Nezvládam seba a ani svoje deti, som vnútorne vyčerpaná

stipcek2017
4. nov 2019

Je mi dost za tazko si toto priznat, ale nezvladam to 
Zacalo to napadom zmenit 2-izbak za vacsi byt, kedze sme cakali druhe babo. Byt sa predal hned na druhy den, ale dlhsie trvalo, kym sme nieco nasli a ked nasli, tak zas komplikacia s prerabkou. Tlacila na ma realitacka, uz vtedy v 5 mesiaci som sa zlozila a nakricala som na nu, ci je normalna ma bombardovat, ked sme sa na niecom dohodli.
Uspesne sme sa prestahovali. Narodila sa mladsia dcera. Vsetko bolo super, az do 2 mesiacov. Potom to zacalo, nespavost, stale plakala, kocik max na 20 minut a aj to som ju tam mala problem uspat, v aute celu cestu prerevala... Prisla na radu satka/nosic a kilometre nachodene, len aby dieta spalo.
Ale ja som bola nervozna, zla..odnasal si to starsi syn a manzel. Prisla k nam moja mama, aby nam pomahala aspon so starsim. Po 1,5 roku som sa vratila spat do prace, lebo mi drzali miesto a peniaze na hypo, zivot treba.
Ale ja som stale nervozna, vnutorne nespokojna, vnutorne vycerpana. Deti su uz vacsie a nic ine nerobim, len riesim ich konfliktyy. Dcera je strasne ziarliva na starsieho brata, tvrdohlava.
Pri starsom synovi som mala cas na seba, 3x do tyzdna som chodila behat, vzdy sa zabavil a nechybala som mu tak. Proste bolo to super, lebo som mala cas na seba Pri dcere mozem na to zabudnut, len sa zdvihnem rano z postele a uz je do minuty zobudena a reve za mnou, nemozem ist sama ani do obchodu, nikde, lebo hned chce ist so mnou, o behani ani nehovorim, lebo chyti zachvat revu a caka uplakana kym sa nevratim ☹
nastup do skolky bol dost tazky, mesiac vkuse rano plakavala, co mne vobec nepridalo a priznam sa, som na pokraji zrutenia.
Nezvladam seba a ani svoje deti. Neviem co mam robit, ako sa ukludnit...posledne dni iba placem ked som sama, lebo uz mi bolo povedane, ze som zla mama a ze chcu babinu ☹

renatka100
4. nov 2019

@stipcek2017 urcite mas nedostatok magnezia, u nas v lekarnach maju magne b6 saj si kazdy den a uvidis ze budes aj na seba aj na deti a manzela lepsia.

gelifil
4. nov 2019

a nielen magnezko, aj omega 3 a mega davky Dcka

ladyvi
4. nov 2019

Mas zly pristup a pohlad na vsetko. Potrebujes restart. Zacat laskavo, milo a postupne budovat to, co sa posramotilo. Nalozila si si. Narocne dieta, dalsie odsunute, skory nastup do skolky, prerabka, stahovanie. Fuuu brzdi. Zacni odznova. Mne ked je naprd, pozriem na moje zdrave, zdoraznujem ZDRAVE deti a idem nanovo a s vacsou davkou lasky. Lebo niekedy viem byt riadne vynervena a este nic dobre to neprinieslo. Zvolnite vikend a robte nieco spolocne. Hoci len pexeso. Vias sa k detom pritul. Potom si zajdi do posilky, malej pusti rozpravky, snad to neprereve ci? A tak postupne, rad radom vyries to, co ta tazi. Nauc sa pri hrach s detmi oddychovat. Vypit si kavicku. Relaxovat. Uzivaj si zivot s 2 zdravymi detmi.

