Šestonedelie - fungovanie s novorodencom

7. sep 2022

Ahojte, chcela by som sa opýtať … že ako to máte vy, resp. nejaké rady. Mám staršiu dcérku v škôlke a mladšia je novorodenec.. keď bola staršia novorodenec, tak to som celé šestonedelie preležala v smradľavej košeli s dieťaťom non stop na prse… proste nonstop. Po staršiu dcérku chcem chodiť do škôlky, aj s mladšou ale ako sa to dá zrežírovať? Tá cesta trvá takých 15 min, plus kým sa s dcérkou dovlečieme naspäť… ako to robíte vy, resp. mamičky ktoré viem že s novorodencom chodia od začiatku kade-tade to len ja mám také bábo že po ceste bude rev? Mám aj šatku ale v nej ju zas nenakojím… neviem

domka222
7. sep 2022

Však ju nakoj pred odchodom. Ak v šatke vydrží bez plaču, tak žiadny problém. Min na hodinu máš s kŕmením pokoj a to hádam stihnete prísť aj domov

rachel36a
7. sep 2022

Ved pises ze cesta trva 15 minut, krat dva je 30, plus obliekanie a pod..dieta papa kazde tri hodiny, to v pohode stihas..nakoj a chodte...stihnete aj peknu prechadzku

simca06022011
7. sep 2022

tak nekoj non stop... a nebudes mat problem na pol hodinovu vychadzku, aj dieta bude kludnejsie, ked sa vyvetra trochu a mozno ajlepsie bude chutit jest a lepsie bude spat :D a skor si zvykne na kocik a pod. ziadne navlacovanie od prveho dna, cim skor do kocika a von,este kym nie je velka zima podla mna..

veroonr
7. sep 2022

Obavam sa ze tu sa rady nedockas, lebo mnoho zien ma predstavu ze dieta papa kazde 3 hodiny 🤦 mame doma rovnaku situaciu a tiez rozmyslam ako to vyriesime kedze dojcim na poziadanie. Pokus- omyl, dat cucnut aj cestou na lavicke, nejako sa to utrasie...🙂

domka222
7. sep 2022

@veroonr akože sa nedočká? Ja som tiež dojčila na požiadanie, ale mi nevrav, že dieťa nevydrží pol hodinu-hodinu bez mlieka. A tá hodina jej myslím stačí na to aby sa dostala tam aj späť

tani777
7. sep 2022

Mne sice starsia do skolky nechodila,ale teda chodili sme von,na ihrisko...vacsinou mi mladsia kocik netolerovala,takze satka..niekedy zaspala uz pocas viazania doma 😁 vydrzala v pohode,hodinku-dve,niekedy aj dlhsie 🙂 treba len vyskusat a uvidis jak to pojde..

tani777
7. sep 2022

@domka222 no niekedy veru nie..predstav si,ze su aj deti,ktore potrebuju castejsie..prezili horsi porod,separaciu...potrebuju si dobehnut kontakt s mamou..a vtedy si pytaju castejsie prsnik..a ja obdivujem mamicky,ktore takto verejne priznaju,ze teda stravili sestonedelie s novorodencom nonstop na prsniku..lebo vacsinou sa im dostane odpoved typu "robis mu cumlik,to nemozes,to neni dobre,musi byt aj bez prsnika" a podobne...

elizabet173
7. sep 2022

nechaj staršiu zo škôlky doma, kým sa trochu nespamätáš a potom dieťa do kočíka alebo do šatky, veď to je necelá hodinka hore dolu. Nakojíš aj v šatke, kľudne niekde na lavičke na dvore škôlky, deti budú v tom čase v triedach

domka222
7. sep 2022

@tani777 však ale treba skúsiť. Ona to očividne ešte neskúšala. Možno bude milo prekvapená

simca06022011
7. sep 2022

@veroonr no nemusi byt kazde 3, moze aj 2.. ale urcite nie nonstop na prsniku a nechodit von (aj to babatko potrebuje ist von), neprezliekat sa, nejest, neumyvat sa atd (prehanam naschval, niezeby to tak autorka robila). Zase nie kazde zamrncanie je lebo "hlad". Nieco moze byt aj preto, ze zrazu zmena, ide sa von :DDD alebo zrazu ma byt v kociku, ked doteraz sa stale nosilo...alebo aj preto ze je to proste babatko a mrncat bude. Kto nevyskusa a nevydzi chvilu, nevie...
A ak som nebodaj zla, nuz som, lebo som presvedcena o tom, ako sa dieta nauci, tak to matka bude mat (cest vynimkam ), ak si dieta naucis na prsniku cely den, bude to vyzadovat a vsetko ine bude diskomfort, tak ako ked sa dieta nauci ze je na rukach cely den, ze zaspava tak ze dobreze na trampoline s nim mama neskace a pod... jedna vec je ked to mame neprekaza, je to ok, ale ak ano, tak sa s tym da nieco robit a cim skor tym lepsie ako neskor preucat dieta na iny rezim.

