Pracujúce mamičky - ako zvládate domácnosť, prácu a dieťa?

alexaka
7. aug 2024

Ahojte rada by som sa opytala resp otazka je na mamicky co museli/chceli nastupit do prace po materskej. Zial ja musim nastupit z financnych dovodov( klasika hypoteka atd ved len za zubara necham cely rodicak ). Ked budem nastupovat maly bude mat 10 mesiacov. Najprv bude 2 tyzdne s otcom potom na striedacku babky budu zapriahnute a od decembra jasle ale len 3 dni tak aby aj babky s nim boli jedna alebo druha. Viete mi poradit na co sa pripravit atd? A ci vobec sa to da zvladnut? Domacnost robita dieta -chcem s nim travit cas kvalitne. Chapem ze to bude asi tazke a vsetko budem muset planovat ale zaujima ma aj to ci deticky vase tym netrpia. Nastastie sa mi podarilo vybavit skrateny 5 hod uvazok ale zial kazdy pracovny den. Muz robi na smeny takze jeden tyzden bude 3,5 hod bez nas a druhy 5 hodin pocas dna.

Prosim nehladam nazor ze mam byt s nim doma a ze cas nevratim zial je to tak ako to je..

Dakujem za kazdy tip a pripomienku

colsami
7. aug 2024

Da sa to zvladnut. Mas zatial len 5h uvazok a navyse mas podla vsetkeho dve ochotne babky sa podielat na varovkach. V dobrom zavidim. Ja som s babatkom este aj po doktoroch musela chodit ak bol muz na sluzobke, lebo nemali sme tam kde sme byvali nikoho, kto by dieta co len 20 minut postrazil, podrzal... nieto aby mi ho niekto plnohodnotne varoval ked som musela pracovat.

Budes to mat zo zaciatku tazsie, ale nepocuvaj nazory okolia ze musis doma sediet roky, a ze na to Tvoje dieta bude trpiet. Vobec nemusi... Tak ako miliony deti kde matky nie su do 3 a viac rokov s nimi doma 😉 lebo z urcitych dovodov nemozu.

Ako konkretny tip by som Ti dala vyhradit si vyslovene cas na dieta, aby si sa venovala len jemu, aj za cenu ze nebude navarene ci upratane.

Drzim palce. Uvidis ze vsetko Ti ukaze cas, najdete si vlastny a ten najlepsi system pre vas. A zo zaciatku budete vykryvat den po dni. Zvladnete to v pohode 🙂

katulienocka999
7. aug 2024

@alexaka ja som nastúpila na plný keď mala mala rok..musím povedať,ze to zvladala najlepšie zo všetkých 😅 na jaslicky si do týždňa zvykla, majú tam super pani učiteľky. Také pokroky tam urobila ako doma by nie,možno. Ja som si našla ale prácu kde mam veľa HO, čo sa kvôli chorobam veľmi zišlo avšak nevedela som aj pracovať a aj sa venovať malej stále. Keď je chorá tak sa to nejak dá a aj sa vieme s mužom prestriedat ale dlhodobo by to nešlo,preto tie jasle. Chodí celý týždeň na celý deň ale keď viem tak sa ju snažím odniesť co najneskôr a priniesť co najskôr podľa určených časov jaslí 🙂 mame aj babky ktoré ju zbožňujú a aj postrazia ale takto cele týždne by to nešlo.
Snažíme sa jej venovať co najviac sa dá ci po jasliach alebo cez víkend 🙂 ono to pôjde, treba iba nájsť ten správny režim, zvyknete si. Držím palce 🙂

dadis
8. aug 2024

@alexaka Neboj, zvladnes to. Vyborne, ze mas k dispozicii obe babky, ze to vykryju aj pripadne sopliky zo zaciatku a tak. 5h uvazok je nic, to dietatku prejde rychlo.

zuzanockamt
8. aug 2024

@alexaka Zvládneš to úplne v pohode. Treba byť pripravená na choroby, ale tak keď máš babky, očr nebude treba. Dieťa bude v poriadku, neboj sa. Nastupovala som na plný úväzok pri 13-mesačnom, no tam bol na začiatku otec na materskej toho polroka,potom babka polroka a potom už jasle a MŠ, takže paráda. Pri staršom hneď MŠ (presne 2-dvojročný nastúpil). Vyzerá to náročne, no treba len vykročiť a potom to už ide 🙂 Držím palce

louise
8. aug 2024

Určite zvládneš. Ako tu už bolo písané, treba si všetko zorganizovať a určiť priority. Ja som pri oboch nastúpila po roku do práce a deti išli do jasličiek. Neľutujeme to dodnes, zvykli si veľmi dobre a chvalabohu nebývali chorí. Pracovala som do ich 3 rokov na 6hodinový úväzok a hneď po práci sa naplno venovala im - ihrisko, spoločné hry, kreslenie, výlety,.... Domácnosť počkala. Manžel robí 19 rokov na smeny a ani s tým problém nebol. Začiatky budú kostrbaté, ale postupne sa všetko utrasie a zariadite si to tak, aby ste boli spokojní. Držím palce.

chupakabra
8. aug 2024

Ja som slobodná matka , 2 deti. Žiadne babky, žiadny otec proste nikto. Robím na 7,5 hodín. Zvládnuť sa dá všetko, hlavne keď máš pomoc rodiny, muža. V takomto prípade sa nemáš čoho obávať. Sú ženy na tom aj oveľa horšie viď môj prípadе, netreba stresovat

mamina7070
8. aug 2024

mas uplne super podmienky babky k dispo ciastocny uvazok

das to urcite

30katrusa40
8. aug 2024

@alexaka tým že nebudete toľko nebude ani toľko neporiadku. Neviem ako máš v praci vyriešené obedy ty aj manžel ale ak máte stravu je to v pohode.