lindusss2016
4. nov 2019

@stipcek2017 tiez som mavala take pocity obcas, mam len jednu radu: joga 🧘‍♀️

ivikbloom
4. nov 2019

uuuuuplne @stipcek2017 chapem a to mam len jedno dieta, ktorému spanok vela nehovori a som niekedy suca akurát tak na odstrel. vsetko je to o vycerpanosti. 2 deti, jedno narocnejsie, domacnost, praca a stahovanie,.... to je na kazdeho vela a aj zena je len clovek, ktory potrebuje restart. potrebujes trosku casu len pre seba, kde vypnes a naberies novu energiu na dalsie kolo. mne pomaha , ked necham drobca manzelovi a vypadnem na hodinku , dve von niekde na napuky alebo zacvicit. poprípade, ked ideme k mojim rodicom a oni ju v pohode vedia postrazit. potom mam zase trosku energiu na dalsie fungovanie. neviem si predstavit takto fungovat nonstop bez nejakého restartu. skus poprosit partnera poprípade starych rodicov nech drobcov sem tam postrazia a ty si urob cas pre seba. uvidis oddychnes si a neberies energiu a hned budes milsia aj k ostatnym. neda sa chciet od ziadnej zeny , aby fungovala na 110% nonstop a bola pri mila a usmiata na vsetkych a stale.

nistika
4. nov 2019

@stipcek2017 no fajn tak nie iba ja som zlá mama....u nás zase chcú byť stále doma s tatom a ja mám ísť do práce 🙂 ale ešte som kvôli tomu depku teda nechytila....asi to berieš celé moc vážne decká toho nakričia neuvedomujú si že sa môžu niekoho dotknúť a ani ich to nezaujíma hlavne ak sú bližšie k svojmu cieľu. tvoja malá má 1,5r a ty nemôžeš ísť behať? no mám dosť. myslím že by si mala prestaviť hranice ak má dieťa zaobstarané stráženie nevidím dvod prečo by jeho mama nemohla spraviť niečo pre seba. možno má tvoja dcéra len nejaké obdobie vzdoru že za všetko kričí a možno si zvykla že krikom a srdcervúcimi scénami dosiahne svoje....tak či onak ty máš právo si zabehať dokonca ísť aj kozmetičke! čiže nič vydržať. môžeš ju podporiť : niečo ako verím že to tu zvládneš s tatom aj bezomňa a nič. papa mama príde neskôr. a tak pri všetkom. veľa robí to ako to ty príjmaš. je iné keď dieťa vidí, že jeho reakcie s tebou lomcujú a si na prášky (to má zmysel) a je iné keď ti to je jedno. ja mám doma aj protihlukové sluchádka. (také čo as používajú na stavbe) a keď si to dám na uši zrazu nikto nekričí -decká pochopia rýchlo že je to zbytočné

zuzudrnda
4. nov 2019

@ladyvi 100% suhlas. Mamicka si nalozila kopec veci,kt.musi. Ale nemusi minimalne polovicu z nich. Aj ked sa to nezda. Narocnost na seba prinasa frustraciu a hnev na okolie. Dve uzasne,zdrave deti. Dieta najviac potrebuje matku prve roky zivota,tie dalsie sa bude odputavat. Investovana energia a dovera dieta-rodic sa vrati. Tiez obcas padam na drzku,frflem na cely svet,ale potom sa pozriem na syna a poviem si: "bud viac vdacna,nestresuj,je zdravy spokojny,ty si ok,realne nic zle sa nedeje". Predycham sa,urobim si kavu,dam sprchu ...to pomaha a skusim iny pohlad,pristup. Lebo realne nic zle sa nedeje. Kazda mame obcas velmi zle,zle ale hlavne kopec dobrych obdobi. Aj tie pridu. Je to v hlave vsetko.

asia83
4. nov 2019

@stipcek2017 Čo máte robiť? Proste ich milovať. Čudujete sa jej, keď ju dáte 1,5 ročnú do jaslí? Naštudujte si, čo to s deckom robí. Separačná úzkosť, na vlastnej koži zažitá. Má to následky aj v dospelosti. Každopádne. Každé dieťa je iné. Dievčatá sa stotožňujú s matkami, chlapci s otcami. Aj moja staršia je extrovert, nič sama, zaspáva doteraz iba pri mne, na prsníku dva roky, citlivá. Vždy potrebovala pozornosť. Je to niekedy ťažké, ale keď je najhoršie, proste ju objímem. Vždy to zaberie. Syn je ešte malý, ale už vidím, že bude opak dcéry. Zaspí hocikedy, hocikde, ani neviem ako, iba zrazu zistím, že spí. Prsník odmieta. Sám sa zabaví s hocičím. Ani neviem že ho mám. V prvom rade sa treba zmieriť s tým, že obe deti máte rôzne a ľúbiť ich také aké sú. Dať im to najavo. Deti cítia všetko. V druhom rade si nastavte pravidlá, ja som rodič a ty si dieťa, autorita. V treťom rade, ak má malá takú nepodarenú povahu, gény, tak s druhým spomínaným počkať kým vyrastie a trpezlivosť.