veroonr
7. sep 2022

@domka222 no niekedy nevydrzi 🤷 pediatricku mam 500m od bytu a keby jej hned v cakarni nedam tak zvali ambulanciu... Proste treba skusat a hlavne nechat kazdeho nech si robi podla svojho uvazenia, to je cele

guiseppinka
7. sep 2022

Starsia mi chodila do jasli, ked sa mladsia narodila. Tiez som kojila na poziadanie, ale do jasli sme po starsiu isli... Hned sme nabehli na rezim spat do vajca, auto jasle, doma vyklopila do kociara a spala... Do jasli sme zacali chodit s 2 tyzdnovou... Jedna mamicka tam nebola tyzden, potom dosla s babom a vravi, ze rodila ambulatne (nezijeme na svk) vecer uz bola doma z nemocky, ze starsi si ani nevsimol poriadne, ze sla prec a o tyzden rano a poobede chodila do jasli... Prve dieta - vsetko sa toci okolo neho, rodina sa mu prisposobi. Druhe a dalsie sa uz musi prisposobit rodinnemu zivotu...

petko81
7. sep 2022

Nás pustili v nedeľu v marci domou.pondelok sme išli k dr
A potom stále poobede som išla po malého do školy má to máme peši 30min.a aj ráno.no ráno sme chodili na MHD aj s kočíkom.a domou na peši.

Dala som do kočíka a pekne spala.
Skús nakojit daj do kočíka veď také mal bábo len spinká.
To dáš.😄

lenkakravcova
7. sep 2022

Dieťa určite nepotrebuje jest každú pol hodinu alebo hodinu. Každé dve hodiny sú ešte okej, ale keď dieťa chce častejšie už nejde o hlad ale len o pocit cucľania - na to stačí cumlík (a nie, neprestane sa ti potom dojčiť, len mu ho dávaj s mierou, keď nespi na upokojenie, nie na spanie).

jaskolka
7. sep 2022

Poviem to rovno - ak ina možnosť nie je (že odvedie a privedie otec, babka a podobne) , tak skrátka musíš ísť s bábätkom, či bude revat alebo nebude.
Možno som divná, ale ja som ani pri prvom nelezala v "smradlavej košeli"nonstop v posteli a to bol fakt ze závislý na prsníku. Ale keď sme šli k lekárovi, či ja som šla na kontrolu tak holt aj keby bol rev, ide sa, ina možnost nie je.
Na kojiť, dat do kočíka, ide sa. Vrátiš sa, nakojit znovu. Áno, bude možno revat. Neumrie za 30 minút
Ja som pri synovi bola viac úzkostliva, teraz pri dcére fakt vidím ze kopu starostí som si robila sama zbytočne.

xjakubikovak
7. sep 2022

Nechceš skúsiť nosič? Ja som chodila s kočíkom aj nosičom. Keď začal syn plakať v kočíku, tak som si ho šupla do nosiča a mohol sa cuckat koľko chcel 🙂

darkswan
7. sep 2022

tak milion mamin to dava, uprimne chapem, ze chces pre svoje dieta naj, ale to je extrem, prelezat ako hovoris v spinavej koseli non stop len v posteli s dietatom na prsniku, ved starsie mladsie potrebuje aj von, navyse by mozno aj tebe dobre padlo ist von

zuzanka.zuzu
7. sep 2022

vieš prečo? lebo ty si sa tak nastavila 🙂 pre mňa bola potreba čerstvého vzduchu väčšia než potreba jedla (pre mňa) takže ja keby mám vtedy kojiť aj na lavičke, tak to urobím 😀 ja som chcela byť na vzduchu, inak by som sa zbláznila

