Neviem si zvyknúť na dieťa a na nový život

kacicka1123
22. okt 2021

Veľmi mi je nepríjemné niečo také písať,lebo viem ,že na svete je neskutočne vela žien čo by dali všetko ,aby mohli mať dieťatko ...Cítim sa strašne aké pocity prežívam ,mám mesiac po pôrode ,bola som necele 2 tyzdne po pôrode takmer úplne fit ,ale .Začali vo mne pocity únavy ,myšlienok o čo všetko som prišla ...Keďže som otehotnela mladá a potrat sme nechceli ,zvolila som s priatelom dať maličkému život ,ale mne sa ten môj už úplne rúca ...Nemám čas pre seba ,i keď nám pomáhajú sem tam starý rodičia ,malý je veľmi nepokojné dieťa ktoré máličko pospí .Keď idem von,tak ma zamrzí že vidím ľudí v mojom veku bez takých situácii ako prežívam ja ,vysmiatych pobehujúcich všade kam by chceli,keby mi aj malého postrážia ,nemala by som s kým ísť,prišla som o všetkých kamarátov čo som mala ,čo aj to ťažko znášam...Malého milujeme najviac na svete ,ale je tu problém ,že mne robí problém ísť s ním v kočíku niekde von,ľudia sa priblblo pozerajú ,a ja s veľmi citlivou osobnosťou to neviem vystáť...Nejako by som si zaiste zvykla ,ale neviem či toto prežívam jediná,cítim sa ako zlá mama ...Je mi len ľúto že nemám čas pre seba alebo niekam ísť,bez toho aby som mala stres kedy mi niekto zavolá že maličký je nervôzny ...Neviem prijať materstvo,neviem sa vcítiť do roly matky ,aj reči maminka a také mi nerobia vôbec dobre ...Naplakala som sa kvôli tomu už veľmi veľa krát,že sa mi život tak zmenil,raz som aj ľutovala v tehotenstve ,že som zvolila život takto ,nemala som ani na výber ,rodina a priatel by dieťa nikdy na potrat nedali .A mňa pocit samoty a straty toho slobodného života a radosti teraz dosť trápi...:(

unicornlady
22. okt 2021

To chce čas. Je to veľká zmena a človek sa potrebuje adaptovať. Únava robí svoje.
Nemyslím si, že ľudia sa dívajú priblblo, keď ideš s kočíkom. Skôr sa len normálne pozerajú. Práveže mám pocit, že keď máš dieťa, skôr sa ti aj iné mamičky prihovoria. Hlavne na ihriskách (bude to lepšie, keď budú deti väčšie a vzájomne sa na ihrisku prihovoria, spolu pohrajú).

domka222
22. okt 2021

@kacicka1123 začiatky bývajú väčšinou ťažké. Ale hneď ako si nájdete s bábätkom systém, tak aj toho času budeš mať viac. Všetko je len dočasné. A to, že teraz si rovesníci užívajú... Ber to tak, že keď oni budú mať maličké deti, ty už budeš mať dieťa ako tak "samostatné"

sara07
22. okt 2021

smer psycholog určite
tak to je dieta to je uplna zmena života od zakladov, radšej porieš antikoncepciu aby si nemala hned druhe dieta ked si v takomto stave
nebola si na rodičovstvo zrela ani pripravená, stava sa
chod gyn + psycholog nech ta daju do kopy

konikkon
22. okt 2021

@kacicka1123 treba si uvedomiť, že situácia, do ktorej si sa dostala je nemenná, je to fakt a čím skôr si na ňu zvykneš, tým to bude lepšie pre teba. Je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Neverím, že ľudia na teba divo pozerajú, to si zaiste len namyslas. Určite je teraz toho na teba veľa ale ver, že si zvykneš a nájdeš systém. V prvom rade si uvedom, že tvoj život týmto nekončí a čaká ta toho ešte veľa. Záleží len a len na tebe, ako sa na svet budeš pozerať. Ani sa nenazdas a dieťa bude väčšie, ty sa dáš do poriadku a všetko bude fajn. Snaž sa užívať materstvo. Lebo ver tomu, že výletov, dovoleniek, trávenia času s kamarátmi si ešte užijes az az a to ti nikam neutečie. Ale dieťa rastie rýchlo a to su momenty, ktoré nikdy nevrátis. Z tvojho príspevku je jasne, ze žiaľ nie si mentálne ešte vyspelá, aj keď vekovo si zrejme dospelá, čiže chápem, že máš úplne iný pohľad na svet. Ale musíš si hlavu proste nastaviť tak, že to dieťa tu uz je. Ja mam po 30 a čakám prvé dieťa, skôr som nechcela a plne ti rozumiem ale ver, že máš toho ešte veľa pred sebou.