tinatitti
4. nov 2019

Ahoj, nečítala som všetky komenty, ale ver, dôverne poznám, čo prežívaš. Tu nepomôže nič iné, len to, že si oddýchneš. Musíš. Inak skončíš v nemocnici ako ja. Si strašne vyčerpaná, preto si to odnášajú všetci naokolo. Bohužiaľ bude musieť muž s babinou zvládnuť obe deti. Ty chod min na víkend niekam preč. Napr si dopraj wellness alebo len prechádzku prírodou, príp len lež a nič nerob. Chod do hotela, hlavne bud sama mimo domu a deti. Viem, nemôžeš. Poznám. Ale musíš. Ak budeš takto pokračovať, rozbije to tvoj vzťah s mužom, deťmi a ešte skolabujes a pôjdeš ležať do nemocnice. Viem, co hovorím. Popozeraj si niekde v blízkosti nejaký hotel. Nepotrebuješ luxus, len kľud. A hlavne chod sama. Tak si najlepšie oddychnes. Snáď na to nájdeš odvahu, držím palce

daisylucky
4. nov 2019

Tiez som si kadecim presla, moj najmladsi bol taky narocny (v noci nespal, cez den nonstop vyzadoval pozornost, takze uplne chapem, o com pises), co si odtrpeli starsi dvaja a najviac ja az som skoncila s uzkostnou poruchou u psychiatra...
Takze moja rada, najprv urcite magnezko, omega3 a B, D, C. Dieta co ma rok a pol uz mozes nechat revat, teda v zmysle, ze uz musi akceptovat, ze ides do sprchy, do obchodu, behat alebo sa venujes starsiemu. Mojho najmladsieho som takto ,,zacala priucat,, akceptovat ostatnych, ked mal rok. Ano babatko sa nema necha plakat, ale rocne dieta uz nie je babatko. Teda samozrejme som mu povedala, ze idem do obchodu, zatial bude s ockom. Alebo som citala starsim synom, on reval cely cas, lebo som mu nedovolila brat nam knizku. Bolo to psycho, ale zvykol si, teraz je z neho strasne zlate dvojrocne batola...
Ono je to aj take obdobie, ale deti rychlo rastu, stale budes mat viac casu pre seba, hoci s detmi stale nieco budes riesit...
Ak by si sa aj napriek vitaminom, behaniu, oddychu citila zle, ze by si napr. stale plakala a pod., moznosti su psychiater (mozes byt vyhorena, mat depresie aleno uzkosti, mozno bude treba lieky) alebo psychoterapia (ktora nie je hradena poistovnou v potrebnom rozsahu, a teda to vychadza okolo 40 eur tyzdenne).

dzinka777
4. nov 2019

ahoj,aj mne minule (cca mesiac a pol dozadu) môj syn povedal, že mamka ja ťa neľúbim, pretože stále na mňa kričíš.fakt ma to zabolelo.ľahla som si a rozmýšľala, že to moje dieťa má naozaj pravdu.veď som ako harpia. tým,že som na neho stále iba kričala,bol aj on nervózny a on robil všetko napriek,aby ma nahneval. hneď v ten deň som si povedala,že to zmením a pristupujem k nemu milo, nekričím (jasné, že občas musím keď má ma na háku),ale poviem ti,aké sú to teraz krásne dni.malý sa zmenil tiež.vidí,že ja nekričím a vzťah máme oveľa oveľa krajší. a keď zakričím,vidím v jeho očkách smútok a slzy.stále si ku nemu kľaknem a ho poľúbim a poviem,mamku musíš počúvať, ja nechcem kričať. mamka ti nemôže hovoriť 2 ani 3x toto isté.on ma objíme a povie,že má ľúbi a už bude počúvať a hneď je deň krajší. naozaj neustálym krikom nič nevyriešiš.aj ja mám toho veľa,niečo podobné ako ty,len druhé bábo je ešte na ceste,ale do práce som chodila keď malý mal 3 mesiace,manžel išiel na materskú.tiež som bola nervózna nonstop,všetkého bolo veľa na mňa. ale už nie som mama harpia a som rada,že mi môj drobček otvoril oči. treba si aj oddýchnuť

dzinka777
4. nov 2019

nistika má pravdu, malej zamávaj a choď si zabehať. ona si zvykne.