bu1bu
7. sep 2022

Mam 4m dieťa a čerstvú prvacku a úplne ta chápem. Zaručenú radu ti nedám ale opíšem ti ako to bolo u nás. Sme s manželom na deti úplne sami stovky km od rodiny... S prvým dieťaťom som fungovala presne ako ty no pri 2 sa to proste nedá... Chodím s malým po dcéru do škôlky od prvého dňa co ma pustili z pôrodnice ( OK aby som bola presná, prvý týždeň v doprovode susedy, ktorá bola PN a mala v tom čase vychádzky) a teraz do školy... Proste si už nemôžem dovoliť preležať a dieťaťom na prsníku celý deň. Takže prvý týždeň reval v kočíku ako tur, z 20 min cesty bola 40 min. Kojila som ho asi na každej lavičke a potom som si povedala dosť. Dala som ho do kočíka, reval asi 10 min potom zaspal ( viem ze sa to strašne číta a ukamenuju ma tu, že som ho nechala vyrevat). To sa opakovalo asi týždeň. Teraz je už náučný ze sa ide na prechádzku, krásne vydrží späť aj 2-3 h kým je dcéra, cestou zo školy na ihrisku... Bola nešťastná ze sme vždy zo škôlky utekali domov lebo malý reval... Keď mi povedala prečo ho mame a ona musí kvôli nemu ísť domov a nemôže sa hrať s kamošmi na ihrisku to som si povedala ze takto to nejde... Nakojim ho pred odchodom, potom 20 min cesta tam a tak isto naspäť, ak bolo treba na kojila som ho v škôlke ( ale to len zo začiatku) Proste fungovať musíš aj za cenu ze ti bude revat, inak sa to fakt nedá...

autor
7. sep 2022

@veroonr
@tani777
@elizabet173
@bu1bu

Ďakujem tým čo ma chápu… no jediná možnosť bude šatka a prestávkou na kojenie. Možno sa v šatke aj lepšie vyspí pri tých pohyoch… a len vopred stresujem, hodnotím to podľa prvej dcérky ktorá bola hladoš..
A áno viem že deti ďalšie v poradí narodené sa musia trošku prisposobit zvysku rodiny, ale hladam sposoby ako to urobit tak aby nebola dcerka ukratena o to co jej starsia sestricka dostala… toto nebola porada o vychove ale otazka ako to urobit aby sme boli vsetci spokojni. A tym co to pochopili dakujem 🙂

vreckovka2
7. sep 2022

Síce máme len jedného drobca, ale prvé tri mesiace som myslela, že vysedím dieru do gauča...Von sme chodili tak, že som ho uspala doma, položila do kočíka a hneď sme išli von. Ak sa po ceste zobudil, tak som nadojčila a dala buď znova do kočíka. Ak nezaspal, tak hold na rukách domov. Neskôr sme chodili v šatke a tam prespal aj 2 hodiny, keď si na ňu zvykol. Ja neviem, prečo je také náročné akceptovať to, že sú aj deti, ktoré vyžadujú intenzívny kontakt. A rovnako vyžadujú aj intenzívne dojčenie. čo ja som sa v šestonedelí napočúvala od svokry a zo začiatku aj od maminy (tá sa našťastie hodila do nejake skupiny mladých mamičiek a potom mi rozprávala aké je to ok, že máme také dieťa). Už som potom nikomu nič nevravela, lebo odvšadiaľ len aké je to nenormálne, ako sa má naučiť normálne spať, ako nemá jesť každú chvíľu. A čo som ho mala nechať revať hodiny? Ja neviem, naozaj ste to tak riešili, že dieťa revalo, až kým od únavy nezaspalo a neskôr rezignovala, lebo ste ho ignorovali? A nie, nenechala som ho revať ani v kočíku, aj keď sa nám každý smial, že také dieťa ešte nevideli, že nechce zaspať v kočíku. A ani cumeľ nechcel, rôzne sme skúšali. Jediné, čo som nevedela riešiť bolo auto, tam reval 5 minút a spinkal. Cestovali sme však minimálne.

elizabet173
8. sep 2022

@vreckovka2 nie, nie je to ťažké akceptovať, beriem to tak, že nech si každá mamička urobí tak, ako to vyhovuje jej a predovšetkým jej dieťaťu. Mne sa tiež čudovali, že nie som s dieťaťom vonku v lete aj do desiatej večer, že na čo šaškujem s režimom u tak malého dieťaťa. Ale ja som si ho poznala, vedela som, že keď mu naruším režim, budeme v noci hore každú chvíľu, potom bude nasledujúci deň umrnčaný, takže nebude v pohode ani dieťa, ani ja. Len to, čo opisuješ, sa dá praktizovať, keď máš jedno dieťa, keby si mala dvojčatá, alebo okrem bábätka ešte škôlkára a školáka, musela by si obiehať škôlku, školu, krúžky, bolo by to zložitejšie. Aj preto neexistuje univerzálna rada, lebo každá mamina je v inej situácii. Ja som nemusela riešiť, že by dieťa revalo každú chvíľu a chcelo sa dojčiť, lebo moje sa nadojčilo a spalo, ďalšie dojčenie keď sa zobudilo o dve, tri alebo aj štyri hodiny, v noci aj sedem. A keď sa občas dožadovalo prsníka po hodine, alebo po pol hodine, tak som to neriešila a dostalo. Takže nonstop na prsníku nepoznám, mne dieťa na prsníku ani nezaspávalo, my sme museli odgrgnúť, aj keď každý tvrdí, že dojčené dieťa nemusí. No ak som nechcela dieťa sedem krát denne prezliekať, dať muselo. Zase to nie je univerzálne.