riyadh
8. aug 2024

@alexaka ja som sla od syna do prace, nemal Ani 6m,kedze v danej krajine vtedy bola len MD, ziaden luxus ako RD, kombinivali sme my rodicia +opatrovatelka +jadle par hodin, vyslo nas draho, ale holt finance bolo treba a hlavne vtedy som Mala vacsi prijem ako MM, takze nepripadalo donuvahy ze budem uplne bez prijmu. Syn ma 15 a je uplne v poho, klop klop sice pubertiak ale vychovany,nezanechalo to nanom ziadnu stopu, ak by chcel niekto argumentovat😊som Nan hrda😊a ze som sla od polroka do prace si Ani nepamata...😂Ja neuznavam to sialene"naviazanie na matku dobre ze nie do puberty😅tvz mamin cecok a potom chudak nevesta alebo zenich😂a prosim ta Bude aj s babkami Co mas obrovsku vyhodu, vobec si stym hlavu nela, budes prekvapena ako to zvladnete😊

alexaka
autor
8. aug 2024

@30katrusa40 ano muz ma stravu za 1,50 a ja tam mam velku restiku ale planujem poprosit babky ze ked budu varit nech navaria viac aj nam ( my zjeme vsetko nejsme narocni) ked uz bude v jasliach ved kazda porcia nas potesi aj im v klude dam peniazky za to

alexaka
autor
8. aug 2024

@colsami dakujem 🙏este mame 2 psy tak verim ze ked som zvladla 2 velke psy kt su viac dnu ako vonku tak zvladneme aj toto😅ale obavam sa ako ked otehotnela ze co so psami …

alexaka
autor
8. aug 2024

@chupakabra klobuk dole pred tebou

alexaka
autor
8. aug 2024

dakujem za uzasne slova podpory 🙏🙏🙏doteraz som sa stretla len s negativitou …ako ste riesili napr separacnu uzkost bo je na mna naviazany dost teraz sa zacal extremne prejavovat nevidi ma a hned vreskot …skryvam sa mu aby pochopil ze sa vratim taktiez aj hracky pod deku aby pochopil ze co nevidi tak sa vrati

zuzanockamt
8. aug 2024

@alexaka Spoločnosť je už nastavená trošku lepšie, aj keď negatívne názory na matky, ktoré idú do práce od dieťaťa mladšieho ako tri roky, stále sú. Ale ja som ich postrehla hlavne na sociálnych sieťach, úplne najviac tu. No je to stále lepšie ako kedysi.

bororka
8. aug 2024

@alexaka Neviem si predstaviť, kto iný by to zvládol, ak nie ty ❤️ Si úžasná žena a ani novou situáciou sa to nezmení.

alexaka
autor
8. aug 2024

co sa tyka soplikov chorob to snad dame nastatsie nejdem do sukromneho sektora a tu je vacsie pochopenie ked je dieta chore tak je chore treba s nim byt doma a vedia to riesit homeofficom nastastie

arieska
8. aug 2024

@alexaka ja mám pocit že vtedy som to zvládala lepšie ako teraz 😅
Starší syn išiel do jaslí ako 13 mesačný, to sme boli ešte na neho dvaja + mamina ho brávala z jaslí cestou z práce tak to sa dalo. Po jasliach a práci sme šli na prechádzku, ihrisko, to bolo ok
Mladší išiel do jaslí ako 8 mesačný. To som už bola sama, manžel odišiel za prácou do zahraničia, ale stále sa to nejako dalo. Bývali sme pri rodičoch takže aj prizreli lebo ja som sa už venovala po práci stavbe domu.
Teraz už bývame sami v dome, aj okolo domu je viac práce, deti sú už teenageri takže je to samý tréning, zápas alebo pretek. S kamošmi do kina, do mesta, takže odviesť, doviesť... och keby boli zase v jasliach 😂

mandrewa
8. aug 2024

@alexaka neboj sa, to sa dá zvládnuť a ako píšu baby, keď nie si doma, nenarobíš bordel 🙂 ja som išla do roboty, keď mal malý cca 6m ale najskôr na 1 deň a postupne som pridávala, ale mne veľmi pomáhala a stále pomáha moja mama, svokra občas, max 1x týždenne, ale aj to je super. My sme jasle neriešili, lebo som sa neskoro zbadala a už by sa tam nedostal, tak som musela čakať na škôlku.

gabca025
8. aug 2024

Zvladnes to. Mas podporu rodiny a to je najviac. Ja som nastupila do prace, ked mal syn 8 mesiacov. Mala som polovicny uvazok a robila som z domu, ked syn cez den alebo v noci spal. Prvy mesiac bol najnarocnejsi. Postupne sme si spravili system.
Urcite to zvladnes (zvladnete)

zafir01
8. aug 2024

@alexaka ja som mala situáciu inú ... Muž na tyzdnovkach ,tri deti ,najmladšia 1,5 roka . Práca 25km od domu na 6 hodín denne +HO vo vedúcej funkcii .a žiadna výpomoc. Opatrovateľka pre najmladšiu ,stredný v škôlke ,a najstarší na ZŠ.

Nedávala som to . Proste som bola psychicky undvena z práce , denne som najazidia 80km mimo diaľnice po okreskách ,( škôlka , krúžky ,opatrovateľka ,práca ) . Práce v domácnosti sa len kopili a rástli ,lebo keď bol víkend som bola rada ,že ideme na výlet ,či sa stretneme s priateľmi .

Máš muža ,a dve babky ,plus potom jasle..myslím ,že toto dáš s prehľadom a ľahkosťou . Držím palce

alexaka
autor
13. aug 2024

a ako ste si poradili so separackou ? lebo malemu zacina toto obdobie a o mesiac a pol mam nastupit …