panelacikova
4. nov 2019

@stipcek2017 Prešla som si tým. Fakt ti rozumiem. Moja dcéra bola úplne rovnaká. Odporúčam mať len pevné nervy. A dcérenku pekne zbaľ a pošli aj s manželom občas na víkend napríklad k jeho rodičom. A venuj sa synovi. Alebo ešte lepšie, zbaľ to všetko a ostaň sama, oddýchni si, zrelaxuj... Lebo ťa ...... ne.... 😀 Ja som sa nemala na koho obrátiť, bývalý partner bol horší ako vtedy naša malá dcéra, no hrôza a des... Ale zvládla som to. Ale mala som LEN jednu, čiže netrpelo staršie či mladšie dieťa... Ale presne viem, ako sa cítiš. Jediná rada je, nech vypadnú na víkend, aspoň raz do mesiaca a ty si urob relax. Nech si to pekne okúsi aj mužíček, starať sa o náročné dieťa alebo rovno o deti dve. Veď aj ty chodíš do práce a máš právo na oddych. Držím ti palce.

conquestor
4. nov 2019

suhlasim,ze potrebujes reset...presne tak,malu zbal a posli s tatinom babke,ona si zvykne...ona je uz pekne prefikana,robi tie revy ucelovo...nepotrebuje ta zas tak velmi,len vie ze to funguje a ona je vtedy spokojna...takze,vysvetlit ze ides behat a pekne chod...prines jej vzdy nieco co ma rada,lizatko...hocico...ona si zvykne..neboj,bude to len lepsie..havne vydrz,idealne sa resetni pri flaske vina s kamoskou/muzom

bagre
4. nov 2019

@stipcek2017 no určite nie si jediná s takýmito stavmi, sem tam ich majú všetky normálne matky. Doplň si magnézium, céčko, B vit. A hlavne skús prísť na to, prečo si nervózna. Odpoveďou je niečo iné ako sťahovanie, práca, deti... a toto treba poriešiť - najprv v sebe a potom okolo seba. Neporovnávaš sa s inými ľuďmi? S tým ako to bolo predtým? Lebo život sa mení, a treba hľadať to čo je pekné teraz... Ak si stále nervózna a nespokojná, ani deti nebudú iné. To nemyslím ako výčitku 😉 neviem koľko má dcéra, - či bolo nutné ísť do práce. Ale treba sa zastaviť, kým je čas, a zvoľniť, počúvať seba, deti, muža.. Takmer všetko počká, druhí nech si žijú svoj život, ty máš ten svoj. Tak sa zariaď tak aby bolo dobre tebe, a tým najbližším... žiješ TERAZ 🙂

stipcek2017
autor
4. nov 2019

prepacte, zle som sa vyjadrila. ja som sla od 1,5 roka do prace, ale ona nebola v jasliach, ale u babky a az teraz ako 3 rocna je v skolke

daisylucky
4. nov 2019

@stipcek2017 no tak trojrocnu mozes ozaj s najvacsim kludom nechat revat, ked si pojdes zabehat. To kludne mozes ist aj na vikend prec a deti nechat len s manzelom, pripadne aj sbabkou, kedze je na nu zvyknuta. Ja som myslela, ze ma rok a pol. V tomto pripade je ozaj absurdne, aby si sa zaoberala tym, ci reve, ked ides do obchodu. Moznomas len sama dake podvedome vycitky (teda nemyslim tym, ze by si ich mala mat) za to, ze si s nou nebola do troch rokov doma (ako je to u nas narozdiel od skoro vsetkych vyspelych krajin bezne), a preto ti je viac luto, ked place. A ak stale vela place, skus precitat dake psychologicke clanky, o tom co robit, aj tu v poradni na mk mas vela rad priamo od detskej psychologicky, co v takychto situaciach robit.