darujemti
22. okt 2021

Úplne normálne, nie si ani prvá, ani posledná, časom som trošku lepšie na to zvykneš, možno časom úplne, možno nikdy. Proste treba brať život taký aký je, vzdy je na čo si sťažovať a za niečím smútiť. To ja som tiež taká povaha.

bikarbona
22. okt 2021

Neboj, nájdi si drobné radosti na každý deň. Ja mám 30 a ročné dievčatko a aj tak mám pocit, že rovesníci si užívajú život, robia čo chcú a ja som sa zasekla. Ale verím, že keď svoj čas venujem manželovi a dieťaťu (deťom), príde čas, keď budem na to všetko hrdá. Začiatky sú ťažké. Držím palce. A kočíkuj. Je to relax 🙂

alazala
22. okt 2021

@kacicka1123 máš ešte veľmi skoro po pôrode, bude to lepšie ver mi. Myslím že všetky matky majú aj také pocity, ale nehovorí sa o tom. Určite to bude lepšie, tento čas keď je dieťa maličké hrozne rýchlo ubehne a je veľmi vzácny, skús sa na to tak pozrieť a prežívať to pozitívne. Fakt tie prvé mesiace, možno 2 roky je len celkom malý zlomok tvojho života. Ale pre tvoje dieťa mimoriadne dôležitý. Potom uz dieťa bude tvoj parťák, bude to lepšie. Asi by pomohlo ak by si sa o tom mohla otvorené porozprávať s niekym kto nesúdi, psychológ je dobra voľba.

lucilaines
22. okt 2021

Vies co ja mam cez 30, som vydata a mamdve deti chcene a planovane a citim sa niekedy tak isto. Uz som na materskej styri roky, najhorsie to bolo presne takto zo zaciatku, co som sa tu muzovi narevala, ze moj zivot skoncil a nemozem ist ani len sama na zachod nie este niekam von. Ano zvyknes si casom. Ale ja mam taketo stavya myslienky este aj po styroch rokoch pravidelne. Je to proste tak. Ale zaroven medzicasom prisli dni, kedy som strasne stastnaa dakujem, ze ich mam zdravych, ze s nimi mozem byt doms, mozem sa im venovat, vidiet ich rast. Aj napriek tomu ze bezne mavam taketo depky a pofrflem si, uz viem, ze by som nemenila ani za svet. Uvidis, pochopis to aj ty. Teraz si velmi kratko po porode, hormony a uplakane narocne babo, je to uplne pochopitelne ze sa takto citis, citila by sa tak kazda jedna bez ohladu na vek a pripravenost. Este sa tak aj budes cititvelakrat, materstvo nie je jednoduche. Ale slubujem, uvidis, ze to stoji za to 🙂 a presne ako niekto tu povedal, doeta ti podrastie raz dva ani nevies ako to ubehne a budes mat casu viac a dobehnes vsetko.

luccija
22. okt 2021

@kacicka1123 chce to čas je to veľká najväčšia zmena v živote ženy Hormóny, nevyspatie, únava pocit zodpovednosti...mala by si byť hrdá, že tlačis ten kočík, ale teraz to nevieš precítiť.Vela si z tvojho pohľadu stratila, ale aj získala🙂len to nevidíš.To sú pocity mamy, že nič nemôžeš robiť bez myšlienky na dieťa a nič už nie je bezstarostne.
Máš pomoc rodičov, partnera...zatiaľ to je stereotyp a všetko nové, ale keď bábo podrastie o mesiac, dva bude sa usmievať, reagovať na teba bude to lepšie.Mozes mať aj miernu depresiu sleduj to, ale myslím, že to je len prechod na novú životnú situaciu

