhráva a následne sa biť v škôlke napríklad. Ak sa im to ale vysvetlí tak, že nejde o silu ale o autoritu, tak je to iné. Vtedy sú deti na jednej úrovni všetky. Rodičia nad nimi.

majlo1234
6. jún 2024

Chapem ta, som skoro tri tyzdne po porode, a nevedela som sa dockat, kedy porodim. Proste s tym brusiskom mi bolo zle, nedavala som synove vymysly vobec😏 neboj, par tyzdnov po porode sa budes aj napriek unave citit lepsie, ked si spravite novy system aj s babatkom.
Co sa tyka muza, ani nekomentujem. Ja ozaj neviem, kto tych synov vychovava, a pre koho…

tibor79
6. jún 2024

@egonsk ty ako chlap, čo sa k tomu vôbec vyjadruješ..

egonsk
6. jún 2024

@tibor79 chlap je podla teba iba pojazdny bankomat a darca semena? Ved aj chlapov sa tyka to, co trapi autorku, tak preco by som nemohol reagovat tiez?

tibor79
6. jún 2024

@egonsk to netvrdim 😊. Ale keby tu môj chlap trávil čas, veľmi by som sa zamýšľala veru😂. Ale ja som divná 😂😂😂

egonsk
6. jún 2024

@tibor79 no u mna to nema koho trapit a ja si spestrujem cas po namahavej praci 😁

tibor79
6. jún 2024

@egonsk ok

cookie29
7. jún 2024

@lenkakravcova to uz je potom osobne nastavenie kazdeho rodica.

Autorita je uznaná alebo uznávaná schopnosť pôsobiť na druhého s cieľom niečo dosiahnuť; autorita predpokladá slobodný súhlas. Autorita výslovne rešpektuje slobodu (na rozdiel od moci alebo nátlaku, ktorý ju buď obmedzuje, alebo neguje).

"Po zadku" podla mna nespada do slobody, ale to je moj nazor.

lenkakravcova
7. jún 2024

@cookie29 Ako sloboda je jedna vec, ale ak niečo robí dieťa, čo robiť nemá, tak to je vec druhá. Ani vo väzeniach ľudia nie sú slobodne, ale preto, že urobili niečo zlé. Dospelí aj deti sa učia rovnako - v prípade, že ich čaká za urobenie niečoho trest, budú sa tomu snažiť vyhnúť. Autority sú na to, aby zodpovedali za dodržovanie hraníc, ktoré určia a ktoré by mali byť nastavené rozumne. Ak by neboli autority aj pre dospelých, napr. tie väznice, polícia, súdy, bol by to pekný holubník. Pre deti by mal byť autoritou rodič, a prekročenie hraníc by malo byť potrestané (či už jednou po zadku, alebo akýmkoľvek iným trestom, ktorý rodič uzná za vhodný a úmerný danej situácii).

cookie29
7. jún 2024

@lenkakravcova je to o osobnom nastaveni. Su studie, ktore hovoria o tom, ze napriklad trest smrti nema absolutne ziaden efekt na znizenie poctu vrazd, proste nema odstrasujuci efekt. A ok väzenie, ale tam nie je autorita, tam je prave diktatura. Sloboda a autorita su podla mna prave o tom, ze su nastavene hranice. A pre mna je to osobne skor o tom, ze dieta znasa nasledky za prekrocenie hranic. Nie trest... Trest je extrem.
Dospeli tiez nie su potrestani za prekracovanie hranic, pozri kolko soferov chodi rychlo nedodrziava pravidla, rodicia co vymyslaju vyhovorky, ze dieta nie je chore, alebo naopak chore je a podobne, ludia co povedia, ze mame program, aby nemuseli ist na navstevu, lebo sa im nechce... atd...

lenkakravcova
7. jún 2024

@cookie29 následky sú trestom. Či už sú priame (vbehnes pod auto a následkom a trestom je zároveň že ťa zrazí) alebo nepriame (nič sa ti nestane hneď, až potom čo trest vykoná na danom človeku autorita - či sa jedná o rozsudok alebo pokarhanie atď).

Výhovorky a obchádzanie pravidiel sa dejú len preto, že neexistuje autorita, ktorá by tieto pravidlá vynútila dodržiavať. Ak neexistuje autorita, ktorá trestá, a len sa hovorí o hraniciach, ľudia sa snažia klučkovať. Si predstav, že by existoval nejaký systém, ktorý by automaticky dal pokutu keď prekročia ľudia rýchlosť. Prekračovali by ju tak ako teraz? Ignorovali by naďalej pravidlá? Pár pokút a rozmysleli by si to. To isté platí pri klamstvách a iných veciach. Ak by si rodič vymýšľal že je dieťa choré, kontrolovalo by sa to, a zistilo že nie je, mal by dostať rodič trest - či už v podobe pokuty alebo verejnoprospešnych prác. Absencia trestov prináša chaos.

andrea_ff
7. jún 2024

Posielam ti objatie. Mám deti s 21 mesačným odstupom a chápem, ako sa cítiš.... Nerobíš nič zle, len je toho veľa naraz a nervy máš len jedny....😄. Skús si dávať magnezko a dohodnúť s manželom, aby viac pomáhal.... O pár mesiacov to bude lepšie. ❤️

martul
7. jún 2024

a mužovi dáš kedy po zadku a budeš po ňom kričať?
Alebo si spravíte ešte tretie...