hanata
4. nov 2019

Deti citia tvoju nervozitu. Suhlasim s tym, ze vitaminy a viac casu na seba. Urcite to pomoze a ked budes odpocinuta a spokojna s tym, ze mas na seba pravidelne cas, budes aj povinnosti a vychovu zvladat ovela lepsie.

ladyvi
4. nov 2019

@stipcek2017 v podstate je to jedno. Jednoducho musis zresetovat mysel a svoj pohlad na tvoju rodinnu situaciu. Padol tu aj nazor, ze by si mala odist na vikend prec. Moj nazor, aj ked ho nenegujem, je ze ti taky pobyt nepomoze. Lebo vikend ti vnutornu vyrovnanost a pohodu neprinavrati. Za 2 dni si mozno akurat uvedomis ako ti je fasa a mas pokoj svaty a domov sa vratis do kolotoca povinnosti. Co potom zeny, co na taky vikendovy pobyt nemaju, uz maju byt navzdy nasrdene. Vnutornu rovnovahu najdes len pomalymi krokmi a vyriesenim veci, co ti robia zle. Nemas nejake extra vazne problemy, aby si mala byt nestastna. A ja odporucam aj vela citat, z knih sa vela naucis o roznych osudoch, rodinach, zenach a obdobiach aj kolobehu zivota a zistis, ze zivot ti moze este vela nastrah priniest a treba byt silny aj fyzicky aj psychicky. Lebo toto, co zazivas este moze byt len zaciatok. Drzim ti palce. Ak najdes v okoli 80 a viac rocnu babicku, tie uz rekapituluju svoj zivot a uprimne ti povedia, ze ich mrzi ako ich deti rychlo vyrastli a oni pri tom tak uplne pritomne neboli, nemohli sa im tolko venovat,lebo dom, zahrada, pole, sitie, sadenie. Spomal a vychutnavaj pritomne okamziky. A poziadaj o pomoc rodinu, ak sa citis vyhorena. A hlavne krocik po krociku.

stipcek2017
autor
4. nov 2019

@ladyvi dakujem ti 😘

derdia
5. nov 2019

@stipcek2017 vies co,skus si kupit hned na zaciatok pyridoxin a davat si ho.....ja napr.bez neho neviem fungovat....tiez som mala stavy zuflastva,nervozity, katastrofy...no proste otras...ale ked uzivam toto vsetko sa mi zda oooovela lehsie a muz sa mi smeje,ze co to vlastne uzivam😂😂😂skus za to das mozno 6 eur a uvidis....

monvitka
5. nov 2019

@derdia Heej? to Ti pomáha B6-ka? to si este dobre na tom🙂

derdia
5. nov 2019

@monvitka tak to je super,nie???ze mi to mamaha😊😅

ladyvi
5. nov 2019

@stipcek2017 drzim palce, je to tazke niekedy zvladat ten frmol. Dufam, ze dnes mas lepsi den 😉

miadi
9. nov 2019

Mozno by ti stacilo namiesto vsetkych tych umelych vitaminov a mineralov co mas brat (bez urazky) jednoducho viac spanku. Kazdy kto je nevyspany je nervoznejši unavou. Chod spat ked deti zalahnu. Fakt tv internet nic z toho nelieči tak ako spànok. Zacni tym ze pojdes skor spat, A rano budes mat hnet lepsiu naladu. Nesud dcerku ze je na teba naviazanejšia ako bol syn. Baby su take. Ak rada plava zober ju na kurz plavania tam si polhodku tak zrelaxujem. Deti treba vyštavit tak aby nevyštavili oni nas. Ja chcem buduci rok pre malu aj tanecnu a karate alebo futbal. Ty v sebe este živiš stres zo stahovania tie nervy ale to uz je minulost tak sa teš že mas co si chcela - chcela si vacsi byt a chcela si aj druhe dieta. Teš sa z toho čo mas hoci za to platiš urcitu cenu. Neplac v samote do podušky hladaj riešenie kto ti postraži deti kym si pojdes zabehat. Ona si zvykne aj na skolku aj na to ze si odbehneš. Uz to bude len lepsie.