zuzanka.zuzu
22. okt 2021

docitala som len po druhu vetu "2 tyzdne po porode", dalej ani necitam a ani necitam komentare.... BUDE ESTE HORSIE 🙊 a ver mi ze potom BUDE LEPSIE 😘 sama sebe by som teraz odkazala "VYDRZ!!! ved podobne si to mala aj v robote, pol roka si skapinala, domov chodila v noci, ale potom si mala leharo... a tato "robota" je to najdolezitejsie v zivote, lebo v praci po mesiaci na teba zabudnu, pre to babo si vsak JEDINA cely zivot cely svet 😍"

medeaa
22. okt 2021

@kacicka1123 su to obrovske zmeny, mat dietatko 🙂. Nikto a nic ta na to vopred nepripravi. Si velmi kratko po porode, este stale s tebou zameta hormonalna burka. Ale bude to lepsie, babo je este malicke... postupne sa bude menit a tvoj postoj s nim. Skus si predstavit, co vsetko s nim zazijes. Bude to parada, ukazat mu svet a ty budes vsetko znovu prezivat s nim. Tie prve mesiace su tazke ale najdes si k tomu cestu. Babo lubis uz teraz a ver mi, ze budes viac a viac zamilovana. Neboj sa, aj s babom a dietatom sa da plne vyzit 😂👌. Len si vychutnaj tieto okamihy aj ked sa ti to teraz nepozdava, je to jedinecne obdobie v tvojom zivote aj v zivote tvojho babatka. Uvidis, bude lepsie 🙂.

ankare
22. okt 2021

Je to super, ze to vieš takto popísať, priznať si to a dat najavo. Materstvo je najťažšia rola na svete. Neboj, časom sa to zlepší, mysli na to. Babo je ešte maličké a je veeelmi náročné. Držím palce!

danulicek
22. okt 2021

dieťa je obrovská zmena v živote a vo vzťahoch aj pre starších a v prípadoch, keď je plánované. nech mi nikto nehovorí, že nie. mohla by som ti napísať litánie, čo prvé dieťa prinieslo mne - vytúžené a plánované, myslela som si, aká som na to pripravená a až po pôrode som zistila, že vôbec nie som... tiež som prijímala úlohu mamy určitý čas a to som mala 26 rokov. nepíšeš, ako sa k tvojim pocitom stavia priateľ, rodina, ale je dôležité o tom hovoriť. nie je na tom nič zlé, ak žena nemá také tie wow pocity hneď od narodenia alebo ak je mama vyčerpaná...

ak nemáš oporu v rodine a cítiš to naozaj tak, že to sama nezvládaš prijať, z vlastnej skúsenosti ti odporúčam obrátiť sa na psychológa, psychologičku. ak myslíš, že to zvládneš aj bez odbornej pomoci, len ti napíšem - vydrž chvíľu, bude to síce náročnejšie, ale zároveň oveľa lepšie. som mamou dvoch detí, každé je povahovo iné, ale pri oboch bolo pre mňa osobne psychicky najťažšie práve to skoré bábätkovské obdobie, lebo okrem náročnosti bábätka veľkú rolu hrajú aj hormóny a opora partnera. teraz už máme iné starosti ako bábätkovské, ale môžem povedať, že sú mojou najväčšou životnou školou a neľutujem ani jednu "prepasenú" akciu s mojimi rovesníkmi po výške. držím ti palce a vieš čo? deti rastú extrémne rýchlo a to, čo si ty odpipleš teraz, ostatných ešte len čaká 😉

lienka9
22. okt 2021

@lucilaines @kacicka1123
presne suhlasim.rovnake pocity,aj napriek tomu ze dieta uz po 30tke a planovane..minimalne 600nedelie je take,ze same hormony.. ja som plakala prve tri mesiace za starym zivotom a to som mala zlate dieta :D .. a teraz by som brala este tretie dieta,lebo deti su super :D neboj aj ty si zvyknes a bude to omnoho lepsie.ak by si nahodou citila ze sa nezlepsuje odporucam vyhladat odbornu pomoc.nebola by si prva ani posledna s poporodnou depkou, ale vsetko bude fajn neboj 🙂