vreckovka2
8. sep 2022

@elizabet173 je mi jasne, ze je to situacia od situacie. Ale satka je super pomocnik a pri druhom takomto dietati by som musela satkovat od zaciatku a hold starsi by musel
akceptovat dlhe dojcenie. Mna len vzdy zamrzia tie reci, ze ako si dieta naucis, tak mas. A ako ma vydrzat dieta toto a hento. Su skratka deti, ktore si idu svoje a je to ok. Ja som skrz tieto "musi reci" mala zarobene na celkom slusnu depresiu. Vdaka takymto reciam som myslela, ze mam "pokazene" dieta a ja som neschopna. Len vdaka kamoskam, co mi pisali, ze prvych 6 tyzdnov len dojcili a nosili a je to ok, som to dala.

autor
8. sep 2022

@vreckovka2 hovoris mi z duse

lenkadenisa
8. sep 2022

Ja som staršiu vozila ráno do školy, 15 min autom tam, 15 min naspäť. Brala som aj menšiu (narodená v júli) , manžel chodil na 6:00 vtedy. bola som po cisarskom, no sranda to nebola. Ale zvykli sme si. Najhoršie bolo terigať z/do auta vajíčko so zasitym bruchom, keď som parkovala ďalej od školy.

autor
8. sep 2022

@vreckovka2 uplne sa vyprdni na okolie… nie je to ich dieta, kazdy ma vlastnu prilezitost vychovat to svoje… Tie kolektivne reci ze dieta ma byt pomaly samostatne, spat samo ( kokos ved ja som snad do 15tich nerada spala sama v izbe ked sestra doma nebola ) a nech nami deti nemanipuluju ( no to musi byt extremne vyvinute dieta ked chape manipulacii 🤣) a vcera som zas pri novorodencovi zacula od doktorky ze “ tak ste si ju naucili” ( na caste kojenie ) alebo : to nemozte kojit na poziadanie ale v trojhodinovych intervaloch aby ste mohli aj navarit a poprat 🤯 No neviem, ja si myslim ze my ludia sme len strasne mudri… pricom priroda ma vsetko dokonalo vyriesene… a my v tom vzdy hladame komplikovanost,… tak ked sa v bruchu dieta tvori samo bez nasej regulacie, maternica ho dokonale stahmi sama “ vypudí”, dieta sa dokaze samo prisat a hladat prsnik aj keby sme ho pri bondingu neprisali.. potom vsetky tie hormonalne koktejli nam doslova diktuju co potrebujeme robit aby dieta prezilo… nechapem preco si tak zeny neveria a nepocuvaju svoje telo a instinkty, ale racsej daju na rady susedy z vedlajsieho domu.. a zapieraju same seba.. lebo neveriiim ze matke ktora vidi svoje dieta revat to nic nerobi… proste neverim…

simca06022011
8. sep 2022

Ako to podls teba priroda zariadila? Ze matky maju lezat a dojcit celý den? 😉 Aj v prírode vidis ze matky nie su 24/7 mladým za zadkom. Ale mas pravdu, kazdy nech sa stara do svojej výchovy a spôsobov 😁

ajka0207
8. sep 2022

To si s prvým dieťaťom nevyšla šesť týždňov von?

elizabet173
8. sep 2022

@vreckovka2 rob si podľa seba, nenechaj si do toho od nikoho kecať. Keď si spokojná ty aj dieťa, nemáš čo riešiť.

sonicka19983
8. sep 2022

Sa mi rátajú tieto rady že rob podľa dieťaťa resp. podľa prírody....a vy ste už nieto videli iné mláďatá cicavcov ako ľudské, ktoré by viseli samici na bradavke celý deň? Alebo si pozrite ale poprosím reálny dokument s domorodkyňami z pralesa.... tá keď nadojčí, poď ho dieťa na chrbát a ide si po svojej robote ... naše mamy to isté.... mňa mama nadojčila a poďho kopať zemiaky.... dieťa (prve, druhé, desiate) predsa prichádza do určitého sveta, ktorý aby fungoval má mať aj pravidlá prežitia...ja som v živote dostala jednu a najlepšiu radu a síce "ako si ustelieš tak budeš spať"...a toho sa držíme a žijeme....