stipcek2017
autor
10. nov 2019

@miadi dakujem ti 😘😘😘😘😘

miadi
10. nov 2019

@stipcek2017 a urcite ti kazi den to ze kazde rano nechce /place koli školke . Moja prvy den kopla ucitelku a ked som po nu prisla kopla mna. A toto nikdy nerobila. Chvilku revala ze tam nechce prve dni no nasla si kamosku a velmi rychlo si zvykla a mà to tam tak rada zeby chcela aj cez vikend ist do skolky 😆 tvoja mozno place a ked uz odides sa ukludni a cely den jej je ok a hra sa tam len ty mas potom pocit ze trpi. A tie surodenecke natahovacky su asi vsade. Vecer si daj pohar vinka na relax ked budu uz spat potlapkaj sa po pleci a povedz si “som dobra mama.” A šup spat 😃

lulus1
15. okt 2020

@asia83 takyto odveci komentar som uz fakt dost dlho necitala. Niekto potrebuje radu a kusok podpory ale dostane 'fundovanu radu' ktora ho vlastne da dole. Ako prve padlo obvinenie ze mala je taka lebo ju supla do jasli ako 1,5 rocnu (nesupla) a ze nastudujte si...🤦🏻‍♀️Ty obijmes dieta ked je neposlusne, vzdy to zaberie, tak aj u ostatnych to musi platit😃 Samozrejme nesmie chybat vsuvka o tom ci je alebo nie je dieta na prsniku. Taketo 'dobre' mienene rady akurat cloveka co preziva smutok, uzkost alebo depresiu este viac podkopu, skus si nastudovat;) a nie, niekedy nestaci deti proste milovat, clovek ma pravo citit sa vycerpany a vyhorety. To neznamena ze je zly rodic alebo nieco robi nespravne a nelubi deti take ake su. Niekedy nestaci len cakat kym vyrastu.
@stipcek2017 super ze si urobila prvy krok a snazis sa o tom s niekym porozpravat s drzim Ti palce nech to cim skor prekonas!🙂 inak ak by si mala pocit ze sa potrebujes vyrozpravat u psychologa ale nemas pri detoch cas, da sa aj cez zoom ci skype.Drz sa

lujza123
15. okt 2020

@stipcek2017 viac oddychu a času sama pre seba. Aj si vyčerpaná, aj celkovo situácia spoločnosti všetko pozatvárane, nikam sa nedá ísť a teraz ten týždeň dažďa to na človeka dolahne.

Druha vec sú tvoje očakávania, nároky na seba a na deti. Z toho co si napísala nič výnimočné sa ti nedialo, naozaj nepoznám nikoho kto by kúpil a prerobil byt/dom bez komplikacii, to k tomu patrí.

Male deti, hádky pre blbosti, krik. Deti sú uzasne ale aj dajú zabrať, umerne veku. Trochu ich zosad z toho piedestálu a pochop aj ich vrtochy ci chybičky ktoré každé jedno ma. Nemôže ta predsa uraziť skolkar s jednoduchým zla mama, chcem babinu. Ešte toho tie decká narozprávajú kým budú dospelé.
3 ročná reve pre kazdu blbosť? Tak nech reve, no a čo. Aj moja bola uvrieskane a nervacke dieťa, ale teda ja som si z jej dramatickych vystupov nerobila ťažkú hlavu.

sono2
15. okt 2020

@stipcek2017 ja ti môžem napísať že som to mala opačne. Bez teda tej prerabky a sťahovania. Náročná prvá dcéra, škôlka tiež momentálne žiarlenie na mladšiu. Ja len že ťa chápem ale radu nemám. Proste je toto normálne. Mladšia začína tiež plakať len ma spusti z očí atd atd. Ja som bez nich nebola ani na pol hodinu už štyri roky. Ale som relatívne v pohode.
Čo ti vlastne vadí? Čo by si chcela ináč? Ono to prejde počítam že máte cca rovnako rozdiel medzi deťmi 2,5 roka. Ono sa to mení bude to lepšie uvidíš.