misickaa4
22. okt 2021

@kacicka1123 vydrz. Ja som mala podobne pocity, ale ver, ze to je len nezvyk. Dieta bude rast, vsetko sa bude zlepsovat. Vela veci potom budes moct robit aj s nim. Poziadaj o pomoc manzela/mamu/inu osobu a skus sa aspon raz do tyzdna ,,vyvencit' sama, alebo len relaxuj. Urcitr sa to zlepsi. Ak by si mala nejake horsie myslienky(smrt), moze ist o poporodnu depresiu, vtedy treba nacas vyhladat pomoc. Drzim palce

elizabet173
22. okt 2021

@zuzanka.zuzu nestraš ju, nemusí byť horšie

ivangeline
22. okt 2021

Najdi si nejaku podporu. Kamosky. Mamicky v okoli. Rodina. Skus nosit a mozno dieta nebude take nepokojne. ;) Mozno ty unavenejsia ale aj schudnes. :D Za mna to je plus. Studuj o vychove a o starostlivosti o babo...prve mesiace si tazke ale od roka to bude stale jednosuchsie. Budes mat cas aj na seba (AK si ho spravis!). Materstvo bez obety neexistuje.. Uvidis,to su len pocity po tehotenstve z hoemonov a proste je to zmena,na ktoru treba navykat,ze uz nie si sama a niekto je na tebe zavisly. 🙂

n820p
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanka.zuzu
22. okt 2021

@elizabet173 nestraším, ale bude... 2 týždne je ešte nič, mne práve vtedy nabiehali hormóny a to bol záááhul si každý deň poplakať 🙈😂 po 6 týždňoch ako keby uťalo

cecilia29
22. okt 2021

Výdrž 🙏 také pocity mala nejedná matka a aj pri plánovaných či vytuzenych detoch. Toto je krátko po pôrode a hormóny si s tebou robia čo chcú. Ale aj neskor, ak prídu ťažšie chvíle s dieťaťom - keď nebude spávať, zuby, choroby ..tak má človek kadejaké myslienky. Ale potom keď ti povie prvé mama,dá krásnu oslintanu pusu , prinesie ti prvý kvietok s 1cm stonkou ktorý budeš musieť dať do vázicky, s láskou tá nakreslí . .vtedy budeš na seba veľmi prevelmi hrdá že si si ho nechala. Ja som napr mala prvé dieťa v 27 a v dobrom závidím a obdivujem ženy ktoré mali detičky skôrKo mladšie

cherry19811
6. nov 2021

Neboj bude lepsle uvidis. Ja som toto prezivala a este sem tam prezivam pri stvrtom dietati. Od narodenla strasne narocne dieta, problemy s jedenin, ma vyse 2 a doteraz este neprespi poriadne noc. Dava nam zabrat a to bol planovany. Kolko krat som si povzdychla, ze naco…., ale ked sa na mna usmeje, vystiska ma, da mi pusu ked pridem domov z vonku, je nadherne. Uvidis ono bude lepsie, musite si na seba zvyknut, najst si rezim a pojde to lahsie. Niesi v tom sama.
Vela matiek to urcite zazije. Ak by si citila, ze to sama nezvladas , vyhladaj psychologa, psychiatra. Vermi, nebudes prva ani posledna. Viem o com pisem, ja sama som ho v istom obdobi vyhladala. Drz sa , zvladnes to, o par rokov budete partaci na zivot a na smrt a na toto tazke obdobie uz budes iba spominat♥️

sabca_m3
21. nov 2021

@kacicka1123 neviem kolko má malý ale takéto obdobie som mala ajja s malou.. ja som bola na malu polroka sama v najlepších kolikach a v najväčšej poporodnej depresii, som si vravela ale verziu ze som na dieta este nebola pripravená😄 je to len vyčerpanost a všetko do toho ale casom sa to zlepsilo. Malá čím väčšia tym lepšia. Mala si vidiet nás, malá ani na rukach ani za ruku ani v kociku a ked uz v nom bola tak rucala ako o život ja samozrejme citlivá a prchka povaha aaaa dotoho tie pohľady ľudí, super kombinácia 😄 musím priznať velmi vela som sa naplakala a aj nakricala uz od vyčerpanosti, nespania a zúfalstva ale som tu , tak neboj niesi sama💪 stále je to este občas zahul ale odstupim casu som na seba hrdá ze som v podstate malu vychovala bez hocijakej pomoci a sama na vsetko , teraz ako je už väčšia chodi aj k starym rodičom a je tam par hod aj bezomna🙏